Nečekané těhotenství v 17 letech

r123
6. pro 2006

ahoj sem tu nová!chtěla bych si popovídat co si myslíte o tom když má holka dítě v 17 letech!stalo se mi to teď mi bude 20 a malýmu 2 roky!sem naprosto spokojená a neměnila bych!těžko bych hledala lepší mámu pro svoje dítě!dlouho mi trvalo než sem se s tím vyrovnala.Hlavně proto že okolí kolem mě to prostě nechápalo kamarádi mi nerozuměly a spoustu sem jich stratila!ale teď už sem naprosto klidná a vyrovnaná.mám ůžasnýho prcka a skvělýho přítele.v červnu plánujeme svatbu a pak druhý dítě.na školu se hlásím teď v dubnu na obchodku na dálkové studium.ale věřte že to nebylo jednoduchý,kdo to neskusil tak si asi říká co na tom může být těžkýho,ale je to tak i když máte obrovskou podporu od přítele a rodiny,ale jinak ste sama se svým těhotenstvým.pamatuju si jak se na mě dívaly lidi v šalině-dokonce sem i slyšela jak to někteří komentovaly:no podívej zase nějaká nezodpovědná holka chudák dítě a tak dále.to člověku moc k pohodě nepomůže!a jeneom proto že mi bylo 17 a pak už 18!z jedné stránky to moc příjemný nebylo ale občas lituju že to tak rychle uteklo a už se těším na další těhotenstvý a až mi tady budou běhat prcci dva!když co může být krásnějšího než těhotenstvý porod a koukat jak ty děti rostou!co vy na to ?najse se nějaká zpřízněná duše?

1980mat
6. pro 2006

r123: Já jsem asi stará škola, takže těhotenství holky v 17 letech se mi zdá jako nezodpovědnost. Tedy pokud si se nechránila, tak určitě. Zatím Ti třeba nedochází všechny důsledky toho, co Tě potkalo, (protože Tě živí přítel, rodina a stát a žijěš si teď jako v bavlnce) - jako, že nebudeš mít vzdělání, praxi v práci a z Tvého příspěvku jsem i pochopila, že žiješ na Moravě, kde se práce hledá těžko, takže až budeš chtít jít po rodičovské dovolené pracovat, bude pro Tebe asi hodně těžké najít práci. Ale zase na druhou stranu, až Ti odrostou děti, budeš se moci věnovat tomu, co Tě díky brzkému mateřství minulo velkým obloukem a naopak Tvoje vrstevnice budou v době, kdy Ty si budeš užívat života, běhat kolem dětí. Všechno má svá pro i proti. Asi záleží taky na tom,zda Tvoje první miminko bylo plánované nebo ne.

iza
6. pro 2006

No moje sestřenice otěhotněla ještě na střední škole, odmaturovala a pak v září porodila krásnou holčičku.Bylo jí 18.Už je to 13 let a myslím, že výchovu zvládala a zvládá bezvadně. Jo má ještě 7letého syna.

swetlus
6. pro 2006

Ja si taky myslim ze to je pripad od pripadu a zalezi jak se k tomu postavis. Pokud to dite budes brat jako pritez tak je to opravdu nezodpovedne a hlavne nefer k tomu prckovi. Ale pokud to tehotenstvi vezmes jako soucas zivota, budes ho mit rada, tak je podle me uplne jedno jestli je ti 17 nebo 50 😉 Moje kamaradka mela mimi v 18 a hned na to druhe. Dnes je ten starsi v 1.tride a vsichni jsou nesmirne stasti. Takze proc ne? 🙂

hankah
6. pro 2006

taky mám kamarádku, která měla mimi brzy, vdala se, dodělala školu, mají druhé dítě a jsou v pohodě...........

nesouhlasím s 1980mat, myslím, že je jedno, jestli tě stát živí na mateřský teď a nebo když je ti třeba 27, vzdělání si chceš dodělat a to je hlavní. myslím, že nejdůležitější je, že jsi se pro to rozhodla sama a dobrovolně a chceš se s tím poprat!a samo, že máš kolem sebe lidi, který tě podrží!!! budeš mít život trochu jiný než tvé vrstevnice, ale důležité je, jak to vnímáš ty. nedej na ničí rady a žij podle toho jak to cítíš 😉 😉

držím pěstičky!!

