Nechodíme s dítětem na žádný kurz. Jsem divná?

aurecon
22. únor 2010

Toto téma zakládám pro ty, které se svým dítětem nechodí a nechodily na žádný kurz.

V mém okolí se často setkávám s reakcí dost udivující. Když se mě kamarádky nebo známé zeptají kam chodím a já řeknu, že nikam, tak zírají s otevřenou pusou. Taky se ptají proč a že se musím nudit a co teprve dítě a mám z jejich řečí dojem, že své dítě zanedbávám, nechci mu nic dopřát, že jsem divná, když nikam nechodím apod. Ale já si zase myslím, že moje dítě se nemusí učit znakovat, nemusí chodit na angličtinu, když ještě ani pořádně nemluví, nemusí chodit do Yamahy, když mohu zpívat sama doma, nemusí chodit plavat na předražený kurz (na co je plavání několikaměsíčnímu dítěti), když později mohu zajít na bazén?

S jakými reakcemi se setkáváte vy? Jak odpovídáte?

Přiznám se, že mě to celkem štve. Opravdu mi kurzy připadají zbytečné.

Ještě upozorňuji, že nemám nic proti těm, které na kurzy chodí. Ale vadí mi, že mi vyčítají, že já na kurzy nechodím.

dzej
22. únor 2010

ahoj...
tak já tu napíšu jako matka, která je pořád s malou někde.. 1xtýdně chodíme cvičit, 1xtýdně plavat a ostatní dny jsme s dětma buď v hernách nebo venku na procházkách atd, o víkendech většinou razíme i s tatkou někam na delší výlet. Mě to takhle vyhovuje, protože bydlíme v paneláku, ve městě.... ale kdybych bydlela někde na vesnici a měla tam nějaké další malé děti, tak si myslím, že bysme se zabavili i tam bez kurzů apod.. Záleží na dítěti i na mamince, každý člověk je jiný, někdo potřebuje společnost, někdo se zabaví sám. Já si myslím aurecon, že určitě divná nejsi, spíš jsou divné maminky, které tě nechápou. Já se malé věnuju hodně i doma, ale znám spoustu maminek, které si odplavou nebo odcvičí to svoje a tím myslí, že mají splněno a už se dál dítěti nevěnují. Pokud vy místo cvičení čtete doma knížky nebo si nějak hrajete, tak je to v pořádku. Dřív taky kurzy nebyly a děti tím poznamenaný nejsou. Já jsem vyrostla na vesnici, celý den jsme si s děckama hráli před barákem, plavat jsem šla poprvé v první třídě, lyžovat v sedmé, a jsem naprosto v pořádku 😉 Takže určitě nemáš důvod, aby tě mrzelo, že s malou nikam nechodíš..... 😉

sherry28
22. únor 2010

shaula: můj názor je jiný, mám kamarádku, která chodila na znakování s malou 😉 a byla šikovná ano uměla znakovat, ale nějak se jí nechtělo mluvit stačilo jí to znakování, lékařka jí řekla, ať znakování vypustí 😉 malé byly 2,5 roku a nemluvila jen znakovala, tak tam přestala chodit a malá se rozmluvila 🙂 bavím se o mluvení ne o chůzi 🙂 je jasné, že každé zdravé dítě se naučí mluvit a chodit, ale to znakování to dětem jen prodlužuje dobu, kdy by už dávno jinak mluvily 😉Já svému dítěti rozumím a nepotřebuji, aby chodilo na nějaký kurz. Moje děti mi vždycky ukázaly co chtějí, ale já se snažím, aby to řekly 🙂 ukázat mi nestačí 😉 🙂

knobloska
22. únor 2010

Ivika já jsem si to tak myslela, protože všechny ostatní děti plavou 😒 . Já si myslím, že to má smysl až u starších dětí, vyblbnou se s jinýma, raky se trochu sociálně "vzdělají". Tak od 1,5 roku.

