Nechodíme s dítětem na žádný kurz. Jsem divná?

aurecon
22. únor 2010

Toto téma zakládám pro ty, které se svým dítětem nechodí a nechodily na žádný kurz.

V mém okolí se často setkávám s reakcí dost udivující. Když se mě kamarádky nebo známé zeptají kam chodím a já řeknu, že nikam, tak zírají s otevřenou pusou. Taky se ptají proč a že se musím nudit a co teprve dítě a mám z jejich řečí dojem, že své dítě zanedbávám, nechci mu nic dopřát, že jsem divná, když nikam nechodím apod. Ale já si zase myslím, že moje dítě se nemusí učit znakovat, nemusí chodit na angličtinu, když ještě ani pořádně nemluví, nemusí chodit do Yamahy, když mohu zpívat sama doma, nemusí chodit plavat na předražený kurz (na co je plavání několikaměsíčnímu dítěti), když později mohu zajít na bazén?

S jakými reakcemi se setkáváte vy? Jak odpovídáte?

Přiznám se, že mě to celkem štve. Opravdu mi kurzy připadají zbytečné.

Ještě upozorňuji, že nemám nic proti těm, které na kurzy chodí. Ale vadí mi, že mi vyčítají, že já na kurzy nechodím.

jjaanca
22. únor 2010

Záleží jaký máš dítě, já kdybych s ním nikam nechodila, tak mi praskne hlava. Hrozně se doma nudí. Jinak kdyby to šlo, tak bych taky nikam nechodila.

martinka81
22. únor 2010

Jsme na tom tak nějak podobně, taky jsem v životě nebyla v MC, či na plavání atd. Celkově nemusím různé organizované činnosti, přijde mi to hrozně svazující. Umím si se svým dítětem zorganizovat čas sama, má téměř stejně starého bratrance, tak se scházíme, děti si vyhrají, malému se věnuju, zpíváme, kreslíme, čteme si, chodíme na procházky... tak jako všichni ostatní, nemám pocit, že bych malého o něco ochuzovala.

martinka81
22. únor 2010

jjaanca, přesně to jsem chtěla napsat a zapomněla jsem. Můj syn je velmi klidný, sám si hodně vyhraje, takže si bohatě vystačíme s programem, který mu nabízíme my. Ale mít doma dítě jiné povahy, asi by mě to taky donutilo někam zajít.

dagina
22. únor 2010

Aurecon, dle mě je pro dítě dobré, když se v úzkém věku setkává s dětmi, a co si budeme povídat je to i příjemné pro maminku na mateřské, která se od plínek a kašiček... dostane také někam jinam. Navíc jsem díky těmto možnostem poznala i jiné maminy. Mateřskou je třeba si užívat, je to nejkrásnější, ale i nejkratší období v životě). Takže s výrokem že to je zbytečné osobně nesouhlasím, mám jen kladné zkušenosti. A třeba zkusila jsi někdy něco??? Kolik je prckovi??

aleachim
22. únor 2010

aurecon, já teda s Luckou chodím a mám opačný problém. Pořád někdo řeší, že asi nevíme, co s penězi, že holku pořád někde tahám. My ale nemáme žádné děti kolem a já zpívat neumí, takže jsem ráda, že se něco přiučím a Lucka je s dětmi a i se zabaví a unaví 🙂 .

Jinak si myslím, že do toho, kam chodíme/nechodíme nikomu nic není.

ined77
22. únor 2010

ahojky 🙂 ...
my teda chodíme do jednoho kroužku,všestraného,ale např.plavání...ano,i u nás je to předražené a vzhledem k tomu,že nemáme auto i poněkud hůře dostupné...nicméně ještě na podzim jsem si klidně tu práci dala a jeli jsme trolejbusem si zaplavat o víkendu do lázní(je tam dětský bazén,hodina 60kč 😉 ).
pravda,potápět se prcek neumí,ale aspoň můžu být možná klidná,že mi na koupališti neskočí po hlavě do vody 😀 .
jinak si také vystačíme hodně doma,čteme,malujeme,zpíváme atd 😉 .samozřejmě jsme denně venku i 2x 😉.podle počasí.
kroužek jsem zvolila hlavně proto,aby měl malý kontakt i s jinými dětmi.někdy mám pocit,že už je mu doma těsno 😅 .má děti rád a zatím je bez sourozence 🙂 .

