Nechodíme s dítětem na žádný kurz. Jsem divná?

aurecon
22. únor 2010

Toto téma zakládám pro ty, které se svým dítětem nechodí a nechodily na žádný kurz.

V mém okolí se často setkávám s reakcí dost udivující. Když se mě kamarádky nebo známé zeptají kam chodím a já řeknu, že nikam, tak zírají s otevřenou pusou. Taky se ptají proč a že se musím nudit a co teprve dítě a mám z jejich řečí dojem, že své dítě zanedbávám, nechci mu nic dopřát, že jsem divná, když nikam nechodím apod. Ale já si zase myslím, že moje dítě se nemusí učit znakovat, nemusí chodit na angličtinu, když ještě ani pořádně nemluví, nemusí chodit do Yamahy, když mohu zpívat sama doma, nemusí chodit plavat na předražený kurz (na co je plavání několikaměsíčnímu dítěti), když později mohu zajít na bazén?

S jakými reakcemi se setkáváte vy? Jak odpovídáte?

Přiznám se, že mě to celkem štve. Opravdu mi kurzy připadají zbytečné.

Ještě upozorňuji, že nemám nic proti těm, které na kurzy chodí. Ale vadí mi, že mi vyčítají, že já na kurzy nechodím.

shaula
23. únor 2010

A ještě jedna poznámka k příspěvku Kubaky: "Jenže ta organizovaná zábava je už jemná manipulace - dítěti něco nabízíte, ono si to ale nevybere samo." Ale jak si má vybrat něco, co nezná? Musím mu nějakou činnost nabídnout, a ono se pak rozhodne, jestli ho to baví nebo ne. 😉

lenkabu
23. únor 2010

S hlínou a přírodou souhlasím a děcku bohatě poskytuju 😉 Já v yamaze neviděla dítě mladší roku,možná chodím tam kde mají matky rozum a ty roční si to už rozhodně užijou. Jinak v tom nevidím nějaký extra přínos pro jejich hudební vzdělání,je to prostě jen zábava. Narozdíl od plavání,už jsem tu psala že když člověk chodí pořád,dítě do 4 let plave a to je rozhodně život zachraňující výkon,Vanda už teď umí vyplavat sama nad hladinu a chytnout se břehu,stojí mi to za ty peníze...........který bych mimochodem samozřejmě neplatila kdyby mi tam řvala,ale ona je od 6 měs uzlík nadšení jak vidí bazén. to bych doma fakt nenahradila a těžko s ní sama chodila každý týden do místních lázní. Nenutím to,jen to prostě nepovažuju za zbytečnou zábavu.

blandik
23. únor 2010

Kubaka - to s tím uzeměníním, klidem vs. roztěkanost..mě velice zaujalo. Zrovna řesím, jestli s malým 16M chodit do MC. Byli jsme tam dva krát. Poprvé byl z toho naprosto vyvředěný, byl celý tuhý, červený...pak jsme tam nebyli tři týdny, až dneska. BYl už uvolněný, děti se nebál, ale raději pak zkoumal dveře a kliku. Jde mi o to, že ostastní děti - mladší i starší tam spolupracují, klidně se chytí jiného dítěte za ruku, líbí se jim tam. Pořád si říkám, že je to o zvyku - ty děti tam určitě chodí déle. Měla jsem pocit, že bych tam měla 1x týdně zajít, aby si malý zvykl na přítomnost ostatních děti - protože jinak děti kolem sebe nemáme... ale to co píšeš, že ta organizovaná zábava v nich zabíjí svobodu...Četla jsem to, co píšeš, že děti do dvou let nepotřebují kolem sebe ostatní děti, že jim je jejich přítomnost protivná a neumí si s nimi hrát. Že tato schopnost se rozvíjí po druhém roce, a ve 3. roce už tohoto schopni jsou.

