Mít miminko teď nebo počkat a zajistit se finančně?

fangi
21. únor 2012

Ahojky,
poprosím o názor 🙂 Vážně přemýšlíme o miminku, tak za ten rok by to pocitově bylo fajn, tedy nejlépe se začít teď snažit 🙂 Je mi 27, oba máme dostudovanou VŠ, oba pracujeme, přítel má velmi dobrou práci - i finančně (ale máme velkou hypotéku), já mám potřebnou praxi, kterou jsem chtěla, tedy bych klidně už na rodičovskou šla. Bydlení máme vlastní, ale platíme tu velkou hypotéku. A teď kde je ten problém? 😕 Řešíme finance a s tím související. Máme velký byt, ve kterém bychom už rádi zůstali, ale potřebuje rekonstrukci, na kterou nám už při koupi nezbyly peníze. V bytě bydlíme, bydlet se dá, ale koupelna, kuchyně vše je staré třeba 20 let, funkční, ale obávám se, že třeba rozvody by tu rekonstrukci potřebovaly raději i z bezpečnostního hlediska. Další věc - platíme velkou hypotéku a nemáme žádné finanční rezervy (vše padlo na byt), to je taky riskantní. Auto naštěstí už máme. Nějaké peníze by připadly i na případnou svatbu, ještě nejsme manželé, plus peníze na výbavičku pro miminko. Kolem a kolem potřebujeme našetřit celkem dost peněz (rekonstrukce bude nákladná), které jsme schopni našetřit řekněme třeba do 2,5-3 let. Na rodičovskou bych musela vzhledem k vysoké hypotéce jít na 2 roky, ale to problém není, mám možnost školky od 2 let i možnost pracovat za ty 2 roky částečně z domova.
A otázka tedy je - mít miminko hned s tím, že bych měla teda RD na 2 roky, měsíčně bychom vyšli akorát, ale nenašetřili bychom už nic tzn. žádná rezerva (nebo jen malá), žádná rekonstrukce (nejdříve až bych šla do práce)... A nebo počkat do mých cca 30ti s tím, že budeme více zajištěni, ale s tím, že po miminku budeme toužit dříve a s rizikem, že ve 30ti to miminko nemusí zrovna přijít hned... Jak byste se rozhodli vy, případně jak jste se rozhodli - litovali jste potom nebo ne?
Děkuju za názory 🙂

fangi
autor
21. únor 2012

@jop Děkuju za dlouhý příspěvek. Přítel má opravdu dobrou práci v oboru, kde práce je, má i dobré vzdělání a zatím se mu hodně daří (zaťukávám 🙂 ), takže je velká pravděpodognost, že to bude dobré a že mu mzda půjde ještě nahoru. Nabídky práce dostává i teď, kdy práci neshání, takže o to se tolik nebojím.
Na rekonstrukci bychom potřebovali taky určitě 400tis a určitě by to nešlo v 1,5letech malého, jak se to povedlo u vás, u nás buď našetříme před RD nebo už nenašetříme skoro nic... 😒

fangi
autor
21. únor 2012

Jinak co se týče financí, tak bohužel nemáme za sebou rodinu, co by případně mohla výrazně pomoci, chtěla by, ale nemají nazbyt, takže proto ta rezerva mi přijde důležitá.

fangi
autor
21. únor 2012

@romca13 Priorita je miminko, pokud si dám do porovnání miminko a byt, to je jasné. Ale mít dalších skoro 10 let v tak špatném stavu koupelnu a kuchyň se mi nechce, ráda bych to měla čisté, nové, to myslím by chtělo i pro to miminko, třeba ty nové rozvody elektřiny - než staré kabely všude, staré zásuvky..i kvůli bezpečnosti. Tu estetiku bych možná oželela, ale samozřejmě každý by chtěl mít hezké příjemné bydlení, ne opadající omítku 😀

