Nápady na "vzdělávací a zábavný program" pro děti

blandik
11. led 2012

ahojte, po domluvě zakládáme toto téma, kde chceme vytvořit prostor pro vkládání zpracovaných programů pro rozvoj dětí..můžeme si tady tedy předávat nápady, příběhy, aktivity, které děti zaujaly, dávat odkazy na stránky pro rozvíjení předškolních dětí. Těšíme se na příspěvky.

majatob
19. led 2012

@andu muzete vystrihnout z papiru co zbyde a nalepit na spejli, tak je to idealni, ale nm se s tim uz nechtelo delat, tak jsme tam nastrkali co jsme nasli pouzitelnyho a taky byli spokojeni 😀

lusy82
19. led 2012

@majatob Prosím tě, chtěla bych se tě zeptat, jak si vyráběla tu opičí dráhu, já o ní přemýšlím a nevím jak do toho. Obzvlášť pro to mý mrně nevím, co všechno udělat. Jo a ta televize nemá chybu to by mě nenapadlo. No ale to možná až bude starší, protože teď by nevydržela ani půl hodiny. 😀

andu
19. led 2012

@majatob : Maji, takhle mě to napadlo. Já to myslela tak, že to bude muset nakreslit tatínek, neb mě by to trvalo tři dny, než by to vypadalo tak, aby to někdo poznal! 😀 No a kdyby náhodou tatínek neměl čas, myslím, že u hračky budou použitelné, ne??

majatob
19. led 2012

@lusy82 vetsinou delam treba valeni sudu na dece, pak zdolat horu z perin, "slalom" mezi hrackama, projit po natazene stuze, skakat z polstare na polstar jak zabak, vylizt po zebriku a skocit do postylky, vylizt po zidlich na stul a na druhe strane zase dolu, prolizt tunel ze zidli+deka pres ne...proste co me zrovna napadne, uvidis, ze jak zacnes, tak to bude naskakovat samo co by se dalo jeste pouzit 🙂
no hele ta televize je hned a nasu malou to fakt bavilo (je skoro stejne stara jak tvuj), vubec nemela potrebu to nejak nicit, ale je fakt, ze ona nici malo co, takze u vas by treba nevydrzela ani tech 5 minut...ale za zkousku nic nedas 🙂

majatob
19. led 2012

@andu jooo, v pohode, my jsme hrali s takovyma zviratkama (co jsem si nadelila loni k jeziskovi jako milou vzpominku na svoje detstvi 😵 ), Tobik pak zkousel aj auta a vsechno co mu prislo do ruky, ale toho uz jsem se neucastnila, takze nevim jak to vypadalo 😀

lusy82
19. led 2012

@majatob Dík to jsem zvědavá co na to bude dělat. 🙂 Možná to zkusím už zítra jestli to stihnu.
No a tu televizi uvidíme. Ale skusit to taky můžu 🙂

andu
20. led 2012

Hojte ženy 🙂
Tak jsem se @majatob inspirovala tou tvou opičí dráhou - hele, jak dlouho to tvé děti vydrží? 😀 Já s A. udělala asi 5 krátkých koleček a byla jsem vyřízená, ale Ameli pištěla, že ještěěěě 😀

majatob
20. led 2012

@andu hehehe, taky odpadavam driv nez deti, tak jim pak odstranim u ceho by si mohli ublizit a necham je at blbnou sami 😀 😀 😀

andu
20. led 2012

Já mám pocit, že A. by takhle mohla blbnout půl dne 😀 Ale je fakt, že je to dobré vybití (ne jen pro Ameli) 😉 😀 A Maji, když máš takovou spoust nápadů, co jsi dělala s Bibčou, když měla kolem toho roku? 😉 Kurnik, vrať se do Ovy a otevři si tady tu školku! 😉 😀

majatob
20. led 2012

@andu to s nama hlavne "tvorila", vetsinou dostala barvy, pastelky, vodovky, podle toho co jsme zrovna delali a patlala si... to bylo totiz zrovna obdobi kdy jsme tak nejak organizovane moc nedelali, protoze se zrovna narodil Stepan, takze jsem byla rada kdyz jsem sem tam neco vymyslela a delali jsme hlavne dopoledne kdyz byl M. doma a maly pohlidal 😅
no hele, zpatky me to moc netahne..teda spis vubec, prestehujte se vy na Hanou 😀 😀 😀

andu
20. led 2012

@majatob : Maji, s tou nechutí k návratu se ti ABSOLUTNĚ nedivím! 😝 😀 Kdyby bylo na mě, už tu nejsem! 😀 Akorát přítel tu teď dostal práci kulisáka a je spokojený, neb je to pohodička, stíhá u toho ještě dělat účetnictví, takže moc nepočítám s tím, že by mě teď v nějakém přesunu podpořil 😉)))