K té angličtině - organizované kurzy jsou blbost, pokud člověk sám neumí výtečně anglicky a nemluví na dítko i doma (neříkám, že výlučně english), tak to jsou vyhozené peníze. Tedy vlastně vzhledem k té částce, to vyhozené peníze jsou, protože ta užitná hodnota za 13tis je z dlouhodobého hlediska opravdu nulová. Prostě jen velmi drahé MC.

sisi.v
23. únor 2010

blandik - já se s kubakou většinou shodnu, ona to ví 🙂, ale tentokrát se vším nesouhlasím. A máš pravdu, je to o zvyku - až malý získá jistotu v prostředí, tak se také chytí jiných dětí za ruku, prostože bude vědět, že mu nic nehrozí...ale aby tu jistotu získal, tak do toho prostředí musí chodit. Než tu jistotu získá, tak tam klidně bude obdivovat dveře, kliku nebo koberec, což by samozřejmě mohl dělat i doma, ale dřív nebo později ho to přestane bavit a půjde k dětem... jestli je tohle jediná možnost, jak ho dostat "k okoukání" jiných prcků, asi bych chodila, ale možná bych počkala až trochu vyroste, to nakonec uvidíš sama a uvidíš také jak bude reagovat.

S tím věkem je to podle mě hodně individuální, protože podle "příruček" si děti do 3 let nehrají spolu ... no nevím, malá si hraje sama jen když jsme doma a kolem nejsou žádné děti, jak jsou okolo děti, tak někdy od dvou let zásadně odchytne větší holčičku nebo kluka a hraje si s nimi, povídá jim atd.

romana29
24. únor 2010

Já chodím s malým jenom jednou týdně do střediska volného času, kde je takový setkání maminek s dětma. Děti si hrají - samy nebo spolu, nebo s maminkou a pak se někdy něco tvoříme z papíru. Daneček se tam těší, ale že by mu to dávalo něco extra, to už ho víc obohatí jedenkrát týdně jesle, kde vidí přístup jiných dětí, dospělých atd.
A většinou si hraje sám, i když je jinak společenský až až, tak hrát s ostatními si ještě neumí, leda tak někde na návštěvě se starším dítětem, které mu už ukáže a řekne co a jak.

poupe
24. únor 2010

Ja byla poprve s malou v MC v 1,5r,to bylo bez problemu,koukala,hrala si,pozdeji jak se ji menila povaha se zacla stydet a nechtela si hrat s detma,je taky klidnejsi,vyhraje si sama,jakmile je vic lidi tak z toho je spatna,nasla jsem MC kde neni tolik lidi a deti a tam se ji libi,ve 2,5letech jsem ji zkusila dat do miniskolky(2h tydne) a tam se ji libilo,nemluvila,ale zapojovala se,takze ja nejsem toho nazoru,ze by jsme nemely nikam chodit a stranit se kolektivu,myslim,ze az zacne chodit do normalni skolky bylo by to pro ni jeste horsi.
A k tematu,taky nemusime chodit a prihlasovat dite do vsech krouzku,pisnicky a basnicky umi a taky jsme ji to naucili doma samy,kresli sama od 1,5. 🙂

bramburka
24. únor 2010

tak jsme byli vcera v Clovickove, nic organizovaneho, jen detska herna a byla jsem tam s kamoskou, co ji MAM HROZNE RADA! ale ona nikam nechodi a ted byli poprve, jeji mala tam viskala, nadsene behala (je jí 1,4 roku), pak si nasla nejakou 5letou holcickua s tou si hrala!!! no moje holka (2,5 roku) takhle sociální jeste neni. Kazde dite je jine, pokud dite na aktivite place (mam zkusenost, ze jseou to spis chlapečci), tak staci jit do herny a to preci neni nic organizovaneho, deti si jen prohlednou jine hracky a nauci se vzajemne respektovat.
Mam dobrou kamaradku, ktera nechodi ani v lete na hriste, bydli v centru mesta a jezdi na zahranicni dovolene, ven na chalupy, na hory v zime, jeji deti jsou trochu zakrikle, protoze mezi detmi jsou jen na obcasne navsteve. Takze neda se rict, ze by byla zavrena doma, ale kdyz musi vyzvedavat dite jeste v 5 letech ze skolky nejpozdeji po obede, protoze dite place, je asi nekde chyba. Pro ni setkani s maminama je slepičárna, odsuzuje i vsechny tyto diskuze, proste je radeji s dospelýma. Kdybyste slyseli jak mluvi jeji deti, plakali byste, protze jsou to mali dospeli. Ale ja jimam rada, protoze je inteligentní, ale v tomhle s ni nesouhlasim.

