Nechci, aby babička přeučovala dítě z leváka na praváka

mis
8. říj 2006

Ahoj všichni, máte prosím nějaké zkušenosti s tím, jak vysvětlit babičkám, že vážně nechcete, aby vám přeučovali dítě z leváka na praváka?Dceři je teprve rok a půl a jeví se jako levák, vím, že se to ještě může změnit,ale ani tchýni ani mamce to prostě nemůžu vysvětlit.Neustále jí vytrhávají hračky,pastelky,i lžičku z levé ručičky a strkají do pravé. Nepomohly ani hádky ani domluvy.A malá se mi už zdá úplně zmatená.Ach jo.

zany
8. říj 2006

Můj synovec (2,5 roku) vypadá taky na to, že bude levák, protože automaticky chytá všechno do levé... Ale bohudík u něj nikdo nemá snahu ho přeučovat na praváka!!! Ani mě nenapadá jak jim rozumně vysvětlit, že dcerka bude levák a nedá se s tím nic dělat... Ale slyšela jsem, že leváci jsou na některé věci (třeba kreslení) šikovnější než praváci...

gedren
8. říj 2006

Ja bych je hnala...sama jsem levak ortodoxni 🙂, nastesti maminka taky (i kdyz ne tak silne a psat ji jeste ucili pravou), takze me nechala na pokoji, prootze mela pochopeni 🙂. A nikdo jiny nemel na moji vychovu vyrazny vliv.

Ne, fakt, kdyby mi takhle nekdo buzeroval dite, tak mu proste pohrozim, ze mu to dite uz nepujcim - to jinak nejde.

nika
8. říj 2006

ahojki, já sice levák nejsem ale mámka a brácha jo, a brácha se přeučoval a zůstal mu jeden malej následek - a to že se zadrhává v řeči, neb přeučování vlastně znamená i zatěžování opačné mozkové hemisféry, než jak je to od přírody přichystáno. a někdy se může stát že se to někde ukáže.

nicméně, i můj manžel je levák, a synovec - z jeho strany se taky do 4 let zdál na leváka ale pak začal vše dělat sám pravou a i píše ve škole vše a je z něj pravák jak poleno.

jinak o nadání, nevím, malování je asi možné viz v historii mnoho malířů byli leváci. 😎

bibinka
9. říj 2006

ahoj : moja svokra je preučená ľaváčka,písať ju naučili pravou ,a to vám poviem, že píše nádherným písmom,ale všetky ostatné veci robí ľavou. Je z toho asi nešťastná, tak sa mi javí. Má vnučku, ktorá je tiež ľaváčka, ale jej matka(moja švagriná)jej nedovolila aby ju preúčala. Ona mala také tendencie to robiť.Keď sa niekde medzi rečou spomenú ľaváci, prednesie:,,bože, chúďatko!" Mňa to celkom vytáča, akí že sú ľaváci chudáci? majú častejšie sklony k umeniu-maľujú nádherne a aj vrcholní prezidenti sú väčšinou ľaváci.
Ja keď som otehotnela, od prvého momentu mi kládla na srdce, že si ho mám po pôrode priložiť na pravý prsník, že bude pravák(jej vysnený).Vôbec si nechce nechať vysvetliť, že ľaváctvo je dané už niekoľko hodín po oplodnení 😠 . Aj môj manžel-jej syn sa jej toľko krát toto snažil povedať,neverí tomu. Ja som jej prianie splnila, aby bol kľud v rodine, i keď je to samozrejme hlúposť. Náš malý sa javí ako čistokrvný pravák, hoci som ho už pár krát videla, že celkom šikovne manipuluje aj s ľavou rukou. Vôbec nám to nevadí, a aj keby bol nakoniec ľavákom, nebude mi ho nikto na svete preúčať na praváka!!! 😀 Veď je to strašný zásah do mozgu dieťaťa a do jeho nervových dráh.To si voľakedy "odborníci" vôbec neuvedomovali. Našťastie je dnes iná doba, i keď "pozostatky odborníkov" ešte stále existujú.
gedren: fandím ti, máš páru... 😀 a súhlasím s tebou

kacabacka
26. říj 2006

přeučování je nesmysl. Můj táta je taky levák, v dětství ho přeučovali na praváka a taky mu zůstalo koktání. Takže rozhodně nepřeučovat. Horší je, jak to vysvětlit okolí, kdyby neposlechli ani po důrazném a několikátém upozornění, nejezdila bych tam....