shaula
22. únor 2010

Aurecon, divná určitě nejsi, pokud to tak tobě i dítěti vyhovuje, tak OK. Ale osobně souhlasím s Daginou - podle mě je důležitý kontakt s jinými dětmi (nevím, jak je tvé dítě staré?). Je sice pravda, že si zatím děti hrají "vedle sebe", nikoli "spolu", ale rozhodně vnímají, že existují jiné děti, že jsou nějaká pravidla, jak se k těm dětem musí chovat, že i ostatní mají právo si pohrát apod.

Já mám doma dva rarachy a být s nimi stále jen sama doma nebo chodit na stejné procházky, tak už jsem asi na psychině. Takže obzvlášť teď v zimě jsem ráda, že jsme si našli docela dost aktivit, které vyhovují mě i dětem - od 2 měsíců chodíme do cvičení (je to cvičení formou hry s básničkami a písničkami), od asi 8 měsíců do herny v MC a od 9 měsíců plavat (ptáš se, co to miminu přinese - jednoznačně zábavu a taky nebude mít strach z vody 😉 Voda ve veřejném bazénu je hodně studená a navíc tam chodí bůhví kdo 😝 ).
Znakování nezavrhuj, je to bezva zábava a super způsob, jak se s miminkem domluvit - kluci přestože ještě nemluví (tedy vlastně pár smysluplných slov - táta, auto, bác, haf), tak mi v pohodě zaznakují, že viděli ptáčka, svítí světlo, chtějí křupku nebo piškot, dneska si sami poprosili o bublifuk... Ale kurzy znakování jsou podle mě víceméně zbytečné (lektorky Baby Signs odpustí 😅 ), hlavně zbytečně drahé. Zábava to asi bude, ale ta cena je celkem vysoká.

Takže neříkám, že musíš navštěvovat hafo aktivit, pokud se ti do toho nechce, ale občas pro zpestření někam vyrazit by možná nebylo od věci 😉

ygreen
22. únor 2010

tak tak holky, já byla jednou v MC u nás ve čtvrti, ale vedli to tam 3 mamči které měly každá 3 děti a ty starší tam řádili, ony se bavili domporodech a svoje starší děti vůbec neokřikli, ať neřádí jak koně v herničce pro mladší děti. Takže tam už jsem nikdy nešla.
Na plavání nechodím, páč se bojím, že by to malej odstonal a nechci nechávat svoje dítě rachtat ve vodě i s otevřenou pusinkou, když tam chodí cizí ženské, u kterých člověk nikdy neví, jakej zánět spodku si přinesli. Takže hlavně z hygienického hlediska. Navíc máme na zahradě bazén, takže se v létě vyčvachtá jak mu bude libo.
A taky zastávám zde na koníkovi nepopulární názor, že tahle brzká socializace dětí v kolektivech může i škodit. Mám několik kamarádek, které nedokáží být den doma v klidu a dítě tahají po yamaze, plavání, herničkách, dětských koutcích v OC, apod. A s klidem můžu říct, že je na těch dětech vidět daleko větší oprsklost, živost, "vyčůranost", jsou zvyklé být v kolektivech i se staršími dětmi, tak okoukají spoustu "ptákovin", jsou zvyklé si věci bránit, sem tam někoho plácnout, jít si za svým, apod.
Já jsem zastánce názoru že do roka je dítěti nejlíp doma s mámou a rodinou. Ale i později. Já se synem chodím 2x týdně do solné jeskyně s kamarádkou a jejím stejně starým synem. Jinak chodíme raději na procházky nebo trávíme čas na zahradě se psy. Můj syn je klidný, hodný, nikdy dětem neubližuje. Naopak, je skoro pravidlem, že oprsklejší děti mu berou hračky, zničeho nic ho uhodí, apod. Nechci svůj pohled bagatelizovat, ale podle mě všeho moc škodí. Řekla bych, že setkávání dětí do tří let na hřištích, písku, na procházkách, setkání s přáteli s dětmi, apod. bohatě stačí. On podle mě ten školní věk 3 let má něco do sebe. Děti jsou mnohem více schopné pochopit co je dobré a co ne a tak všechno.
A další věc je zdraví. Nemusím se bát, že by syn v herničce něco chytil, zejména v období chřipek, apod. Spousta malých dětí má starší sourozence, kteří mohou přitáhnout z kolektivu cokoli od rýmy po meningokoka.