Myslim, ze vetsina z nas tady na to ma zdravy nazor, vseho s mírou.

bramburka
24. únor 2010

jo a taky se mi nelibi, moje dite to nepotrebuje, a ani to nezkusim. Pokud to moje dite nepotrebuje, musim to predtim zkusit, pak je to OK názor

bramburka
24. únor 2010

BTW podle nekterych teorii by byli temer vsechny deti v Evrope chudaci, kde je normalni dite v koletovu jesli a skolky jiz od 6 ti mesicu, dky se maminky vraci do práce. Je to normalni vsude krome CR. Budme za to vdeční, ale verte, ze i ti ostatni deti jsou pak normalni.

vladimuraz
24. únor 2010

Podle mně kubaka reprodukuje info vyčtené někde v knížkách, ale realita je jiná jako každé dítě je jiné. Někdo je v kolektivu odmalička rád, jiný ne... moje dítě si tak od dvou let s dětmi běžně hraje, když přijdou děti k nám, chytne je za ruku, jde jim ukázat hračky, rozdá papíry na kreslení a organizuje jim zábavu... sice se za hodinu už třeba perou, ječí, neshodnou se, ale i tak funguje kolektiv 🙂. Takže ať si moudré knihy říkají, co chtějí ,ale to, že " dříve než ve třech letech není dítě schopno spolupracovat, poslouchat, chápat spolupráci,poznat mechanizmy v kolektivu..." není podle mně pravda.

martimarti
24. únor 2010

Vladimiraz, tak to máš doma stejného exota jako já...my jsme také jinde, než jsou vědecké výsledky 😉

llllucka
24. únor 2010

No,holky,mám pocit,že vy co nikam nechodíte,vlastně nevíte o co jde,máte hodně zkreslené představy a proto to "odsuzujete".Jen pro informaci,ta manipulace s dítětem je vlastně to,že někdo vám ukazuje,co máte dělat,ale je jen na dítěti,jestli to dělat chce nebo ne.Nikdo ho k ničemu nenutí,je to jen návod a i pro nás maminky je to o tom,co se s dítětem dá dělat,jak ho rozvíjet.Já žádné říkanky a básničky neznala,postupně se je učím od kamarádek a v cvičeníčku.Je to o tom,že jsou tam jiné hračky,které dítě nezná.Jsou děti,které vnímají tetu učitelku a zajímá je,co se děje,jsou děti,které tam lítají a občas se zapojí do něčeho,co je zaujme.Opravdu to není žádná nucená zábava a maminky tam nesedí a nekecají.Jestli tam spolu promluvíme pár vět,tak je to moc.Každá si musí svoje dítě hlídat a věnovat se mu možná víc než doma.

kacka.va
24. únor 2010

nemůžu se zbavit dojmu, že ta diskuze už se zase stáčí k tomu, kdo je jaká matka, když chodí/nechodí do kroužků/center. Ale tu diskuzi jsem na začátku chápala spíš tak, že většina chodí a na ty, co nechodí se dívají jak na exoty, tak jak se v takových případech zachovat.
llllucka: já už jsem si to vyzkoušela a pro naši malou to není o nic lepší, než když se sejdeme u kamarádek a děti si hrají.

artuse
24. únor 2010

lllucka, někdy ale to, že některé děti tam pobíhají, když by měli např. sedět a poslouchat říkanky nebo cvičit určité cviky, může být rušivé, bohužel, známá musela takto přestat s dcerou chodit do cvičení, protože dcerka moc nespolupracovala, pobíhala si podle svého a tím vlastně jakoby rozptylovala ostatní děti, a ostatní maminky jim dávaly celkem najevo, že se jim to nelíbí 😔 ale určitě ne ve všech kurzech je to stejné, přístupy se asi liší...

já kurzy nijak zásadně neodsuzuji, jen jsem psala, že do jednoho roku kojence podle mě zbytečné, pak klidně, pokud to dítěti i mamince vyhovuje...celkem bych tu nějaké dobré mc u nás na vsi uvítala, od těch dvou let bychom tam občas zašli...

