Na jaké vyšetření mám nárok, když dítě ještě nechci?

mishmash
2. pro 2008

Ahojda. Chci se zeptat, nevíte někdo, jaká vyšetření by mi měl gynekolog udělat(nebo mě na ně poslat) při problémech s vynechávající MS s tím, že dítě zatím nechci , ale antikoncepci už taky ne? Mám od mala problémy s MS, měla jsem vyvolávačky, 3 roky Proveru, 7 let HAK. V červenci jsem se rozhodla vysadit, protože jsem s ohledem na plánované mimčo (za 2,3 roky) chtěla vědět, zda je moje tělo vůbec schopné přorozeně a samo odmenstruovat, navíc se mi v posledních měsících s HAK rapidně zkrátil cyklus na 2 dny atd. Měla jsem 3 cykly (43,38 a 37 dní), brala jsem homeopatika, potom gynex a kontryhel. Ted jsem 45 dní a nic. Nevím, zda jít na gyndu nebo počkat třeba ještě měsíc. Každopádně znám svého Dr, moc se se mnou nebaví a není zastáncem alternativní medicíny. Proto chci vědět, zda mohu při případné návštěvě chtít udělat vyšetření na hormony z krve a ultrazvukem, zda např. po vyvolávačce vůbec dojde k ovulaci, nebo je to zbytečné, když se aktivně nesnažím otěhotnět, protože bez komplexního vyšetření včetně třeba laparky to asi nemá smysl. Zas na druhou stranu se mi nechce brát slepě zas nějaké hormony s tím, že se problém na čas uklidí... dík

pekika
2. pro 2008

Na hormonální profil máš nárok. A kdyby prudil ( teda podle toho jak Dr. poposuješ) tak si nech vzít krev a jako samoplátce asi kolem 200 Ti to udělají. Ale normálně by ti to měl udělat on.

No a teď sisi dělala test ??? Jestli třeba nejsi těhu i když teda neplánuješ ?? Pokud totiž seš těhu tak za měsíc by si byla třeba v 7 tt a to je pak málo času na nějaké radikální řešení.

mishmash
autor
2. pro 2008

ahoj pekiko, děkuju za odpověď. Test jsem si nedělala, protože se opravdu poctivě chráníme, i když člověk nikdy neví 🙂 kdyby mimi přišlo, tak bych si ho nechala, je mi 25, bydlení máme a svatba se chystá 😉 Počám týden a pak se asi objednám k MUDr.

len
2. pro 2008

Ono jde o to, jak bys chtěla případnou anovulaci řešit... Jestli vyvoláváním ovulace (a to se bez spousty hormonů neobejde a pokud zatím děti nechceš, je to zbytečný) nebo zkusit nějakou přírodní léčbu (což můžeš i bez doktora) nebo jenom tělu dát čas, aby samo najelo do správných kolejí. Někdy to trvá třeba půl roku, rok a pak se všecko srovná a ženská začne přirozeně ovulovat. Protože se obávám, že i kdyby dr. anovulaci zjistil, tak buď ti navrhne zpět HA "na srovnání cyklu" nebo to bude řešit třeba každých 40 dní vyvolávačkama. Pokud chceš něco zjistit sama, doporučuju měřit bazální teplotu. Ona je taky otázka, jestli by se tě doktor nesnažil napasovat do té škatulky "cyklus 28 dní, ovulace 14.DC," když tvému tělu by byl třeba přirozený cyklus 35 a ovulace 20.DC. Kolikrát tu doktoři diagnostikovali anovulaci (protože 12.DC ještě na ultrazvuku nic není a 20.DC není zvýšený progesteron) a přitom holka třeba jenom ovulovala později - ale zato pravidelně.
Já osobně bych asi spíš vyčkala a sledovala BT, ale je to na tobě, jak moc akutně to chceš řešit 😉

mishmash
autor
2. pro 2008

No já myslím, že během těch proběhlých cyklů 38,37 dní ovulace byla, pokud jsem příznaky vyčetla správně - vždy kolem 12,13 dne mě bolelo a píchalo břicho a na kalhotkách jsem měla hlen (průhledný, táhlý). Ovutesty jsem koupila později a tak si je zatím suším v šuplíku, teplotu jsem měřit nezkoušela. Tak se mi právě nechce nějak moc do toho uměle zasahovat, jak znám Dr, když by u mě neuspěl s HAK, napsal by mi asi Proveru..otázkou je, zda je pro tělo lepší nechat ho být s tím, že odmenstruuje až se mu bude chtít, třeba holt s dlouhými přestávkami, nebo mu pomoct umělými hormony, protože bez nich to nebude fungovat třeba nikdy..asi si taky koupím teploměr 😀 a půjdu studovat.

len
2. pro 2008

Já myslím, že při takhle dlouhém cyklu je na ovu 12.-13. DC brzo, spíš bych ji čekala tak 23.-25.DC... Jinak s tebou souhlasím, ono dost často dokážou doktoři holce ten cyklus pomocí hormonů dokonale upravit na 28 dní - ovšem za cenu toho, že v něm neovuluje 😀 Fakt, jestli nikam nespěcháš, kup teploměr a v lidu to pár cyklů vyzkoušej, třeba za tu dobu tělo dostane rozum 🙂 A i s 35denním cyklem se dá bez problémů otěhotnět 😉

andelka
2. pro 2008

mishmash: Taky mi ta ovulka takhle brzy nesedí. Luteální fáze má být 12-16 dní, ty bys ji měla víc jak 20, to normální není. Píchání a hlen nemusí být určující symptomy pro ovulaci, lepší je měření BT, pak budeš vědět na čem jsi.