Může rodič odmítnou zachraňování života dítěte narozeného po 24. týdnu těhotenství?

dancingzero
12. pro 2022

Ahoj všichni.

Prosím Vás, určitě tu nechci rozvířit debatu zda je nebo není správné zachraňovat životy dětí, které se narodily takto předčasně. Jen mě čistě informativně zajímá, zda má rodič případně právo to odmítnout a nebo od určitého týdne a gramů novorozence (nevím přesně, kde je ta hranice, ale to není podstatné) se musí lékaři pokusit o jejich záchranu nehledě na přání rodičů? Ať už by to bylo z důvodu, že třeba nejsou schopni zajistit finančně či časově neustálou péči pro dítě s postižením, nebo i klidně "jen" z důvodu, že si pro své dítě takový život prostě nepřejí (a tedy by pak nesouhlasili ani s tím, dát dítě k adopci)?

Vím, že na klasický potrat " bez udání důvodu" můžete do 12. týdne a myslím do 20. nebo 22. týdne v případě, že se zjistí, že dítě je postižené, je to tak? Ale co když se nic nezjistí, a jen se prostě něco během těhotenství zvrtne a narodí se vám takto strašně moc nedonošené miminko, u kterého bude jasné, že bude potřebovat neustálou péči, bude třeba trávit většinu života po nemocnicích a tak podobně. Může rodič chtít, aby lékaři neudržovali jejich dítě při životě za každou cenu? Nějak jsme doma narazili na toto téma a zjistili jsme, že vlastně nikdo nevíme, jak to je.

Děkuji
Gábina

merope
12. pro 2022

Většinou se (aspoň co jsem četla) lékaři domlouvají s rodiči, jak moc se dítě pokoušet udržet při životě a kdy ho "nechat jít". Typicky třeba zda se pokoušet znovu a znovu resuscituovat nebo prostě už neresuscituovat.

emamaira
13. pro 2022

Jen k tomu potratu, do 12 týdne lze na přání matky, do 24 tydne pokud je dítě nemocné (je tam nějaká přesná definice, teď nevim), tak se souhlasem lékaře. A po 24. týdnu také, když je dítě nemocné, ale musí s tím souhlasit lékařská komise. Myslím, že o té poslední možností se moc neví, není to časté. Ale vím o paní, která podstoupila potrat v cca 30tt kvůli vrozene vade neslučitelné se životem.

lencaa11
13. pro 2022

@dancingzero vždy je to na domluvě s lékařem když třeba lékař vidí že mimnko by mělo nějaký zdravotní problém celý život nebo bylo nějak nemocné řekne rodičům svůj pohled k věci a rozhodnou rodiče pokud ne dřív příroda jinak přerušení těhotenství skrz závaznou nemoc ,vývojovou vadou po domluvě a doporučení lékaře se dělá v jakém koliv TT tehotestvi

elwe
13. pro 2022

@dancingzero já se tu píchnu, odpověď neznám, ale předpokládám, že v tom prvním okamžiku je to na uvážení lékařů, možná pak se podle komplikací rozhoduje co dál. A jen teda dodám že i dítě narozené ve 24. týdnu může vést normální život bez větších komplikací a není to výjimka (samozřejmě záleží na konkrétním případu).

swan42
13. pro 2022

@elwe a je nekde nejaka statistika? Jaka je sance, ze takove dite bude zdrave? To me zajima...
Ja vim jen o detech s obrnou a mentalni retardaci atd. Ani jsem nevedela, ze je to vubec fyziologicky mozny, aby takhle brzo narozeny dite bylo uplne zdrave...

drep
13. pro 2022

@merope myslím, že komise to nehodnotí, ale ono potrat/porod je někdy jen terminologie. Potrat jako výškrab přes pochvu lze udělat jen cca do toho 24. Týdne. Pak se dělá v podstatě porod mrtvého plodu, farmakologicky se vyvolá porod a dítě buď je mrtvé nebo se po porodu nezachraňuje. Kolegyně takhle potratila ve 32. Týdnu do té doby zdravé dítě, které mělo mezi 2 kontrolama masivní krvácení do mozku. Strašný.

hezz17
13. pro 2022

@swan42 24.tyden: 40% deti prezije, z tech prezivsich je 40% bez zavaznych nasledku. Tzn 16 deti, jestli dobre pocitam. 10 let stare statistiky, dneska to muze byt jinak.
Pokud to neni prekotny predcasny porod, tak neonatologove vedou diskuzi s rodici, jake jsou moznosti lecby, moznosti postizeni, jakou chteji pro dite peci-resuscitovat?
@lencaa11 v jakemkoli tydnu se potrat rozhodne nedela.