jinak k těm říkačkách, my máme doma hafo knížek, třeba i starých, po mně, po neteřích 😅 a poslouží dobře, čteme, malá komentuje obrázky...no ale to jsem už fakt mimo téma, pardon 😀

vladimuraz
24. únor 2010

Kačka.va, to ne, takhle bych to nechápala. Já se vlastně vůbec divím, že se lidi zakladatelky tématu ptají, proč nikam nechodí. Vždyť je to každého věc, já mám víc kamarádek, které nikam nechodí a nikdy by mně nenapadlo se jich zeptat, proč. U jedné třeba tuším, že je to z fin. důvodů, o to víc by mi to bylo trapné se na to ptát. I když třeba zrovna ten Sokol stál asi 290,- na půl roku.... když už tu byla zmínka o přemrštěných cenách za dětské aktivity.

aurecon
autor
24. únor 2010

Kacka: Naprosto s tebou souhlasím. Nechtěla jsem, aby se ta diskuze zvrhla v obviňování toho či toho, ale o rady, jak reagovat na ty, které mě neustále "nutí" chodit na kurz či které se mě furt dokola ptají, proč nechodím a dívají se na mě, jak na blbce, který nechce svému dítěti nic dopřát.

Ale rad jsem se už dočkala, takže až se mě příště zase někdo zeptá nebo bude blbě čumět, tak vím, jak reagovat 🙂

Takže prosím klídek 🙂

Nic proti kurzům nemám, jak jsem psala v prvním příspěvku, ať si chodí kdo chce na co chce, ale já nemám tu potřebu. Nehledě na to, že nemám auto a jezdit do města autobusem či vlakem kvůli hodině kurzu v přesně stanovený čas se mi fakt nechce 🙂

anta
24. únor 2010

Tak jsem si hezky naplánovala, jak půjdeme s Honzíčkem do herny a šli jsme akorát tak do řiti, malej si zlomil malíček u pravé ruky, to je fakt děs ☹

kubaka
24. únor 2010

shauli - bacha - my taky žijeme na hrozném sídlišti , na sídlišti jsem vyrostla😅 Tu zahrádku jsme si koupili v kolonii asi 15 minut od baráku. Akutní nedostatek zeleně 😎 Sice tam doléhá hluk z dolní silnice, ale jinak to jako kus vlastní přírody bohatě stačí. 🙂

kubaka
24. únor 2010

illucka- ale to je přesně ta jemná manipulace - dítě se chytne čehokoliv, když mu to nabídnete (nebo taky ne) tím mu podsouváš, co by se mu mohlo nebo mělo líbit. Ty vybereš ten či onen kroužek s nějakou zábavou. Dítěti se konec konců líbí i to chodítko, když ho do něho posadíš. Neví, že by to mělo odmítnout, protože to škodí. Takže takto nejdeů vůbec argumetnovat: nabídnout a ono se rozhodně. už jen tím, že ho postavíš před výběr ho vlastně ovlivňuješ.
Tohle veškeré "nábízení" zábavy má smysl a význam právě až od školky, když už to opravdu o rozvíjení. V batolecím věku jde o vlastní iniciativu, energii vlastního objevování dítěte, která se musí nechat žít vlastním životem - třeba zkoumání té kliky. to si našel sám a to je přesně to pravé.
To je vlastně i důvod, proč se vedou debaty o super vymakaných hračkách - že jsou vlastně zbytečné, ne-li škodlivé. Dětská fantasie si vystačí s dřívkem, kamenty, dřevěnými kostkami atd...úplně jednoduchými věcmi.
Můj malý byl třeba nejvíce zaujatý složitým obalem od úžasné interaktivní hračky, která se mě děsně líbila. Hračka ho nezajímala, zato ten obal plný děr byl senza 😀 Hračku jsem prodala. 😀

tohle je akademická debata - rozhodně ne obviňování kdo je a kdo ne. pokud vás něco zaujme jako blandika 🙂 a popřemýšlíte, tak to je přesně ten smysl psaní zde - pak si z toho člověk vyvodí sám nějaký závěr. Jakýkoliv. 🙂

mikulka
24. únor 2010

kubako, jen jsem chtěla říct, že máš bezva názory, velice citlivé a moudré. Všimla jsem si toho i na jiných diskusích, ale tady jsi to taky bezva trefila.

