Nechodíme s dítětem na žádný kurz. Jsem divná?

aurecon
22. únor 2010

Toto téma zakládám pro ty, které se svým dítětem nechodí a nechodily na žádný kurz.

V mém okolí se často setkávám s reakcí dost udivující. Když se mě kamarádky nebo známé zeptají kam chodím a já řeknu, že nikam, tak zírají s otevřenou pusou. Taky se ptají proč a že se musím nudit a co teprve dítě a mám z jejich řečí dojem, že své dítě zanedbávám, nechci mu nic dopřát, že jsem divná, když nikam nechodím apod. Ale já si zase myslím, že moje dítě se nemusí učit znakovat, nemusí chodit na angličtinu, když ještě ani pořádně nemluví, nemusí chodit do Yamahy, když mohu zpívat sama doma, nemusí chodit plavat na předražený kurz (na co je plavání několikaměsíčnímu dítěti), když později mohu zajít na bazén?

S jakými reakcemi se setkáváte vy? Jak odpovídáte?

Přiznám se, že mě to celkem štve. Opravdu mi kurzy připadají zbytečné.

Ještě upozorňuji, že nemám nic proti těm, které na kurzy chodí. Ale vadí mi, že mi vyčítají, že já na kurzy nechodím.

tereziep
15. dub 2010

Mě právě zarazilo to, že tam chodí už tahle malé děti. Vždyť nejsou ani po šestinedělí. No a v této době jsou děti nejvíce ohroženy nemocemi. Já osobně bych měla strach, že tam něco chytneme. Né všechny mamky jsou zodpovědné a chodí tam s úplně zdravími dětmi.

berenika39
15. dub 2010

tereziep, to strašně záleží na tom, na jaké MC narazíš, jaké je u vás. znám jedno fajn, nechodím tam, mě osobně se to moc nelíbí, mám ráda klídek a pohodu, ale kamarádka si to tam chválí a chodí. u nás je třeba fakt příšerné, v paneláku, vybouraný byt, bordel, oblečení,taška a bágly v místnosti, kde jsou děti, dost neuklizeno, všechno hrozně přeplácaný, kravál, děti všechny dohromady, rýma na denním pořádku...byla jsem jednou, jen to zkusit, a nikdy víc. petrovi bylo asi deset měsíců, byl tam vystrašený, já nakonec taky, hračky lítaly vzduchem, pak dostal ránu dřevěným kočárkem, prostě už jsem tam nešla. ale určitě jsou i příjemný mc, chce to se zajít podívat a pak se rozhodnout. ale miminka podle mě potřebují spíš domácí pohodu a klid. kolem roku dejme tomu🙂)).

martinka79
15. dub 2010

holky já tam nechodím. ale včera jsme měli poradu a to byl masakr... asi 8dětí a mamin a další tří bez dětí a porada.. no já šílela nemuset tam sedět tak vystřelím pryč.- taky miluji klid a pohodu a dkyž kamarádku tak doma třeba i tři, ale pohodově s kávou a klidem. takto Míšu naháním kde se dá....
O nemocech no je to prostě další prostor něco jako školka takže co naděláme. Ráda pro ně pracuji, ale nezúčastňuji se skoro ničeho... Haha špstná matka jsme to já.... jako lektorku mě zná málo kdo a já nezmám skoro žádnou maminu, ale nějak mi to nevadí. Md si užívám i tak. 😉 pro ty malé miminkoviny se musíš nadchnout a žrát to... jinak tam nejdeš nebo si chtět pokecat, ale to nějak nemusím... o prdelkách, papání tak. to už mě něbaví ☹

tereziep
15. dub 2010

Já bych řekla, že školka je zase něco jiného. Tam chodí většinou větší děti. Právě do těch MC chodí hlavně mamky s dětma do těch 3 let. Já osobně si vystačím s malou sama. Občas se potkám na procházce s kamarádkou, pokecáme, děti si vyhrajou a to stačí. Mě děsí ta představa, že bych měla v určitou dobu někam chodit, abych tam byla na nějaký kurz. Prostě mám rači pohodu a klídek.