ivika18
22. únor 2010

sherry: ale taky je možný, že ta holčička od tvé kamarádky by nemluvila, i kdyby neznakovala. Některý děcka si vystačí s pár slovama až do tří let. Ale to nemůžeme vědět coby kdyby. Každopádně dokud nejsou zralé hlasivky, tak mluvit nebude, ať znakuje nebo ne, ať má rok a půl nebo dva a půl. A právě že znakovala a musela přemýšlet tak, jako když mluví, tak se pěkně rozmluvila. Ale to patří do jiné diskuse,tak sorry
knobloska třeba náš prcek je takový kliďas a pohodář, chodili jsme sice od půl roku, ale děcka ho nikdy nezajímaly a spíš se jich bál, i teď, i když už je to trochu lepší.

kristi
22. únor 2010

dlouho jsem nechodila nikam, a ted mame jen tancovani kazdou stredu, at se nejak zabije cas v zime. Plavat jsme nechodily, nicmene plave a potapi se naprosto stejne jako deti, ktery chodily...

artuse
22. únor 2010

aurecon, my také na žádný kurz nechodíme a nikdy jsme nechodili😉 do roka to podle mě je naprosto zbytečné, ale nikomu nevymlouvání plavání kojenců, atd., může to být fajn. Ale já s malou jako kojencem plavat chodit nemohla, protože trpím lupénkou a právě po porodu jsem ji měla ve velmi špatném stavu, takže do veřejného bazénu bych si fakt netroufla. Když bylo malé 10 m odstěhovali jsme se na malou vesnici a tady nejsou žádná mc, kurzy, apod., bohužel, kdyby byly, tak bych občas chodila, ale protože do města to máme poměrně daleko a nemám k dispozici auta, tak jsem kurzy vzdala, autobusem nám to tam a zpět zabere min. půl dne. Vážně ale uvažuji, že na jaře občas do nějakého mc občas zajede, protože teď už fakt ve věku, kdy potřebuje hodně zábavy a chvílemi už opravdu nevím, co vymýšlet 😀. Ale úplně bez kontaktů dětí nejsme, velmi často u nás máme šestiletou neteř, holky už si spolu celkem vyhrají a pak se navštěvujeme s kamarádky, které mají přibližně či stejně staré děti. A na jaře a v létě taky chodíme na veřejná pískoviště, občas nějaký dětský koutek v restauraci, apod. Od tří let pravděpodobně půjde dcera do školky, ale budu jí tam zatím dávat jen na půl dne, aby si zvykala postupně. Jinak docela dost souhlasím s ygreen 😉

kristi
22. únor 2010

precetla jsem si nazor ygreen a nevim jak s tim nalozit. Jasne, ze je to fajn, aby ty deti byly doma s nami,ale to ze nejsou schopny se ubranit, kdyz jim nekdo bere hracku, to zase podle me az tak dobry neni. Je urcita hiearchie ve skupine,ale tim, ze ho nepustis ani do ty skupiny, radis ho pak zrovna az nekde na chvost, ne? ja teda nevim, ja jsem rada, ze je Mia ziva, ze si umi poradit v kazdy situaci a ze si nenecha srat na hlavu. Zastavam nazor, ze v zivote se s ni nikdo mazlit nebude, tak at si hotl zvyka

helcenka
22. únor 2010

ahojky, našemu prckovi jsou dva roky a zhruba od 20. měsíců chodíme do mateřského centra. Rozhodla jsem se tak proto, že malej nesnesl kolem sebe jiné děti, bál se jich, bohužel v rodině je první dítko. Na děti si tak zvykl asi po čtyřech návštěvách a teď se s nimi začíná kamarádit, už má několik oblíbených holčiček a vždycky se mě ptá, jestli tam zase budou. Jsem ráda, protože nevím, jak bych to řešila pak ve školce.
Chodíme tam jednou týdně dopoledne a vždycky se syna ptám, zda půjdeme nebo ne. U nás v centru je program velmi vypracovaný, dětičky chodí podle věku a podle aktivit, které chtějí absolvovat. Program je pevný každý měsíc (např. ve čtvrtek pro batolata, úterý dopo hrátky se zvířátky pro děti od dvou let, pondělí odpoledne tancování pro děti od dvou let.... a spousta dalších). Pak jsou tu několikrát měsíčně různé mimořádné akce.
Jinam s malým nechodím, kamarádky také vykulí oči, když řeknu, že na plavání nechodíme, ani na cvíčko. Malýmu to takhle stačí. Nikomu nic nevysvětluju, prostě řeknu, že nechodíme a je to. Z řečí si nic nedělám. Už se těším na jaro, až budeme chodit k řece a do lesa. A malýho hrozně baví malovat venku křídama, to ho nemůžu dostat ani domů.