sedivka
21. únor 2012

@fangi mame trochu podobnou situaci, i když nyní už bez rozhodování... v lednu jsme prodali byt a nyni zaciname stavet dum, ktery by mel byt hotovy do prosince 2012. Jsme v prizemí u meho dedy, kde mame soukromi, ale jsou to dva pokojicky a koupelna. Takze opravdu prechodne bydleni (ktere vyuzival kazdy z rodiny, kdyz svatel 🙂 ). No, nicmene nase predstava, ze bude chvili trvat nez se nam podari zplodit dite (me je 27, manzelovi 32) se ukazala jako mylna a jsem ve 12tydnu. Mame na stavbu a pozemek velkou hypoteku, financni rezervu jakousi mame, ale ta padne na stavbu, zarizovani, apod. Jeste k tomu jsme zacali setrit na vybavu pro prcka a od screeningu, pokud bude ok zacnu postupne nakupovat veci, aby se dalo dohromady platit hypoteku, setrit a jeste porizovat vybavicku. Mame oba dva dobre placeou praci, takze to jde. Samozrejme az budu na materske, tak utahnout z jednoho prijmu velkou hypoteku a celou rodinu bude pekny orisek, pocitam s tim ze po prvnim pulroce se zapojim aspon zlehka do prace z domova, aby pribyl nejaky dalsi prijem a nebyli jsme na nervy z toho, ze to budeme mit na knop. takze nedam ti radu jestli se to da, nebo co je lepsi, nas puvodni plan byl privest miminko az do noveho, takhle to vyslo ze cca prvni 3 mesice veku prcka budeme jeste nahusteni v provizoriu, ale uz se neda nic delat 🙂 rikam si, ze miminko je male a urcite to zvladneme 🙂 Nejde proste vsechno naplanovat do detailu 🙂

fangi
autor
21. únor 2012

@sedivka Tak hodně štěstí ! Je sranda ,jak každý, kdo si řekne, že miminko určitě nepůjde hned, otěhotní hned 😀 Příroda nám dává najevo, kdo je tady pánem 🙂

sedivka
21. únor 2012

@fangi přesně... no na zacatku jsem z toho byla přešá, že zrovna, když jsem otehotnela jsme se stehovali z naseho pekneho bytu a do toho stavba jeste nezacala, tak to bylo takove divne... ted si rikam, ze uz se zacne stavet, bude se to hybat, tak bude hmatatelnejsi, ze jde o prechodny stav 🙂 Jinak pro dite jsem na 100% rozhodnuta nebyla, vedela jsem, ze kdyz o tom budu hodne premyslet, tak do toho nepujdu snad nikdy, protoze nikdy nebude ten pravy cas. Ale pocitove jsem vedela, ze deti chci, manzel mel jasno uz dlouho. Tak jsme se chvili zmitali v tom, jestli ano nebo ne a pak (kdy uz mi opravdu lezlo vnitrne na nervy, ze to takto planujeme) jsme to nejak nechali byt s tim, ze se to treba povede az na jare...no a povedlo se hned prvni mesic (mozna i diky tomu, ze jsme to prave neresili) 🙂 tak se rozhodnete dobre, podle sebe 🙂

veronika.h
21. únor 2012

@fangi Ahoj, ono je to celkem těžký poradit co a jak. Mně i manželovi je 27, čekáme druhé dítě a právě jsme koupili domek a splácíme 2mil hypotéku. Oba dva jsme po VŠ hned pracovali, ale já jen půl roku. MM se v práci daří, povýšili ho. Ale naše měsíční výdaje jsou bez absolutní rezervy. Já neumím nějak moc výrazně šetřit, takže jedem fakt od výplaty k výplatě. Pokud jsou nějaké neočekávané výdaje, vypomůžou rodiče. Ještě 3 roky to nějak překlepeme a pak to bude jen lepší. Já jsem ráda, že jsme to neměli naopak, protože mít nejdřív hypotéku a pak si pořizovat děti bych se bála. Já být tebou, měsíc bych spočítala vaše výdaje, pak bych si sedla a zjistila, na čem se dá ušetřit, popřípadě využila služeb finančního poradce. zvládnout se dá všechno, můžete šetřit ještě teď nebo pokud máte možnost půjčit si od rodičů s odkladem splátek (tak to máme my, splácet jim začneme až budeme pracovat). No, popravdě pracovat z domu bych mohla až teď, první 2 roky jsemse fakt nezastavila, moje veleaktivní dítě mě nenechá sedět u PC a večer jsem byla tak mrtvá, že jsem poklidila a padla do postele. Ale určitě jsou ženský, který při dětech pracují, studují a kdoví co ještě.
Ale jestli cítíš, že je čas, tak to je asi nejlepší signál. 😉

