Nejvýhodnější bydlení v dnešní době. Co myslíte?

la_cheri__2
18. lis 2009

Ahoj všem již nějakou dobu řešíme s manželem bydlení a zatím se nějak nemůžem dohodnout.Jaký máte názor,jaké bydlení je podle vás v dnešní době nejvýhodnější?Zatím žijem v malém bytě,ale je tu už moc těsno,tak chcem do většího.Ale nemůžem se dohodnout co vlastně,každý na to máme jiný názor.Manžel je živnostník já na MD s dvouletým synem.Nemáme žádné stavební spoření nebo něco.Manžel má jen pozemek,na kterém jsme chtěli stavět,jenže se mu to zdá drahé.Nejradši by bydlel u své mámy v baráku,ale mně se prostě příčí bydlet s tchýní i když finančně by to bylo nejlepší.A bydlí tam ještě švagrová,která se odtamtud jen tak nehne.Pokud jsme uvažovali o podnájmu tak sice fajn bylo by to nejrychleji,jenže byty co tu jsou volné jsou většinou stejně velké jako náš momentální nebonjen o málo větší,jsou drahé a i tak bysme si hypotéku vzít museli na vybavení(my máme v podstatě jen postel a tv,zbytek věcí je mojí maminy a stejně už dosluhují)Pracujem na dalším prckovi takže bychom to chtěli vyřešit co nejdříve jenže každý hold máme jiný názor.Mně jako nejlepší cesta se jeví stavba,bude to naše podle nás a i když bduem splácet hypotéku budem splácet naše.
Jak bydlíte vy?Nebo jaké by pro vás bylo nejlepší řešení?Neřeší někdo podobný problém?

helcenka
18. lis 2009

Ahojky, my bydlíme v bytě 3+1, letos jsme si vzali hypotéku a pořídili ho. Předtím jsme bydleli v 1+1, ale to bylo pro tři už malý.
Rozhodli jsme se podle finančních možností a úvěr si vzali ze stavebního spoření.
Pokud by jsme měli vlastní pozemek jako vy, určitě by jsme si postavili domek, i kdyby nás to finančně vyšlo o něco dráž, než koupě bytu. 😉

tymothy
18. lis 2009

Jestli můžu poradit, utíkejte do svého!!! A pokud máte pozemek, není co řešit. Byli jsme ve stejné situaci jako vy - právě teď doděláváme ten dům. Radši budem platit 10 tisíc měsíčně za hypotéku, než 9 za podnájem.

la_cheri__2
autor
18. lis 2009

Jo právě moje slova a když si h podnájmu přičtu služby tady je to většinou 8-9tisíc+služby tak to vyjde skoro stejně jak hypotéka,ale vysvětlujte to tvrdohlavýmu chlapovi který se nechce na několik desitěk let zadlužit.K tchýni mě nikdo nedostane 😠 My jsme zatím také 3 ale plánujem další dítka na další se pracujea v budoucnu pak podle situace ještě třetí.......a ono bydlet v bytě který má 60-70m2,kde nic naše nebude nemůžem dělat úpravy chjo...to je na prd noAle mám docela strach tady je s prací zabité kolem taky tak abysme hypo utáhli protože přece jen přes zimu mám manžel méně práce.

tymothy
18. lis 2009

My jsme naštěstí na tohle měli s manželem stejný názor - stavíme dům s podkrovím, tak si říkáme, že v nejhorším (kdyby jsme měli problémy se splácením), bychom si třeba do toho podkroví mohli vzít nájemníka.