😉

shaula
22. únor 2010

Kristi (k příspěvku z 14.22) - souhlasím 😉 Přesně to mě taky napadlo - že kdyby byl v kolektivu, tak se možná nenechá tak snadno o hračku obrat. Neříkám, že se o ni má prát hlava nehlava, to určitě ne. Ale vidím to krásně na našich klucích - ze začátku si brali hračky jeden druhému, jak je napadlo. Teď jsou oba schopní s ní pěkně dlouho unikat 😀 Takže oni se to naučili sami na sobě a stejně tak to bude fungovat i v kolektivu s jinými dětmi.

artuse
22. únor 2010

kristi, shaula, ono to je spíš povahou dítěte, my ač nechodíme do kolektivu, tak když jsme s dětmi kamarádek dcera si vždy hračku uchrání, ona je spíš temperamentní, živá, není klidné dítě...a vody se taky nebojí, i když jsme nechodili plavat, v létě jsme byli u moře a super 🙂

lenam
22. únor 2010

Ahoj, tak my zatím nikam nechodíme (MC, plavání,...). Plánovala jsem návštěvy v klubu pro malinkaté děti, ale bohužel nám to nevychází časově. V době konání M. spí. Naštěstí mám kamarádky, které mají děti v podobném věku a s těmi se často navštěvujeme. Myslím, že to bohatě stačí. A popravdě, nevídáme se společně kvůli dětem, ale hlavně proto, abychom si spolu pokecaly 😀 Kamarádka mne přemlouvá na plavání, ale mne se teď s M. chodit nechce. A jak se dá vymluvit? Nehodí se mi to, protože je to v době spaní malého. 🙂 U nás je to pravda. Moje kamarádky, které mají starší děti také nechodily do MC,... a nevidím na nich, že by byly chudinky, které musí sedět někde v koutě a ostatní je trápí. Ale myslím, že kontakt s dětmi je dobrý, ale nemusí probíhat v nějaké instituci.

lenam
22. únor 2010

Bohužel znám případ, kde hromadné plávání s dětmi spíše ublížilo. Dítě, které do té doby vodu mělo rádo ji teď nesnáší. Asi vyjímka, ale i ta potvrzuje pravidlo 😀

kristi
22. únor 2010

urcite je to individualni, no. Ja si myslim, ze v urcitym veku cca od tech 2 let deti kolektiv potrebuji a vyhraji si, a nam tim padem odpadne vecne vymysleni toho, co s detmi delat

martinka81
22. únor 2010

Taky tady musím Sherry28 podpořit, taky si myslím, že znakování není nic moc a prodlužuje dobu, kdy dítě začne mluvit, právě z těch důvodů, co psala.

ria80
22. únor 2010

My jsme taky z těch,co nikam nechodí.Máme domek se zahrádkou,píškoviště,bazének,pozorujem morčata,jak běhají po zahradě a tak.Ted v zimě je to horší,ale zas se mi nechce někam jít,aby malá něco chytla.
Taky mi právě vadí to,že je to v určitý dny a v určitou hodinu,to je mi dost nepříjemný.Malá je hodně klidná,právě si taky krásně vyhraje sama.Takže nás nic nenutí.
Děti moc dobře nebere,ale nechce se mi to lámat přes koleno.Zkoušely jsme někam chodit,ale ona celou dobu ,co jsme tam chodily se nezapojovala vůbec a celou dobu jen sledovala,kde nikdo není a tam se zdržovala.Nenalákaly ji ani hračky.A protože z vlastní zkušenosti vím,že některé děti to opravdu nepřejde,tak jsem ji přestala trápit.
Už se těšíme na písek,tam se s dětma setkává a je tam zároven dost prostoru,aby jim mohla "utéct",když chce.