Takže od jara budeme chodit jen jednou týdně na udržovací kůry do solný jeskyně a čas budeme trávit na zahradě nebo na hřišti. V září, když vše dobře dopadne, narodí se synovi sourozenec, tak bude mít parťáka. A jediné co plánuji je od 4 let sport a možná od 3 let soukromá školička (když budu na mateřské syna mi ve st. školce nevemou, tak by musel do soukromé).

A rovnou píšu, že je to pouze můj názor, za ním si stojím, ale věřím, že má spousta mamin odlišné zkušenosti. Každopádně není nutné mi je dokazovat 😉

martinka: syn si taky umí krásně vyhrát sám 🙂

shaula
22. únor 2010

Aurecon - teď mě napadá, podobné téma tu už kdysi bylo 😉

Ygreen - ono hodně záleží na tom, jak to v tom MC vedou. V tom, kde jsi byla, by se mi tedy taky nelíbilo 😀 Naše je vedené zvlášť pro chodící a zvlášť pro nechodící děti, takže to je v pohodě.
Hihi, já radši zajdu za dětmi do MC než na pískoviště, kde s prominutím sere kdejaký pes a kočka a válí se vajgly a láhve od piva 😝 Mít vlastní na zahradě, tak to je o něčem jiném, ale na sídlišti je to fakt opruz.
K tomu zdraví - nevím, jak u Vás, ale u nás jsou maminky i vedoucí MC zodpovědné a s nemocnými dětmi prostě do herny nechodí (vedoucí by je ani nepustila).

ined77
22. únor 2010

shaula 🙂 .. u nás v dětském bazénku je voda naopak až moc teplá,okolo 28 stupňů 😅 .
ale to jsi asi nemyslela přímo na mě že 😉 ...

sherry28
22. únor 2010

aurecon:já jsem se svým starším synem také nechodila do kroužků, vždyť je přeci na tobě jak mu ten den připravíš a zpestříš 😉Nám úpně stačilo, že jsme denně chodili od jara až do podzimka na koupák, kde bylo pískoviště a bylo tam moc dětí, chodili jsme prakticky denně, takže on s dětmi v kontaktu byl. Každý den jsme se navštěvovali s kamarádkou, která má syna o rok a půl mladšího než je náš a pak jsme jezdili po příbuzných, kde měl bratránka 😀 Ale stejně do tří let věku ty děti jenom na sebe koukají, ale je dobře, že se seznamují 😉 myslím si, že úplně stačí, když budeš chodit občas s ním jen mezi děti, aby nebyl úplně izolovaný 🙂jinak pokud mu to stačí být s tebou, tak v tom nevidím problém 😉 😀

aurecon
autor
22. únor 2010

Tak ještě vysvětlím, že žiju v rodinném domku a máme tady bazén, takže je to super. Taky pískoviště a scházíme se s rodinou. Má hodně sestřenic a bratranců, takže je v kolektivu dětí.

Ale chtěla jsem spíš slyšet nějaké odpovědi, které by fungovaly na ty mé známé a kamarádky, kterým leží v žaludku to, že nikam nechodím.

