Myšlenky Jiřiny Perkopové. Co si o nich myslíte?

bobsove
29. črc 2010

Ahoj všem,napadlo mě udělat nové téma a rozebrat myšlenky a nápady k výchově dětí od Jiřiny Prekopové. Budu moc ráda, když třeba někdo hodí do placu názor na její knížku kterou četl, s čím souhlasil, s čím ne, co ho překvapilo, pohoršilo, potěšilo... atd. 🙂

bobsove
autor
30. črc 2010

@musko tak mám koupeno - Prvorozené dítě... Uvidíme, co uvidíme. 🙂

jaroe
30. črc 2010

@musko je kniha vhodna aj pre vekovy rozdiel 17 mesiacov?

bobsove
autor
30. črc 2010

@jaroe já myslím že určitě...

musko
30. črc 2010

@jaroe - pre akýkolvek - dokonca aj pre rodiča - možno si vyrieši boliestky z detstva a pochopí, prčo sa niečo stalo tak, ako sa stalo :o) a možno sa spraví vztah so súrodencom

kativka
30. črc 2010

@mishah MATYASEK SE TAKY ODRAZI, ALE PRIJDE MI, ZE Z RADOSTI. NEKDY JEN TAK SEDI A MRUCI, INDY MLATI RUCICKAMA, NO A NEKDY SI JAKOBY STOUPA. JE TO ASI NAROCNEJSI NEZ VE VANICCE, ALE JA BYCH NEMENILA, JE TO PRIROZENEJSI, NEJRADSI BY TAM STRCIL I HLAVU 🙂🙂 KOUKAA JSI NA NEJAKA VIDEA NA YOUTUBE? I KDYZ MI NAKOBEC KOUPALI NEJAK INSTINKTVIVNE

kativka
30. črc 2010

@mishah MELI JSME PREDILEKCI, NO A Z TOHO NAM ZUSTALI NEZPEVNENE SIKME BRISNI SVALY NA JEDNE STRANE A UKLON K JEDNE STRANE. ONO TO NENO VIDET, TEDA JA UZ TO S MANZOU VIDIME, ALE JE TO OPRAVDU NEPATRNY. A JESTE MA KYLU, TAKZE TED ZPEVNUJEME BRSINI SVALY. NECHCE NAS V SATKU JEDNAK ABY SE VIC NAMAHAL V KOCARKU A DRUHAK, ABYCHOM NEPOSILOVALI TEN UKLON A ZAKLON

VIM, ZE SE DA PRETAHNOUT KUS LATKY V KRIZI PRES HLAVICKU, ALE TO SE MU MOC NELIBILO A KDYZ JSEM HLAVICKU DRZELA, TAK JSEM NEMELA PRAZDNY RUCE 😀 ALE POSTUPNE HO DO TOHO BUDU UCIT, NECHCI FURT TRAJDAT S KOCAREM, ZVLAST V PRAZE JE TO OPRUZ 😒

kativka
30. črc 2010

od kdy jste vyuzily kdyz dite nechce spat? myslite, ze neni v 5 mesich brzo? si furt rikam, ze je na vychovu jeste malej, ale bojim se, abych ho neomlouvala do 18 😀

musko
30. črc 2010

kativka - dieta nemá na to, aby samo zaspalo vyzretú nervovú sústavu - k tomu aby sa skludnilo a spalo, na to potrebuje matku..... Zaspávanie je proces, v ktorom má byt rodič účastný - aj moj starší syn zaspáva s nami - čítame si, kým nezaspí - a myslím, že to deti potrebujú - ten pocit istoty a dovery. Som absolutny odporca vyplakávacích metod. Moji rodičia nás plakat nenechávali a my naše deti tiež nenechávame plakat.