giorgina
22. únor 2010

co je to ta yamaha?

helcenka
22. únor 2010

u nás je yamaha hudební školička pro dětičky od 1 roku...

evi3
22. únor 2010

pridávam sa k matkám, čo nemajú žiadne krúžky 😉 . Chcela som plávanie, ale skoro do 1 roka sa dcéra vody štítila, do MC sa nám nehodil čas, lebo sme vždy vstávali pred šiestou. Vlani sme celý rok strávili vonku na hrisku, zima v podstate nebola, tak to šlo a vždy tam boli nejaké deti. Spoločnosť vyslovene potrebuje, ale keďže od novembra chodí do jasličiek tak už nejaké ďalšie krúžky zatiaľ neriešim. Na budúci rok, asi nájdem niečo pohybové. A ďalej uvidíme, lebo je hudobne nadaná a "tety" v jasličkách hovoria, že to v nej je 🙂. Doma tancujeme, spievame 😉

kuliskaa
22. únor 2010

nejsi divná vůbec né!! 😉

lenkabu
22. únor 2010

Já jsem matka co vymetá kroužky 😀 Teda dva,yamahu a plavání,plavání od 6.měs,yamahu od 13.měs a obojí můžu jen chválit. Dcera to miluje,vodu měla ráda vždy a už v těch 6.měs byla nadšená.........no jinak bych to neplatila že. Líbí se mi že se do 4 let naučí plavat,to bych ji sama fakt nenaučila a přijde mi to jako životzachraňující dovednost 🙂 Yamahu je super ale mám štěstí na ostatní matky a výbornou učitelku. Vanda obojí miluje,v týdnu mluví o tom kdy zase pojedeme,takže si nemyslím že by měla být jen semnou doma.............naopak to považuju za škodlivé, myslím že matka by měla dát dítěti šanci socializovat se v kolektivu a to dřív než ve 3 letech. Mimochodem,mám dítě kt. se bránit moc neumí,s každým to myslí až moc dobře a špatně nese když jí někdo bere hračky,neumí si je ubránit...............ale to se jí bude stávat pořád,jak psala kristi,nikdo se s ní v životě s.át nebude a já chci aby to věděla a naučila se s tím pracovat.

Další věc je že některé maminky jsou úžasně tvořivé a vymyslí dítěti program samy,já bych to nezvládla každý den vymýšlet,jsem ráda že občas tu organizaci převezme někdo jiný. A jsem matka hodného klidného dítěte co se zabaví samo ale nechci ji pořád nechat hnípat doma,zvláš´t teď v zimě,bydlíme v paneláku.

Nicméně si rozhodně nemyslím že ten kdo nikam nechodí,je divný. Co je komu potom že...........ragovala bych asi tak že si svoje dítě zabavim sama. Jen jsem chtěla výše uvedeným odstavcem napsat že nějaká forma socializace by proběhnout měla a je fuk jestli na kroužku nebo u bratranců,sestřenic a dětí kamarádek.

