Nechodíme s dítětem na žádný kurz. Jsem divná?

aurecon
22. únor 2010

Toto téma zakládám pro ty, které se svým dítětem nechodí a nechodily na žádný kurz.

V mém okolí se často setkávám s reakcí dost udivující. Když se mě kamarádky nebo známé zeptají kam chodím a já řeknu, že nikam, tak zírají s otevřenou pusou. Taky se ptají proč a že se musím nudit a co teprve dítě a mám z jejich řečí dojem, že své dítě zanedbávám, nechci mu nic dopřát, že jsem divná, když nikam nechodím apod. Ale já si zase myslím, že moje dítě se nemusí učit znakovat, nemusí chodit na angličtinu, když ještě ani pořádně nemluví, nemusí chodit do Yamahy, když mohu zpívat sama doma, nemusí chodit plavat na předražený kurz (na co je plavání několikaměsíčnímu dítěti), když později mohu zajít na bazén?

S jakými reakcemi se setkáváte vy? Jak odpovídáte?

Přiznám se, že mě to celkem štve. Opravdu mi kurzy připadají zbytečné.

Ještě upozorňuji, že nemám nic proti těm, které na kurzy chodí. Ale vadí mi, že mi vyčítají, že já na kurzy nechodím.

ined77
2. bře 2010

také musím přidat svůj pochvalný souhlas nad tím co se tu probírá 😉 .
a jsem moc ráda,že ač nejsem maminka ''hustilka'',ale snažím se spíš nechat synka objevovat a být ''tichým společníkem'' připraveným vždy po jeho boku.že toto mé ''tak to cítím''je nejspíš v pořádku.
kamarádka říká...musíš s malým biflovat..zvířátka atd.ano,my si samozřejmě čteme,povídáme,hrajeme si,ale biflovat nechci.toho si užije ve škole myslím až až 😉 .
kolikrát mě sám překvapí něčím novým,co ho nikdo neučil...je vnímavý,bystrý a jsou dny kdy jen žasnu 😀 .
je krásné dítko pozorovat a jen se na něj třeba souhlasně pousmát,hned mi odpoví úsměvem také a vidím,že si rozumíme i beze slov 🙂.

berenika39
2. bře 2010

pro adminy: my tu máme kurs výchovy batolat, radíme si, jak se z nich nezbláznit 😀 😀 😀 .

kubaka - na tvých dětech je jasně vidět, že se nedá nic, ale absolutně nic zevšeobecnit, představ si, že by sis řekla - super, prvního syna jsem vychovávala tak a tak, dělala jsem to a to, a dobrý...tak druhého "pojedu" ve stejném programu 😉 . kdybys nebyla citlivá a vnímavá, nechala se ovlivnit třeba nějakými trendy, bylo by to jen na škodu - malý potřebuje něco jiného.

takže pro zakladatelku tématu - 100% nejsi divná, ani dvě děti stejných rodičů se nedají vést životem stejně....jestli maminky kolem tebe kursují, neznamená to, že by to bylo dobře pro tebe a tvoje mimčo 😉

misi78
2. bře 2010

Holky kdyz vas tak ctu tak vetsinou pisou matky ze se doma zabavy s malym s detma co uz meji tak rok a pul, ale co chcete delat s 11 mesicnim ditetem? Sam si hrat nebude, knizky ho nebavi ukazovat, kostky a podobny hry taky ne, jen porad chodi kolem nabytku a spouzi, vytahuje z knihovny knizky apd.

artuse
2. bře 2010

misi, a co bys chtěla s 11m dělat? 🙂 vytahuje knížky - zkoumá svět 😀 já bych se naopak zeptala, co bys dělala s 11m na kroužku? 😅 a to dělají všechny děti, že kramaří a "spouzí", to je normál 🙂

misi78
2. bře 2010

artuse my chodime na plavco to neni klasicky krouzek to ho bavi jak blazen a uvazujeme o yamaze 😉

