Musí babičky pomáhat?

skurinka
7. únor 2012

Mile maminky pokazde kdyz si tady tak procitam celkem se nestacim divit.Chteli jsme mit deti tak se o ne musime postarat,kdyz obcas vypneme a nekdo si ditko na chvili veme na par hodin abychom mohli nacerpat energii to je vsechno v poradku.Ale zarazi me tipy zprav ...no tak zaprahni babicky aby pomohli....
No nevim ale babicky jsme se neptali jestli chce dalsi "DITE"aby se o neho starala.
Nevim mozna jsem divna..rada dam deti babicce,ale nedelam to proto aby se MUSELI ZAPRAHNOUT.....sdili se mnou nekdo muj nazor nebo jsem divna. 🙂 🙂

kacenka1111
7. únor 2012

Vlastne je to uplna pravda....Neco jineho je, pokud si sama babi moc preje vnouce hlidat co nejvic, ale spolehat na to a pak ji to pripadne vycitat, asi neni uplne nejlepsi...Detatko preci chteji ti dva, tak by se meli umet postarat a pocitat s tim, ze mimco stoji nejaky cas 🙂

petaov
7. únor 2012

Já myslím, že slovo " zapřáhnout " je myšleno spíše nadneseně. My dáváme malého k babičkám, jen když někam oba musíme, a prostě nemá kdo hlídat. A babičky jsou za to rády a ještě si stěžují, že by chtělí více 🙂 jsou rády "zapřáhnuty" 😉 Samozřejmě je ale něco jiného, když by je někdo zneužíval a dával k nim děti neustále...

skurinka
autor
7. únor 2012

@kacenka1111 -Presne tak,miminko chtela mama a tata a babicckam se oznamila hotova vec. 🙂
babiccky si rady udelaji cas na vnoucka nebo vnucku ale oznamit -Babi jsem tehotna a priprav se ze budes hlidat ..musi bejt strasna pro nastavajici babicky a nedej boze kdyz jednou babicka nemuze a nebo proste se ji nechce ........

beruska24.9.
7. únor 2012

@skurinka - netuším, nemám koho ´´zapřáhnout´´ 😀 moje macecha se moc jak babička nechová, moji matku vidím tak 2-3x do roka, přítelova maminka už nežije.

kacenka1111
7. únor 2012

@skurinka Je fakt, ze ja to ty nasi ( prababi ) oznamila tak jak jsi psala 😀 , ale to bylo ve srande, ona se moc tesi, ale v zivote by me nenapadlo nejak ji uzurpovat o cas atd....Proste kdyz bude sama chtit, malou dostane na kukajdu, ale ze by si podle nas mela planovat zivot, to asi ne....Ji taky nikdo nehlidal, coz je teda vec jina, ale tak rodice se musi postarat a kdyz je fakt nouze, poprosim babi...Ale abych si tuzasla na vlasy, tu s kamoskou a mala aby se valela u babicky, to asi tezko...ja si vybrala dite, mela bych vedet, co to obnasi....

jop
7. únor 2012

@skurinka Já teda nevím, ale když je matka vyčerpaná, zvlášť s více malými dětmi, a má poblíž babičky, tak nevidím nic špatného na tom, když se pokusí babičky "zapřáhnout", aby občas pohlídaly. Samozřejmě když babička nechce, tak s tím nikdo nehne. Neuznávám důvody tipu že maminka musí nutně chodit 3x týdně si odpočinout (kadeřnice, kamarádka, kino...). Nemyslím si, že by tady kdokoli radil, aby se matka jen tak zbavovala dítětě přenecháním babičce. Ale kolikrát to funguje tak, že by babička i hlídala ráda, ale maminka je toho názoru, že vše musí vydržet a o své dítě se postarat za každou cenu sama, i když kdyby si jednou za týden na hodinu odpočinula, tak by vše zvládala líp.

spagatice
7. únor 2012

Nám děti babičky nehlídají. Jen pokud potřebuji jít k doktorovi, nebo ke kadeřnici, tak hlídá dědeček. Rozhodně si nemyslím, že by babičky musely hlídat. Ale občas mě mrzí, že o to vůbec nemají zájem 😖 . Myslím si, že by to prospělo všem, malému, babičkám, i mě.