Snad je to přehledný,snažila jsem se reagovat na vše 😉

lenkabu
22. únor 2010

A ráda bych ještě dodala že mimoto že ty aktivity má ráda Vanda tak já taky ráda vylezu z bytu,dokud jsem nepracovala,byl to záchranný kruh po moji psychiku 😉 Na MC jednou za 14 dní (pro mimina) jsem se těšila jak na Vánoce 🙂

anta
22. únor 2010

Ahojky, já tedy taky nikam nechodím, nemám ráda, když je něco nalajnovaný na čas a chodit někam z musu, tak to tuplem nemusím. Co já vím, jak se malej vyspí a já budu muset se řvoucím dítětem někam, protože jsem si to zaplatila 😝 Ale je fakt, že od jara chci s Honzou choditi do herny, aby si zvykl na děti, i když si myslím, že on s tím zrovna problémy mít nebude, panč se honí na ulici za každým dítětem, které vidí 😀 😀 😀 Nepotřebuji si hrát na dokonalou matku, která za každou cenu tahá své dítě někam jen proto, aby nevypadala divně. Mně je jedno, co si ostatní myslí, i když je fakt, že jsem taky pocítila na vlastní koži ten údiv jiných maminek, když jsem řekla, že nikam nechodím. Sama musím dospět k tomu, co budeme s Honzou dělat,např. abych brala 8. měsíční dítě do kolektivu jiných dětí, které z toho také nemají rozum, no tak to mi připadá trochu zcestný a abych si tam poklábosila? To taky pro mě není důvod, mně stačí vyjít na ulici a zakecám se i se starým dědkem 😀 😀 😀 😉 Klukovi se věnuji dostatečně a nemám pocit, že by se extra nudil. Toť můj názor 😉

ronecek
22. únor 2010

Ahoj holky, 🙂
já mám malého, který má patnáct měsíců. Doteď jsme nikam do kroužků nechodili. Jak jsme chtěli začít na plavání, bylo obsazeno. Je nás tady spousta sousedek se kterýma se pravidelně stýkáme. Dětičky jsou téměř stejně staré, takže si spolu pohrajou. Navíc bydlíme na vesnici kde nic nemáme, tak bychom museli dojíždět do města. Kamarádky sice jezdí na plavání a teď je zde otevřeno nové mateřské cenrum, kde však hodina stojí 70 korun. O plavání ani nemluvě. Zdájí se mi to zbytečně vyhozené peníze, přidávám se k 😎 Antě 😎 , jezdit se řvoucím dítětem někam, protože jsme si to zaplatili. Přece jen mi na tom stereotypu tady na vesnici začalo něco chybět,
tak jsme se s kamarádkou rozhodly, že vyzkoušíme MC Klokan, cena za hodinu je 10,-. Kroužek je dopoledne i odpoledne. Děti si tam hrajou, cvičí, malujou a pouští se pohádky. Není to nijak zavazující. Pokud přijdete, přijdete. Pokud ne, tak se nic nestane. 😉

gabinaf
22. únor 2010

Ahoj holky,
já jsem tady za ty aktivní mamky....
1) ve svém okolí jsem neměla žádné kamarádky, které by měly děti a chtěla jsem, aby byl malý zvyklý na lidi a děti
2) nepamatovala jsem si jedinou básničku, říkanku, nic a chtěla jsem tyhle věci dělat doma s prckem, byla a je to pro mě inspirace
3) plavala jsem dost dlouho závodně, miluju vodu a prcek taky, takže v meziobdobí jaro, podzim chodíme plavat, v létě jsme doma v našem
4) prcek je na hranici hyperaktivity a jinak bych se asi zbláznila, herny v zimě a hřiště a procházky přes léto mi zajišťují soudnost a unaví prcka (procházky i v zimě, ale i po 3 km a 2,5 hodinách ve sněhu ho nejsem schopná dostat domů a už toho mám většinou dost, chodíme do lesa)

ale... zároveň si myslím, že každé dítě je natolik individuální, že se nedá říct, co je nejlepší. Jenom proto, že já to takhle dělám, to neznamená, že to je dobře pro všechny. Co říct na řeči "dokonalých" aktivních mamin? Asi bych jim řekla, že já a moje dítě tu potřebu prostě nemáme, a co je vlastně komu do toho 🙄 nemám tohle škatulkování, dnešní "modu" v mateřství ráda ☹