aleachim
30. črc 2010

holky, mohly byste mi přiblížit myšlenky paní Prekopové? Díky

bobsove
autor
30. črc 2010

@kativka hele já mám doma teď osmitýdenní mimi a praktikuju to Když dítě nechce spát už od narození... Máme jeden dloouhatánskej šátek na nošení, po manželovi (kterej už je vybíravej a chce konopí nebo hedvábí 😀 ), ten natáhnem mezi dvě skříně (madla) a máme z toho houpačku. Krásně se sám pohupuje. 🙂 A to ho uklidňuje. I to je v knížce... 🙂

bobsove
autor
30. črc 2010

@aleachim nečetla jsi nějakou knížku od ní? 🙂

bobsove
autor
30. črc 2010

@musko taky mi jo to "nechat prořvat do spánku" proti srsti. 😖

nesetrilek
30. črc 2010

ahoj holky, tuhle pani jeste neznam, ale ted jsem zkoukla jakysi porad s ni a dost mne to zaujalo 😉 , takze si od ni urcite nejakou knizku sezenu...takze, kterou bych mela zacit?
"Kdyz dite nechce spat", cetl jste to nekdo? Tez meáme doma nespavce...

bobsove
autor
30. črc 2010

@nesetrilek jojo, četla jsem ji a fakt můžu doporučit. 😉 Není ani tlustá, čte se pěkně a jsou tam takový ty "dobrý, selsko-rozumový rady". 🙂 Uvidíš, bude se Ti líbit...

nesetrilek
30. črc 2010

@bobsove tak to ji koupim 🙂 , jen nevim, kdy se dostanu k jejimu precteni, nejak nevim, kam driv skocit a knizek na precteni cela rada 😝

bobsove
autor
30. črc 2010

http://www.prekopova-pevneobjeti.cz/Článkyamédi...

jsou tu docela zajímavý odkazy na rozhovory, pro toho, kdo neví, kdo Prekopová je. 😉

dulkagabulka
31. črc 2010

@bobsove ..jeej..super..prave pozeram z archivu CT ten program...supeeer..je tam aj MUDr.Tatjana Horká z Brna, aj ona bola na tej konferencii v Bratislave 🙂 a aj s nou som sa osobne rozpravala..laskava a mudra bytost 🙂

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/208562221...

je tam velmi pekne popisana metoda Terapia pevnym objatim 🙂

kativka
31. črc 2010

@musko mne je to taky proti srsti, ale ja uz nevim co s nim. budi se po dvou az trech hodinach a nemuze proste zabrat. hladik to neni, prso si vezme jen tak na pozuzlani, takze uz mu ho ani necpu. poznam, kdy je hladovej, dneska jsem ho nosili treba i hodinu a proste se mu to nepovedlo. nakonec jsem mu dala znova napit, svazala do pleny (smal se a broukal) a sla jsem spat a on asi nejak usnul. dlouho zvedal nohy nahory a obrovsky rany, jak padaly dolu a pak zabral. ale je to vycerpavajici, vim, ze se usinat musi naucit, ze to chvili trva, ale je mu skoro 5 mesicu. vecer to chapu, ale proc v noci? deti v tomhle veku uz by mely v noci spat ne plakat, ze nemuzou spat, nebo dokonce si chtit hrat :(
@bobsove tak ja si tu knizku snad koupim, chtela jsem pockat do knihovny, kdyz mu jeste neni pul roku, ale zkusim to tedy uz ted

musko
31. črc 2010

@kativka - máš ešte malé miminko a podla toho, čo píšeš mi to skor príde, že ho asi hnevá bruško a preto nemože spat. Ešte sa tolko nehýbe a tak sú tie črevá lenivé....... To zdvíhanie noh je asi preto, že sa mu asi na chvílu ulaví..... Viem, že je to náročné - ako som písala už v inej téme - moj mladší sa od narodenia budí v noci á 1,5-á2 hod, ked je chorý, alebo mu idú zuby aj častejšie, tak sa kojíme a nosíme - ešte, že máme takú dlhú halu...... Je fakt, že po troch takých nociach, ked mal rýmu som bola polomrtva, ale plakat proste nenechám..... Vidím na staršom, že sa mi to oplatilo, je to šikové a dobré decko, síce živé( ked má mamu a otca za zadkom až moc) ale dobré a rozumné a vie, že má doma istotu. A o to ide...... Mne proste hlava neberie, že sa na tie miminá tak tešíme, ked sme tehotné a každý mesiac sa neviem dočkat, čo bude na kontrole, kupujeme veci a hračky a kled ho máme doma žívé a zdravé, tak chceme, aby bolo samé- aby samo spalo, aby neplakalo a bolo spokojné v postielke, alebo kočíku. Pritom je to bezmocné stvorenie, ktoré je na nás odkázané a bezhranične nám verí - že ho nenecháme na pospas trápeniu, plaču a samote.