Já se radši nechtěla vyjadřovat, aby mně tu někdo nekamenoval. 😝
Ale krátce - a už jsem to říkala dřív. Do dvou let dítě nepotřebuje zájmové kroužky. Těch si ještě užije!
Samozřejmě, když jde do herny s necílenou hrou a programem, kdy není do ničeho nuceno (do hudby, cvičení), to je něco jiného. Tam má možnost objevovat, poznávat, zamyslet s a rozvíjet fantazii.

kubaka
24. únor 2010

mikulka - 😉 🙂 😵
jo, veřejná herna, človíčkov na Zličíně - taky jsme tam chodili, není problém. Jiné, zajímavé hračky...já snědla palačinku, pila kafe, on jezdil v autíčku 🙂

aureliaaa
24. únor 2010

Kubaka. Souhlas, ale přišla jsem si na to sama až s malou. Bouchla dvěřma, vypad klíč a skoro 10 min se ho snažila nacpat zpět do dírky. Nebo jako najoblíbenější hru si našla polínka vedle krbu, dovede do nich být zabraná hodně dlouho. Trochu se děsím třísek, ale nechávám ji. Nebo vytahovat kapesníčky z balíčku a cupovat je na kousky nebo napodobovat mě jak smrkám to je přece zábava. Sousedka má stejně staré dítě necháváme je spolu, ale spolu si stejně nehrajou jen vedle sebe, občas se na sebě usmějou to je vše. Myslím, že trocha kroužku a organizované zábavy neuškodí, ale nesmí se to přehánět. Podle selského rozumu pokud je takových aktivit na dítě moc může z něj být postupem času nervák. Ale jek píšu, když se to přehání!!!

kubaka
24. únor 2010

aureliaaa - jo, o klíčích mi něco povídej 😀 Věčně někde nacházím, schovávám - pořád se snaží odemknout každý otvor, který najde. A úplně posedlý je mým krejčovským metrem - navíjecí strhl, látkový ztratil, mám další. Co s ním dokáže, by mě nenapadlo 😀
Ale nejúžasnější zábavu našel ve vánočním perličkovém řetězu. Jsou to zlaté kuličky na tlustém provázku, který drží už 2 roky. Dá se s ním dělat neuvěritelné věci: nepřetrhne se, kuličky jsou odděleny jedna od druhé, takže nejdou vysypat, jsou mezi nimi mezery, takže jde kdekoliv zaháknout do oka - tahá za sebou hračky, rětěz pěkně drkotá, používá ho jako kladku: spojí ho a přes kliku donekonečna tahá, pěkně to vrčí. Po zemi se zajímavě plazí, když s ním smýká - no neuvěřitelný. Ze stromečku si ho sundal , půjčil mi ho jen na Štědrý den 😅

shaula
24. únor 2010

Kubaka - ale když chceš, aby se dítě naučilo kreslit, taky mu musíš nabídnout pastelku 😀 😀 😀

shaula
24. únor 2010

Ha, blbě jsem to formulovala, teď mi určitě napíšete, že to ale chci JÁ, aby se naučilo kreslit 😀 Přeformuluji to: má-li dítě SAMO objevit krásy kreslení, musím mu JÁ dát pastelku 😀

Jinak ale souhlasím, že by aktivity měly být přiměřené, jestli někdo navštěvuje dva kroužky denně každý den v týdnu, tak tohle určitě dítěti neprospívá.
Kubaka - většinou s tebou souhlasím, tady ale jen napůl - ale třeba se mi líbí ten názor o "hlíně" - s tím souhlasím, jen je škoda, že dneska k tomu máme bohužel omezené možnosti 😢 My naštěstí máme maličkou chatičku, ale 35 km od domu, takže jezdit se tam dá tak akorát na víkendy. Ale díkybohu za to, už se těším na léto 😉 Doufám, že kluky taky bude zajímat pozorovat lezoucího broučka nebo ještěrku 😵 Mě to baví dodnes 😅