berenika39
2. bře 2010

misi, ahoj, to je právě to, o čem tu klábosíme - nemusíš s ním "dělat" nic. vždyt ti krásně sám napovídá, co potřebuje 😉 . ještě nebude mít zájem o knížky jako čtení, ale můžeš mu je dát do košíku, at si jevyndává, vybírá si, která se mu líbí, vrací je tam zpátky a učí se sám otáčet ty tvrdý stránky...nic víc, sama píšeš, že knížky vytahuje - tak mu to jen umožni, sám o to stojí..... najdi mu nějaké šuplíky v jeho dosahu a do nich si uskladni to, co může "použít", v kuchyni třeba plast.nádobí, různý krabičky s víčky, do krabice mu dej kolíčky, dolů do skřínky kopu ponožek a utěrek.... jenom to otvírání a zavírání šuplíků je děsná práce....navíc se asi učí chodit a v té době jde všechno stranou, prostě "chodí kolem nábytku a spouzí".
Co myslíš že mu yamaha dá? Nic proti, spíš mě zajímá motivace - proč? Hodně mamin kolem mě tam chodí, a říkají, že děti to baví..tak nevím...

blandik
2. bře 2010

Tak tím slonem děsila tchýně malého, když mu byly tři měsíce 😖

kubaka
2. bře 2010

misi - není nad dětskou spontánnost. Organizovaná zábava v tomhle věku je prostě zbytečná. Je na místě se oprvdu ptát Proč? Vždyť 11 měsíční dítě má doma úplný neprozkoumaný ráj - takové poklice, kuchyňské nářadí - kluci byli v šuplících v tomhle věku až po uši 😀 . jak píše berenika - krabičky, zvlášť zajímavý je kráječ na vajíčka, dobře se na něj brnká - ten dennodenní život, běžné věci je pro malé děti ta nejdůležitější zábava. Je to i důležitá práce - seznamují se s životem okolo sebe, zařaďují se. Desetkrát důležitější než organizovaně cvičit, zpívat, malovat. Když pozoruje míchání v hrnci a začne to sám napodobovat - to je to pravé ořechové. Marián taky překvapuje tím, jak dokáže mimochodem okoukat chování, mluvení, cokoliv. Děti se nejvíc naučí - nasávají nápodobou - ne tím, že s nima někdo "bifluje" - to mě pobavilo ined. Kamarádka bude mít cvičenou opičku, která nebude vědět, proč dělá, co dělá. Tohle vede akorát k frustraci v pozdějším věku. 😖

Náš malej teď velmi rád používá slovo "vypadni" - odposlouchal od bráchy 😀 V jeho podání to zní roztomile: ipadni Dane! Douflám, že to neřekne zítra ve školce. 😀

shaula
2. bře 2010

Jo, knížky jsme taky klukům dávali, ať si je osahají, ohlíží, otáčejí stránky... A víte, jak to dopadlo? Máme doma spoustu ohryzaných napůl sežraných knih rozložených na jednotlivé listy 😀 A ten papír bohužel vážně jedí, ukusují si ho jako sendvič 😝 Takže jsou knihy hezky vysoko v poličce a sem tam učiním pokus o společné prohlížení, bohužel dodnes mají zájem jen o hryzání. Dřevomorky jedny 😝
Kráječ na vajíčka rozebrali na součástky, dokonce zvládli vytrhat i ten krájecí drát, dodnes nechápu jak... Mohli by být angažováni pro testování odolnosti výrobků 😀 😀 😀

O Yamaze vím jen z doslechu, takže nemůžu hodnotit objektivně, nicméně si myslím, že konkrétně toto je jedna z nejzbytečnějších aktivit a je to jedině módní věc, nic víc. Cokoliv jiného dítěti aspoň něco dá (i ta pitomá angličtina, o které si taky myslím, že je úplně zbytečná, ale aspoň dítě seznámí se zvukem cizího jazyka), ale tohle? Vždyť určitě každá maminka dítěti zpívá, případně pokud chodí třeba do cvičení nebo plavání, tak tam se zpívá taky. Tak proč platit ještě za speciální kurzy hudby? 😕
Ale nechci nikoho urazit, píšu to jen proto, že kámoška s 1,5 letou dcerou přestala chodit do cvičení, protože jí prý nevyhovuje lektorka a chce dceři dát "prostor pro vývin", ale na druhou stranu s ní chce začít chodit do Yamahy 😀 Upřímně si nemyslím, že ta jedna lekce cvičení týdně jí nějak prostoru pro vývin ubere. No ale ona to cítí jinak.