kativka
31. črc 2010

@musko vim, ze mas pravdu, ja to pro nej klidne udelam, jen se bojim toho, abych si na sebe neusila bic. tim, jak je to prvni dite, tak proste tapu, kam az ho pustit. kdyz by mi slibil, ze za rok, uz to nebude treba, tak budiz 😀 😀 rikam si, ze on ma tohle asi po mne (pokud se to muze podedit 🙂 ) taky spatne spim, kolikrat se v noci vzbudim a nemuzu zabrat, o vecer ani nemluvi (tede tohle bylo pred mimi). asi to jsou prdiky ,ale ne vzdycky. ach jo, tak ja si tvuj prispevek budu casto cist, at mam sil 😉

musko
31. črc 2010

kativka - aký bič? Je Tvoje dieta - tak prečo by ta malo trestat? A Ty ako mama budeš vediet, kedy a kde je hranica, neboj. Ale počúvaj svoje srdce a svoju intuíciu - to je to, čo sme v civilizovanom svete potlačili a preto máme tolko problémov.... Pozri sa do krajín tretieho sveta - tam sa deti nosia všade so sebou, učia sa tak spolunažívat aj pracovat a pomáhat a sú tam nespokojné a zlé deti? Myslím, že asi nie...... A doporučujem knihu Nejspokojenejší miminko v okolí - od amerického pediatra ( aj ked teda inak tie americké sposoby teda nemusím....) Riad sa svojim srdcom, niekedy je tažké zvládat reakcie okolia - Ty ešte kojíš? A čo hostále nosíš? Nechaj ho vyplakat a zvykne si....... Je to Tvoje dieta a Ty si za neho zodpovedná, je len na Tebe - či bude štastné, spokojné, milujúce a doverčivé, alebo vyplakané, tiché ale rezignované a porazené... Dieta nie je Tvoj nepriatel, nalad sa na jeho vlnovú dlžku a pojde to..... Ja som na to mala vždy odpoved v zmysle - si predstavte, že ste chorá, imobilná, máte plenu a je Vám nanič, ste smutná/unavená/ustráchaná, potrebujete pomoc, voláte si o nu, ale nik neprichádza.... Tie deti nám to vrátia, len musíme vydržat:o)
Ak malému vyhovuje pevné zavinutie, tak mu ho dopraj, ak sa chce nosit, kúp si ergo nosič a máš to - vačšinu vecí urobíš s ním a budete obaja v pohode...... Ešte je teda super kniha - Koncept kontinua - aletú nemožeš brat úplne doslova, ale základ a myšlienka sú skvelé ( hlavne o tej intuícii a inštinktoch).... A všetky knihy od prof. Matějíčka - tie vrelo doporučujem, kade chodím, celý život sa venoval detom, sú to knihy napísané s velkou láskou a pochopením....

kativka
31. črc 2010

@musko koncept kontinua uz mam objednany, matejcka ctu hrozne rada, ale je pravda, ze je tu asi velky tlak okoli

musko
31. črc 2010

Na okolie kašli - je to síce tažké, ale ked budeš Ty vnútorne presvedčená, že je to čo robíš správne, tak to ustojíš..... V tomto sú nap. naši strašne fajn-myslia si asi svoje, ale nekomentujú a rešpektujú.

dulkagabulka
31. črc 2010

@kativka ano..aj mne najviac prekažal ten tlak okolia...paradoxne som sa lepsie vyrovnavala s neštandardnym chovanim mojho dietata ,lebo som bola trpezliva, ako s reakciami okolia...neustale som počuvala a všade, nielen u rodiny, ake mam "zle" dieta, ako ho treba vychovavat, ako oni by ho už nielen bili,ale aj zabili, stalo sa mi,ze lekar s nim zaobchadzal tak,ze sa rozplakal nielen on,ale aj ja ☹
ale vnutri som citila, ze moja metoda je spravna, že laska a trpezlivost dokaze viac ako agresia...a podarilo sa 🙂