zet83
13. pro 2022

Já se z dovolením také připíchnu. Odpovědí si nejsem jistá. Toto téma absolutně neodsuzuji, člověk nikdy neví, co mu život nadělí. Opověď bych si však ráda přečetla a současně 🙏🙏 aby to bylo co nejvíce vzdálené téma pro všechny budoucí a nastávající rodiče 🍀

nita1984
13. pro 2022

@swan42 kamarádka má dceru narozenou ve 25tt a je fo naprosto zdravá pubertacka. Druhá kamarádka rodila ve 25+5 dvojčata, obě aktuálně prvňáčci bez problému. Ale je mi jasný, ze to není statisticky relevatni.

klchudik
13. pro 2022

@swan42 kamarádce se malá narodila ve 26 týdnu 🤔 dnes je jí rok a čtvrt a je naprosto zdravá, dohnala děti ve svém věku, chodí, mluví...prostě jako normální donošené dítě 😊🙏

nita1984
13. pro 2022

@drep kamarádka takhle přišla o miminko ve 28tt

lencaa11
13. pro 2022

@hezz17 měla jsem namysli že když když je mimnko nějak nemocné nebo mám vadu tak rodiče se můžou rozhodnout zda dítě donosi nebo se rozhodnou ukončit tehotestvi v jakém koliv TT tehotestvi a když je to vyši TT tak se vyvolá porod je jasný že klasický do 12 TT jde udělal kyretáž

hezz17
13. pro 2022

@lencaa11 ale ani tak nemas pravdu

nita1984
13. pro 2022

Mám syna narozeného 37+5. Vytáhli ho ze mě prakticky mrtvého AS 1-3-4. O variantě neresuscitovat nikdo ani neuvažoval. Trvalo skoro hodinu než nám řekli, jestli vůbec žije, další 3 dny než nám řekli, jestli se probere z umělého spánku. Dneska je mu tři a kousek a má “jen” VD s PAS. Což mají i děti po bezproblemovych porodech. Upřímně kdyby se mě v tu chvíli kdokoli na cokoli zeptal, do teď netusim, co bych odpověděla.

hezz17
13. pro 2022

@lencaa11 pokud ma dite vadu neslucitelnou se zivotem, tak se muze provokovat porod driv, ale rozhodne nemusi, spousts matek ceka do spont porodu a pak miminko porodi, pohrbi…
Pokud je v ohrozeni zivota matka, je to samozrejme jinak, ale o tom tshle diskuze neni.

emamaira
13. pro 2022

@drep myslím, že jsi chtěla odpovídat mě s tou komisí 🙂 nikde jsem to neověřovala, ale ptala jsem se na to gynekologa, když se u syna potvrdila srdeční vada a byla jsem uz asi 23tt a ještě mě čekala nějaká vyšetření, která jsem věděla, že se do 24tt nestihnou.

merope
13. pro 2022

@drep Já spíše myslela na to, že pokud dítě má např. opakované zástavy srdce a další problémy, že se pak lékaři domlouvají s rodiči, zda resuscituovat nebo ne. Samozřejmě jsou případy porodu mrtvého dítěte a občas děti po porodu resuscituují.

Myslela jsem na případy, co bývají uvedené u různých sbírek jako třeba tady https://www.znesnaze21.cz/sbirka/auto-pro-tedik...

swan42
13. pro 2022

@nita1984
@klchudik jde mi spis o ten 24.tyden
Ono se to nezda, ale ten tyden navic udela fakt hodne

nita1984
13. pro 2022

@swan42 v jakem slova smyslu ? Myslíš ze je to rozhodování jiné ve 24 a 38, když se dítě narodí prakticky mrtvé? Když ti nikdo neřekne, jakou péči bude následně potřebovat ? Ze z nej muže být jen slintajici ležák co te nikdy nepozná ?