kubaka
2. bře 2010

shauli - takto dopadly všechny dětské knížky - rozebrané na stránky 😀 . Ty A3velké tlusté listy jsem používala jako lopatu na nabírání titěřných kostiček z Lega - posloužily výborně 😅

berenika39
2. bře 2010

musím vám to sem napsat, petas dneska objevil vývrtku na víno, nechávám na ní vždycky špunt (jsem milovník vína, ne alkoholik 😀 ), tak jsem mu ji nechala a vykládala, jak si večer, když spinká, otevřu VÍNO, zavrtám ji a vytáhnu ten špunt. A víš co? On se hrnul ke svýmu stolečku, kde měl hroznové VÍNO, vzal tu vývrtku a vrtal do kuličky (vrtá podle táty, když spolu montovali postel). Sladkej můj malej.

kubaka
2. bře 2010

beren 😀 😀 😀 😀 😀 a bude to lepší.

artuse
3. bře 2010

bereniko, to je pěkné s tím hroznovým vínem 😵
já už se těším na pořádné jaro a léto, ta zima byla fakt dlouhá, to by se bývalo i nějaké to MC hodilo🙂 ale na jaře a vlétě se dá být téměř celý den venku a to si děcka fakt užijí, tady u nás na vesnici chodíme hodně do lesa, mě to dřív nebavilo, jakože co pořád v lese, že 😅 ale dcera mě tam pořád tahala, tak mě vlastně naučila pořádně užívat si přírody 😅

misi78
3. bře 2010

holky on moc nerabuje, spis jen ty knizky, taky desne rad prepina televizi 😀 ale je rad mezi detma a ja taky strasne rada vypadnu ven 🙂 no yamahu jsem si rikala, ze ma rad hudbu trsa kdyz neco slysi v radiu pak spolu tancujeme, umym hrat na kytaru ale on mi po ni leze drnka na struny takze nic nezahraju 🙂 ale treba by me to inspirovalo jeste k necemu.

zzuzinda
3. bře 2010

Misi, jak píše berenika, nech prcka, ať šumuje. My jsme našemu Adamovi vyhradili poličku ve skříňce v lince, má tam svoje hrnce, se kterými může třískat o zem (staré, hliníkové, moc hezký rámus dělají, ještě že sousedi pod náma nebydlí 🙂 ), má tam pár vařeček, miluje, když vařím a on si tam sedne, důležitě míchá, dává mi ochutnávat, vytáhne si vál, na něj si sedne a vydrží dost dlouho. Sice pak mám co uklízet, ale je to fakt super. Teď má v hrncích kaštany, přendavá je z jednoho do druhého, míchá je vařečkou a pak obrátí hrnec a buší do něj. Byl u nás děda a za chvilku z toho byl nějakej nesvůj 🙂 (a to mají 3 syny). Taky je hit k vaření dát kukuřici do mističky, vaří jí, uzobává, rozpatlává, fakt dobrý.
Knížky taky hlodal, naštěstí ne jako já, já je žrala ve velkém, ale Adámek knížky miluje, tak si hrozně rád prohlíží a je na ně fakt opatrnej, až se divím.
Pak taky veliký úspěch mělo prádlo v prádelním koši, všechno vyházet a zase zpátky a pořád dokola, hlavně ponožky a s obrázkama, to je pak i s vyprávěním a nakonec si sedne do koše a lítá.
A pak máma zase může uklízet. Teď už se prcek nechá i vmanipulovat do pomoci s uklízením.
Moc se těším, až bude teplo a sucho a budeme bydlet na hřišti a na písku, to si Adam užije, moc rád sype písek. Doma zatím sype čočku a hrabe jí bagrem. Naštěstí už tyhle věci nešňupe 🙂

blandik
3. bře 2010

Tak u nás knižky se neokusovaly, malý jimi strašně rád listoval a tak máme jednu velmi hodně oblíbenou polepenou izolepou asi tak na každé páté stránce. Ale máme z toho rituál - to slepování stránek. Strašně ho to baví, když vezmu nůžky a on může držet tu špulku s izolepou...