kativka
31. črc 2010

@dulkagabulka to chce silnou osobnost

kativka
31. črc 2010

@musko no jo, jenze kde vzit to vnitrni presvedceni. kdyz ti vsichni v okoli rikaji, jak jeste je ve dvou letech musi uspavat na rukach a ze jim nikdo nechce hlidat, protoze dite neumi usnout u nikoho jineho nez u rodicu, tak je to na zamysleni. my ted byli na chate a hlidala obcas babi a byl to teror. proste ji v naruci neusnul. byli jsme pryc 20 minut, on spinkal, ale probudil se a neslo ho znovat uchovat :( zatim budu nosit, uz mam knihu od Prekopovy objednanou a kdyz nepomuze, tak jsem rozhodnuta zkusit Estvillovu metodu, ale zatim je jeste cas, zatim to tak necitim

denduska
31. črc 2010

@kativka, nahodou som si sem klikla, viem presne cim prechadzas, ja som si tiez presla podobnym, ale mozem ta 100% uistit ze to vsetko sa podda, moja starsia dcera bude mat teraz 2 rocky, takmer cely prvy rok spavala hrozne, ak sa to vobec da spankom nazvat, ja som nerobila nic, len som ju nosila hojdala kojila, v dome bol bordel jak v tanku, s muzom sme sa potom aj hadali, takmer rozisli...ale tak ako nas rozdelila tak nas znova spojila, lebo sa z nej postupne staval krasny, nebojacny a priebojny cloviecik, ktory sa neboji ist odhodlane za svojim, ktory vie ze ma v zivote istotu a to nas oboch, vie ze pri nej stojime, pretoze sme pri nej stali odmalicka. Nerastla v mojom brusku a nenarodila sa preto aby som ju nechala trapit sa samu v postielke, aby som ju neuspavala, nemojkala, deti to potrebuju, potrebuju mamu a chcu byt s mamou, budu potrebovat aj inych ludi, ale to az neskor a budu to uz ine vztahy.
Ja viem ze je to sialene tazke zo zaciatku, tiez som ju nemohla nikomu nechat a ono ju ani nikto nechcel! Len ja som bola na vine ze je zla, urevana, rozmaznana. Este ako rocnu som ju uspavala na rukach, doteraz spi s nami v posteli. Je to krasne a hlavne neopakovatelne ked sa v noci pritulim k tomu vonanvemu telicku. A vies co? Cez den je najradsej s kazdym len nie so mnou a ak je v blizkosti akakolvek ina osoba nez ja, tak krici len - K mamke nieeeee 😀 Nepotrebuje ma drzat za suknu, lebo vie ze jej neuteciem.
Vydrz! Zachvilu ho budes chystat do skolky.

