Na kolik dní dovolené na zotavenou mám nárok po MD?

1980mat
16. zář 2010

Ahoj, nyní jsem na mateřské dovolené s druhým dítětem (dcerou). Mateřská dovolená plynule navázala na rodičovskou dovolenou, na které jsem byla se synem. Mezitím mi stále trvá pracovní poměr, který vznikl před nástupem na mateřskou dovolenou s prvním dítětem. Zajímalo by mě, jestli mám nárok po skončení mateřské dovolené na čerpání dovolené na zotavenou, kterou bych čerpala souběžně s rodičovskou dovolenou a na kolik dní dovolené na zotavenou mám případně nárok, pokud moje mateřská dovolená trvá od 15.7.2010 do 26.1.2011. Moje kolegyně z práce nastoupila na druhou mateřskou dovolenou tento týden a náš zaměstnavatel jí sdělil, že má štěstí, že po skončení mateřské dovolené bude mít nárok na 25 dní dovolené na zotavenou, ale kdyby nastoupila na MD o den dříve bude mít nárok jen na 4 dny a to za leden a únor. Proto by mě zajímalo, jak se určuje v těchto případech počet dnů dovolené na zotavenou, na které má žena nárok.

j.a.n.i
16. zář 2010

@1980mat Pokud v daném kalendářním roce "odpracuješ" alespoň 60 dní a pracovní poměr trval celý rok, tak máš nárok na celou dovolenou - nevím jestli máte za rok 20 nebo 25 dní, ale podle toho co píšeš o kolegyni tipuju 25 dní. Ale pokud zameškáš před další MD více jak 100 pracovních dní (RD se počítá jako zameškané dny) tak se dovolená krátí a to o 1/12 za prvních 100 dní a pak o další 1/12 za každých dalších 21 dní. Ty zameškáš 136 dní, což je krácení o 2/12, tedy o 4 dny, takže za rok 2010 bys měla mít 21 dní. Za rok 2011 odpracuješ tou mateřskou 18 dní a čerpáním staré dovolené 21 dní, což je celkem méně než 60 a tudíž nemáš nárok na celou dovolenou, ale jen na 1/12 za každých 21 dní - takže celkem na 1/12, tedy 2 dny. Celkem máš tedy nárok na 23 dní.

U kolegyně mi to přijde blbě spočítané, podle mě by měla mít za rok 2010 nárok na 8/12 dovolené, tj. 16 dní a za rok 2011 na 25 dní, celkem tedy 41 dní. Počítala jsem nástup na MD 13.9., ale stejné hodnoty by to mělo dát k jakémukoliv dni v tomhle týdnu.

1980mat
autor
17. zář 2010

j.a.n.i. - děkuju moc za Tvoje informace. Je vidět, že máš opravdu přehled. Já jsem právnička a zkoušela jsem vyčíst ze zákonů (hlavně ze zákoníku práce), jak se tyto věci počítají, ale moc jsem z toho nevyčetla. Je asi nutné míti trochu praktické zkušenosti a ty já bohužel v tomto oboru nemám. Ještě zkusím napsat naší personální pracovnici, která to má na starost, jak to spočítá ona. Schválně, jestli se budete shodovat.

soleilll
3. únor 2014

Dovolím si oživit prastaré téma. Prosím o radu. Jak je to s nárokem na dovolenou za 2. MD, pokud by předešlý postup byl: 1. mateřská -> rodičák -> nemocenská (rizikovka) -> 2. mateřská ? Za průběh 2. MD, na kterou bych nastoupila z nemocenské, bych měla nárok na dovolenou za daný rok nebo budu braná jako "dlouhodobě nemocná" a ani jakoby odpracovaných 60 dnů na MD mi nepomůže? Jde o pracovní smlouvu na dobu neurčitou u jednoho zaměstnavatele. Díky.

j.a.n.i
4. únor 2014

@soleilll MD se bere jako odpracovaná doba, tedy by nárok vznikl, zda na celou nebo by se krátila, na to je tam málo informací.

soleilll
4. únor 2014

@j.a.n.i Díky moc, zatím je to hypotetická otázka. Krácení dovolené asi záleží na počtu dnů nemocenské v daném roce, že?