Chtěla jsem se zeptat, jak řešíte, když dítko nechce jíst - a nemyslím tím to, že nemá chu't k jídlu, ale že nechce jíst třeba oběd, co jsem navařila (aniž by ochutnal), ale chce jíst třeba avokádo...U nás je toto docela aktuální tak od toho 14-15M. Já ho nenutím. Ale sousedka malou třeba nutí sníst to, co je nachystané a nevymýšlet si. Já mám pocit, že bych našeho prcka k tomu ani nepřinutila, a navíc by se pak za mnou půl dne táhl s umrčenou náladou. Tak se snažím respektovat jeho chutě. Samozřejmě se nejedná o čokolády, sladkosti..to on zatím vůbec nedostal. Ale nerada bych třeba ve třech letech /až sladkosti bude znát/, aby měl pocit, že si může vybírat..Asi chápete, co myslím. Od kdy je dobře už trošky vyžadovat, že se bude jíst, co je nachystáno, respektive od kdy nenabízet jinou alernativu než jídlo, které je přichystáno. Tedy nedat nic jiného, když nechce a nechat ho třeba o hladu až do dalšího jídla.

shaula
3. bře 2010

Blandik - naši když nechtějí jíst (ale oni většinou jí všechno 😀 ), tak dostanou suchý rohlík. Až se budou schopni vyjádřit, co chtějí (což zatím nejsou, tvůj ano?), tak k tomu budu přihlížet při plánování jídelníčku. Ale neexistuje, aby si vymýšleli až když něco uvidí na talíři. Nejsem vývařovna s výběrem menu 😀

lenkabu
3. bře 2010

artuse:to závidím že tě dcera tahá do lesa,ta moje tam nechce protože se tam nudí,já bych tak chodila 😀

shaula:já dávám vybrat svačiny,oběd už jí s námi tak nandám a ať si sní co chce.........většinou si něco vezme,když nemá chuť tak za chvíli nakrájim mrkev apod. Já taky nemám vždy chuť obědvat.

artuse
3. bře 2010

blandik, mně malá taky celkem často nechce jíst obědy, ale začala to dělat až tak kolem druhého roku...nějak si vybírá, co jí chutná a co ne, málo kdy sní celý oběd, sní třeba jen maso, jindy zase jen těstoviny, některá jídla nemá ráda vůbec (dušenou zeleninu, omáčky), nenutím ji, protože se to ani nedá, nevím, jak bych jí donutila, akorát by začala hystericky řvát...oběd, který nesní jí pak nabídnu třeba po odpoledním spaní nebo navečer, někdy si to dojí takhle později. A když chce místo oběda nějakou mňamku, tak jí řeknu, že musí snít aspoň trochu oběda a někdy to zabere - teď už je s ní přece jen o něco lepší domluva, někdy ne, ale my obecně sladkosti moc nevedeme, jí ani čokoláda moc nebere, takže tou mňamkou myslím třeba banán nebo ovocnou tyčinku 🙂

lenkabu, no ona si tam fakt vystačí, nebo u nás na zahradě, přehazuje lopatou hlínu, zbytky sněhu, v létě si hraje s vodou, v lese leze po kládách, sbírá šišky, tahá za sebou větve🙂 v létě ožíráme maliny, ostružiny 🙂

shaula
3. bře 2010

Lenkabu - Blandik se ptala na případ, když si dítě vymýšlí, že TOHLE nechce, ne že zrovna nemá chuť obědvat 😉

lenkabu
3. bře 2010

shaula já v tom příapdě nic jinýho nedávám,když má hlad tak ať si vezme třeba jen maso nebo přílohu,ael něco si z toho vzít vždy může. Výjimka je pokud dělám jídlo co třeba neměla a vidim že jí to nechutná.