gedren
21. únor 2012

@fangi Co takhle tu rekonstrukci udělat zatím jen úplně instantně a minimalisticky, prostě ty rozvody, aby to nebylo nebezpečný? Protože když si uděláte luxusní naleštěnej byt, děcka (a jejich budoucí kamarádi) to počmářou počůraj poblejou rozmlátěj 😀, zatímco se starým dobrým umakartem je necháš prostě bejt, ať si pěkně divočej, a pořádně si ten byt uděláte, až vám vyrostou. Navíc potřeby rodiny se postupně mění, my, jak nám rostou (teď je jim 3 a 5) neustále stěhujeme nábytek, všechno předěláváme, skáčou po postelích, praskaj rošty, jako malý se vozily na dveřích a dvířkách nebo zkoušely, jestli je unese šuplík 🙂 Sedačku máme nejlevnější z Ikey za 4 litry (spíš teda kvůli tomu, že se nám sem jediná vešla, než kvůli penězům) a stejně to počmáraly, že to nejde vyprat, tak jsem taky ráda, že nemáme dražší. Fakt, čím levnější a jetější byt, tím pohodovější mateřství těch úplně nejmenších dětí 🙂. Ostatní už tu padlo, výbavička se dá pořídit i levně, mi to přijde finančně náročnější spíš s většíma (kroužky, kola, školy v přírodě, oblečení už se taky do školy hodí jiný než flekatý a podobně, zatímco malý Ti to stejnak zlikviduje, tak ho prostě oblečeš do čehokoli po někom 🙂)

fangi
autor
21. únor 2012

@gedren Děkuju za příspěvek, na nějakou tu rezervu a na výbavičku bychom našetřeli v pohodě, ještě nejsem těhotná. Takže jde fakt o ten byt - máš pravdu a už nás to s kamarádkou taky napadlo, že děti bytu dají asi stejně zabrat, no tady by si klidně mohli čmárat po zdi do aleluja 😀 A na obranu bytu, abych ho jen nehanila, umakart to není 😉 Taky přemýšlíme o nějaké rekonstrukci jen tak, aby to bylo, ale rozvody jsou náročné a drahé a když už rozvody, tak vymalovat, a když rozvody, tak už příprava v kuchyni na nové uspořádání, koupelna totéž...nějak se to nedá zúžit 😀

fangi
autor
21. únor 2012

A pokud dáme přednost miminku, tak na tu rekonstruci dojde až opravdu budu chodit do práce, bylo by to taky náročný na realizaci, rozbourat celý byt a s dětma se stěhovat pryč apod.

Jinak nábytek máme nový, ložnici, sedačku, všechno, tak tu nám děti stejně zničí teda 😀 😀 (vtip)

fangi
autor
21. únor 2012

@gedren Taky mi přišlo, že když budeme dělat teď jen takovou halabala rekonstrukci, tak že ve finále to budou větší výdaje, když pak to zase budeme předělávat (chceme prohodit nějaké místnosti a tak).

sedivka
21. únor 2012

@fangi a rekonstrukci chcete delat za vlastni penize, nebo z hypoteky?

fangi
autor
21. únor 2012

@veronika.h S těmi financemi je to trošku jinak, máme velmi dobrý přehled, jak jsme na tom měsíčně (i jsem si zapisovala) a vzhledem k velké hypotéce bychom na rodičovské na tři roky nejspíš nevyšli (byl by to moc velký risk, co kdybych třeba nemohla kojit apod.), na dvouleté bychom určitě vyšli s tím, že kdyby se příteli opět zvýšil plat, třeba bychom to ještě změnili. Půjčovat si už určitě nic nechceme, spíš bychom rádi něco umořili, ale to už teď před dětmi nezvládneme. Pracovat při té dvouleté rodičovské bych určitě nemusela, pak bychom možná nejraději měli hned druhé dítě.
Takže jde v podstatě čistě o tu rekonstrukci - žít dalších skoro 10 let v bytě v naprosto původním stavu, ale mít dítě ve 27 nebo nejdřív rekonstruovat a mít pak nějaké to pohodlí navíc za cenu, že ve 30 kdo ví, jak to půjde a nepůjde...Ta rekonstrukce jsou stovky tisíc, takže to prostě nenašetříme hned, měsíčně nám zbývá opravdu hodně, ale zase ne tolik, abychom měli za rok na stole půl milionu...