la_cheri__2
autor
18. lis 2009

jojo to je dobrý nápad ale my máme projekt jen na přízemní manžel patrový nechtěl prý vyjde dráž no ale máme jen projekt a jinak nic:(

kalu
18. lis 2009

A ten byt, co tam bydlíte teď, je váš ? Pokud ano, a opravdu se nechcete zadlužit a přesto být ve svém, tak mě napadá třeba : prodat byt+prodat pozemek a koupit si větší byt nebo starší domek 😉
Rozhodně bych nešla (kdybych nemusela) do podnájmu- drahé stejně jako hypotéka, ale nikdy to nebude vaše a majitel vás může kdykoliv požádat o vystěhování

la_cheri__2
autor
18. lis 2009

Nn ten náš není je to byt mojí mamky jenže jse neměli kam jít když jsem otěhotněla manžel zaměstanenc za malou mzdu já studentka neměli jsem nic... a k tchýni jsem prostě nechtěla kdyby to bylo naše hned jsou jné možnosti ale takhle ne no a ten byt stejně není ani mamky má ho v nájmu od města

tymothy
18. lis 2009

To přízemí vyjde trochu levněji, ale když jsme to s manželem propočítávali, tak to zas tak hrozné nebylo - rozdíl byl necelých 80 000, což se na té stavbě fakt ztratí. Řešili jsme to i s ohledem do budoucna, kdyby třeba nějaké dítě chtělo zůstat s námi.

la_cheri__2
autor
18. lis 2009

No to jo no. jak velký baráček stavíte?

kaci1
18. lis 2009

Mít pozemek je obrovská výhra! Rozhodně začít stavět!
Taky jsme měli to štěstí a pozemek nám darovali rodiče.-) Už 2roky bydlíme v podkrovnim baráčku a neměnili by jsme.
Postavili jsme 5+1 s garáží a za ty samé peníze má moje kamarádka byt 2+kk. V 5 patře bez výtahu.
3 km od nás!
Hypotéka sice nejni žádná výhra,ale je to pořád lepší než podnájem!

tymothy
18. lis 2009

je to obdélník - rozměry má 11 na 13 metrů plus garáž. Přízemí vychází jako3 plus 1 a podkroví vpodstatě také, jen ty místnosti jsou menší

la_cheri__2
autor
18. lis 2009

aha tak to jo.
my máme projekt na 5+1 s garáží to má něco přes 180m2
Hypotéka výhra není jenže co se dá dělat sportka ne a ne padnout.A no právě když sjem kokala na cenu bytu tak to vyjde na stejno je to děsný.Manžel je takovej pohodlnej čeká jak vše dopadne pořád říká že neví....

nikes
18. lis 2009

tak my bydlíme sice s rodiči, ale je to takový spíš dvojdomek.My máme 4+1+soc. zařízení a rodiče mají 2+1+soc. zařízení. Máme vše zvlášť vč. svého vchodu. Topení máme společné, ale my máme v našem bytě krbová kamna, takže si topíme sami. Rodiče mají rádi spíše zimu, takže oni si zapínají topení , když opravdu mrzne. My máme tu výhodu, že máma se do nás nestará a přijde k nám jenom když ji sami pozveme. Domlouváme se pomocí dětských telefónů, takže se třeba celý den nevidíme. Když potřebuji jít k doktorovi, tak poprosím mámu, aby mi malou pohlídala. Inkaso rozpočítáme mezi nás čtyři , takže je to ve finále malá částka.. Je ale pravda, že jsme si na naši rekonstrukci půjčili od Lišky a budeme ještě cca 17 let platit Kč 6100,-/měsíčně ☹

rimmel
18. lis 2009

nikdy ale nikdy s rodicmi v dome...nikdy keby mi za to platili 😀

my prenajimame trojizbovy byt...planujeme sa odstahovat o par rokov na SVK a potom si chceme zobrat hypo na 3-4izbovy domcek so zahradkou 🙂

nikes
18. lis 2009

tak teď jsem se dívala do smlouvy, a je to už "pouhých" 15 let 😉

kaci1
18. lis 2009

Ještě bych doplnila, že mít dům se zahradou je krásná věc, ale vyžaduje dost náročnou péči! Nejni žádná sranda uklízet 5+1, starat se o zahradu a okolí domu. Na spoustu věcí nám nezbyli peníze, tak si je musíme dodělávat samy a k tomu jsou potřeba šikovné ruce, čas a trpělivost.
A ještě upozorňuju, že vyřizování na úřadech je fakt mazec,stejně jako dohoda s dělníkama, s projektantem apod. Člověk musí mít čas a nervy. My jsme si netroufli nechat vše na nějaké firmě, tak jsme stavěli svépomocí. Byl to mazec,ale stálo to za to!

