Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Návrat k řízení auta po dlouhé pauze

mariecepka
14. zář 2021

Diskuse pro všechny maminky, které se chtějí vrátit za volant, ale něco jim v tom brání 🙂

janinaklinku
14. zář 2021

@mariecepka Hlásím se do řady, jezdila jsem naposledy před porodem v autoškole. Mám hrozný strach, když vidím, jak někteří jezdí. Jak "snadné" je být účastníkem nehody. Nejvíc se bojím o svého syna. Ale potřebuju už to prolomit a začít, na vesnici se hold bez auta neobejdu 😒

gbp
Včera v 05:11

@mariecepka ja sem neridila poradne nikdy 😒 po autoskole mi nechtel auto nikdo pujcit a ted mam taky strach jak blazen. ale taky mi to teprve ted zaclo obcas vadit. nejdriv si urco koupim ty opakovaci jizdy v autoskole. ale furt se nemuzu odhodlat k tomu kdy 🙈 mam z toho hrozny nervy🤪

tercasv
Včera v 05:35

Já si udělal řidičák v 18, pak řídila 2 roky auto mých rodičů. Pak jsem šla do jiného města na vejšku, přestěhovala se za manželem a bum, 8 let jsem neřídila. Teď jsme v létě koupili auto a já musela začít řídit. Bydlíme v krajském městě, takže provoz velký, velké křižovatky, samej kruhák. Bála jsem se hodně. Ale nejdřív jsem začala jezdit 10km za město k tchýni a do obchodů na nákup. Moji rodiče bydlí od nás 80km, naši přijeli, mamka si vzala do auta dceru, taťka jel se mnou mým autem a radil - tady si zpomal, víc to rozjížděj atd. V těch 18 jsme byla hodně, ale hodně velkej nervák. Teď už je to lepší a za ty 2 měsíce jsem se hodně vyjezdila🙂Autoškoly nabízejí kondiční jízdy. Co jsem se koukala, 1 hodina 500 Kč. Já na ně nakonec nešla, ale podle mě se to vyplatí. 🙂

sona_kratochvilova
Včera v 05:41

Já měla řidičák 8 let ale řídit jsem nepotřebovala,bydleli jsme v Praze tak jsem si všude dojela MHD nebo mě odvezl manžel. Po přestěhování na vesnici a narození syna jsem to pořád nějak dávala ale když syn nastoupil do školky musela jsem ho začít vozit. Pamatuju si jak jsme vloni v srpnu s manželem pořád projížděli trasu školka-domov a jak jsem byla zoufalá že to nikdy nezvládnu. Jenže ona nebyla jiná možnost tak jsem nakonec musela s řízením pořádně začít.Jak jsem jezdila každý den tak jsem pomalu získávala sebedůvěru,začala jsem si jezdit i na nákupy do města a minulý týden jsem zvládla se synem jet 85 kilometrů k babičce,tak jezdit kam bylo třeba a pak nás zase odvést domů. Měla jsem strašný strach,jsem velký stresoun a všude vidím nebezpečí nehody tak to byla fakt velká výzva

nikjean
Včera v 05:54

Pokud si nejste po době neřízení jisté sednout za volant - doporučuji zakoupit kondiční jízdy, které vám určitě pomohou se do toho zase dostat. 🙂

irmamala
Včera v 06:49

Mám řidičák od 18, ale řídit jsem začala až po 30. Překonala jsem se díky automatu, protože jsem vždycky měla největší problém s ovládáním auta. Bylo to dost krušný, bylo mi zle před každou jízdou (jsem z Prahy), po několika prvních vytroubeních a dokonce ťukancích jsem se na to fakt chtěla vy*rat, ale věřila jsem, že se to jednou musí prolomit a já nebudu úplnej degen za volantem 😀 Teď řídím asi tři roky a pořád rozhodně nejsem super řidič, jsem nervózní, když jedu, kde to neznám, nebo je velký provoz. Ale pořád se překonávám a překonávám. Měla jsem velkou motivaci, nechtěla jsem být pořád závislá na chlapovi, kam nás odveze, chtěla jsem se sbalit a jet s dětmi na výlet, nebo na návštěvu a netahat je denodenně po kroužcích autobusem.