Ale taky chci říct, že např. moje dítě není agresivní, je hodný, dokonce občas překvapí tím, že se v herně stará o mladší, pokud jim starší ubližujou (stalo se to párkrát a mě to dost překvapilo), ale taky si nenechá nic udělat. Nepere se, nenapadá, ale když ho někdo bouchne, tak se ozve (občas plácne zpátky, občas na ně houkne). Myslím si, že agresivita dětí není o tom, jestli se chodí do mc, atd. ale o povaze dítěte.

to je můj názor a to jsem vlastně ani nepřečetla celou diskuzi 😅

ygreen
22. únor 2010

kristi: já to brala z mého pohledu, syn je od mala takovej hodněj, milej, klidnej, nejraději si hraje sám s autíčky ale děti má moc rád, nebojí se jich, druží se. Buď mimča, to je hladí, ňuchá, je moc něžnej a nebo děti starší. Hrozně miluje mojí 10 letou neteř a 7 letýho synovce. Na písku nebo v solný hned jde taky k dětem, ale je takový, že si k nim sedne a pozoruje co dělají a chce jim pomáhat. Taky jim vezme hračku, ale když to není auto tak si ji nechá v klidu i vzít. Ale vidím jak se necítí dobře, když k němu letí kamarádky stejně starý syn, co je čertidlo. Letí a ječí a Tobíka strká, nebo natlačuje na zeď. Několikrát ho i praštil a tak. Syn má ale svoje obrany, zastaví se, natáhne ruku jako STŮJ a začne "nadávat" jako drmolit. Prostě jemu stejně jako mě vadí "malí draci", neví co si myslet, jakože nechápe proč letí a ječí 😀 a já zase trnu aby ho třeba neporazili v solný na kámen apod.
A ještě něco - synovi není ještě ani 21 měsíců a má 95cm a 16 kilo - je velkej a stavěnej, takže počítám, že i když nebude "oprskloň" tak si poradí 😀 😉

ygreen
22. únor 2010

gabinaf: já určitě neměla na mysli agresivitu 😉 spíše větší "protřelost" už malých dětí, které lecos okoukaly a jak známe děti, většinou okoukají ptákoviny 😉

ad yamaha, říkanky, apod - já na to moc nejsem 😅 necítím se v této roli dobře, připadám si infantilně, není to můj šálek kávy (jako doma zpívám píďovi ukolébavky, ale v kolektivu fakt ne) 😅 😅 a malého to nebaví, máme doma tucty knížek, s manželem jsme oba knihomolové, ale jen co otevřu knihu, že buď budu číst, nebo si budeme něco ukazovat, tak mladej prchá 😖 absolutně ho to nebaví a to jsem sehnala i knihu dětskou s fotkama aut, busů, traktorů - nic 😝 tak doufám že později 🙂

gabinaf
22. únor 2010

ygreen - v kolektivu taky nezpivam, mam zakaz 😀
na prcka nesislam, nekomolim slova, vadi mi to, ale na druhou stranu je v centru uci a rozviji motoriku a zaroven se u toho deti bavi, neprijde mi spatny

ygreen
22. únor 2010

já třeba zvažuju cca od 2,5 až 3 let soukromou školku 2 dny v týdnu. Líbí se mi že tam lektorky s dětmi denně tvoří určité aktivity - vaření, kreslení, modelování, apod. Je tam jen cca 10 dětí na 2 učitelky a od 1roku až do 6let. Učitelky to tam mají zmáklé, žádní malí dravci tam svůj temperament neprojevují, alespoň co jsem si zjišťovala.

artuse
22. únor 2010

to my zase čteme a zpíváme doma pořád 😀 dcera to miluje a vyžaduje, pořád mě nosí knížky, abych četla, přikupuju pořád nové knížky z říkankama, hodně říkanek znám už nazpamět, že bych to mohla zfleku učit 😀

gabinaf
22. únor 2010

jj. jsem na tom podobně, neustále musím zpívat, neumím to, ale prckovi to evidentně nevadí 😀 tancuje i v autě, na delší cesty bereme do auta knížky a on se mi snaží svojí hatmatilkou vyprávět, co vidí 🙂