fangi
autor
21. únor 2012

@sedivka Rekonstrukci určitě za vlastní, už nemůžeme mít větší splátky, to bychom pak na té rodičovské nevyšli. Právě na tu rekonstrukci potřebujeme teď našetřit, dosavadní úspory jsme dali do koupě bytu. A ta rekonstrukce jsou stovky tisíc, takže to nenašetříme za půl roku...a to právě jakoby odkládá to mateřství, víš.

demian
21. únor 2012

@fangi My už tedy máme rozvody za sebou. Velký problém je koupelna, jakmile vybouráš vanu a obkladačky, není cesty zpátky. Ale rekonstrukce rozvodů elektřiny jde dělat postupně po pokojích. U vody a odpadu je to 50:50, spoje mezi rozvody v plastu a původními (litina?), nemusí bezpodmínečně držet. My jsme takhle vždy udělali jeden pokoj a pak se šlo na další. Je to šíleně zdlouhavé a unavující, ale dokud jste jen ve 2, dá se to. Taky si tím mnohem líp rozložíš výdaje a pak už to není takový nápor najednou.

martina_z
21. únor 2012

@fangi Ja se spis zeptam - proc jste si brali tak velkou hypoteku? Vy jste nikdy neuvazovali o tom, ze budete chtit mit jednou dite? Kamaradka totiz resi ted uplne to same a porad breci, jak si dite nemuze dovolit. Je ji 31 a biologicke hodiny tikaji. Mozna si vzpomene ve 35 letech, ze by chtela a nepujde to...

Plno lidi Ti rekne, ze neni kam spechat, at si jeste uzivate zivota. Jenze ti za sebou maji 0 let neplodnosti a 0 potratu a mysli si, ze mit dite je otazkou rozhodnuti a ze se da vsechno naplanovat stejne jako dovolena v Jugoslavii. Takze za me - neni na co cekat, protoze to muze dopadnout tak, ze budete mit nadherny byt se dvema detskymi pokoji, ktere nakonec zustanou prazdne. Vidim to u kamaradek a kamaradu, kteri si dokonce planovali i znameni, ve kterem chteji, aby se dite narodilo, a nakonec nic z toho. Urcite je dobre financni rezervy mit - jste mladi, takze muzete jeste 2-3 roky pockat. Ale dele uz bych to opravdu neodsouvala, protoze muzete na miminko cekat i 5 let. A kdybyste to prece jen financne nezvladali, tak v nejhorsim pripade proste byt i s hypotekou prodate a pujdete do podnajmu - neni to zadna ostuda a jsou situace, kdy je podnajem lepsi nez hypoteka.

minina
21. únor 2012

@fangi No a musíte řešit kompletní rekonstrukci? Proč to neudělat po částech, resp. třeba za rok našetřit na to nejzásadnější a zbytek po dětech, Já když nad tím tak přemýšlím, tak bych počkala, ale jak píšeš, je risk, že to pak jít nemusí. I když si zas myslím, že když začnete se snahama o mimčo ve 30, tak i když to nepůjde za rok, tak je čas to řešit.

