Modlitba a rozhovory o duchovných veciach v rodine

garzonka
3. lis 2011

Ahojte,
Veľmi rada by som v rámci tejto témy podebatila s mamičkami, ktoré sú veriace a vo svojej rodine sa modlia s deťmi a berú to ako bežnú a potrebnú súčasť života (sme kresťania katolíci). Zároveň ma zaujíma aj to, ako s deťmi preberáte otázky duchovného života, ktoré sa deťom zdajú byť nepochopitelné (aspoň možno zo začiatku 😉 ), čo všetko im vysvetľujete a a čo naopak radšej ešte nie...atď atď.

My máme doma školáka aj škôlkara, a bežne sa ma pýtajú na rôzne veci, pretože samozrejme niečo počujú na omši, niečo doma pri modlitbe a potom zase vidia že ich okolie žije úplne inak 😒....

Tak sa teším na vaše skúsenosti a spoločné debatenie 😵

vejula
12. pro 2011

@margarita hej vystihla si to čo si myslim. prečitaj aj spravičku pred touto. Tiež si myslim že Boha treba viac žiť.... A presne to, tak bezpodmienečnosť o ktorej pišeš že bohu nediktujem nepytam sa ale hlavne počuvam. A to je moj problem. Možno to neviem a možno sa toho bojim. Ale teraz citim že to chcem, len zas nemam trpezlivosť a strašne sa bojim toho že o nejaky čas budem zas počuvať len seba a zabudnem na to čo som teraz pisala

garzonka
autor
12. pro 2011

@vejula uplne ti rozumiem. V podstate zvadzas taky boj, medzi JA a ON...no dolezite je proste stale bojovat...

ja mam pocit ze ti ani nie som hodna radit, lebo kazdy sme na tom kadejako... 🙂

cmulinko
12. pro 2011

@garzonka ahoj...ja by som sa chcela tiez v kratkosti..zatial 😀 podelit s nasim rodinnym krestanskym zivotom.mame sice este velmi male deti...4, 2 a 6 mesacne...ale prve otazky naberaju na obratkach 😀 .najstarsi sa uz zacina pytat,kde vsade ho Jezisko vidi... 😀 .len nedavno som pocula ako sa chlapci hadaju a starsi zrazu si nieco zahundral v podobe...''Jezisko,teraz sa nepozeraj,lebo nie sme dobry'' 🙂 a pozeral sa na kriz,ktory je v obyvacke zaveseny na stene.A mala som uz aj otazku,ze preco mame Jeziska skoro v kazdej izbe okrem zachoda 😀 😀 ja osobne sa velmi tesim na dalsie a dalsie otazky...pre mna je to vyzva i ked viem,ze odpoved len rodi novu otazku 🙂

margarita
12. pro 2011

@vejula
ani ja to neviem, ale snazim sa aspon o to - raz je to lepsie, raz horsie...ja mam niekedy pocit, ze ludia, ktori sa tvaria ako Bohu 100% veria, ako je to lahke a v pohode, vacsinou nezazili nejake "sklamanie z Boha".
Mam take kamosky, co im vsetko "vychadza", maju deti kedy chcu a kolko chcu, maju kde byvat, nemaju financne problemy, a tak razia teoriu, ze ich Boh odmenil za ich poslusnost a pravovernost... ja som tomuto tiez tak nejak verila, kym som opakovane nepotratila.
Aj teraz som opat (uz 5.x) tehotna, a bojim sa ako ...neviemco... 😀 ale viem, ze som len a len v Bozich rukach a moja vola ani obavy mi nepomozu.
Modlievam sa teraz kazdy vecer toto, a velmi sa mi to paci - pozri:
http://areopag.sk/viewtopic.php?t=4491&sid=a06a...
😵