shaula
15. dub 2010

Tereziep - to bude možná tím, že do žádného (dobrého) MC nechodíš 😉 Pak má člověk trochu zkreslené představy. Ano, když se přihlásíš přímo na nějaký kurz, tak tam musíš být na jeho začátek (případně mít jen malé zpoždění, pokud možno 😀 ). Ale třeba u nás v MC můžeš přijít kdykoli v průběhu jeho otevírací doby, takže záleží jen na tobě, jestli dorazíš v 8.30 nebo třeba v 10.
Je prima, že si vystačíš sama, ale třeba já být s těmi mými draky pořád sama doma (obzvlášť v zimě nebo tomto prozatím hnusném jaru), tak skončím asi na psychině (a to zrovna já nemám moc ráda lidi, v práci jsem si jich užila dost, takže mi vůbec nechybí). Ale už po třech dnech, co jsme za deště zavření doma, lezu po zdi. Takže neodsuzuj MC jen proto, že ty je nepotřebuješ 😉 Já zas se radši potkám s kámoškami v MC, kde si děti vyhrají a mají na to prostor, než u nás doma, kde budu běhat vařit kafe, hlídat děti, aby si ho na sebe nezvrhly a aby se vzájemně nepozabíjely, až budou o milimetry míjet televizi a sedačku 😝 Navíc kdo z nás má doma klouzačku, bazén s balónky, trampolínu a podobné věci, že... (někdo možná ano, ale já na to nemám ani prostor ani finance, nehledě na to, že takhle je jim to vzácnější).

Nicméně k tvé původní otázce - i když jsem tam několikrát taky viděla maminku s malinkým miminkem (ale ne pravidelně), osobně si myslím, že klasické MC je vhodné spíš pro děti, které už alespoň lezou (my začali chodit až od asi 8 měsíců), do té doby tam asi maminka fakt chodí spíš kvůli sobě - nicméně i to je dobře, pokud to nevadí dítěti. Můžeš to považovat za formu duševní hygieny - nemůže být přece zavřená s dítětem doma 7 dní v týdnu a ve vytrvalém dešti se na procházky taky chodit nedá.
Dříve bych se tam ale asi nudila (nehledě na to, že vzhledem k uřvanosti našich dětí do půl roku bych to nedávala ani psychicky) - i když u nás v MC je u malých dětí přítomná zdravotní sestra, která naučí zájemce třeba masáže kojenců, probíhá cvičení (spíš jen takové hrátky v náruči za doprovodu písniček), ale je to prima. To jsme spíš od 2 měsíců chodili (a stále chodíme) na cvičení.

misi78
16. dub 2010

Shaula souhlasim z celeho srdce, malej ma 13 mesicu a chodime do velke herny, je to tam super, prijdeme kdyz chceme je tam i kavarna, ja si dam me oblibene latecko, mezitim hlidam prcka, prece jen jsou tam i vetsi deti. Ale malej si lozi, miluje bazen s kulickama, houpacky ruzne prolezacky. Navic odkoukava od vetsich deti chozeni, sam udela par kroku ale tam se sam pustil a vyrazil ke me 🙂 Maji tam i ruzne cviceni a tak.

evinkaa
16. dub 2010

Já právě chodím do té školky. Nevím, jestli mě Terezka dobře pochopila. Ano, do školky chodí děti od 3 let, ale právě tady v nedaleké vesnici si maminky založily svůj "Klub maminek", kam dochází mezi 16-18 hodinou každý čtvrtek. Já mám 13-ti měsíční holčičku, taky chodíme jen za ruku, ale už jsem byla takhle ve školce 2x a musím říct, že malá kouká po dětech, přesně jak píše misi78 a zkouší sama chodit. Včera, když jsme tam byly podruhé, tak už sama s dětma seděla a hrála si. Minule jsem musela být pořád s ní, ale včera jsme měly čas s ostatníma maminkama udělat motýly z papíru na špejli. Větší děti pomáhaly, menší si hrály a bavil je až konečný výsledek. Moje Natálka je tam nejmladší, ale i tak jsem ráda, že přijdu jednou týdně mezi lidi a malá si trošku zvyká na ostatní děti. Plně souhlasím se Shaulou, jejích názorů si tu vážím, už delší dobu, a mám ji ráda. Ve větším MC jsem ještě nebyla, takže nemůžu soudit. V Šumperku, který je tu poblíž, myslím nějaké MC je, ale prozatím jsem nehledala informace. Zatím mi stačí ta školka. 😉

dagina
16. dub 2010

Shaula, přesně - duševní hygiena 😀 a vůbec jsi to popsala dobře.

shaula
16. dub 2010

Holky, díky, já se až červenám 😅 Plně chápu, že někdo do MC ani na žádné podobné aktivity nechodí, pokud to tak mamince i dítěti vyhovuje, je to OK. Ale já v tom prostě vidím prima rozptýlení - procházky jsou sice taky bezva, ale když člověk chodí na stále stejné procházky, tak to časem taky ztratí kouzlo 😔 Navíc v procházkách mě ani MC neomezuje - ráno můžu jít do MC, pak si doma dáme oběd, kluci se prospí a frčíme ven na prochajdu 😉

