Můžou se emoce přenášet geneticky?

esssi
8. dub 2010

Včera mi psycholožka sdělila, že můj prostřední syn je na mě fixovaný, ptž to má geneticky dané. Můj tchán totiž vyrůstal bez matky a prý se to přeneslo na malýho. Doteď jsem si myslela, že emoce takhle putovat nemůžou, dle dr prý silné emocionální stavy můžou....tak teď nevím, netušíte někdo, jak to může být? Moje absolvovaná zkouška z genetiky je na tohle zřejmě krátká...

beruska2x
8. dub 2010

a proc by nemohly??? nadani, vlohy se prece taky dedi... nas malej je taky mazleci typ po MM, urcite citove vic zalozeny lidi maji i citlivejsi deti...

esssi
autor
8. dub 2010

beru ale to že někdo nemá mámu, to je získanej problém, ne vrozenej..jsem si myslela, že se dědí vloha-gen pro znak a je to různě ovlivnitelný prostředím, a ne že prostředí mi změní gen-což je mutace a nese se to dál..jen nad tím tak přemýšlím...

beruska2x
8. dub 2010

o tom je prece princip cely evoluce 😀

beruska2x
8. dub 2010

ze se prizpusobi/reaguje na podnety z okoli a ty pak preda potomkum..at spatny nebo dobry... ale to jste taky mohli zdedit neco lepsiho co 😀

berenika39
8. dub 2010

ahoj, já si myslím, že emoce jako takové ne, to je snad záležitost, která vzniká v mozku až na základě nějakého podnětu...nevím...ale určitě se dá gen.předat schopnost ty emoce zvládat, regovat na různý situace.....fakt zajímavý, ráda čtu knížku Psychologie pro každého Phdr.Nováka, tak to najdu a přelouskám.

esssi
autor
8. dub 2010

bereniko jukni pls, díky 🙂

beru no evoluce je o tom, že přežijou ti nejlíp přizpůsobený prostředí, takže kusy nejmíň přizpůsobený odpadaj...broukovi je k užitku to, že má delší nohy a dojde dál-přehnaně řečeno-ne to, kam šel.......ale nevím, no....genetika to je věda...

beruska2x
8. dub 2010

no dylka nohou mu uz asi staci tak prebira jiny vlastnosti 😀

me uz nic neprekvapi, kdyz muze ob generaci putovat exem tak proc ne tohle.. sklony k depresim atd se dedi taky 😅

esssi
autor
8. dub 2010

beru to jo,ale zasejc ekzém to už v těch genech je, tak to putuje dál,mně přišlo zvláštní, že se do těch genů může něco zapsat..no ale mně už toho taky moc překvapit nedokáže 🙂

kubaka
9. dub 2010

essi - to je ale fakt divné tvrzení - takhle jak jsi to napsala to myslím fakt není možné. dědí se talent, inteligence, nadání, psychopatické sklony, choroby, temperament, což zahrnuje i emocionalitu, tedy dispozici prožívat emoce. to, že někdo neznal matku může bezprostředně poznamenat jeho syna, na kterého dotyčný přenáší své úzkosti a frustrace. Ale na genetické úrovni to je nesmysl. Nevím, jak to řekla, nebo co přesně řekla, ale zkušenost ztráty nějaké osoby je získaná ne zděděná. Jak píšeš - Jestli byl tchán citově založený, tak mohl syn zdědit třeba tu citovost, která ovšem může mít nepřeberné množství projevů. že se zrovna projevila jako fixace na tebe, to je čistě náhoda a má zcela jistě příčinu v nějaké synově konkrétní zkušenosti, která ji odstartovala.
.
Jestli máš zkoušku z genetiky, myslím že nad tím pochybuješ zcela oprávněně - víš, co je přenosné geneticky a co už ne. Víra v boha se také nedědí geneticky. 😅

Ještě si počkáme, co vyčte berenika v Novákovi - já jsem se s tím takto formulované nesetkala v žádné knize- dokonce to funguje naopak: tím, že se zbavím problémů z dětství je pak nebudu přenášet na své děti svým chováním. KDyby to bylo geneticky dané, nikdy se nikdo nedostane z marasmu.
Co to bylo za psycholožku prosím?

berenika39
9. dub 2010

já bych četla a psala, ale jsme na cestách, tak až v pondělí. mějte hezký víkend.

ria80
9. dub 2010

Tohle je dobrá téma,taky mě to zajímá.Zrovna nedávno jsem něco takového říkala o dceři,ale taky jsem nevěřila,že by se taková zkušenost dala přenést.
Spíš jsem si udělala takovou teorii,že to dítě má něco z obou rodičů,a to jak klasicky v genech,tak zdědí i část té "energie" toho rodiče.Té,která není prokazatelná běžnými prostředky.A v té energii jsou zapsané i silné životní zkušenosti toho rodiče.

Nakonec na tomto principu pracuje kineziologie.Třeba tam přijde žena,která nemůže otěhotnět a tam se zjistí,že její prababička byla na potratu.A toto zatížení se předává dál a právě tady a takto se to projevilo.S tímto blokem se pak pracuje a pokud není jiný problém,docela to pomáhá.
Ale to byl jen příklad.

kubaka
10. dub 2010

ria - to, jak pracuje kineziologie je právě kardinální nesmysl - pardon. Dává do vztahu věci, které k sobě žádný logický, mentální ani hmotný vztah nemají a mít nemohou.
celá kineziologie je šarlatanství, které se tváří děsně vážně - jako každé šarlatánství. Sama jsem byla objektem. Jde o placebo, manipulaci s psychikou atd.

ria80
10. dub 2010

Samozřejmě to je manipulace s psychikou,ale v dobrém smyslu a já sama jsem taky "obět" a nedám na kineziologii dopustit.Ale už jsem se setkala i se "šarlatánkou",přesto kinezilogie ,kterou dělají skuteční odborníci,je velice dobrá věc.To je můj názor a moje zkušenost.