bambul7
12. pro 2011

@margarita zaujimave, ze si niekto moze mysliet, ze mu vsetko vychadza lebo je poslusny a pravoverny..ja mam obcas skor pocit, ze ti "zli" to maju v zivote obcas jednoduchsie 🙂 A tento mesiac som si povedala, ze oukej, Boze, spravime pre to, co vieme a ty by si sa mohol o to bejby postarat :D Alibisticke. Ale na druhej strane, obcas , ked je cloveku nanic, je taky rad, ked sa mu moze vykecat a on pocuva a neprerusuje a clovek mu moze opakovat dokola to iste... 🙂

vejula
12. pro 2011

@garzonka len ja som v tomto už dosť dlho dole.
Možno somnou teraz vo väčšine nebudete suhlasiť, ale mne sa napr vela veci zda strašne komplkovanych a pritom myslim že v skutočnosti su celkom jednoduche. Som kresťanka katolička no napriek tomu mam niekedy velky problem sa stotožniť s niektorymi vecami a dokonca mi niekedy brania vnimať Boha bez predsudkov. Ale možno je to tiež len moj chybny pohlad, ale takto to bohužial pociťujem

garzonka
autor
12. pro 2011

@cmulinko
vdaka, som sa naozaj pobavila a tesim sa na dalsie perly 😀

margarita
12. pro 2011

@bambul7
ja som sa s tym stretla, a nie raz, od veriacich kamosiek, ktore nase straty komentovali stylom : ale za co vas Boh takto tresta??? a pod. Ono to vychadza pokial viem, zo zidovsko-starozakonnej tradicie, ze Boh spravodlivych odmenuje a zlych tresta...
pripomina mi to ten vyrok, ze Dobre dievcata sa dostanu do neba a zle vsade 😀 😀 😀

@vejula
keby to bolo lahke a jednoduche, verili by asi vsetci 🙂

vejula
12. pro 2011

@margarita ja som presvedčena o tom že mi si v skutočnosti nezaslužime absolutne nič. a ked si to niekto mysli je to velmi zle 😔

cmulinko
12. pro 2011

@margarita je mi luto co sa ti stalo...viem aky je to pocit...mam 3 krasne deti,ale prezila som aj 2 potraty.mne pocas tehotenstva pomahal ruzenec nenarodenych deti.

margarita
12. pro 2011

@cmulinko
to nepoznam - aky je to ruzenec?

vejula
12. pro 2011

@margarita to je presne to čo som pisala pripisujeme bohu ludske vlastnosti, a mam pocit že nas tresta alebo odmenuje.... No neviem, skôr si myslim že nas uči dôvere.... Viem že ho nepoznam a nemam ponatiaa ako to v skutočnosti je, som bohužial dosť obmedzena ako väčšina ludi a za hranicu svojho ludskeho chapania som zrejme ešte nenahliadla. Viem že nakoniec budem velmi prekvapena z toho ake to je všetko inak, zrejme celkom jednoduche. Ale my tu mame tolko veci ktore nam brania prežiť podstatu, že je to krasne ked niekto dokaže všetko odhadzať a dostať sa na tu čistu pravu krasu ktoru nam boh ukazuje

cmulinko
12. pro 2011

@margarita http://www.getsemani.estranky.sk/clanky/modlitb... ja ho konkretne mam aj doma....ja som si ho zaobstarala cez Ebay...velm i malo ludi pozna tento ruzenec.ja som sa k nemu dostala cez jedneho irskeho pana,ktory tento ruzenec rozsiruje.

vejula
12. pro 2011

@margarita vdaka za link velmi pekna modlitba 😵

garzonka
autor
12. pro 2011

@vejula
Myslim ze nie nahodou mame dar byt rodicmi...da sa totiz lahko vycitit analogia s Bohom Otcom k nam
ked si to premietnem na mamu, otca a dieta: kolko veci dam dietatu len preto ze si to zasluzi? Odpoved: len v pripade ze moje dieta je moj sluha alebo podriadeny, tak dostane svoju odmenu podla toho ci spravi to co poviem.
Ale kedze moje dieta je moj syn (moja dcera), tak to co mu davam nie je pre zasluhy ale preto ze ho neskutocne milujem. Dokonca som ochotna mu vsetko odpustit. Dokonca som ochotna zmenit trest, ked ma prosi o zlutovanie. Dokonca mu aj pridam k tomu co som mu slubila.
to vsetko lebo ho milujem bez podmienok.