mis
autor
27. říj 2006

Díky všem za příspěvky a rady

lucisa
29. říj 2006

Přesně tak, koktání a potíže s mluvou jsou jedním z velmi viditelných pozůstatků přeučování. Nenechej se, mis, odradit a buď tvrdá. Opravdu jim řekni, co vše hrozí po přeučení, klidně si i navymýšlej horší věci, když to splní svůj účel (třeba, že se tyto děti pak dlouho počuravají, mají sklon k agresivitě a pod., to možná babičky vyděsí). Ale věř, že ve věku 2,5 let ještě není nic rozhodnuto. To je věk, kdy se děti učí snadněji ovládat ruce, jemnou motoriku a vlastně teprve zkoušejí, ketrou rukou jim co jde líp. Samy pak přijdou na to, která ručička je na co šikovnější. A kdyby bylo nejhůř, nech si vystavit od dr. papír (takový jako naoko), vysvětli jí situaci, určitě ti ráda napíše něco ve smyslu, že se to nesmí, že to zanechává psychické následky a může se to brát jako psychické týrání... Asi to zní tvrdě, ale v zájmu svých dětí bych šla až do extrémů, pokud by to pomohlo.

lucisa
29. říj 2006

Oprava: ve věku 1,5 let. Sorry, přepsala jsem se, jak jsem byla v ráži 😕

gaboca
28. pro 2006

ahoj.mám 2syny.10 letý je levák,píše moc hezky a vubec by mě nenepadlo ho přeučovat.mladšímu synovi jsou 2roky a 3 měsíce a jak tak koukám,také bude levák.pošli babičku do školní psychologický poradny a tam ji vysvětlí,že být levákem není nemoc!

andrealiskova
17. lis 2010

Já bych asi řekla, že nechceš svýmu dítěti ublížit- což by se tíhmle "přeučováním" určitě ublížit dalo- a že dokud nebudou ochotny přistoupit na tvé přání, že jim prostě dítko nedáš na hlídání. 😉

ined77
17. lis 2010

@mis 🙂 ...také bych je hnala 😨 .
co třeba zkusit sehnat nějakou literaturu ohledně tohoto a nechat je si to přečíst 😨 .
babičky i maminky dokážou dát dobré rady...hodně věcí z jejich doby opravdu funguje, ale spousta věcí a názorů se prostě změnila 😉 .
snažila bych se všemožně tomuhle přeučování zamezit.
držím palce 🙂 .

blandik
17. lis 2010

@mis - ahoj, to by mě pěkně štvalo...přečetla bych si něco na netu ohledně škodlivosti přeučování a do kdy se z dítěte ještě může stát pravák, levák - tedy kdy už je to definitivní a pak bych si s nimi sedla---pokusila se říct něco jako - vy se asi bojíte, že z dítěte bude levák a myslíte, že podstrkáváním věci do pravé ruky se to může změnit...a pak bych jim řekla, co jsem zjistila z netu - že je to dané a že přeučování může nadělat paseku...dítě navíc nechápe, proč mu babička bere něco z jedné ruky a přendává do druhé...tuším že děti do tří let jsou obouručné...A pokud to nezabere, pak asi říkat rázně - nepřeji si, aby jste ji přendávali/z hračky do pravé ruky....zjistila jsem si o tom a je to škodlivé...Kdysi se to nevědělo, teď už ano...pokud to nepomůže, pak asi jen opravdu tomu zamezit i babičky si potřebují zvyknout, že vychovávají a o určitých věcech rozhodují rodiče.

beruska24.9.
19. lis 2010

@mis - přečetla jsem si tuto diskusi a protože mě zaujala, dovolím si něco citovat z jedné knížky. Třeba Ti to pomůže přesvědčit příbuzenstvo 😉

VIDÍM SVĚT I Z DRUHÉ STRANY Mimořádné schopnosti leváků, Hermann-Josef Zoche, vydala Euromedia Group, k.s. - Ikar v roce 2006

´´Slovo lateralita pochází z latinského latus = strana, bok. Označuje praváctví a leváctví vůbec a vyjadřuje vztah pravé a levé strany těla nebo určitou funkční nesouměrnost pravého a levého párového orgánu.´´ (str. 63)

´´Možné přímé důsledky přeučování laterality:
- poruchy paměti (obzvláště při vyvolávání naučených obsahů)
- poruchy koncentrace (rychlá unavitelnost)
- potíže při čtení a v pravopise (poruchy učení, dyslexie)
- nejistota, kde je levá a kde pravá strana
- poruchy jemné motoriky, které se projevují například na vzhledu písma
- poruchy řeci (například zajíkání se, koktání)