berynka
17. dub 2010

Tak my na žádné kurzy pro děti nechodily, nechodíme a ani chodit nebudem. Do roka mi to přijde pro dítě na prd, já se doma nenudila 😉 . A pak se ukázalo, že dceru organizované a koordinované společné činnosti nebaví 😅 ... párkrát jsme zkusily nějaké tancování, cvičení apod. Na jiné děti zvyklá je, máme hodně kamarádů, tak v tomhle ohledu nestrádá.
Od roka a půl jsme ale docela využívaly "hernu" a mateřské centrum v místě bydliště. Vyšlo to na zimu, takže jak už je tady napsáno, většinou jsme tam trávily dopoledne a bylo to hezké zpestření dne 😉 . Teď už od toho upouštíme, jednak tedy kvůli počasí a taky proto, že u nás jsou prostory pro děti relativně nové a všimla jsem si, že pro větší děti to jaksi není. Způsob jejich her je ráznější a začalo mi vadit, že majitelé ostřížím zrakem sledují, jestli dítě neběhá moc rychle po místnosti, jestli neskáče do bazénku s míčky, jestli hračky nejsou moc ničené apod. To můžeme zůstat rovnou doma 😝 .

romana29
17. dub 2010

pravdou ale je, že mladší od těch starších ale okoukávají i jiné věci než jenom to, jestli budou chodit atd., což je bohužel ta stinná stránka.
Ale mohu jen souhlasit, že jít někam jednou týdně, dítěti a matce vůbec neuškodí 🙂, chodit někde každý den nebo několikrát týdně, to pro mě osobně není...
Velmi oceňuji, že jsou u nás jesle, kde Daník chodí od září a velmi mu prospěly! Bohužel jak říkám, tam odkoukal strkání do dětí, házení, některá nevhodná slova....Ale to je hold život, že jo 🙂

ennola
17. dub 2010

Jsem na tom stejně dokonce si myslím že do určitého věku to není třeba,ale záleží na nastavení maminky i dítěte a také na tom zda si batolátko dovede samo hrát.my s holčičkama zpíváme,malujeme,tančíme,modelujeme a vyrábíme jídlo,chodíme ven- ostatně si myslím,že to je to co je pro děti opravdu důležité..na televizi /ani na Pc/ nekoukáme,nemáme ji.jednou týdně učím a děti mám na ty dvě hodinky sebou a to myslím úplně stačí🙂Občas chodíme do mateřskýho klubíku,ale to bylo až poté co bylo dětem přes rok.

hehena
20. zář 2012

@aurecon už tu odpověď možná nepotřebuješ. ale možná na blbou odtázku bych dala blbou odpověď: "jsem se rozhodla, že z něj vychovám asociála, aby se lidi kolem měli na co ptát".... pokud se stydíš být asertivní, tak jim řekni, že prcek má dost kamarádů a výtvarku a hudebku jim dokážete s ostaníma maminkama připravit stejně dobře, ne-li líp sami .)

osobně si myslím, že je to naprosto každýho věc. my se snažili na dvou kurzech, začla ajsem chodit pro zpestření času na yamahu (no a to byl teda děs) a na sobotní cvičení i s tátou. samozřejmě v tom rozhodnutí hrála velkou roli socializace, bo kamarády, s kterýma by se navštěvoval neměl a nemá. no a u nás to mělo opačnej efekt - čím víc hodin jsme absolvovali, tím to bylo horší. děti prostě nesnášel. jen se dítě na metr přiblížilo začal řvát. a samozřejmě to u nás způsobilo naprosou lavinu nemocí. do roka nemocnej nebyl a od roka byl každou chvíli na hromadě...

osobně oceňuju, že je takových aktivit hromada, že se maminky nemusí pořád nudit a je pro ně i děti rozptýlení, ale sama nejsem moc fanda. šla jsem vlastně s davem, každej mi říkal, jak je to bezva a prima a bla bla... možná by to i bezva bylo, kdyby se tam moje dítě cítil dobře a užíval si to. takhle to bylo utrpení. a pak teda i souhlasím, že všeho moc škodí - viz. to jak někdo na první straně psal, že děti kamarádky jsou na takových aktivitách denně... a ty děti jsou pak divočejší. ono je to přirozený. získávají dřív sebevědomí.

já bych spíše v okolí přivítala větší hřiště. čistou hernu i s tím, že by tam někdo hlídal, že tam nesmí nemocný děti. neb teda já mám spíše opačnou zkušenost a je pravda, že v koutcích a hernách bejvá hromada naprosto usoplených dětí.... oni na to některý matky říkaj, co s nima mají doma jako dělat? - no třeba je nechat vystonat... "dyť má jen rýmu..." no tak nevim, ale když dítěti teče sopel, že se utírá do rukávu každých několik vteřin, tak to fakt nechápu! 😠 😠 😠