artuse:já bych hned lezla po kládách,Vanda bohužel jen tak chvíli a už mně vleče na hřiště,třeba nějaké další dítě bude lesní tvor 🙂

kubaka
3. bře 2010

s jídlem to je u našeho mláděte to samé : někdy prostě neobědvá - řekne NE, smrdí to a nic s ním nenadělám. Tak prostě nejí a odpoledne něco zobne a večer se narve kašičky, až mu leze ušima. 😅 S Danem tohle neznám - tenhle rarach prostě když něco NE, tak NE a jsem desátá 😀 Jsou ale jídla, která sní a hodně. Myslím, že školka ho vytrénuje - dav ho strhne. 😀
Donutit se nedá. Ovšem problém je, že starší puberťák prostě pořád něco pojídá a - to se nedá, když vidí bráchu pořád něco jíst, aby od něho nedostal, takže je to částečně i tou nepravidelností.
shaulo - rozumumím ti. 🙂 Takže i když si prostě vymýšlí, trucuje, šklebí se a nejí, tak s tím stejně nic nenaděláš. Buď bude mít hlad a sní to, co má, nebo to nesní - třetí možnost není 😀 Když mu zrovna nevaříš to, co nesnáší - ale nejsme sadisti, že... Nenech se vynervovat - hlady neumřou. 😉

berenika39
3. bře 2010

ženský, vy jste byly u nás doma? ted zrovna bojujem se snídaněma, ostatní jídla dobrý, ale ráno prostě jakoby jídlo neexistovalo. asi měsíc zpátky snídal úplně normálně. ted vypije hrnek mléka, nastartuje motůrek a jede 😀 . taky jsem právě přemýšlela, jestli mu dát na talířek snídani a nic dalšího nenabízet, nebo zkusit jogurt nebo něco jiného. zatím mu nic jiného nedávám, asi tak za hodinu vezme na milost ovoce.
tak co? poradte 😨 . není žádný rambo, nejí nic, co je sladký, nevím proč, nechutná mu to.

lenkabu
3. bře 2010

Když nejí tak pak nakrájim na talíř nějaký ovoce a zeleninu,dám to na její stoleček a dál neřešim 🙂

berenika39
3. bře 2010

hm, to dělám...tak jo, nechám to tak, taky se mi nechce hopsat kolem něj - a nechtěl bys tohle a nebo tohle a nebo..... 😉 😉 😉

sisi.v
3. bře 2010

souhlasím se shaulou - nejsem vývařovna 🙂, už takhle mě nijak zvlášť nebaví vařit, natož tři chody na přání. takže svačiny si může vybrat, ale oběd a večeři se jí to, co je uvařeno, máme to tak odmala (kaše přestala jíst v roce...). Ale třeba vím, že vařený květák by nepozřela ani kdyby měla umřít hlady, tak ten prostě nevařím... Jinak je mi jedno, jestli sní brambory, maso nebo přílohouvou zeleninu/ovoce, ale prostě něco z toho talíře.

tereziep
14. dub 2010

Ahoj, mám na vás takový dotaz. Koukala jsem do kojenců a nějak jsem to nenašla. No tak jsem nakoukla sem. Nepřečetla jsem to celé, ale docela dost mamim někam s dětma chodí.
Já nechodím. Malá je sice drak, ale snažím se jí zabavit sama. Hrajeme si a hlavně chodíme každý den 2x denně ven. Nemyslím si, že by malé chybělo MC. No ale proč vlastně sem píšu. Nedávno jsem potkala kamarádku, která se svoji holčičkou chodí do MC a hrozně se divila, že tam nechodím. Její holce je 6 měsíců a chodí od 4 měsíců. Se starší chodila taky. No a docela mě šokovala, když mi říkala, že tam chodí i holka s měsíčním chlapečkem. Můžete mi některá objasnit, co s tahle malími dětmi se v MC dělá. Nedovedu si to vůbec představit. Takhle malé dítě může něco chytnou no a nehledě na to, že by mu asi nejlépe bylo doma. Přijdemi, že některé mamky chodí do MC hlavně kvůli sobě a né dětem. Doma je to nebaví a potřebují společnost.

