Může se dát dítěti jméno, které není v kalendáři?

slunickoden
30. čer 2013

Ahoj holky,nevíte někdo,zda-li se může dát dítěti jméno které není v kalendáři? Já bych totiž chtěla dát jméno Nikol,ale manžel mi tvrdí,že v kalendáři Nikol není,tak,že prý to bude problém.Já myslím,že nemá pravdu,co myslíte? a Nikolu dávat nechci-ta v kalendáři je,to je jasné. Děkuji předem za odpověď? Denča

fishtamin
30. čer 2013

Problém to určitě není :D bráška například má syna Damiána (svátek slaví na Jonáše) .. podle zákona o matrikách nesmí být zapsáno pouze jméno zkomolené, zdrobnělé, domácké nebo má-li již stejné žijící sourozenec. Chlapec nesmí dostat dívčí jméno a naopak. Jiné omezení v podstatě neexistují. Další konkrétní otázky na toto téma vám asi nejlépe zodpoví na matričním úřadě 🙂 ... mimochodem v případě, že se nám narodí chlapec, bude to Nikola 😉

petulka26
1. črc 2013

@slunickoden Ahojky, problém to určitě není, já mám dceru Elen v kalendáři taky není, tam je jen Elena 😉

barborka09
1. črc 2013

@slunickoden jak píšou holky výše, problém to nebude. A co se konkrétně jména Nikol týče, tak s tím problém mít určitě nebudeš. Mám kámošku které je dnes 36 let a její otec si v těch sedmdesátých letech vyběhal aby byla Nikol a ne Nikola. Nejlepší máš zajít na matriku a zeptat se.

zamilovanadonej
1. črc 2013

@slunickoden Ani na matriku nemusíš, v tomhle nebude žádný problém. 😉 Taky máme nekalendářní jméno. A kalendář dnes v podstatě není směrodatný.

lucyvivien
1. črc 2013

@fishtamin Taky budeme mít Damiána 🙂

petrajurinova
1. črc 2013

Ani jedno jméno, které mají mé děti není v českém kalendáři - Bastien a Isabella, pokud jméno prokazatelně existuje (a je to opravdu lidské jméno a ne přezdívka, nebo název čehokoliv) tak ho můžete použít. Pro kontrolu můžete zajít na matriku a nahlédnout do seznamu, ale u jména Nikol je to naprosto zbytečné, je to dost běžně používaná podoba jména. Stejně tak bez problému byste mohli nahlásit Nicole, Nicolette, Nikoletta nebo Nikka. V podobě bez koncovky "a" "e" může být pro holčičku v budoucnosti trošku problém pokud se bude pohybovat za hranicemi ČR, jelikož v zahraničí je většinou podoba Nikol, Nicol nebo Niccol považována za mužský tvar jména.

amabilis
1. črc 2013

@slunickoden Matrika je jistota 😉 Oni mají obr knihu jmen povolených pro naši republiku a kalendář skutečně není směrodatný, tam spoustu jmen není. Ale předpokládám, že tohle je zrovna povolená varianta, ale fakt být vámi, tak chci mít asi radši jistotu a jdu se zeptat.

demian
1. črc 2013

@slunickoden Správně je Nikol dívčí verze jména, Nikola je chlapec. Určitě problém mít nebudete 🙂

slunickoden
autor
1. črc 2013

Děkuji všem za odpověď! moc jste mě potěšily!!!!

veronikapinkaskanerova
3. bře 2014

Ahoj, zdravím všechny. Nevíte někdo, jak je to se jménem Bára ? Rádi bychom dali toto jméno, ale v našem kalendáři máme jen Barboru a Barbaru ? Díky za odpověď předem. VPK 🙂

petrajurinova
3. bře 2014

@veronikapinkaskanerova v ČR žije více než 3000 žen se jménem Bára, takže problém nahlásit ho v porodnici nebude.

terkuc
1. srp 2017

Ahoj, vidím sice, že diskuze je již starší, ale řešíme též problém s křestním jménem. A to Vítek. Nechceme ani Víta a ani Vítězslava. Nebude Vítek považován za zdrobnelinu? Děkuji za názor😀