shaula
24. únor 2010

Koukám, že bych měla omezit používání smajlíků 😀

martimarti
24. únor 2010

Kubaka...já ti nevím, ale ohledně tvého příspěvku v 11:51 a toho tvrzení o manipulaci, nějak mi to hlava nebere. Jsem opravdu tak manipulativní matka, když chci, aby dcera byla v kolektivu dětí, tam se otrkala a dětí se nebála? Dcera byla od malička jakoby zakřiknutá, stávávala opodál a bála se přiblížit k dětem i stejně starým. Teď se to změnilo a je z dětí nadšená, vysloveně se v jejech přítomnosti cítí dobře a já jsem tomu ráda. Abych pravdu řekla, budu spokojená, když to tak bude dál, nechci, aby jí školka a pak škola převálcovaly 😒
Pořád tady čtu jak dítě do dvou let nepotřebuje zájmové kroužky, různé aktivity a kurzy, ale já prostě tvrdím /nezávisle na odborných poznatcích/ že jeden organizovaný kroužek či kurz nebo jak tomu budete říkat prostě škodit nemůže 🙂
Pokud je ovšem matka, která má program dítěte rozplánovaný a rozdělený angličtinou, plaváním, cvičením, hudebkou a kdoví čím jiným, tak to s vámi souhlasím, to není normální ☹

martimarti
24. únor 2010

Ještě něco...samozřejmě je to o temperamentu dítěte 😉 Pokud si dítě dokáže samo hrát s kamínkem, dřívkem, klíčem, kostkami...tak to jo, proč mu nutit nějakou jinou činnost 😉
D

kubaka
24. únor 2010

marti - vždyť je maličká a pomalu dorůstá do věku,kdy se začne o děti zajímat sama od sebe - ale dobrý. Jestli ti tam vydrží, tak klobouk dolů - ten můj je jako pometlo a nějaké řízené působení šlo dosud mimo něho. Až teď začíná ctít nějaký řád, rituály - mám oba kluky naprosto odlišné - první uměl, věděl, mluvil, podřizoval se, ale hromada dětí, křik, rumraj ho děsil, plavání kojenců se mu nelíbilo, tak jsme to po pár lekcích zrušili. Tento malý je opak: když nechce, tak NE, nezájem, ignorace příkazů, jen dravá veselost a nespoutanost. Není ale zase křehký duševně, jako ten první.

shaulo - jo, to já zas Mariánovi věčně rvu z ruky pastelky, se kterými si hraje na Picassa po zdech. Nemusela jsem mu je ani nabízet 😀 Prostě uzme jakoukoliv tužku a jde páchat umění kamkoliv, kde to zanechá nesmazatelnou stopu 😅 . Ovšem nejraději je strká do dírky nohy plastového stolku, tam jich už je... 😎
Samozřejmě mu pastelky dám (je-li dítko aspoň trochu vycválané, ne jako to moje) a ukážu, co dělají na papíře..Ale rozumím tomu, co jsi chtěla říct - neberte to úplně doslova, co píšu, spíš jako obecný princip. Konkrétní dítě je pak případ od případu. 🙂

rencata
24. únor 2010

AHoj holky!!!

patřím k těm, co nechodí s dcerkou na žádné kurzy, co MC ani plavání. Mám ale hafol kamarádek se stejně starými dětmi, pravidelně se scházíme, v zimě na střídačku u některé z nás doma, v létě na procházkách, na hřištích, v lese, byli jsme všichni na splečné dovolené a je to prima. Z dětí se staly super kamarádi, když si s kámoškama telefonujeme, tak musíme telefon na chvíli přenechat i našim ratolestem (naštěstí si voláme zadarmo) a i když jejich slovní zásoba není ještě super rozvinutá (mají kolem dvou let), náramně si popovídají a vždycky když se loučí, posílají si pusenky a říkají si, že se těší, až se uvidí. Chceme je dát i do stejné školky, aby si v tom novém prostědí měli v sobě navzájem oporu. Nikdy jsem nijak nepocitovala, že by to byl handicap, že nikam nechodíme. Je fakt, že jsem zkoušela plavání, ale Marušce se to nelíbilo ,tak jsme absolvovaly jen tři zkušební lekce a nešly do toho... Zvažovala jsem i nějaké to cvičeníčko, ale časově nám to nevyhovovalo, takže cvičíme na hudbu samy doma kdy se nám zachce a je to prima, nikam se nemusíme na čas honit, toho si užijeme dost, když začne chodit do školky. Domnívám se, že Marušce zatím nic nechybí, v kolektivu dětí bývá v zimě tak 2x týdně, přes léto denně na hřištích, tančíme, zpíváme, kreslíme, čteme si, cvičíme, lepíme, modelujeme, vařímme, uklízíme.... nejspokojenější je, když to děláme všichni tři společně - Mája, taťka a já.

Ale věřím, že každému vyhovuje něco jiného. Nědko rád to a jiný zas ono 🙂