hasky24
7. únor 2012

Nám pomáhá 1 týdně prababička na 2 hodiny když si s mužem chceme zajít na večeři nebo v klidu nakoupit víc ne a ani bych to po ní nechtěla 🙂 🙂

petrunka01
7. únor 2012

@skurinka přesně..nemám ráda řeči-to je ale babička,nepohlídá,nestará se...proč by měla?Pokud projeví zájem,je to jen dobře,ale povinnost rozhodně ne.Nemyslím extrémy,kdy prarodiče vnoučata schválně přehlížejí kvůli neshodám v rodině a tak.Když jsem měla syna jako miminko,taky se kamarádky divily,že moje mamka nejezdí s kočárkem apod.Jenže mě to přišlo a přijde v pořádku.Je to naše dítě a ona má svých starostí dost.O vnoučata se zajímá,když má čas a chuť,věnuje se jim..ale NEMUSÍ

llluckaaa
7. únor 2012

@skurinka Já myslím, že z hlídání by měli mít prospěch všichni zúčastnění - babička (např. protože se má zase o koho starat, není sama a najde rozptýlení), maminka (protože má na chvíli volno) i dítě (protože se dostane do jiného prostředí a učí se nové věci a buduje nové vztahy). My jsme se sice babičky neptali, jestli si můžem udělat dítě, zato ona nám sama od sebe hodněkrát (a někdy už dost nepříjemně) dala najevo, že si ho konečně máme pořídit. Navíc pořád říkala, jak se hrozně těší a jak jí ho budem půjčovat a ona nám ho bude hlídat. Takže já teď nevidím problém v tom si jí o hlídání říct, když potřebuji. Ale kdyby nechtěla, nebudu ji nutit ani ji to vyčítat, jen by mi to asi bylo líto.

petrunka01
7. únor 2012

@jop nebylo to na mě,ale přesto si dovolím reagovat..není na tom nic špatnýho.Jen mě zaráží přesvědčení některých matek(rodičů),že prarodiče jsou od toho,aby s vnoučaty pomáhali,že jeto jejich morální povinnost.S takovými názory jsem je opravdu nejednou setkala.A jo,máš pravdu,matka,co si občas odpočine a nechá na hodinku dítko s někým jiným je mi sympatičtější,než "dokonalá"matka,co má pocit,že všechno musí zvládnout sama a za jakýchkoli podmínek

sova33
7. únor 2012

Naše babička (moje tchýně) si bere malého několikrát týdně na cca 2 hodiny odpolede. Celá se na to třese, takže já to neberu jako "zapřáhnutí". Není to v žádném případě její povinnost, ona je s ním ráda, takže to neberu jako hlídání (protože to já vtšinou nepotřebuju), ale jako stýkání se členů rodiny. Budu ráda, když budou jeho prarodiče součástí synova života a on jejich. Jsou spolu rádi a já jsemspokojená, když vím, že má rodinu, která ho miluje.
Ale nepopírám, že dvě hodiny se mi hodí, abych si uklidila, nakoupila nebo jen "hodila nohy na stůl a nabrala energii".

jajulin
7. únor 2012

Já teda hlídání od babičky a dědy využívám dost. Bydlíme od sebe 15 minut pěší chůze, chodíme k nim skoro každý den v rámci procházky, kdykoli si písknem, máme hlídání zajištěno. Ale to hlídání rozhodně nevyužívám k odpočinku nebo rozptýlení, spíš vydrhnu celý barák nebo v klidu uvařím - to je pro mě zrovna v tomto období přednější. U nás to má přínos pro všechny 3 strany: babička s dědou se rozptýlí, užijí si vnoučka (zatím se hlídání beze mě týká spíš staršího syna), syn si užije babi a dědy, naučí se od nich spoustu věcí (např. básničky, slova, pokyny atd.), které ho nestihnem naučit doma, pohraje si u nich s jinými hračkami a hlavně si zvykne, že kromě rodičů musí poslouchat i babičky a dědečky. A já dodělám resty v domácnosti. Hlídání rozhodně nezneužívám, nepovažuji to za samozřejmost a kdykoli mám o hlídání zájem, vždy se rodičů a ptám a domlouvám s nimi předem, jestli souhlasí. Myslím, že u nás dobře funguje taková ta stará generační soudržnost - rodiče nám teď pomohou s dětmi a za pár let, až jim budou síly ubývat, nebudou se muset bát, že je šoupnem někam do domova důchodců nebo LDN. Postaráme se o ně až do smrti.