evinkaa
14. dub 2010

Terez, mi taky nikam nechodíme, jen minulý týden mě kamarádka přemluvila, abych zkusila s ní zajet do školky. Maminy se tam odpoledne scházejí na kafčo pokecat a děti si zatím hrají a zvykají si na kolektiv. Moje malá teda ještě sama nechodí, ale docela se jí tam líbilo, takže budu chodit každý čtvrtek aspoň tam. Jsem sice z jiné vesnice, tak jsem si připadla jako vetřelec, ale většinu maminek znám ze školy a ze zábav, tak mě vzaly mezi sebe i tak.
Jinak ještě plánuju bazén, ale tady v Šumperku je to všechno nějaký moc plný, tak uvidíme.
Ale co dělají maminky s měsíčním dítětem v MC.... to opravdu nevím. 😉

dagina
15. dub 2010

Co jsou mateřská centra

Mateřská centra (dále jen MC) zřizují zpravidla matky na mateřské-rodičovské dovolené, které se zároveň podílejí na jeho samosprávě a zajišťují programy, umožňující matkám s malými dětmi vyjít z izolace, kam se celodenní péčí o dítě dostávají.
MC jsou založena na principu rodinné svépomoci a vzájemné službě, poskytují společenství, solidaritu a otevřenost všem generacím.
MC nabízí pomoc svépomocí, vzájemné naslouchání, výměnu zkušeností a laické poradenství.
Role mateřských center ve společnosti

MC jsou místem, kde jsou děti vítány. Nacházejí zde přirozené společenství vrstevníků a vidí svoji matku v jiné roli než v domácnosti.

MC mají neformální charakter a pomáhají nalézat nové přátele. Otevřenost MC umožňuje integraci do společenství "odlišných" a učí toleranci a předchází xenofobii.

MC jsou otevřena všem rasám, různým sociálním vrstvám, lidem s různým postižením, uprchlíkům a dalším.

MC vznikají dobrovolnou činností občanů a tím přispívají k rozvoji občanské společnosti a posilují mateřskou roli ženy. V MC se učí rodiny využívat volný čas, proto dochází i k prevenci kriminality.

MC pomáhají ženám udržovat jejich profesní orientaci a posilují jejich sebevědomí.

Založení občanského sdružení, shánění prostorů a peněz, budování samosprávy MC, koncipování a zajišťování programů a grantových projektů, snaha o efektivní public relation a fundraising vyžaduje orientaci v zákonech, dále pak těsný kontakt s místními i regionálními úřady a zájem o obecné dění.
Poslání a cíle mateřského centra

Mateřské centrum může být příležitostí pro matky na mateřské dovolené, protože ty se odchodem z práce a péčí o děti mohou přechodně ocitnout v určité izolaci, k níž přispívá i naše současné společenské klima.

Je to místo, kde se maminky s malými dětmi mohou scházet, aniž by se od nich odloučily. Dává jim možnost vyjít z osamělosti domova a najít společenství založené na principech dobrovolnosti a svépomoci.

Maminky se v centru zúčastňují různých programů, či se samy aktivně podílejí na jejich vytváření. Uplatňují zde své znalosti a dovednosti, realizují se v rozličných aktivitách. To pomáhá v udržení profesní orientace a v posílení sebevědomí. Matka se potom cítí vyrovnaně a může vytvářet pevné zázemí pro svou rodinu.

Ženy jsou povzbuzovány ve svých rolích manželek a matek, což považuji v dnešní době uspěchané konzumní společnosti za obzvlášť důležité. Mohou být ubezpečeny, že jejich „oběť“ pro rodinu má smysl a hodnotu. Stává se dlouhodobou investicí do budoucnosti.

Dětem poskytuje MC příležitost pohrát si s jinými dětmi. Je pro ně vytvářen program na základě dovedností a schopností maminek a tatínků. Učí se navazovat sociální kontakty s ostatními dětmi a komunikovat s dospělými. MC je místo,kde jsou děti vítány a vidí zde svou maminku v jiné roli než v domácnosti. Všichni se zde učí toleranci, solidaritě i ohleduplnosti.

Všechna zmíněná hlediska směřují k posílení dobře fungující rodiny.

martinka79
15. dub 2010

tereziep: no do Mc chodí maminky se právě pobavit a pro takto malé děti.. bývají programy např. hrátky v náručí atak... znakování s miminkem... já sice pro Mc dělám nijak zlváš´t ho nenavštěvuji... a nemám ani moc potřebu.. ale věřím, že je to fajn pro maminy... 😉