Druhotné důsledky, které mohou vzniknout na základě přímých důsledků přeučování laterality:
- pocit méněcennosti
- nejistota
- stahování se do ústraní
- nadměrná kompenzace zvýšeným nasazením výkonnosti
- vzdorovitý postoj, hádavé chování, nepřirozená snaha imponovat (například dělat ´´třídního šaška´´, v dospělosti převzít ve společnosti roli kašpara nebo vtipálka)
- rozličné poruchy chování
- noční pomočování, kousání nehtů
- citové problémy s neurotickými a psychickými symptomy
- poruchy osobnosti´´ (str. 76)

kesurka
19. lis 2010

@beruska24.9. tak jako bych viděla sebe.. já jsem levačka a v 1 třídě se mě učitelka snažila přeučit na pravačku. Skončilo to kopancem do jejího kolena 🙂 Ale i rodina se ještě před mým vstupem do školy všemožně snažila učinit ze mě praváka (kromě mamky, ta měla jediná pochopení). Důsledek? zůstala jsem levákem, ale dodnes mám trauma, mám-li rychle určit která je levá, tkerá pravá, nahoře dole, východ západ. Jako řidička musím vědět hodně dopředu, kde se bude odbočovat a nesmí se mi to říct, ale ukázat, v práci v restauraci jsem si zahrádku vlevo pletla s pravou půlkou a musela jsem to mít napsané na rukách...Takže jak tady už někdo radil, raději jim pohroz že budou bez vnučky, než nechat přeučovat 😀

k.ate
19. lis 2010

Koukám, že ještě v dnešní době by někdo leváka přeučoval 😕 My jsme s bráchou oba leváci, moje babička z tátovy strany je přeučenej levák a brácha od mamky taky.... Mě by v životě nenapadlo u malýho řešit, jestli bude levák nebo pravák... Jsem myslela, že přeučování byla moda za komunismu, aby nikdo nevybočoval z řady 😀

Ale jinak si levou a pravou stranu pletu do teď, i když se mě nikdo přeučit nesnažil 😀 Ve školce vždycky říkali "pravá je ta, kterou maluješ", ale nikdo neřešil, že někdo může malovat i levou rukou 😀 Naštěstí jsem se do levýho palce jednou fikla, tak tam mám jizvu a bezpečně stranu poznám až podle toho 😀 😀 😀

beruska24.9.
19. lis 2010

@kesurka - já jsem také levák, takže vím, že leváci to mají o něco složitější, ale naučila jsem se žít v ´´pravorukém světě´´. Ale i přesto bych malou nikdy nepřeučovala, kdyby měla být levák. Přeučovalo se někdy do 70tých let. Tedy masově, něco přetrvalo asi i do pozdější doby.
Můj táta je přeučený levák (na praváka), pravou rukou píše, ale když dělá s nářadím, tak ho používá jako levák.
Mě se snad přeučovat nesnažili, už si nepamatuji, zda rodiče ´´bojovali´´ s mojí babičkou, ve škole jsem nemusela psát inkoustovým perem, ale čínskou propiskou (čínkou´), ale jinak mi to také neulehčovali. Jaksi učitelé nechápali, že nemohu sedět vedle praváka po jeho pravé ruce, protože si při psaní přirážíme 😠 To jen jeden příklad za všechny ostatní obtíže 😉 Sama to dobře znáš 😎

beruska24.9.
19. lis 2010

@k.ate - krásná pomůcka na rozeznávání stran 😀
A s tou školkovou pomůckou, to znám také.........když jsme měli zvedat pravou ruku, pravidelně jsem zvedala levou 😀

k.ate
19. lis 2010

@beruska24.9. čínský pero jsem měla takyyy, ale naučila jsem se psát i s inkoustovým, ale díky tomu divně držím ruku při psaní, ale zas díky tomu můžu sedět bokem ke stolu a psát, to spolužáci ve škole prostě nechápali 😀

Já úplně čistokrevnej levák nejsem, třeba zuby si levou rukou nevyčistím, to umim jen pravou 😀 Ale jinak v 99% případů tu levou ruku preferuju 🙂

beruska24.9.
19. lis 2010

@k.ate - já také nejsem ´´čistý´´ levák 😀 Psát dokáži v případě nouze i pravou (písmo jako prvňáček, ale kdo chce, přečte), najíst se také dokáži v případě nouze pravou (i polévku!! bez rozlévání), myš u pc používám pro praváky, auto řídím pro praváky.............ale škrabku na brambory musím mít pro leváky!!! 😀 😀 😀