elvira
8. únor 2012

@skurinka - souhlasím. Prarodiče - naši rodiče si svoje odpiplali, odchovali, věnovali nám velkou část svého života, času, peněz, energie a teď mají povinnosti, co se výchovy týče,za sebou.
Nikdo nemůže požadovat, aby se babičky/dědečkové nechali zapřáhnout pomalu na celý úvazek do hlídání a starání.
Pokud prarodiče o to sami stojí, to je jiná - takový příjemný bombonek... 🙂
Sama hlídání prakticky nemám - moji rodiče nežijí, tcháni jsou nehlídací - ač bydlí asi 5 minut od nás a tchýně je na pracáku, tak nemá velkého zájmu.
Někdy mě to se.. - spíš kvůli malému, ale nenadělám nic... 🙂
Když to shrnu - pokud prarodiče hlídání sami nabízejí, hlídají rádi, tak proč ne? Může to být přínos pro všechny. 🙂

pepibubu
8. únor 2012

Rozhodně to není jejich povinnost, ale právo. A to právo mohou, ale nemusejí využívat. A požádáme-li je my, tak mohou, ale nemusejí vyhovět. Pryč je doba, kdy babičky byly od 55 v důchodu a neměly žádnou zábavu, a tak jim vnoučata vlastně vyplňovala volné dny. Dnešní babičky chodí do práce, ať už proto, že chtějí, nebo proto, že musí, takže jsou taky unavené a nemusejí mít náladu a sílu na naši upištěnou drobotinu 🙂

brusinka.pusinka
8. únor 2012

U nás je babička ráda když může hlídat ale není to její pvinost je to její radost.... Miluje své vnoučatka a ráda s nimi tráví čas . Ráda vypomůže když potřebujeme a my ji požádame , ale určitě bych ji nedala denně dítě hlídat...však vychovala své děti a má právo na svůj život 😀 toť můj názor 🙂 😵

januzza80
8. únor 2012

@skurinka Ja ziju v cizine,tak nemam nikoho kdo by mi je pohlidal.Mame to vyresene tak,ze kdyz neco potrebuji,tak bud manzel nebo moje neter.ktera mi i hlidala prvni a druhe dite,kdyz jsem rodila.Kdyz jsem v Cesku,tak moje maminka samozrejme pohlida a tchyne ta vubec ne.Ani jednou,mela hned reci,ze by to nezvladla a takove blbe reci. 😠 Ale kdyz jsem hlidala dite od jeji dcery,tak to neresila a musela jsem.

chloe09
8. únor 2012

Taky jsem byla toho nazoru co ty. Do te doby, nez jsem hlidani OPRAVDU potrebovala. Kdyz jsem mela horecku 40, manzela na sluzebni ceste a dite doma, tak jsem babicku opravdu zaprahla, pro ni to teda nebyl problem, ale i kdyby byl, tak to povazuju alespon za slusnost, pokud ne samozrejmost, mi pomoct, protoze KDO JINY by mel v tomhle pripade pomoct, kdyz ne vase matka? ( pokud teda manzel fakt nemuze, a co si budem povidat, ''shit happens'' vzdycky kdyz se to nejmin hodi ) Budete chtit po kamaradkach, aby si vzaly dovolenou a pomohly vam s ditetem a riskovaly, ze od vas neco chytnou? Takovyhle veci clovek tezko muze zadat po nekom, kdo neni z rodiny

mates22
8. únor 2012

Já mám velikou kliku, u nás je babička ráda, když může trávit čas s vnoučatama, bydlí nedaleko a dcera je tam pečená vařená.... kdybych to nekorigovala, byla by tam denně. Ale babička je v důchodu a sama říká, že je doma veselejc, když tam má děti, někdy si i sama zavolá a pak pro malou přijde 🙂. Druhá babička by taky hlídala ráda, ale bydlí daleko a dcera tam zatím nechce spinkat.