iza
6. pro 2006

mat : copak sis nepročetla pozorně příspěvek r123?Ona hledá spřízněnou duši a ne nějakou moralizátorku 😉

berruna
6. pro 2006

1980mat: a hlavně nechápu, co si představuješ pod pojmem stará škola,.. 😒
dříve to bylo vcelku normální, že se rodina zakládala kolem 18ti let..
a celkem mě rozesmála věta, že na Moravě se těžko hledá práce.. 😀 ono po mateřské se hledá vůbec špatně práce a to kdekoliv v ČR mimojiné...

1980mat
6. pro 2006

hankah: Já jsem nechtěla r123 svým příspěvkem říci, že je to špatně nebo dobře, že měla mimčo brzy, jen jsem ji chtěla varovat předtím, co ji může potkat do budoucna, protože ještě asi nezná realitu studijního a pracovního života. Mluvím ze zkušenosti. Pracuji na MPSV, kde vyřizujeme odvolání lidí, kteří byli evidováni na úřadu práce jako uchazeči o zaměstnání a pak kvůli nějakému pochybení byli z této evidence vyřazeni. Denně mi projde pod rukama nespočet spisů, ve kterých se často dočítám, jak zejména na Moravě jdou děvčata na mateřské kolem 20 let věku. Předtím si ani neudělají žádnou praxi, jdou na 7,8 let na mateřskou a pak se jim nedaří dlouhodobě sehnat práci. Zrovna teď tu mám spis maminky z Ostravy, která v roce 2000 skončila rodičovskou dovolenou a dodnes nesehnala práci a to se opravdu snaží a má úplné středoškolské vzdělání a dokonce i praxi. Skutečně to pak pro takové ženy není jednoduché. Ale jinak r123 obdivuji, že se zvládá dobře starat o svého syna. To by některé maminky nedokázali ani ve 30. 🙂

1980mat
6. pro 2006

iza: Otázka r123 zněla: Co si myslíte o tom, když má holka dítě v 17 letech? Tak jsem na tuto otázku věcně odpověděla a za svým názorem si stojím. 🙂

hankah
6. pro 2006

1980mat: myslíš, že když ženská ve 32 (což je můj případ) odejde na mateřskou (když budu počítat 2 děti, tak třeba 5let) a bude se chtít pak vrátit, bude jí 37let, má sice vyštudovanou nějakou školu, i třeba vejšku, že bude mít valné vyhlídky, ženská ve 37 s 2 dětma po mateřské, vypadneš z reality, pokud se nebudeš dál vzdělávat a snažit se něco dělat a někam se dobrat. vím, že morava je na tom s prací hůř, ale nikde to není jednoduché a lidi se musí se životem prát ať jsou kdekoliv.a jestli má r123 chuť se prát a školu dodělat a podobné věci, takpřed ní můžeme jen smeknout, protože já bych tohle nezvládla!!myslím, že v dnešní době je pomalu každá ženská která se rozhodne pro mimi v jakémkoliv věku hrdinka!

saima1
6. pro 2006

Ahoj r123, já jsem otěhotněla také v sedmnácti, vdávala jsem se ve čtvrtém měsíci moji rodiče ani rodiče manžela s tím nesouhlasily. Narodila se nám dcera a za čtrnáct měsíců na to druhá, školu jsem dodělala v pohodě s bříškem. Hodně lidí mě odsoudilo, ale já si s toho nic nedělám.Moji rodiče se mnou nemluvý,už čtrnáct let nemají rádi mého muže.Já jsem,ale šťastná že ho mám. Jsme spolu už patnáct let.Nikdy jsem nelitovala, že jsem tak brzy měla dítě. Teď se snažíme o mimi ((doufám že tentokrát už to vyjde)) 🙂 Nelituju že jsem otěhotněla tak brzy,myslím si,že o nic jsme nepřišly a spoustu tohomáme před sebou a je jedno v jakém věku máš dítě.Vypadá to, že jsi šťastná a spokojená, na lidi se vykašli, Přeji ti hodně šťestí a držím ti všechny prstíky 🙂 🙂

iza
6. pro 2006

1980: POdívej,práci po mateřské, po střední škole a i po vysoké je težké sehnad vždy a všude a veř, že je daleko těžší sehnad práci třeba v 28.....každému je jasné, že budeš chtít mít dítě a proto jsi neperspektivní.
V tvém příspěvku bylo daleko víc než jen "varování kvůli práci". Prosím tě kolik ti je, že už jsi tak zkušená a vše tak dobře víš ? 🙂

berruna
6. pro 2006

1980mat: můžu se zeptat? ty máš nějaké dítě?