Proto pokud na to nemáte čas a nervy, tak radím jít do bytu!

nikes
18. lis 2009

No, my se taky bydlení s rodiči báli, ale zatím jsme příjemně překvapeni a to tak bydlíme už 5 let. A jak píše Kaci o tu starost o zahradu, tak v tom vidíme taky velkou výhodu, že tady nebydlíme sami,páč my máme zahradu velkou cca 2000m2 a já nejsem moc zahradnický typ, nejraději sekám trávu a to mi zabere cca 2 hodiny, než ji posekám, ale máma je velká milovnice zahrádek, takže díky ní, máme zahrádku plnou krásných kytiček, okrasných keříků a skalek. Takže mí rodiče jsou skvělí sousedi 😉

rimmel
18. lis 2009

nikes mas skvelych rodicov 🙂 u nas by to bol total horor ako z filmu 😀

ygreen
18. lis 2009

postavit si svůj dům, určitě, hlavně když máte pozemek. Dřevostavby jsem v podstatě za hubičku a jak já závidím všem, co si mohou navrhnout dům dle svého.

my máme dům mých rodičů, budeme dělat nákladnou rekonstrukci i s křídle pro moje rodiče na stáří. A to jsem s našim nikdy bydlet nechtěla a oba si s manželem přejeme nízký veliký bungalov 😅

la_cheri__2
autor
18. lis 2009

No manžel dělá vodu a topení takže by to v podstatě dělali známí jeho se kterými se potkává na stvabách a tak.Jojo to vím že je práce všude kolem a moc se těším ejstli se nakonec rozhodnem pro tuhle variatu že také co nejvíc přiložím ruku k dílu i když je mi jasné že sranda to nebude.Od firmy to nechcem je to drahý.Ještě jedna otázka pro stavitelky na kolik vás ta stavba vyjde?cca?

tymothy
18. lis 2009

Nás cca na 2 mil. se včím všudy, ale stavíme to opravdu úplně všechno vlastnoručně - lidi jsme měli snad jen na odpady a vodu. Jinak by to lezlo k výšinám ještě vyšším 😉

nikes
18. lis 2009

Díky Rimmel. Jsem moc vděčná, že jsou tak skvělí. Zvláště máma by se pro druhé rozdala.La-cherri, podívej se na modroustrechu.cz , kde se píše, za kolik kdo postavil. My jsme např. dělali rekonstrukci svépomocí (kromě střechy a oken) a vyšlo nás to na Kč 1000 000,-, ale ještě nemáme fasádu, takže ještě takových 150 000,- nás to bude stát. Ale rekonstrukce většinou výchází víc, než stavba domku. Naši sousedi právě dostavěli (4+1) a vše (kromě podl. topení a výroby oken) si dělali sami+ za pomocí příbuzných a do dnešní doby je to stálo Kč 1 900 000,-. Ještě musí dodělat fasádu, takže + nějakých Kč 100 000,-. Ale oni ten domek přistavěli k domku rodičů, takže je to dvojdomek s vlastní studnou, jímkou, elektřinou, topením. Střechu ale dělali komplet a to i na domku svých rodičů, takže je třeba od celkové sumy odečíst cca Kč 200 000,-.

ygreen
18. lis 2009

la cheri - zaregistruj se na modrý střeše, tam najdeš vše 😉 a když bude baráček hotovej a novej, tak je radost se o něj starat a každý rok víc a víc mě baví i ta zahrádka 😵