j.a.n.i
4. únor 2014

@soleilll Jojo, přesně tak.

krysulka
6. únor 2014

Mohla bych mít otázku jak to tedy je s dovolenou za rok 2014? MD mi končí 4.3.2014. Je mi jasné, že jako "odpracované" dny se počítá i MD a že to je 60 dnů a tím se myslí kalendářních dnů, tj. i víkendy a svátky? Nebo skutečně odpracovaných? Protože pracuji pouze od pondělí do pátku. Pokud se počítají kalendářní dny tak to splňuji a měla bych mít nárok na celých 25 dnů, pokud se počítají pouze pracovní dny tak bych to nesplnila...díky.

j.a.n.i
7. únor 2014

@krysulka Počítají se pouze pracovní, nebo ještě přesněji, počítá se 5 dní v týdnu i u lidi, kteří třeba dělají na 12ky a tedy reálně jsou tedy v práci třeba 3-4 dny... tedy pokud nemáš ještě dost staré dovolené za rok 2013, tak za rok 2014 nárok na celou dovolenou nesplníš.

krysulka
7. únor 2014

@j.a.n.i tak jsem to řešila u nás v práci na osobním odd a bylo mi řečeno, že mám nárok na starou dovolenou za rok 2013 plus prý na celých 25 dní nové dovolené, tak ted nevím...ptala jsem se na to nakonec dvakrát a prý skutečně to tak je, tak ted nevím jak to mám chápat, asi se budu muset nechat překvapit 🙂

krysulka
7. únor 2014

@j.a.n.i ještě přesněji...staré dovolené za rok 2013 mám 13 dní....

j.a.n.i
7. únor 2014

@krysulka Tak, když ti ji uznají, jejich věc a pro tebe jedině dobře 😀

nolies
7. únor 2014

@krysulka Ahoj, u nároku na dovolenou je to tak: pokud v novém roce budeš na mateřské 60 dní a více, máš nárok na celou dovolenou za kalendářní rok. 🙂

j.a.n.i
7. únor 2014

@nolies Což právě nebude, ale pokud ji zaměstnavatel tu dovolenou uzná i tak, tak jedině dobře pro ní...

nolies
7. únor 2014

@j.a.n.i Tak to má dobrý 🙂

krysulka
7. únor 2014

@nolies když jsem spočetla starou dovolenou za rok 2013 plus mateřskou dovolenou v roce 2014 a ještě k tomu přičetla teoretický nárok na dovolenou za r 2014 (což by mi vyšlo cca 6 dnů) tak mi to dohromady těch 60dní dá...ale je to teda fakt o fous 😀 tak snad mi těch 25 dní uznají.... 😝

j.a.n.i
7. únor 2014

@krysulka No, to je právě ono, ty 4 dny nové dovolené ti uznat mohou a nemusí - myslím pro nárok na dovolenou, protože k tomu je zákoník práce nenutí, musí uznat pouze starou.

krysulka
7. únor 2014

@j.a.n.i aha, dík za info, tvrdila mi to na osobním, že si to budu čerpat... no každopádně je docela rozdíl dostat proplacenou jednu dvanáctvinu, což by bylo nějakých cca 6 dní za 3 měsíce anebo celých 25dní....opravdu se zlobit nebudu 🙂 🙂

j.a.n.i
8. únor 2014

@krysulka 6 dní by to nebylo, byli by to 4, ale pokud dají 25 tak jedině dobře 🙂

krysulka
8. únor 2014

@j.a.n.i dokonce jenom 4....tak jsem to asi špatně spočítala, tak to bude úplně o ten fous, jinak by mi to nevyšlo, jakobych nějak tušila, že se mi stará dovča bude ještě hodit 😀 😀

corom
15. dub 2014

@j.a.n.i Ahoj Jani, mohla bych te taky poprosit o tvůj názor - snazim se spočítat svůj nárok na radnou dovolenou podle tvého navodu tady v uvodu, tak jestli jsem to pochopila spravne a doberes se ke stejnym cislum 🙂 Cekala jsem ted od firmy "balik" za proplaceni dovolene, ale z nejakeho duvodu mi proplatili pouze 16 hodin, coz nechapu... ale k vypoctu:

Nastup na MD 13.9.2013, plynule prechod z RD, na které jsem byla uz od 1.1.2013. MD trvala do 27.3.2014, od te doby opet na RD. Me to vychazi podle info od tebe, ze za 2013 bych mela mit nárok na 16,6 dne dovolene (při 25 dnech dovolene rocne), za 2014 jsem "odpracovala" tech 60 pracovnich dni, tudíž mam za 2014 nárok na vyplatu celych 25 dnu, celkem tedy na 41,5 dne. O proplaceni za oba roky jsem si jiz zažádala, ale ve vyplate za brezen mi prave prisly peníze jen za 2 dny... Je firma povinna mi za těchto podmínek vyplatit plnou dovolenou za 2014? a kde muzu najit oporu v zakone/popis vypoctu, abych se mohla o něco oprit při diskusi se mzdovkou? Moc diky za pomoc a ještě jednou se omlouvam, ze te s tim obtěžuju,jsem ale uz zmatena jak lesni vcela 🙂

DIky moc, Corom

vilibalda
15. dub 2014

@corom Dovolenou čerpáš a pokud jsi byla do 27.3. na MD, v březnu jsi ji mohla čerpat jen 28.3. a 31.3., takže 2 dny a tys dostala zaplacené. V dubnu si vyčerpáš dalších (asi) 21 dní a ty dojdou ve výplatě v květnu a pokud máš dobře spočítaný ten nárok na 41,5 dní, tak budeš dovolenkovat i skoro celý květen a ten Ti dojde ve výplatě v červnu 😉

gepe
15. dub 2014

@corom nejsem j.a.n.i ale "problem" je ten, ze nemas odpracovany cely rok (v tom prispevku nahore zmineno) na ktery je urceno tech 25 dni. Takze se bere pomerove odpracovane dny, za ktere Ti vznikl narok na dovcu.

xpila
15. dub 2014

@corom Jak píše @vilibalda, dovolenou čerpáš, neproplácí se. Proplácí se pouze v případě ukončení pracovního poměru. Takže takto to máš správně.

gepe
15. dub 2014

@vilibalda otazkou je, zda si zazadala o to celkove cerpani. Jinak narozdil ode me jsi to napsala krasne 🙂 ja jaktatar.

corom
16. dub 2014

Diky moc holky, takze je ještě sance, ze mi to vyplati v dubnove vyplate? 🙂 jj, zažádala jsem o celkove proplaceni dovolene za 2013 i 2014... Jsem zmatena i proto, ze mi personalni v praci rekli, ze mi mají proplatit celou, nekrácenou dovolenou za 2013 i 2014, mzdovka ale tvrdi něco jiného a proto jsem zacala patrat na internetu 🙂 MD mi spada 3 mesice do 2013 - 3 mesice do 2014, zbytek jsou RD, takze podle tohoto pravidla kraceni mam nárok na cca 33 dni dovolene.... chápu to dobře?

Ještě jednou diky za pomoc vsem 🙂

allisv
16. dub 2014

Ahoj holky, snazila jsem se z toho vycist jak to bude u me.. ale marne 🙂 jsem ted na Rd od 1.1.2013. Cekame druhy. TP je 31.10., nastup na MD tedy pulka zari... jak to budu mit s dovolenou ? Pokud to chapu spravne tak dovolenou za rok 2014 budu mit kracenou ,ale mam narok i na dovolenou v roce 2015 v plne vysi? Zanestnavatel dava 25 dni. Diky moc !

corom
16. dub 2014

@allisv jj, chapes to spravne, ja mela uplne stejna data, akorát o rok drive 🙂 a ted jsem volala se mzdovkou a za ten první rok se ti to pokrati, za ten druhy ne, i když v kazdem roce stravis na MD 3 mesice a zbytek RD. Moc tomu nerozumim proc to tak je, ale je to tak 🙂

allisv
16. dub 2014

@corom tak to dekuji za krasne zpravy! 🙂

j.a.n.i
23. dub 2014

@corom Jojo, máš to spočítané správně a proč si teď měla jen 2 dny ti už holky odpověděly 🙂

j.a.n.i
23. dub 2014

@gepe Nebere se to poměrově, protože pracovní poměr trvá celý rok a odpracovaných 60 dní má.