kote
6. pro 2006

Musím se trochu zastat 1980mat.
Myslím si,že neplánovaně otěhotnět ve chvíli,kdy člověk není zajištěn je nezodpovědné -ať je to v 17-ti či ve 25-ti letech. Dnes je doba,kdy ochrana před nežádoucím těhotenstvím není nedostupná (a je dost druhů) a dle mého názoru je nezodpovědné ji nevyužít,pokud vím,že nečekané těhotenství mi zkomplikuje např dostudování střední školy atd.
Jiná otázka je,zda milující matka může být až od určitého věku-zcela jistě může být dobrou mámou-i lepší než o 10 let starší žena.Je zřejmé,že r123 toho očividně nelituje a je šťastná-každý to své štěstí nalézá v něčem jiném a je pro ni jen a jen dobře,že se takto rozhodla-to co však je dobré pro ni,nemusí být dobré pro jiného...

saima1
6. pro 2006

Já byla na mateřské čtyři roky a pak jsem si našla práci ve které jsem se vyšplhala ,až na vedoucí pozici bez problémů se dvěma prckama

consti
6. pro 2006

musím se mat zastat!!Vždyť napsala jen svůj názor a navíc má zkušenosti z ptraxe, jak to doopravdy chodí!!Tak proč jí hned kamenujete a ptáte se jestli má děti??Vždyť to v tom nehraje žádnou roli!
Já obdivuji každou slečnu, která měla dítě brzo, ale za sebe říkám, že já bych tak brzo mimi nechtěla, přecejen v 17 je holka ještě sama dítě. Ale to si musí každá rozmyslet předtím než začne s někým spát 😉

fotografka.z.hulina
6. pro 2006

Já se přidám do diskuze - neumím si představit, že bych v sedmnácti otěhotněla ( je mi 27 a jsem poprvé těhotná). V té době bych asi šla na interupci, protože bych se na dítě necítila. Ale to si člověk jenom myslí, nevím, jak by to bylo ve skutečnosti. Nutno dodat, že v té době jsem začala sex. život s člověkem, který nebyl vhodný partner, natož otec. Takže by mi to všichni určitě rozmlouvali.

Na dítě se cítím až nyní, přestože jsem s novým partnerem už šest let. Prostě nyní jsem dozrála a dítě chci.

Ty jsi měla štěstí a buď ráda, že mám miminko, budeš se vdávat, budeš mít pak dalšího prcka. Na věku nezáleží. Hlavní je štěstí, zdraví a láska. Romana

1980mat
6. pro 2006

Neříkám, že jsem zkušená, ale rozhodně uvažuji tak, že než půjde žena na mateřskou je lepší, když dostuduje, najde si práci a pak se do té práce může po rodičovské dovolené vrátit. Horší je samozřejmě to, když se žena nemá kam po rodičovské dovolené vrátit a musí si hledat novou práci. V takovém případě je pochopitelné, že ji nikdo moc nebude chtít zaměstnat, ať bude práci hledat v ktérémkoliv regionu ČR.

berruna
6. pro 2006

consti: ty jsi třeba v 17letech dítě byla, ale někdo jiný se např. v 17ti musel postavit na vlastní nohy a s tím životem se poprat sám..