odula
Včera v 07:16

Ja jsem po řidičáku taky dlouho nejezdila, bála jsem se strašně. Jenže jednou jsem byla doma bez manžela, kamarádi potřebovali někam nutně odvézt tak mi vrazili do ruky klíčky a "máš řidičák, pojedeš" :D a jela jsem. A od ty doby hele to bylo lepší a lepší a uz jezdím 10 let bez mála a úplně to miluju. Nějakou dobu trvalo než jsem se naučila mít přehled o situaci, (manžel dostal pár infarktů vyskakoval z auta a tak :D) ale jakmile jsem se tohle naučila, je to pecka. Tož se ničeho neboj, určitě to zvládneš. To český prostředí je furt nastaveny tak, ze ženský moc řídit neumí, ale to jsou kecy. Ženský řídí líp, protože umí vnímat víc věcí najednou, nepotrebujou si na silnici honit ego a jsou opatrnější. Tož s chutí do toho!!!

lida9
Včera v 07:30

ridim auto od 18, pak ridicak na moto, nikdy jsem nebyla super moto jezdec, mam z toho prirozeny respekt... pak prisly deti, moto upozadeno uplne, bez auta bych se ale neobesla... a ted jsem sla do toho znovu, jen s jinym moto ( jiny posed, jiny vykon, ... ) a vite co? je to skvele se prekonat🙂 nove moznosti, sebevedomi ...

lida9
Včera v 07:32

@gbp na otazku kdy? je nejlepsi odpoved hned🙂 vzdycky totiz bude nejaky ,,ted se to nehodi, protoze... ,, Hodne sily k odhodlani🙂)

rnika
Včera v 11:52

Mě dokopala až nutnost. Řidičák mám 12 let a neřídila jsem nikdy. Byslíme ve vesnici... a i doktory jsme s dětma zvládala raději autobusem. Teď poslední rok jsem se odhodlávala a jezdila po okolí s manželem, protože jsem věděla, že až nastoupí nejstarší do školy, tak ho budu muset vozit. No a je to tady.... Teď v Září mi to začalo. Jízda samotná mi nevadí, děsím se parkování. V pátek se mi povedlo ťuknout náš plot... 😔 naštěstí jen maličko. Vzdát to nemůžu, takže jezdím... dnes mám splněno, už jsme ze školy ve zdraví doma 😀

bigbig
Včera ve 12:46

Hlásím se do klubu. Já jsem beznadějnej případ.
Po řidičáku jsem se celkem záhy odstěhovala na mnoho let do Paříže a tam jsem samozřejmě auto neměla. Pak jsme se přestěhovali na menší město, ale protože hodně jezdíme na kole, ani jsme si auto nepořizovali. Koupili jsme ho až koncem prvního těhotenství, kdy už jsem kolo nedávala. Koupili jsme automat, abych to měla jednodušší. Ale už jsem měla hroznej blok a jako těhotná jsem se bála. Pak po narození syna jsem si dala pár kondičních jízd v autoškole, už to vypadalo nadějně, ale se synem vzadu jsem jezdit nechtěla a hlídání jsem neměla. Takže jsem si zase vybudovala časem blok. Teď čekám druhý dítě a už bych to měla opravdu nějak rozseknout, protože 2 děti už na kole asi fakt vozit nebudu... Ale 17 let jsem pořádně neřídila. Fakt nevím nevím...

ellyem
Včera ve 14:05

Taky se hlásím do klubu! Chci v zimě chodit s malým na plavání a bez auta to nepůjde, tak snad je to pro můj strach dostatečná motivace 😅😄

rosie18
Včera v 16:27

Vratila jsem se za volant po 15 letech. Ani jsem se nestihla tenkrat vyjezdit. Kdyz jsem sedla za volant po te dobe, tak to byl ocistec. Pritel mi nejdriv pujcoval sve auto jen na parkovisti, parkrat popojet, pak mezi vesnicemi a tak. Pak nastal brezen a moje 40 te narozky a ja dostala auticko, ktere se mi moc libilo. Prala jsem si nejake starsi, abych se nemusela bat. Pokazde me jimala panicka hruza, kdyz jsem sedala za volant. Uz jsem to chtela vzdat. Ale moc mi pomohlo, ze jsem jezdila po parkovisti, a ucila se rozjizdet a popojizdet. Pak jsem jezdila kazdy den a najednou jsem zjistila, ze uz se mi zautomatizovalo ovladani auta a ze nepremyslim, kdy dat spojku, jaky stupen zaradit a tak... Vse je o treninku 😉

prejeta_zaba
Včera v 16:46

Dělala jsem autoškolu ve velkém městě, ale odhodlala jsem se řídit až po okreskách na vesnici. Ten pocit, že mi kdyžtak instruktor nešlápne na burzu, ale stane se nehoda, je pro mě stále dost silný. Ale fakt to chce jezdit. Po pár letech cítím, že je to lepší a lepší, už si troufám i na méně známé trasy (ale musím si je předtím důkladně projet v mapě). Donutila mě organizace času, představa, že se s 2 malými dětmi a nákupem kodrcám autobusem, to prostě nešlo. Pusť se do toho, uvidíš, že to půjde. 😉

janam97
Včera v 16:47

Hezký den, zaujala mě tady Vaše diskuse a důvody strachu z řízení - neměly byste prosím chvilku k vyplnění dotazníku k diplomce?
Možná už jste na něj narazily, dávala jsem ho do samostatné diskuse k dotazníkům k absolventským pracím.