marecek4
21. únor 2012

@fangi nevím jak si myslíš,že Ti tady někdo poradíme,ale můj názor je,že ve 27 letech nemáš zatím ani kam spěchat,ale taky už asi ne moc otálet a měli by jste si asi utřídit priority-fajn,hypo utáhnete bez potíží i s mimčem,máš možnost pracovat jak při rodičáku,tak se asi i vrátit na svou pozici v práci,tak bych asi uvažovala takto-momentálně teda nej!!!!-rozvody-voda a elektrika jsou dost důležitá věc,takže přes léto udělat tohle a pak se začít snažit-něco na to našetříte a ono to zase tak nákladné není,nejhorší je ten binec okolo,který by jsi jako těhulka musela uklízet a s mimčem nrozhodně nebrat,pak už záleží na vás,jestli třeba s linkou počkáte-ono zase není od věci,nechat prcka ať se vyřádí a až odroste tak pořídit novou pěknou,tuhle zatím třeba přetapetovat,dát jen novou pracovní desku atp.zase pořád hlídat aby ji nepoškrábal,nevráže do ní odrážečkou-proč se zbytečně stresovat-takže takto si to přebrat a zařídit se podle toho-to je můj názor,s kterým rozhodně nemusí nikdo souhlasit,ber to taky tak,že snažit se můžete i třeba půl roku,ale taky se může zadařit hned takže držím palečky pro to správné rozhodnutí

fangi
autor
21. únor 2012

@martina_z Velkou hypotéku jsme si brali, protože to byla příležitost zajistit si vlastní bydlení, které bohužel ani jeden od rodiny nemáme a mít nebudeme a naskytl se nádherný velký byt na krásném místě pro rodinu za hodně dobrou cenu - přeci jen jsou teď nejnižší ceny nemovitostí a nízké úroky hypoték. Další taková příležitost by nemusela být. A s dětmi jsme samozřejmě počítali, taky nám to měsíčně při rodičovské na dva roky vychází, možná to vyjde i na tu tříletou, příteli se pořád zvedá plat. Jsme celkem krátce po škole, takže to bydlení považujeme vlastně za velký úspěch.
Otázka je, zda se začít snažit o miminko teď a veškeré rekonstrukce nechat na dobu, až se vrátím do práce, a nebo šetřit další 2-3 roky a začít se snažením někdy v těch 30ti letech. O tom, že bychom to odložili ještě déle neuvažujeme ani náhodou, bojím se právě i té 30tky.
A plně si uvědomuju, že miminko nemusí přijít hned, na to právě hodně myslím a i proto to tak zvažuji, protože jinak by vycházelo lépe počkat do té 30tky.

fangi
autor
21. únor 2012

@marecek4 @minina Ano, tohle teď zkusíme nějak vymyslet - zda by se nedaly udělat veškeré rozvody, zednické práce, opravy zdí apod, kolik by to vlastně přesně stálo - že bychom udělali to. A ponechali původní koupelnu a linku až na dobu po dětech. Ale ani to nebude zadarmo, ale už bychom třeba mohli to miminko mít za rok, rok a půl, taky nějakou dobu trvá to těhotenství že 😎

fangi
autor
21. únor 2012

@demian Díky za informace. Ono je to právě někdy složité s těmi rozvody, některé nejdou dělat zvlášť nebo se to ani finančně nevyplatí apod... Zkusím pozvat nějakého řemeslníka, aby to posoudil. Spíš jsme chtěli udělat rozvody vody apod, jenže bychom chtěli udělat koupelnu jinde, než je, což by už byla třeba dělat i ta koupelna, po předělání rozvodů v kuchyni i kuchyně...a už to jede...Ale to asi prostě necháme být, uděláme jen to nutné a kuchyně, koupelna až se vrátím do práce, asi to jinak nepůjde.

fangi
autor
21. únor 2012

Jinak samozřejmě vím, že se musíme rozhodnout sami, ale vaše názory mi pomáhají a díky za ně a taky to určitě každá z vás někdy řešila, tak je fajn to probrat s někým, kdo už to rozhodování má za sebou 🙂

marecek4
21. únor 2012

@fangi samozřejmě nevím jak bydlíte,ale my i ty zdi nechali až na později,tak nějak jsem se rozhodli i s přístabou a trošku vykrystalizovaly plány a taky potřeby jak nás,tak dětí jen bohužel druhá kuchyň mi zůstane v plánu asi chudera až na konec,chtěla jsem jednu specielně na moje pečení,že by to nebylo roztahané v té stávající a nemusela bych furt uklízet všecky ty serepatičky,ale naopak že bych to tam měla všecko po ruce a podle potřeb,takže ta možná jednou 🙂,pokojíky pro děti jsou samozřejmě přednější a ty budou nové