Já zase měla papír otočený o 90 stupňů, jakoby naležato. Psala jsem od zdola nahoru 😎 Nikdy nikdo nepochopil, že tak dokáži psát a že s ´´normálně´´ položeným papírem bych nenapsala ani řádku 😕

k.ate
19. lis 2010

@beruska24.9. já teda nenapíšu pravou ani ťuk.. teda jooo napíšu, ale vypadá to jak od 4nebo 5tiletýho dítěte 😀 A jíst lžící pravou rukou je pro mě docela sci-fi, i když si to možná zkusím 😀 S myší ze mě "roste" můj manžel 😀 Protože chvilku ji mám na levou ruku, chvilku na pravou 😀 a když jsem do toho měla klávesnici, ze které jsem psaním smazala písmenka, tak byl ze začátku z mýho počítače chudák nešťastnej 😀 Ale zase se díky tomu naučil psát bez koukání se na písmenka, protože mu to bylo k ničemu 😀

beruska24.9.
20. lis 2010

@k.ate - tak myš si fakt měnit nedokáži, pak se mi pletou tlačítka 😖 A s tím jídlem a psaním - trpím na chronický zánět šlach a když jsem měla 2 měsíce ´´odstavenou´´ levou ruku, tak jsem se nějak najíst musela 😉 A protože jsem se nudila, tak jsem si dělala zápisky z jedné knížky a popsala jsem 2 sešity A5 (ty silné s tvrdými deskami) pravou rukou 😀

mates22
20. lis 2010

no naše malá taky vykazuje už od malinka preference levé ruky, babičky to naštěstí akceptujou, jinak bych je hnala. Ve školce trochu problém, je to přesně tak, že jim říkají v které ruce se co drží - pastelky, příbor..... a prostě to aplikujou na praváky. Několikrát už jsem to musela připomínat a myslím, že to stejně nerozlišujou - občas mi doma drží naopak příbor, protože tak je to prý učili ve školce. Myslím, že aspoň učitelky by měly bejt rozumný, vím minimálně o dalších dvou dětech ve třídě, co jsou taky leváci.
Babičkám donést literaturu a pohrozit, že tam vnučka holt nebudou chodit, pokud domluvy ani hádky nepomáhají.

lucista
21. lis 2010

@beruska24.9. když čtu tvou definici následků musím taky reagovat čtu tady příspěvky o přeučování - můj manžel je levík, taky ho přeučovali - hlavně jeho babička a myslela jsem si že bez následků- nicméně výsledkem je že levákem zůstal, ale manuální činnosti jako př.držení kladívka když zatlouká hřebík a tak dělá pravou, respektivě je schopen dělat věci oběma rukama, ale levá apravá se mu plete pořád, nehty si do nedávna taky koukal a vlastně je to i takovej "komik" takže vidím že následky mu zůstaly...koktat nekoktá, ale to bude i tím, že jeho rodiče jaou oba hluchoněmí tudíž moc nekomunikovali takže bych řekla že to dohání dodnes.. 😉
jinak u násí malé se dost těžko dá v 11. měsících určit co bude, al eobčas mám pocit, že z ní bude levačka pak zase pravačka a popravdě vůbec by mi nevadilo kdyby byla levačka.... 😀 proč taky... 😅 a kdyby mi někdo do toho kecal...jednoduše - moje dítě a prostě se to bude respektovat, něco se tí nelíbí..tvůj problém...

beruska24.9.
22. lis 2010

@lucista - hlavně, že Tvůj manžel zůstal bez nějakých horších následků. A že je komik........alespoň máš doma veselo 😀 A malá tuto vlastnost u tatínka také jistě ocení 😉