A když jim řeknu to, co jsem napsala v mém prvním příspěvku, tak řeknou to, co vy tady pod ním 😀

sherry28
22. únor 2010

shaula: já si zase myslím, že znakování kazí dětem, aby se učili mluvit 😖 je pro ně pohodlnější to znakovat než mluvit a to si myslím, že je chyba, jen můj názor 😉 🙂

dagina
22. únor 2010

Hm, u nás je MC rozdělené dle věku dětí. Ikdyž naši Lůcu zrovna baví ty tříletý 😀 , jsou víc akční.
To že tam chodí nachřapané maminy je věc druhá 😖 , to je mazec.

sherry28
22. únor 2010

ygreen: naprosto s tebou souhlasím 😉 😀

ygreen
22. únor 2010

shaula: máme pískoviště na zahradě a hlavně kousek od domu zamčené pískoviště a hlídané, takže v tomhle ohledu spokojenost. Souhlasím s tím že pískoviště na sídlištích jsou o strach.

aurecon: prostě řekni že to pro vás neni, že nepotřebuješ organizovanou zábavu, abys dokázala zabavit své dítě, že je to z velké části jen dobrej byznys, apod. Hlavně nevím, proč se chceš obhajovat 😉
Já občas řeknu něco ve stylu že tobiáš je moc hodnej a milej a nechci aby se mi zkazil 😀 no a maminky většinou sklapnou, protože s železnou pravidelností mají doma raracha 😀 😀 ale to je spíš myšleno úsměvně 😉

knobloska
22. únor 2010

Já jsem taky nikam nechodila, teď jsem začala s plaváním a je to katastrofa. Vůbec jí to nezajímá, nechce se zapojit. Takže já bych to udělala u druhého jinak, naopak zapojovat co nejdříve, aby si zvyklo na hromadné "akce". Do MC také nechodím, protože bych musela jezdit přes půl města a to se mi nechce. V létě jsme dost na dětských hřištích, takže v kolektivz je. Teď přes zimu je to horší.
Já nikoho neodsuzuju, taky nikam moc nechodíme, ale myslím, že je to dětem spíše ku prospěchu.

dagina
22. únor 2010

Aurecon, tak pokud to jsou dobří známí, tak snad pochopí že nemáš zapotřebí nikam lozit, a těm ostatním, když to nestačí říct jednou, tak na ně kašli.

ined77
22. únor 2010

já musím souhlasit v jistém směru i se shaulou,ale i třeba ygreen 🙂 .
všeho moc škodí,to je pravda..také nejsem zastáncem''rozlítanosti''.ale musím přiznat,že do kroužku chodím ráda a i malý 🙂 .je to jednou týdně.od 18.měsíců je u nás ještě cvičení maminek s dětmi,chci to vyzkoušet.
u nás je to i tím,že nemám v okolí nikoho s podobně starým dítkem s kým by se dalo pravidelněji scházet.
bydlíme v paneláku,na sídlišti.ano,je to o strach vypustit prcka třeba na pískoviště 😖 ...zvlášť teď po sněhu je to všude od psů 😠...
záleží na příležitostech které jsou či nejsou... 😉.

ygreen
22. únor 2010

a s těma nakřapanejma maminama a jak jsem psala to o plavání - je spousta lidé, kteří táhnou nemocné dítě, nebo sami sebe s chřipkou nebo se zánětem klidně na plavání aby nepropadli hodiny. A já si myslím, že je dobré nechat imunitu trochu nabrat sílu u takhle malých dětí.

aurecon
autor
22. únor 2010

ygreen: Věta o tom, že máš hodné dítko a nechceš, aby se zkazilo je super. Budu ji používat 😀 ? Vlastně se nechci obhajovat, ale když se mě ptají, proč nechodím, tak mi ani nic jiného nezbývá, než jim to nějak vysvětlovat pořád dokola. Ale leze mi to krkem. ____

ygreen
22. únor 2010

navíc je to hodně o maminkách. já se doma nenudím, spíš mi je protivný třeba v zimě balit kluka někam jezdit apod. malej se doma bezvadně zabaví, já pracuji na počítači a večer toho máme oba plný brejle.