swan42
13. pro 2022

@nita1984 na to jsem se ale neptala. Ptala jsem se @elwe jako reakci na jeji komentar. Tak si to precti cely nez zacnes komentovat 😉

budouci_maminka
13. pro 2022

@nita1984 kazdy tyden navic je strasne znat. Kdyby tomu tak nebylo tak se lekari nesnazi delat hokusy pokusy a kazdy den spolecne s rodickou nevynalozit veskere usili aby jeste porod nezacal

nita1984
13. pro 2022

@swan42 psala jsem ze kamarádka má dceru ve 25tt, schválně jsem ji psala v kolik přesně. Tak přesně 24+0. Takže to muže být rozdíl týden nebo taky den 🤔
Jinak tím, ze si označila mě, předpokládala jsem ze je to komentář na narození mého syna.

nita1984
13. pro 2022

@budouci_maminka o tom nikdo nepochybuje. Sama jsem měla první těhotenství udržované, aby tam malý vydržel co nejdéle.

fandysek_1
13. pro 2022

@dancingzero kamarádka jela do porodnice a tam jí řekli, že pokud chtějí zachraňovat musí jinam, ale oni byli rozhodnutý, že nechtějí. Byla kolem 23.tydne. Musela teda porodit a pak ho na své přání měla u sebe.Říkala mi, že byl dokonalý, úplně hotové miminko. Možná pak litovala, že se o záchranu nepokusili, ale to, už je pryč..

fyii
13. pro 2022

@dancingzero moje dobra kamaradka porodila dvojcata ve 27.tydnu. Ptali se jestli je chteji zachranit nebo ne. Rekli jim, ze bude problem.jen nikdo nevi jak zavazny. Chteli a vysledek: jeden hodne postizen, ventilek k mozku, aby mu.mohli odpoustet tlak v lebce, nemluvi, jen skreky, pokrouceny, nechodi pac ma nejake "mekke" nohy, ma specialni ortezy a kdyz jo drzi muze "chodit max 10 min denne". je na plenach atd. Druhy je na tom lip. je max hyperaktivni, cim vic unaveny tim vice mele,ted ve 12 letech mu zjistili epilepsii. fyzicky ok, psychicky je nejaky problem, oba ZTP. Oba vozi do specialni skoly, kde je prioritou, aby se o sebe dokazali postarat.. Oni je miluji, ale stoji je to mega sil, ona se musela vzdat vseho, on je zabezpecuje financne a je ji obrovskou oporou.. Rika, ze kdyby se mela rozhodnout znovu, ze to udela znovu, tak moc chteji deti. Jako ja pred nimi fakt smekam, tohle by kazdy nedal..

jjasmina
13. pro 2022

@dancingzero hele to bude hlavně dost indivvidualni, neteř nar ve 25tt a jakoby ani nebyla nedinosena, dnes je jí 9 a exceluje v bojovych sportech a sbírá medaile. Naprosto zdravá

konidana
13. pro 2022

@fandysek_1 já zas někde slyšela, že pokud nechceš zachraňovat miminko, které má nějaké prokazatelné vady po porodu, tak že spíš musíš hledat porodnici, kde s tím jsou svolní a souhlasí s neposkytnutím pomoci, a kde to malé postižené prostě jen nechají pár dní dožít.... Je to o lidech na koho narazíš... Ale tady to možná nebyl zas tak moc předčasný porod třeba...

hojda
13. pro 2022

@elwe Ano, máme v práci kolegyni, která porodila holčičku ve 24. týdnu a kromě problémů s očima (má silnější brýle) je to zdravá holčička🙂

merope
13. pro 2022

@fandysek_1 Tak ono pod 24+0 se zachraňuje snad jen u Apolináře (a i tam to snad není úplně dle legislativních pravidel, kdy prostě porod v nižším týdnu už je brán za potrat a to miminko to většinou nedá) a i tam je to spíše o tom, že vidí, jak na tom dítě je a někdy to má někdy nemá ani smysl zkoušet - spíše to bude tipuji taky o tom, že ne vždy je přesně znám okamžik početí a i tak ta rychlost vývoje může být různá a tak plus-minus den může dělat opravdu hrozně moc a holt tady se láme to, kdy je dítě dosavadní věda vůbec schopná vypiplat. Většina pracovišť na to není ani vybavená. A zvláště ty úplně maličká miminka, tam je to buď-anebo, šance je, ale vysoká pravděpodobnost problémů.

merope
13. pro 2022

@konidana Tak ono opravdu záleží, jak moc maličké to miminko je - do jistého týdne na to ani porodnice nejsou vybavené. A potom je hlavně rozdíl mezi "zachraňovat dítě, co mu stačí jenom trošku pomoci" a "pokoušet se oživit dítě, co jim 3x denně zkolabuje".