Mladá vs. starší maminka, která vychová dítě líp?

leniiis
25. lis 2012

Holky, tak co myslíte? Která z nich dokáže vychovat svý dítě líp? Myslíte, že je sobecký udělat si nejdřív karieru a pak až dítě? Mě tu někdy přijde, že mladší maminky jsou tu některejma tak trochu podceňovány.

buldok
25. lis 2012

Dítě dokáže lépe vychovat ta, která je na to lépe osobnostně připravená. O věku to není. To, že má mamina první dítě ve třiceti z ní nedělá lepší matku, než je ta dvacetiletá. Naopak to platí stejně... Ta kariéra zajistí jisté hmotné a finanční zázemí. Ale to už je diskuse na hlubší úroveň. Nejsem přesvědčena o tom, že je správné, že si finančně mohou děti dovolit spíše starší maminky...

barcab
25. lis 2012

Tak já měla první dítě ve 30 a druhé ve 33. A to v době, kdy to zdaleka nebylo normální jako dneska. Dnes když bych se měla zpětně zamyslet, co je lepší, jestli ho mít ve 20-22, nebo ve 30 a více, tak mám tak protichůdný pocity. Starší maminky jsou už možná lépe připravené, už jim nevadí, že třeba přijdou o nějakou zábavu, jako kdyby měly dítě o cca 10 let dřív, ale na druhou stranu je třeba si uvědomit, že třeba v 50, kdy už pomalu chtějí mít svůj klid, mají ještě dítě školu povinné... a už kolikrát nestíhají tolik jako maminky mladší... 🙂

berenika39
25. lis 2012

Řeknu ti za cca 15 let. Připomeň se, prosím.
První syn ve 20. Ok, je úplně v pohodě, vyrovnaný, spokojený člověk, bez mindráků, ale slušný, pohodář, sice to nebylo kolem puberty zrovna ideální, ale dneska vím, že to všechno patří k vývoji. Ano, jestli na tom, jaký je, mám nějaký podíl (snad anoooo 😎 😎 😎 ), jako mladá mamina jsem to zvládla.
No a druhý syn ve 38, ale ještě nevím, co z toho vyleze 😉 😉 😉 . To, že k němu mám podobný přístup není záruka ničeho, bo jsou každý jiný, mají jiné geny, jiného tatínka. Jsem sama zvědavá, jestli můj pokročilý věk nějak ovlivní "výsledek". Ale - nikdy to nikdo nezměří, můžu se jen domnívat, myslet si.
Jinak obecně - věk je podel mě jenom jeden z faktorů, a ne ten zásadní. Mladá blbá, stará chytrá, mladá chytrá, stará blbá...nechci to zlehčovat, to ne, ale naštěstí se na tom, co vyroste z dítěte podílí tolik faktorů, že případné nedostatky ve věku dožene něco jiného🙂.
Přeju mladým i starým maminkám, aby byly srovnané samy se sebou, to se právě moc odrazí na dětech🙂

ludva
25. lis 2012

První dcera ve 23, další syn v 26, poslední syn v 35 - zatím žádný rozdíl 😀
Zatím vypadají všichni normálně :D

naomi6
25. lis 2012

@leniiis Ahoj, to je pěkné téma. Souhlasím s buldokem. Nejde určitě o věk. Já sama jsem byla ve 20 ještě dítě, takže si to neumím představit. Ale třeba bych aspoň dřív dospěla a taky bych to zvládla, těžko říct. Dnešní doba je celkově posunutá. Naše babičky rodily v 18 a bylo to normální, dnes se na tak mladé maminky lidi dívají divně...... Já osobně obdivuji každou mámu, ať začala rodit ve 20 nebo 40 😉

romcovaklarka
25. lis 2012

@leniiis Ahoj, tak já souhlasím s holkama, že nejde prvoplánově o věk... Hlavně tedy ve smyslu, že jedna dvacítka může být lepší máma, než jiná třicítka - a naopak. Ale ta matka jako jedna osobnost se vyvíjí a můžou být aspekty, které jsou "lepší" v určitém věku.

Jako příklad bych dala svojí mamku a to, co o sobě i sama říká - první dítě (mě) měla ve 22, druhé (sestru) ve 33. A říká, a jáí se k tomu taky přikláním, že já jsem si jako dítě s rodiči užila mnohem víc legrace, spoustu věcí nebrali tak vážně, tahali mě všude možně, nedělali si těžkou hlavu s hodně věcma, dovolili mi víc blbostí, které už s "pokročilým" věkem u ségry považovali třeba za nebezpečné. Myslím tím třeba věci typu lezení po stromech apod. Jasně, na druhou stranu mohla ta "lehkomyslnost" skončit třeba špatně, a je i pravda, když teď o tom přemýšlím, že jsem jako dítě měla víc úrazů 😀

Ale chci tím říct, že se může vyvíjet přístup té matky směrem ke zodpovědnějšímu a třeba i úzkostlivějšímu. Tím nějak nepropaguju vyloženou lehkomyslnost, spíš něco mezi tím 🙂

leniiis
autor
26. lis 2012

Víte..já tohle založila, protože hlavně i kvuli věku tu vzniklo dost debat a hádek ..a někdy mě to štve, jako by snad mladý matky byli něco horšího :-/

ludva
26. lis 2012

@leniiis nebo strarší něco divného??? Sama jsi psala, že starší tolik nestíhá? Co to jako je? To je jako jednomatky vs. vícematky... Ať to každá má jak to chce a jak jí to vyhovuje, nebo ne? Promiň, ale přijde mi to trošku mimo mísu. Možná proto, že jsem si žádné diskriminace mladých maminek nevšimla 😉 Měj se pěkně 🙂

leniiis
autor
26. lis 2012

@ludva Nikdo neříká, že je ta nebo ona divná, to sis jen ty nějak špatně přebrala.Nepsala jsem dokonce ani nic o tom, že starší to nezvládaj, to sis mě asi s někým spletla 🙂 Nikdo to tu nepochopil tak jak si to vysvětluješ ty! Žádnou diskriminaci si nezažila dobře, to ti nikdo nebere, ale pokud nechceš k tématu napsat nic bližšího o čem bychom mohli dál diskutovat, tak ani trošku nechápu proč sem píšeš 🙂 😉

barcab
1. pro 2012

@leniiis to víš, že mladší matky nejsou něco horšího 🙂 někdy je to přesně naopak, pořád jsou ještě tak trochu dětmi (to ber s nadsázkou) a dokážou i víc pochopit ty dětské problémy, nejsou tolik úzkostlivé jako ty starší matky, ale na druhou stranu jsou možná míň zodpovědné... ale to je všechno teorie. Hlavní je, když je matka i dítě spokojené, jsou zdraví, milují jeden druhýho 🙂)))

mishah
6. pro 2012

starší-mladší-kde je hranice? 😉 já měla první dítě ve 28, druhé ve 30 a pořád si jako "starší"matka teda nepřipadám 😀 všechno má svoje výhody i nevýhody a každému to prostě vyhovuje jinak 😉 Mít dítko je fajn, a to myslím v jakémkoli věku 🙂

kubaka
10. pro 2012

Nejlíp vychová dítě milující, laskavá, něžná, vyrovnaná a spokojená matka, která dítě chtěla a s manželem mu vytvoří rodinu. To jsou rozhodující faktory, které se na dítěti podepíší.
Já měla kluky v 26 a 38 a každý je skvělý po svém. V únoru jim bude 17 a 6 a všichni se zbožńujeme, co se do nás vejde.