Ale bydlet v paneláku, tak taky nevím. Hlavně před koncem zimy to musí být v paneláku na palici.

sherry28
22. únor 2010

samozřejmě, že jeden kroužek neuškodí 😉 🙂 náš mladší má zase doma teď už brášku, tak také nemáme potřebu s ním nikam chodit 🙂 a dost malých dětí je i v rodině 😉 😀

karotky
22. únor 2010

Tak já se také přidávám do klubu. 😉
Nechodila jsem ani na těhu cvíčo a ani na předporodní kurzy,ikdyž jsem byla od začátku těhu doma na kontrolce a měla bych na to čas.Raději jsem chodila ven,když jsem měla vycházky a když už jsem byla zavřená doma,připravovala jsem si výbavičku na miminko(šila,pletla jsem apd.)nebo jsem byla na netu a čerpala potřebné info. 😉
S Adámkem jsem byla jen jednou v MC a když si odtamtud přitáhnul 1.angínu(v 1,5.roce),tak mě tyto aktivity přešly.Raději jsme chodili na venkovní dětská hřiště,na procházky a navštěvovaly jsme se s kamarádkami a jejich dětmi doma.Také mám na starost domácnost(úklid,vaření,praní prádla,žehlení apd.),žádnou výpomoc s hlídáním,takže se dá říct,že se na tolik nenudím,abych musela vymetat kde,co.Naštěstí mám hodné dítě,které si dost vyhraje samo a nebo mi pomáhá s vařením apd.Od října 09 jde tak 4-7krát měsíčně do školky,tak má zábavu zajištěnou. 😉
Zvažovala jsem plavaní v kojeneckém věku,ale nevycházelo by nám to se spaním(tenkrát spával 3krát po hodině přes den).Nakonec jsem byla ráda,že jsme nechodili,alespoň jsme nebyli tolik nemocní(přechody z vlhka do zimy nejsou nic moc). 😉
Na koupálko jsme také nechodili.Máme zahrádku a nafukovací bazén,kde vím,v čem se opravdu koupu. 😎
Také jsem se setkala s podobnými reakcemi v okolí,ale zase jich nebylo tolik,aby mě to mohlo otrávit. 😀
Jsem ráda,že jsem se dožila MD a vůbec mi nevadí,že "musím" s dítětem "tvrdnout" doma.Užívám si to jak můžu,protože mi nikdo tyhle roky už nevrátí. 😎

sayast
22. únor 2010

tak my zatim nikam nechodime. hodne se ji venuju doma a ji to zatim staci. DC u nas sice mame, ale dokud deti nechodi, tak tam pro ne nic neni 😖 . tak tam budeme chodit az dyl. ted ji teda budu prihlasovat na plavani,vodu miluje a taky myslim ze ted uz z toho bude mit vic 🙂.
ted po roce budu chtit aby si na kolektiv deti zvykala, preci jen aby pak nemela ve skolce problemy.
a ja mam zatim pocit, ze tim jak s ni nikam nechodim, tak ze ji v ocich jinych maminek, "osizuju". ale bohuzel, nejsme v situaci kdy bysme ji mohli zaplatit vsechny kurzy co tu jsou. nehlede k tomu ze mi to prijde zbytecny.

ivika18
22. únor 2010

knobloska, to možná není tím, že jste začali chodit pozdě, my chodíme od půl roku a teď najednou taky malej přestal spolupracovat.
sherry, s tím znakováním a mluvením - taky jsme znakovali a malý normálně přestával používat znaky, které uměl říct a nemám pocit, že by nepotřeboval kvůli tomu mluvit. Oni totiž časem zjistí, že jim všichni nerozumí a mluvit musí. Teď nedávno se nám prcek rozmluvil, správně časuje slovesa, který už umí, myslím, že na kluka a necelý 2 roky dobrý. Navíc jsme se v pohodě zhruba od toho roku domluvili, vždycky mi bez vztekání uměl "říct", co chce nebo co vidí atd. A kurzy - souhlasím se shaulou - zbytečný.
Jinak taky nemám ráda organizovaný věci, takže kromě plavání nikam nechodíme, tak nám to vyhovuje a nemám potřebu to před někým obhajovat.