Ale obecně, babičky nemusí pomáhat, je to jejich volba. Naše volba byla mít děti a naše povinnost je se o ně postarat.

skurinka
autor
8. únor 2012

Ja bydlim v cizine mam tu mamu,tchyni.sestru...Tnkrat kdyz se mi narodila dcera tak jsem i potrebovala pomoct protoze mala byla fakt strasny mimno ustavicne brecela,ale jak si nikdo..ze je mala a ze zacnou az nebudu kojit..po par tydnech jsem prestala kojit a nic se nedelo.Manzel v praci do vecera a ja s prckama ..byla jsem vyrizena a to doslova..Takze abych to zhrnula ja vlastne takove to hlidani ani neznam .co si neudelas sama to nemas.....jinak nekdy bych ty babicky potrebovala zaprahnout ..

ined77
8. únor 2012

Já bych to viděla tak, že hlídání je dnes opravdu vzácná věc, právě kvůli zaměstnanosti babiček a dědečků a tak kdo tohle má, je rád a kdo nemá, tomu to chybí...co si budeme namlouvat, myslím, že i naše maminky byly rády, když si mohly chvilku odpočinout.
Ale povinnost to v žádném případě není.U nás je to např. hodně omezené, hlídat může pouze tchýně, ale ta pracuje a ještě se stará o nemocného tchána.Jsem ale ráda, že pokud je nouze a potřebuji nutně něco vyřídit alespoń bez jednoho dítka většinou se to nějak udělá a ona mi pohlídá.Je to zřídka kdy, ale to se nedá nic dělat a já to tak beru.
Bydlí naproti, takže my je docela často navštěvujeme.Hlavně chci aby děti byly v kontaktu s babičkou a dědou, z mé strany bohužel už nikdo není, takže se snažím aby mezi nimi kontakt byl.Prarodiče zase dítku dají něco navíc 😉 .

ivarei
8. únor 2012

@skurink Nemusí a nám nehlídají, přestože máme dobrý vztah a ony mají možnost se zapojit 😉

vendullka
8. únor 2012

My nemáme koho "zapřhnout", takže jsem bez téměř jakéhokolv volna pro sebe, ale nestěžuju si, občas mi to leze na mozek, ale říkám si, že až mi prcci odrostou a budou mít své zájmy, ještě mi po tom starání bude smutno🙂

deyana
8. únor 2012

Já třeba neustále poslouchala, jak bude třeba moje mamka hlídat, klidně každý den.. no a když vysloveně neřeknu, že už nemůžu (teď jsem v 17.tt) a nevolám o pomoc, tak si ji nevezme. To už musí být, aby třeba přišla sama od sebe. Tchyně vychovává dva vnuky, tak ta ani nemůže mít čas, ale občas když si kluky hlídá maminka nebo druhá babička, tak třeba přijde a malou vezme na chvilku ven. Takže aspoň něco. Teď jsem ve fázi, kdy jsem ráda za jakoukoliv pomoc, v noci toho moc nenaspím, přes den už vůbec ne, a lítám tady jak hadr na holi. Tak by se mi i častější hlídání šiklo. Ale neberu to jako povinnost babiček, je to moje dítě, a nikdy jsem se na cizí pomoc nespoléhala. Když jdu do nemocnice na kontrolu, hlídá můj táta, nedávno šel do důchodu, tak ty dvě hodinky spolu zvládnou. Naši mají jinej režim. Vstávají brzo, v 11 jdou na oběd, pak jde táta spát, ve dvě je doma máma, jde taky spát. Takže hlídat by mohla až tak ve 4. To už mám většinou doma manžela, nebo na cestě domů. A mají chatičku, takže až se vyspí, tak jezdí tam. Občas si berou malou s sebou.

andelka
8. únor 2012

Povinnost to určitě není, taky záleží jak jsou na tom babičky s časem a s chutí hlídat. Moje mamka je v důchodu, bydlí kousek od nás a Dany je její jediné vnouče, navíc je to bývalá učitelka, takže bez dětí by byla jak tělo bez duše. Domlouváme se podle potřeby, nejvíc hlídala když jsem končila školu a pak teď, když zas končím druhé těhu a všechno mě zmáhá. V mezidobí si malého brala nebo byla u nás pár dní v týdnů, dopo nebo odpo, o víkendu vůbec, to se staráme s manželem sami. Večer hlídá když máme oba s manželem něco. Nakupovat někdy chodíme spolu, protože spolu často i vaříme. Když si ho vezme na pár hodin odpoledne, tak toho využívám k úklidu, žehlení, nebo k "času pro manželství". 🙂
Jsme vděční že ji máme, je super vidět jak ji Dany miluje, vždycky když slyší otevírat dveře a já řeknu "babi je tady", tak k nim letí s takovým nadšením... 😵
Snažíme se její pomoci nezneužívat, taky má svoje kamarádky, plány a tak, že. Je to o domluvě.

hanule05
8. únor 2012

Ahoj,
tak já bych to u některých babiček jako povinnost dala. Teda konkrétně u mojí tchýně, je už roky v důchodu a přestože je naprosto zdravá, celé dny proleží u televize nebo chodí na kafíčko k sousedkám. Žádnou jinou činnost nemá a to nicnedělání se na ni už projevuje tím, že dost tloustne a z té televize "blbne".