A k těm Sourozencům bez rivality - jsou tam nějaké zásadní rady? Dalo by se to nějak vypíchnout?? Už jsem nad nima taky přemýšlela. Chtěla bych tu rivalitu hodně minimalizovat samože 😉

majatob
20. led 2012

@andu hm, jsem ti to ted chtela nejak vypsat a zjistila jsem, ze si prd pamatuju 😅 ale tak aspon hooodne ve zkratce- bylo tam proc nesrovnavat deti, ze nemas skatulkovat a vnucovat jim nejaky role (ty uz ses velka holka, musis byt rozumna), nejaky priklady reseni problemu a a a...a dal uz nevim, ale mozna si vzpomenu 😅 ☹ ☹ ☹ 🙄 🙄 🙄

andu
20. led 2012

@majatob: Magdi, nevadí 😉))) Ono je tohle v podstatě i v té knížce Jak vychovávat, aby..... Ale musím přiznat, že to nevytváření rolí je strašně složité! Je to v nás tak strašně zakořeněné ☹ A hlavně, i když já se třeba snažím, babičky to hatí 😝 😀 A když ještě mamku poprosím, aby to dělala jako já, pošle mě do patřičných míst, jestli jako já jsem vychovaná špatně 😝 No nejsem, vychovali mě dobře.... Ale já si děti až tak nechci vychovávat k obrazu svému 😀 A to je další věc, s kterou hodně bojuju - samože bohužel hrozně často prosím A., aby něco udělala, protože já chci 😝 No trochu zmateně napsáno, ale snad mě chápete 😉)))

Myslíte, že je v pohodě, když A. řeknu např. Ty jsi hodná, že jsi Jáchymkovi půjčila to autíčko....? Nebo byste to formulovaly jinak?? A ještě jedna věc - A. teď hodně napodobuje J. Jako zvuky, gesta a podobně. Musím přiznat, že mě to poněkud prudí 😀 Takže jí říkám, že J. dělá to a to, protože je miminko a ještě neumí mluvit, ale že ona to může říct, protože mluvit umí.... Jenže mám takový pocit, že to má celkem nulový efekt 😀 Taky jsem jí zkoušela vysvětlit, že ho může učit mluvit.... Taky nic 😀

reruna
20. led 2012

@andu např. to je pěkné, že jsi půjčila to autíčka, podívej, jakou z toho má radost....

lusy82
20. led 2012

@majatob Tak dneska jse teda zkoušela tu opičí dráhu. No byl z toho nadšený dokonce i sám chtěl skočit z bobíka dolů ale byl z toho spíš napůl skok a napůl slezení a dole se rozplácnul 😀 Nejvíc ho bavilo zdolávání peřin, protože to ho baví i normálně, když blbnou s tátou. Takže se spíš vracel kde se mu líbilo než aby šel popořadě. 🙂 . Slalom mezi 3ma hračkama nepochopil jinak to zvládal dobře a bavilo ho to. Ale jen chvíli pak dával koště ze stolečku dolů aby si tam mohl skládat magnetky. Ale to je normální že u všeho vydrží jen pět minut. No už se chystám po výkendu na tu televizi 🙂

betelgeuzz
21. led 2012

@andu ale to děláš špatně. Unavit máš dítě a ne sebe 😀 M naučil Ali, že si sedne na zem a volá na ni: Hyjé, hyjé, utikéj a ona běhá kolem něho do kolečka 😀 Tak to zkus s tou opičí dráhou. 🙂
A co ji zkusit v tom naopak podpořit. že si budete hrát, že je miminko, že ji pochováš jako miminko apod.

andu
21. led 2012

@betelgeuzz : 😀 Já jí spíš jen jistila u těch překážek, aby někde nezahučela a i tak mě to zmohlo 😀 No a s tím miminkováním - my to někdy děláme - ona jakože pláče (spíš ječí) jako miminko, tak děláme halí belí. Na mimčo si občas hraje a já jí to neberu 😀 Ale v některých chvílích už je toho moc 😉 😀

apollo11
22. led 2012

Ahoj, úplně náhodou jsem v antikvariátu narazila na dobrou knihu - s nenápadným názvem Hry pro maminky s dětmi od PhDr. Jany Hanšpachové. Podobných na téma hry, tvořivost atd. je spousta, některé dost o ničem, ale tahle mě velice příjemně překvapila. Je tam spousta aktivit, které se hodně podobají montessori, ale i tradičních her, ukolébavky, říkanky, psychomotorické a pohybové hry, poznávací hry, výtvarné a jiné tvořivé činnosti, nápady (je tam třeba i to stínové divadlo 😉 a různé self-made nápady.. úplný opak k přístupu - koupím děcku nějakou "aktivní" plastovou hračku, která umí blikat a mluvit a dítě se tím zabaví 😉 Je to přehledně rozdělené podle věku (většinou pro děti 2+ a 3+, ale i menší) a podle toho, kterou oblast rozvíjejí - postřeh, tvořivost, humor, motoriku, zručnost, fantazii, řeč atd.. A líbí se mi předmluva o smyslu a významu hry (tj. nejen jako "hraní" - odreagování, ale jako středobod dětské činnosti, zdroj poznání, citového vývoje..) a taky o tom, jak je důležitý kontakt, společná hra, jak dítě vnímá každý moment teď a tady do hloubky (že i proto ho třeba nenechávat osaměle plakat v postýlce).. 😵