Píšu práci Počet aut v domácnosti a zajímám se o faktory, které počet aut v domácnosti ovlivňují. Zároveň si myslím, že strach a odpor k řízení mohou znamenat méně aut v domácnosti, proto se tady na Vás obracím.

Také mám v dotazníku zatím spíše nadšené řidiče, takže byste mi pomohly trochu oživit data a dodat jim na různorodosti 🙂. Za každou odpověď budu moc ráda.

Děkuji za Váš čas 🙂.

https://forms.gle/hmvDWeRYgRZWMW3G6

S pozdravem,
Jana Mátlová

semmi
Včera v 19:06

Ahojky. Já udělala loni v říjnu řidičák v Brně hned poprvé. Ale nejezdím. Pár hádek s manželem v autě, sem dost nervák a prvně jsme měli hodně slabé auto a staré. Takže pár chcípnuti a už sem za to nevlezla. Pak jsme koupili silnější, ale stejně mě to v kopcích zdecha. Ten přechod z nafty na benzín je prostě silenej. Zase pár hádek v autě a už sem zase tam měsíc dva neřídila. Jeslti někdy budu řídit, tak leda asi s automatem. Nemám na to nervy. Přitom v autoškole mi tohle nedělalo problém. Spíš sem byla vystresla vždy celkově z jízdy městem. Paradoxně závěrečná jízda dopadla i nad moje očekávání. Dost mě štve, že neridím a všude musím MHD ale strach je bohužel silnější. :(

95newmommy2020
Včera v 19:14

Já mám blok vozit syna i celkove děti. S nim jezdím jen MHD, autem jedine sama na nákupy. Je mi jasný, ze to musim odbourat.

martinapilarova
Včera v 20:42

@mariecepka Tak holky já jsem si udělala před 10 lety řídícak,za 3 měsíce jsem rodila a s dítětem jsem se strašně bála zpátky za volant a od te doby vymyslim,proč to nejde Teď mám děti 3 a tím busem strávíme strašného času na cestách Teď už vážně uvažují o lekcich Na začátek alespoň do skoly,do obchodu a domu Nejste tu někdo z MB? V

jezinka_m
Dnes v 06:23

U nás, co nejsme nadšeně aktivní ridicky, to má dost podobný scénář. Řidičák jsem si udelala v 18, než jsem odmaturovala, sem tam nějaká cesta na nákup, k babičce, ale nijak zvlášť jsem se nevyjezdila, bála jsem se, navíc jsem jezdila našim jediným autem, takže jsem měla o to větší strach, že rodinu připravím o jediný prostředek, jak se dostat na nákup, k lékaři, proste kamkoli. Pak vysoká v Praze, všude jsem se dostala MHD, k našim na návštěvu vlakem, neměla jsem potřebu řídit.. ted mi je 35, loni jsem otěhotněla, bydlím za Prahou a bez auta se nedostanu nikam, tedy dostanu, ale za jakou cenu, navíc s prckem.. tak jsem si k vánocům koupila starší menší auto, že budu jezdit, takže párkrát po polní cestě, jednou kousek u našich, tam to znám, jinak všude řídí pritel.. ale jelikož je na mateřský nuda, chci aspoň v týdnu k našim, nebo za ségrou, přítel v práci, tak zatím jezdí se mnou, rádi mi, dělá mi druhé oči, ... o víkendu už si možná troufnu až k našim sama (cca 90km)!
Návrat za volant po tolika letech, když jsem ani předtím nebyla kdoví jaká ridicka, je těžký.. bojím se, bojím se provozu, blbcu a pospichalu na silnici, že malý začne plakat a rozhodí mě,... ale jízdy s přítelem mi pomáhají ovládat auto více automaticky, můžu se soustředit na jednu věc, ma se mnou svatou trpělivost a buď nejsem tak hrozná, nebo se umí sakra ovládat, protože ještě ani jednou nevystoupil z auta, ani nezvýšil hlas🙈😁
Důležité je se nebát a trénovat, byť jen v okruhu pár km od domu🤞 držím palce, at jsme brzy všechny ostřílene ridicky, které nerozhodi ani pichle kolo🍀😊