Bydlí s náma v domečku, dcerky hlídala tak max. 10x co se narodily (starší dceři bude 5 let). Když holky chtějí vidět babičku, tak musí dojít za ní a ona mi je tak za čtvrt hodinky přivede zpátky třeba s výmluvou, že musí žehlit (důchodkyně, která má na žehlení čas kdykoli....). A to holky jsou hodné, žádné divošky.

Ale babi chce mít prostě svůj klid a svoji televizi. A k tomu se vnučky prostě nehodí.

Neřeším to, sice mi je trochu líto, když vidím, jak se jiné babičky vnoučkům věnují, vadí mi to teda kvůli holkám, ne že bych si chtěla hodit nohy na stůl a relaxovat, ale prostě vidím, že babičku mají rády a chtějí být s ní.

U nás děti vychovávám skoro pouze já, protože manžel chodí domů z práce a pozdě večer. Zvykla jsem si, že pomoc nepotřebuji (většinou holky tahám všude s sebou, pokud musím někde něco zařídit - tedy pokud starší není ve školce, kde tedy kvůli častým nemocem moc nebývá).

Druhá babička, moje mamka, je taky už v důchodu, ta je zase opak, je naprosto super hlídací babička. Děti dokáže zabavit na dlouhé hodiny. Bohužel bydlí 100 km od nás.

settima
8. únor 2012

My bydlíme v domě s rodiči manžela a rádi nám malého pohlídají, většinou když potřebujeme na větší nákup nebo něco zařídit a k tomu tam chodím skoro každý den na pokec, s malým si pohrají a já si chvíli odpočinu 🙂 , jinak je nezapřahám 😀 , když vidím, že jsou unavení, tak tam nejdu a stejně ten den přijde babi nebo děda k nám nahoru, nemůžou bez malého být a já jsem ráda.

tyrisa
8. únor 2012

Já teda musím říct,že moje zlatá maminka byla u nás 14dní,když se malá narodila a pomáhala mi...ted když zjistila,že jsem podruhé těhotná už si plánuje dovču,aby byla zase 14dní u nás.Nikdo jí nenutí,spíše bych byla překvapená,kdyby nějaká babi nechtěla trávit s vnoučkem čas....ale i to se stává.Někdy jsem hotová a zavolám mamce,jestli by nepřišla pohlídat,ale jako samozřejmost to neberu.Mamka mi říká,že chodí hlídat ráda,že se u nás vždycky dobře nají🙂 já totiž pokaždé navařím,páč maminka ráda domácí jídla a sama nemá čas si vařit,je furt v práci ☹

hakanka
8. únor 2012

Ne, babičky povinnost pomáhat nemají, ale na druhé straně: v rodině je důležité si pomáhat. Pokud nepohlídají vnouče, když je maminka nemocná nebo v jiných krizových situacích, jakou pomoc mohou očekávat až budou sami nemohoucí? Navíc děti si v časném dětství budují k prarodičům vztah, znám babičky, které dokud mohly věnovaly se kamarádkám, práci, koníčkům a teď se diví, že se k nim vnoučata moc nemají..
Na druhou stranu, znám i spoustu prarodičů, kteří se obětovali pro vnoučata, a to nedoceňují....Takže z mého hlediska: pomáhat si navzájem v těžké situaci v rámci rodiny je slušnost, nicméně, každý má stejná práva a nikdo by neměl být uzurpován, nucen k něčemu co nechce. každé chování vyvolá reakci a každý si musí nést jeho krátkodobé i dlouhodobé důsledky (zneužívám prarodiče k hlídání x hrozí, že se dítě bude chovat stejně, nevšímám si vnoučat x možná se nebudou zajímat o mně až to budu potřebovat).

lucyjanek
8. únor 2012

U nás je to obráceně - co by babičky daly za to, abych jim malýho půjčila 😀