a aky je Boh otec k nam detom?

bambul7
12. pro 2011

babule, myslim, ze pre ludi, ktori maju v zivote stastie, je lahke verit. Ale nestracat vieru vo chvilach, ked nie vsetko ide podla nasich predstav je uz trosku ina kava...
to je ako tie hlupe vyroky.. ked sa niekomu nieco podari, tak vie Bohu podakovat kazdy a snad verit je pre neho lahke.
Ked sa nieco stane, tak pridu obvinenia ludi "ak Boh existuje, ako moze dopustit tolke zlo'.. Denno/denna realita.
A potom .. je tu kategoria ludi, ktori si myslia, ze za jednu bohosluzbu v roku maju miestenku v nebi..
Kazdopadne, ja som rada, ze mam rodinu, ktora sa neposmieva tomu, ze v Neho verim, priatelov, ktori veria. Clovek sa hned citi tak lepsie so spriaznenymi dusami. 🙂

cmulinko
12. pro 2011

@margarita ak zadas do googlu Rosary of the unborn,tak uvidis ako ten ruzenec vyzera....naozaj je nadherny.

barbarka
12. pro 2011

ahojte, super tema. ja mam zatial iba dvojrocneho synceka, takze zatial len modlievame sa pred spanim, spievame, a pred jedlom a chodime do kostola 😉

@margarita ja mam doma tuto knizku http://www.ver.sk/Modlime-sa-za-nase-pocate-die... , nie su to vyslovene modlitby ale je takou pripomienkou modlit sa za babo v brusku (aj este pred otehotnenim) od zaciatku, konktretne veci za co sa modlit. tiez som o prve babo prisla ale viem ze ma to vela naucilo 😔

vejula
12. pro 2011

@garzonka maš uplnu pravdu a to všetko si celkom uvedomujem. Len, je to u mna všetko v tej teoretickej faze, že to viem ale pri tom neutekam s absolutnou dôverou za bohom vždy ked sa niečoho bojim tak ako za mnou moj syn. Nevolam ho tak ako mna môj syn ked ma zrovna nevidi. Nedokažem ho nechať aby sa o mna postaral tak ako sa o seba nechava starať môj syn mnou.

luciole
12. pro 2011

@vejula Ahoj, vejula. Ja som vyrastla v doslova antikrestanskom prostredi, mama ma vzdy ucila, ze ludia, ktori veria rozpravkam o Bohu su hlupejsi, ako ti ostatni "normalni". V 25 som mala vnutornu krizu, nic objektivne, ziadna zivotna tragedia, napriek tomu som sa citila nanic. Az to dospelo do stadia, ze som isla do kostola (prvykrat v zivote ak neratam navstevy kvoli studiu dejin umenia 😉 ), sadla som si tam, rozplakala sa a povedala Bohu, ze nanho neverim, ale, ze ak existuje, ze ho prosim, aby nieco spravil, lebo ja uz nevydrzim. Akoze nechcela som spachat samovrazdu, ani nic podobne, aby to tak nahodou nevyznelo, len mi jednoducho bolo vnutorne nanic, vztahy s muzmi mi nevychadzali a ja som zufalo tuzila po laske, zdalo sa mi, ze je cely svet zly, take uplne rozhadzane vnutro som mala. A uprimne ani neviem odovodnit, preco som isla do kostola, bola som proste zufala. Resp. teraz verim, ze Boh vyuzil moje oslabene ego a priviedol ma tam 🙂 Potom nasledovalo naozaj "obdobie zazrakov", obratenia, kedy som citila, ze Boh existuje, ze ma miluje a ze v mojom zivote kona. Tazko to vyjadrit a zvlast napisat nejako v skratke. Jednoducho som z pocitu uplneho zufalstva presla do absolutneho pokoja, stastia a naplnenia. Stretla som mnoho novych, skvelych ludi, absolvovala som pripravu a prijala sviatosti. Odvtedy preslo 7 rokov a ja som uz velakrat narazila opat na realitu hriechu, pocitu, ze Boh je strasne daleko atd. Ale z toho krasneho obdobia si nesiem skusenost, ze cokolvek riesim, mam to povedat Bohu. Bohu dakujeme, prosime ho, ale rovnako sa s nim mozeme pohadat, vyjadrit, ze mame voci nemu hnev, ci pochybnosti. A to aj vtedy, ked je to prave v obdobi takeho pocitu sucha, akoby Boh ani neexistoval. Casto mi vtedy pomoze stretnut sa s priatelmi, ktori su plni Ducha - knazmi, reholnikmi, ci aktivne zijucimi krestanmi. Dobijem si tie emocne baterky a lahsie sa mi potom prihovara Bohu. Potom sa uz len snazim co najtrpezlivejsie a najotvorenejsie cakat kedy, ako, cim, prostrednictvom coho pride odpoved...vyskusaj 😉