s rozvodama vody neporadím,ale elektrika je snadno spočitatelná-spočítáš si kolik potřebuješ metrů drátů-1m stojí 16 korun,k tomu si připočítáš všecky vypínače,krabice-krabice měli teď v OBI od 4 korun,vypínač stojí kolem 100-nás jedna místnost vyšla asi na 500 ale můj si všecko dělal sám,takže jen materiál-počítám tady ale jen elektriku na 220,jo a rozvodná skříň nás bude stát 1000 i s přípravou na 380(360? furt v tom mám guláš 😀)

demian
21. únor 2012

@fangi Rádo se stalo. Dřív, než se začneš domlouvat s řemeselníkem, zkus si domluvit nějakého stavaře, který Ti řekne co je a co není reálné, co se dá předpřipravit, etc. Já jsem v podstatě jediný nestavař z mé rodiny, takže jsem i částečně věděla, kdy mě řemeslník vodí za nos a kdy ne. Stejně jsem provolala jmění, když jsem přestavbu neustále konzultovala s tátou. Je neskutečné, co si řemeslníci dokáží vymyslet a dát do rozpočtů, když si myslí, že tomu nerozumíš😉

fangi
autor
21. únor 2012

@marecek4 Na rozvody si určitě někoho pozveme,a by se nato podíval, přítel bohužel tohle neumí. Budou se dělat i drážky do panelu na některých místech, tak toho bude víc. Zdi se musí aspoň opravit, když ne nový štuk, jsou v nich všude díry apod....

fangi
autor
21. únor 2012

@demian Je to tak, už máme sehnanou případně i firmu na celkovou reknostrukci dle referencí, ale to asi dělat nebudeme, pár kontaktů na řemeslníky už taky mám, zjistím přesně co to bude obnášet a hlavně tu cenu, to se nedá nikdy moc odhadnout.

marecek4
21. únor 2012

@fangi tak to je celkem smůla v dnešní době-vlastně v každé době,pokud si chlap dokáže aspoň něco takového udělat sám je to výhra,ale zase určitě umí jiné věci,ten můj zase neumí pořádně napsat ani email,počítač vypíná takovým způsobem,že při dalším zapnutí rostu a napravuju škody,ale na baráku si udělá sám krom tesařiny vše-k té potřebuje ještě někoho na pomoc

blanches
21. únor 2012

My jsme si nejdříve koupili byt, pak šetřili na dobu až budu na mateřské a pak na svatbu, vzali jsme se a čekali že mimčo hned přijde, to ale nepřišlo, takže to trvalo téměř rok. Teď jsme ve fázi, kdy čekáme druhé, prodali jsme si byt nad hlavou platíme nájem a stavíme. Je to náročné finančně i psychicky, ale dá se to, řekli jsme si že znovu nechceme zažít to že se hned nepovede a pak zase budeme čekat, tak jsme nečekali a samo se povedlo hned. Důležité je co cítíte a jestli miminko opravdu chcete, finančně se to vždy dá nějak zvládnout.

sedivka
21. únor 2012

@blanches pripomina mi to nasi situaci, na zacatku meho tehotenstvi jsme si taky prodali stechu nad hlavou, jsme v pidinajmu a zaciname stavet...proste to takhle ve finale dopadlo, protoze se necekane zadarilo hned... uf 🙂

demian
21. únor 2012

@marecek4 Ono to vypadá děsně snadně, ale udělat dobře elektriku, aby pak i prošla revizí, není zas taková legrace. Tím nechci říct, že to Tvůj manžel neumí. Jen Tvůj příspěvek mi vyzněl ve smyslu, že na tom nic není a ono je🙂
@fangi já myslela, abysis někde sehnala nezávislého dozora. Ideálně známého, který Ti rovnou řekne, co a jak. Chtěj od každého řemeslníka předem rozpočet, což nemají rádi, ale pak se nebudeš divit. Klidně oslov 3 topenářské firmy, nabídky porovnej nebo dej dozorovi, který Ti vyškrtá nadceněné položky. Ale sekat nové rozvody do panelu bude dražší legrace, než je tomu u cihly.