1980mat
6. pro 2006

consti a cote: Děkuji za podporu. Jsem ráda, že je nás tu více zodpovědnějších. 😉

berruna
6. pro 2006

1980mat: a nebo, jak je v současné době trendem se do práce po mateřské vrátí a oni ho hned z důvodu nadbytečnosti vykopnou.. 😎

saima1
6. pro 2006

Pokud jsi schopná a něco umíš tak tě nevyrazí 🙂

berruna
6. pro 2006

saima1: právě, že oni ti už nedají ani možnost tu schopnost využít... 😉 mluvím za gigantickou společnost, kde je to na skoro denním pořádku, v menších firmách to může být samozřejmě opak,..nevím..

len
6. pro 2006

Já se teď nechci stavět ani na jednu stranu, každý názor má své pro a proti, ale myslím, že Mat chtěla říct, že holka v 28 letech, byť po mateřské, už má pravděpodobně dokončenou školu a pár let praxe, takže se jí bude hledat práce líp než dvacetileté bez praxe a často i bez té školy...
Nicméně si myslím, že málokterá, která otěhotní v sedmnácti, má to dítě plánované, prostě se to stane a je to a nezbývá než řešit situaci, jestli jít na potrat a zařídit si život "jak je to obvyklé," nebo si dítě nechat a s tím přistoupit na všecky obtíže a překážky, které jí to přinese. Každá taková, která do toho přes to všecko půjde, má můj obdiv, ze svého okolí vím, že se dvěma dětmi a bez chlapa se dá i vystudovat vysoká škola a zároveň při tom pracovat, i když je to mnohem, mnohem obtížnější než to všecko udělat "ve standartním pořadí."
Takže já, pokud bych si mohla vybrat, asi bych nejdřív dostudovala (ať už mi stačí SŠ nebo mám vyšší ambice), udělala trochu praxe a teprve potom si pořizovala děti. Ovšem pokud už se to stane a holka neplánovaně otěhotní dřív, má-li potřebné zázemí, sice jí to asi totálně zpřehází priority v životě, ale holt se s tím musí vypořádat. A co já vidím kolem sebe, komukoli se to stalo (ať už pouhou naivitou a zanedbáním antikoncepce nebo jejím selháním přes všecka opatření), snad žádná nelitovala, že si dítě nechala 🙂

saima1
6. pro 2006

Já pracuji u velké společnosti, ale asi máš pravdu těm malým na lidech nezáleží 😉

fotografka.z.hulina
6. pro 2006

Takže holka bude podle některých " zodpovědnějších " jak jste se úžasně nazvaly 🙂 ( ostatní jsme asi nezodpovědné či co) špatná i když otěhotní přes antikoncepci ( pozdní braní, vynechání, blokování antibiotiky)? Nebo to je snad jediná vyjímka, kterou " uznáte " ?

Škoda psát...

hankah
6. pro 2006

1980mat: kdyby byli všichni zodpovědní, tak vymřeme!!
r123 se sama za sebe zodpovědně rozhodla a dokázala ve svém věku převzít i zodpovědnost za jiné a jsestli měla dobré podmínky, tak proč by do toho nešla.
je těžké někoho soudit a rozebírat, chudák, ani se k nám do diskuze nehlásí🙂
já šla ve 14ti na internát a v 18 jsem se postavila na vlastní nohy a je jedno, jestli se lidi postaví na vlstní nohy sami a nebo s dětma! důležité je, že se vůbec postaví!!! 😉

berruna
6. pro 2006

saima1: naopak, těm malým na lidech záleží... 😉

saima1
6. pro 2006

souhlasím hankah, někdo se nechá podporovat ještě ve 30letech rodičema

len
6. pro 2006

Jinak myslím, že když člověk fakt něco umí a je v něčem dobrý, možná ho nějaký zabedněný zaměstnavatel vyrazí, ale práci si vždycky najde 🙂 Vidím to na svých rodičích, sice se dnes říká, že člověk po padesátce nesežene víc než podřadnou práci, ale když něco UMÍ, můžou se i na velice dobře placených místech přetrhnout, aby ho získali 😉
Bohužel to, že jste dobří, pracovití a zodpovědní dnes ale dokážete nejlíp tak, že se můžete opřít o praxi, předchozí výsledky a reference bývalého zaměstnavatele - maturitní vysvědčení s vyznamenáním už dneska stačí málokterému zaměstnavateli 😒

saima1
6. pro 2006

r123 nepřipojíš se do diskuze? 🙂 🙂 🙂