shaula
22. únor 2010

Shery28 - právě naopak, znakující děti často mluví dříve a lépe, protože se učí vyjadřovat myšlenky už v době, kdy ještě nemluví. Kromě toho i mluvící děti některá složitá slova nezvládnou vyslovit, tak je vyjádří znakem. Představ si sama sebe v cizí zemi, kde neumíš jazyk a nikdo ti nerozumí 😉 Jak se domluvíš? Rukama nohama, takže taky "znakováním" 😉 Je to jen forma, jak pomoci dětem komunikovat a vyjádřit se. Navíc každé (téměř) dítě se napřed plazí a leze po čtyřech. A znáš nějaké (zdravé), které by se nenaučilo chodit? Ale to je mimo téma, tak se omlouvám všem 😅

Ygreen - tak to ti závidím ☹ (myslím to čisté pískoviště). Já už jenom jak jdu s klukama před barák, tak šílím, protože se stále musíme vyhýbat exkrementům a musím je pořád okřikovat, aby nezvedaly odpadky 🙄
"Já občas řeknu něco ve stylu že tobiáš je moc hodnej a milej a nechci aby se mi zkazil no a maminky většinou sklapnou, protože s železnou pravidelností mají doma raracha" - hihi, to je fakt dobrý 😀 Ono to podle mě totiž souvisí - kdo má hodné dítě, nepotřebuje nikam chodit, protože se krásně zabaví doma. Kdo má rarachy (jako já 🙄), rád někam vypadne, aby se děti zabavili jinými hračkami a jiným prostředím, než mají doma, krásně se tak utahají 😀

Aurecon, přesně jak píše Ygreen - Vám to tak vyhovuje, umíte se zabavit sami, máš klidnější dítě, tak proč vyhazovat peníze za nějaké kurzy, které nepotřebujete. Co je komu do toho, jestli nikam nechodíte? Když tak použij to, co psala Ygreen, to rozhodně vezme všem vítr z plachet 😀

Ined77 - (k příspěvku uz 13.14) jo jo, přesně tak... Jsme na tom podobně.
(k tomu ze 13.05) - ne, to nebylo na tebe, jen jsem reagovala na to, jak Aurecon psala, že přece může chodit do normálního bazénu. 😀

blanches
22. únor 2010

aurecon já bych jim prostě řekla, že je to vaše věc, že si vystačíte a nemáš problém malému udělat program sama.
Je mi jasné, že maminky které bydlí v bytě, třeba v paneláku, mají úplně jiné možnosti, než maminky se zahradou a hlavně záleží jaké je děcko. Každé díte je originál a nelze jedno posuzovat podle druhého. Také je rozdíl, jestli člověk v místě bydliště nikoho nezná a něbo má kamarádku s dítětem, nebo jsou děti v rodině.

Takže se na všechny vykašlej a užívej si ty krásné chvíle s mrňouskem, který každým dnem dělá pokroky 😀 .

Já už se na ně také moooc těším 😀 😀

ined77
22. únor 2010

ygreen 🙂 ...je to o zvyku ...chodíme ven každý den dvakrát...jdeme na vláčky,nakoupit,nakrmit kačenky a labutě atd.je to sice stereotyp,který mi ale nevadí.i malý má rád to své 😉 .
já sama moc ježdění atd nemám ráda,jsem pak ve stresu,což se odrazí i na malém že 😒
já než dohučím v pátek na kroužek na 9h ranní,jsem zpocená jako vrata od stodoly 😀 ...
koupaliště u nás ano..mít vlastní bazén,taky si budu užívat raději tam,ale léto bez vody..to by nešlo 😅

aurecon
autor
22. únor 2010

shaula: Když slyším řeči ostatních matek, že bych měla někam chodit, tak pak se opravdu cítím, že své dítě zanedbávám, i když vím, že to není pravda. Ale už prostě samotný fakt, když mi to naznačují, mě mrzí a cítím se pak zklesle a mrzí mě, že si to o mě ostatní myslí.