Jinak ještě pro zajímavost. Dnes jsem byla s malou na kontrole na neurologii a Dr. se mě ptala, jestli je levák nebo pravák. Řekla jsem, že zatím to nedokáži přesně určit, ale poslední dobou, že lžičku při papání bere do pravé ruky, u hraní přesně netuším. Řekla, že je to normální, že děti ručky střídají a že se začínají rozhodovat teprve v ROCE A PŮL. Na nějaké podobné diskusi jsme se kdysi o tomto bavili a dohadovali jsme se, že to je nejdříve ve třech letech. Takže tady je názor odborníka 😉

crca
27. lis 2010

@mates22 Ahojky,narazila jsem na tuhle diskusi náhodou a jsem ráda.Mám dvojčátka-kluka a holku,oba jsme s manželem praváci,ale u Matýska to vypadá,že bude levák-to mě je jedno,jí levou rukou a docela mě minule už naštvalo(když u mě byla tchýně),že jsem jim dala jídlo,začali jíst a tchýně hned na Matyho,dej si tu lžičku do pravé ručičky a přehodila mu jí 😠 Nebylo to poprvé a tak už jsem jí řekla,ať ho nechá,že je snad jedno jestli je levák nebo pravák 😠 nejsme v roce 88 kdy to přeučovali 😠 ,už mě to nakrklo a v zápětí na to přišel manžel a hned Maty jak to,že jíš levou 🙄 Proč z toho proboha všichni dělají takou panickou hysterii,že bude holt levák?? 😒 Hlavně,že je snad jinak zdraví ne? 😅

mates22
30. lis 2010

@crca nechápu, zdá se mi to přežité, ale tak tchýni, mamince a manželovi to musíš pořád a pořád omílat, snad pochopí. V tomhle ohledu u nás pohoda, moji rodiče s tím problém nemají a u tchýně naštěstí v rodině byli leváci, takže s tím taky nemají problém. Nejhorší je ta školka, už pozoruju, že malá drží příbor jako pravák a vidím, jak s tím jídlem bojuje, ale bohužel jim ho tak dávaj ve školce a nevím, co s tím ☹ , tam nějaká kontrola nehrozí a opakování jak vidno nefunguje

zuzau2
30. lis 2010

nechápu že to nechápou...vždyť už se o tom tak dlouho mluví, jak je špatné přeučování.....vždyť to přece není žádná nemoc být levák! Co s tím neporadím, jak je vidno, probírali jste to už několikrát a nebylo to nic platné. Asi bych začla vyhrožovat zrušením návštěv.....

wjerushka
30. lis 2010

Souhlas se všemi, pokud nechtějí pochopit, že dcerka bere věci do levé a je to tak přirozený a nepřejete si, aby se učila na druhou ruku, tak jim ji nenechávat. Měli by respektovat, to co si přejí rodiče, i když s tím třeba nesouhlasí.
JInak já jsem levák taky a u nás na vesnici ve škole jsem byla mezi první vlnou, co šla do školy bez přeučování. A učila nás stará slepá hluchá učitelka, takže jsem vždy měla z psaní a výtvarnejch či jinejch prací za tři, protože to dělám špatnou rukou. A těch poznámek v notýsku. Propisku jsem nesměla používat, takže jsem měla věčně rukávy od inkoustu, no docela jsem si první dvě třídy protrpěla.
My budeme mít s manželem asi opačnej problém 🙂 Oba jsme leváci a Krýša se jeví jako pravorukej 😉 To jsem zvědavá, jak ho třeba budeme učit zavazovat tkaničky 😀

hancazivocich
30. lis 2010

@crca - já osobně levák jsem (byla jsem jak poleno) 😀 😀 , ale v nemocnici jsem se naučila některý věci na pravou..
Ale .. nechávej malýho tak, jak to vezme - když to levý, tak do levý! U nás je mamka přeučenej levák, dodnes má velký problémy. Koktá, zadrhává, o depkách nemluvě. Děda je taky tak nějak nalevo... Teda něco pravou, dost věcí levou.
S přítelem jsme si to jasně stanovili - pokud bude Kika levák, tak bude - o nic nejde. A i on (pravák) je silně proti tomu, aby ji někdo nutil držet lžičku nebo tužku v pravý, když bude brát věci do levé. U nás teda - zatím máme tak nějak obojetné dítko či co - kreslí a jí oběma, je těžký trénovat úchop, když nevím, kterou ,,preferuje". Osobně si myslím, že bude pravák, ale my to nehrotíme. Naši - vzhledem k tomu, že já levák jsem a máma přeučenej, taky ne..
Vydrž, prosaď si, ať ho nechají být - mohl by v tom mít zmatek...
A hlavu vzhůru - leváků je... 😵 Akorát teda - některý věci budou těžší - dodnes pravou rukou při stříhání žvejkám a levou to neumím... 😀 😀 To jediný - s tím mám problém. A tkaničky na botách nešly a nešly - se naučit. Když to levákovi vysvětluje pravák...

hancazivocich
30. lis 2010

@wjerushka - koukám, že ty tkaničky - to je problém 😉