bobsove
autor
31. črc 2010

@kativka hele, já taky jela jen podle svého instinktu... A podle okolí jsem měla rozmazlené dítě. Nebylo rozmazlené, jen prostě okolo toho roku si až moc uvědomovalo "já já já" - teď jsou mu 3 a je zlatej! Říkaj, že je radost s ním být. Je citlivěj, pohladí, chápe, no prostě dítě je taková opička a když mu ukážeš lásku a pochopení, bude to brát jako samozřejmost a chovat se taky tak...
Holky nosila jsem dítě v šátku a to bylo keců... "nebude chtít chodit sám" - jedena z nejotravnějších výhružek. Hmm, začal chodit v 9ti měsících a v 10. měsíci už lítal. Není to o tom. Ten šátek mu spíš dal důvěru. Mohl se do něj kdykoliv schoulit - a když ví, že má "bezpečnou základnu", nebojí se pak vrhat na prozkoumávání světa...
Mně osobně se Estváka metoda vůbec nezdá. Dítě na nás nevolá jenom tak...
@musko přesně jak říkáš, je to jako bysme my byly neschopný chodit, neuměly mluvit a jedinej prostředek jak přivolat někoho k sobě by byl pláč... Nebo jako bych byla nemocná, nudila se, ležela, volala na manžela, ale on nepřišel - a přitom bych ho slyšela, jak je třeba ve vedlejším pokoji. Nejtěžší je - teda aspoň pro mě - uvědomit si, že to dítě vnímá jako my, cítí jako my, jenom se prostě nedokáže vyjádřit. A my tím, že nemluví, si to všechno neuvědomujeme.
Dítě nespí z mnoha důvodů - ach jo, jen než se přijde na to, jaký to jsou. 😖
Já zas teď řeším, že ten starší se nepřetrhne s mluvením. Na žádnou poruchu to nevypadá, vnímá, opakuje, spolupracuje, ale fláká vyslovování a věty se mu tvořit teda extra nechce. Udělala jsem pokus - prý tříleté dítě má zopakovat větu o třech slovech, byly mu před týdnem tři, tak jsem zvolila jednoduchou - "já jsem Dáďa". Naběhla jsem si, celej den mi tu pak chodil a vykřikoval já jsem Dáďa. Když ho vyloženě chytím, postavím před sebe, mluví krásně. Ale když na něj nedupu, pomalu mu nikdo cizí nerozumí. Kdosi tu na koníkovi říkal, že fráze "dítě je líné mluvit" je blbost, ale mně tohle prostě jako lenost připadá. (Jak to, že když chce něco sladkýho, umí krásně přijít a říct "maminko prosím čoko"? Ale jinak ne? Proč se namáhat, když zrovna nic nepotřebuje, že. 😖 ).
PS: Jít proti proudu je dneska těžký, ale zdravá ryba proti němu pluje. My jsme divní, že šátkujeme, látkujeme, nenecháváme vyřvat dítě... Ale když vidím, jak je svět prdlej, asi je dobře, že jsme jiní. 😀

musko
1. srp 2010

@kativka - pozri sa do ríše zvierat - dáva matka niekomu svoje dieta na stráženie? Opice nosia svoje mládatá na chrbte do roka - sú na nik a držia sa ako kliešte..... Ešte Vás čaká obdobie separačnek krízy a vermi - ak teraz vydržíš, budeš trpezlivá a budeš s miminkom, ked to bude potrebovat, prejdete ho celkom v pohode..... Moj názor je, že počas prvého roku života je matka proste pre dieta stred sveta - a potom sa začne pomaly rozširovat.
Estvill je úplná tragédia našej spoločnosti. Som písala v inej diskusii - dieta nemá vyzretú nervovú sústavu na to, aby sa samo skludnilo a povedalo si - teraz preba spat.... Na to potrebuje mamu a jej náručie, kojenie, hojdanie
( hojdali sa 9 mesiacov v kuse, 9 mesiacov počuli tlkot nášho srdca....) Hovoríš, že máš rada Matějíčka - ved on presne toto hovorí - ppracoval s citovo deprivovanými detmi, ktoré ( z našej gegerácie) boli ako miminká dané do jaslí ........A Estvill je chlap - žena by na takúto met´´odu nikdy neprišla, lebo počúva svoju intuíciu, to je len teraz tlak okolia velký - ale vieš čo? Ja si myslím, že to čo robíme my - nosíme v šátku a ergu, kojíme podla potreby, uspávame a nenechávame plakat sme normálni a tí ostatní nie.... Starší syn bol 1x "na prázdninách" u babky sám ked mal 2,5 roka a zvládol to. Skor proste nebol pripravený.... O čo sme s mužom prišli - o pár dobrých kín? Pár večerí? Jejda - tých nás ešte čaká! A chlapci budú vačší, samostatnejší a nebudú nás potrebovat, natož aby sa nechali vystískat a vybozkávat :o) Stojí to fakt za to vydržat! Petrík má 5 rokov a je to samostatná jednotka - aj Marka postráži, sám sa zabaví, vydrží s "cudzími" ludmi v pohode, je komunikatívny....
@bobsove - s tým rozprávaním - osvedčilo sa nereagovat. ked dieta nehovorí zrozumitelne ( ak to vie povedat aj pekne), ale v školke asi bude musiet hovorit viac. Vydrž

dulkagabulka
1. srp 2010

@bobsove ty si to tak krasne napisala ze mi az slzy vyhrkli
ano..je dobre ze ste ini 🙂
svet /ten civilizovany/ potrebuje vratit spat lasku...bez nej je to tu fakt prdlé 🙂