Doporučuji 🙂

Hodím sem třeba i pár konkrétních tipů časem 😉

evinka
23. led 2012

Tohle je super, sice v AJ, ale i podle obrázků: http://playathomemom3.blogspot.com/search/label...

evinka
23. led 2012

Nějak to nejde ctěla jsem sem dát "cardbord box" (vlevo)

majatob
24. led 2012

zitra maji stranky www.darkysnapadem.cz akci, ze je postovny zdarma, kouknete na to, maji tam hezky kreativni veci 🙂

lusy82
24. led 2012

Tady jsou hezké říkanky něco pro naší věkovou skupinu 🙂 http://www.kamaradske-hry.cz/povidani-pro-deti/...

evinka
28. led 2012

tady je "školka" pro menší (od 2 let) a větší děti - vždy pripravený kratičký program pro každý den: http://zena007.cz/

berenika39
1. únor 2012

Dnes jsem vyroobila naprosto primitivní a naprosto nenáročnou hru 😀 😀 😀 . A krásně fungovala🙂
Na jednu čtvrtku jsem napsala tlustým fixem čísla, na druhou písmenka a na třetí mix. Pak jsem to samé napsala znovu a nastříhala na čtverečky.
Nejdřív jsme jen tak hledali čísla, dávali na čísla, pak písmenka na písmenka, a pak jsem mu z toho udělala guláš a hledal a hledal a ....psala jsem různýma barvama, aby nehledal podle barev, ale tvaru.

kvetinkajirinka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
bachovyesence
7. únor 2012

@berenika To je super! To máme u nás v Montessori klubu, kam chodíme jedno dopoledne.
Dobré tipy jsou třeba tady: http://www.montessori-doma.sk/zmysly/z_zrak.php

majatob
7. únor 2012

ahoj, my jsme ted moc netvorili, nejak nebyla nalada 😖 ale vcera T. prisel s otazkou jak se vyviji miminko a hlavne porod ho zajimal, tak jsem mu pustila nejaky videa, popovidali jsme si o tom a dneska jsme si povidali o nasi rodine, prohlidli jsme fotoalba, ja jim u toho vykladala jaky to bylo kdyz byli jeste v brisku, co delali jako miminka, pustili jsme si videa, kdyz zacinali chodit, mluvit apod., pak jsem to tema trochu rozvedla a davali jsme si hadanky kdo v nasi rodine je ci babicka, maminka, syn apod.. A na zaver jsme slepili z lekarskych spachtli domecky, napatlali si je barvickama a dovnitr jsme vlepili obrazky nasi rodiny, ktery nakreslili nez to uschlo 😵

majatob
8. únor 2012

dneska jsme meli "kulturni den" 🙂
vykladali jsme si o divadle, co je to opera, opereta, balet, cinohra (a hned to predvadeli-velka sranda 😀 ), jak se v divadle chovame. Pak jsme zkoukli zaznam baletu Ptak Ohnivak. A ted vyrabime vlastniho ptaka Ohnivaka-vystrizeny telo z papiru, na to nalepena takova zluta okrasna trava jako ocas, peri jsme vyrobili z nadrcenych ususenych listku zlutych tulipanu. Ted zasycha a pak dodelame zobak, oko, nohy a poutko na zaveseni na zed 🙂

prom
10. únor 2012

@majatob ahoj citala som tvoje prispevky.. a ze wow.. uzasne veci robis s svojmi detmi a to si 3-nasobna mamina s malymi vekovymi rozdielmi.. paci sa mi prirodzenost a spontannost tvojich napadov, ktore nenapadne prepajas s realnym zivotom "dospelych".. co si myslim, ze deti fascinuje
no musis to mat v krvi, klobuk dole 🙂 a dik za inspiracie 😉

prom
10. únor 2012

@berenika39 tiez dik za inspiraciu.. ja som si ten tvoj napad trocha obmenila, pismenka na stvorcoch papiera zamenila za magneticke 3D pismenka, aby sa to tej mojej drnde lepsie chytalo do ruk.. a na magneticku tabulu uz dala ako ty rozne popisane vykresy a ona tak tie pismenka hladala. Jej sa paci, ako funguje ten magnetizmus, ze ako si ten magnet sadne, ze sa jej nic nehybe, lebo niekedy dostava nervy, ze je nesikovna a posuvaju sa jej veci, ktore ona nechce..a je dohrane..nervacek maly 😉