cmulinko
12. pro 2011

@vejula staci jediny krat doverovat 🙂 .tvoj syn utieka k tebe,lebo vie,ze ty '' pofukas '' jeho ranu.vie...lebo si pofukala prvy krat...druhy...a od tej chvile to vlastne robis vzdy 🙂

vejula
12. pro 2011

@luciole dakujem za krasny a povzbudzujuci prispevok. JA som zas z kresťanskej rodiny no i tak som bola vždy trocha ina. S Bohom som si preskakala tiež všelijake chvile aj som sa s nim hadala(teda bol to taky monolog z mojej strany) aj som dakovala prosila. Uplne verim na silu modlitby, ale..... Teraz som velmi daleko, mam pocit že v mojom živote už relane nieje 😔 bojim sa smrti a ešte vela inych veci

margarita
12. pro 2011

@cmulinko
vdaka, vyhladam si to, lebo z toho popisu to znie vselijako 😉

mate pravdu babulky, cokolvek si tu aj my napiseme a povieme (alebo aj nasim detom) o Bohu, budu v podstate len frazy 😎 lebo este stale nevidime Pravdu z tvare do tvare 😵
Zelam nam vsetkym ale, nech sa toho "dozijeme" 😵

vejula
12. pro 2011

tak už idem kočky, po veeelmi dlhom čase sa skutočne pomodliť, možno časom pocitim že je realne pri mne
Dobruuu nocku a dakujem za všetky prispevky

garzonka
autor
12. pro 2011

@vejula Idem spat s myslienkou na teba, v modlitbe za teba.....
Viera je dar, nezufaj. Boh by bol ten posledny, ktory by pre teba nechcel to co si zelas....
Zatial ta mozem len povzbudit, ze mas moju (nasu) podporu a tak sa bojuje lahsie. Ver mi ze ti uplne rozumiem, sama to poznam.
Ježiš nepriniesol spásu a radost nejakym vyvolencom, prisiel pre svetkych a zvlast pre slabych /aj vo viere/ a pre tych co klesaju na duchu v akejkolvek podobe, v akomkolvek štádiu a veku a stave.

vejula
12. pro 2011

@garzonka dakujem 😵

cmulinko
12. pro 2011

@margarita neboj sa...ja tu nerobim reklamu 😀 ..ja ti len pisem,ze ten ruzenec mam doma a modlila som sa ho pocas tehotenstva...ale samozrejme,ze modlit sa za nenarodene dieta..svoje ci ine sa da aj vlastnymi slovami a bez specialneho ruzenca...aby som neznela tak ''vselijako'' 😉

margarita
12. pro 2011

@cmulinko
neboj, chapem, viem, kludne sa da modlit aj napr.na soletkach, keby na to prislo 🙂

@vejula
pridavam sa ku garzonke 😵

dobru noc

cmulinko
12. pro 2011

@margarita asi som ta nepochopila....chcela som len pomoct 😔

luciole
12. pro 2011

@vejula aj ja sa pridavam ku @garzonka a prajem dobru nocku