kaci1
18. lis 2009

Nás to vyšlo komplet svépomocí, podkrovní 5+1s balkónem a garáží na 3 mil.
Stavěli jsme z porothermu, měli jsme trochu složitější střechu, taky bohužel hodně radonu. V interiéru máme plovoucí podlahy a dveře+ zárubně,schody se zábradlím z pravého bukového dřeva. Počítám dvě vybavené koupelny a dřevěný plot kolem baráku (vlastní práce) ještě dneska se mi o tom zdááá!
Momentálně se pachtíme s dlažbou kolem domu, taky žádná levná investice. Na vybavení do interiéru nám nezbylo.-( ani na krb.-( tak se máme do budoucna na co těšit.-) Naštěstí jsme měli základní vybavení z bývalého bytu včetně kuchyně.-)
Ještě nás moc mrzí, že jsme neudělali studnu, tak to taky vidím na hudbu budoucnosti. Trávník už máme nádherný, jednu sakuru a dva ovocné stromky. Čeká nás ještě pěknej nářez! No a samozřejmě toužíme po altánu s pořádným krbem.-))) To vypadá ještě na jednu hypotéku.-))))

Navíc po 2 letech zjišťujeme, že máme špatnou barvu na fasádě a začíná se olupovat. Znamená to časem novou fasádu!!! Někdy je to pěknej mazec.-))) ale neměnila bych.-)

kubaka
18. lis 2009

dům vám upřímně závidím - pro nás je vrchol luxusu momentálně odkoupený 3+1 v paneláku v Praze, kompletně zrekonstruovaný, akorát jsme měnili okna jako Společenství vlastníků. Stál nás půl milionu.

Určitě tedy do vlastního - žádné podnájmy. Pořídit třeba jen větší byt, ale rozhodně v OV. Pokud nechcete stavět, tak můžete pozemek prodat,- nepíšeš, z kterého kraje jste - hypotéku vám dají po roce stavebního spoření jako překlenovací úvěr.

kacka.va
18. lis 2009

u nás bylo jasné, že do svého a bez rodičů 🙂. Oba jsme vyrostli v RD, takže nebylo co řešit, co bychom chtěli. Jinak 3 roky jsme bydleli v paneláku a zjistila jsem, že to pro mě fakt není.

marjankak
18. lis 2009

Ahoj, jakože málokdy píšu - tak dneska napíšu. Nevím z jakého jsi regionu takže si nedovedu představit celou situaci. Nicméně pozemek je prima! Taky záleží zda zasíťovaný či nikoliv.
Jinak my si po dlouhém váhání vzali byt na hypotéku, protože to vyšlo nejlevněji. Jsem totiž ze středočeského kraje - konkrétně z Dobříše, kde jsou pozemky i starší domky strašně drahý. Slušnější pozemek za milion, totální ruina za 2 miliony. Takže kdybychom chtěli stavět nebo rekonstruovat vždy bychom potřebovali minimálně miliony 3. To nám přišlo šílené a taky bychom to asi nedostali - nemáme žádný horentní platy.
Taky byla varianta rekonstruovat u tchýně, ale nějak jsme si netroufli. Maminka mýho muže je skvělá schopná žena - jen trochu generál. Když jsem řekla: chtěla bych vlastní kuchyň, pračku a ledničku, tak mi muž raději odkýval hypotéku.
Taky bychom si stejně museli brát hypo na majetkový vyrovnání s ostatními příbuznými.
Je holt třeba vyhodnotit situaci: jak moc se chcete zadlužit, jak vycházíte s tchýní a taky jak moc spěcháte na stěhování.
My chtěli zakládat rodinu, takže ta stavba nám přišla strašně zdlouhavá - na to abychom 5 let stavěli a mezitím provizorně bydleli u tchýně - to nám přišlo jakože moc.
Tak ted máme svůj 3+1, takže pohoda a vyšlo to na 1 800 000,-

marjankak
18. lis 2009

no ne že by to bylo tak málo - jsme zadluženi na 20 let, ale pak to bude naše a mezitím třeba budeme mít příležitost stavět nebo tak něco 🙂
Jinak: podnájem nebrat

tymothy
18. lis 2009

A pozemek neprodávat. 😀

janulle22
19. lis 2009

My bydlime s tchanovcema, oni si ted delaj spodek do vanoc by uz sme meli byt sami.Nam zustane vrch 3+1+soc. zarizeni.S rodici vychazime v pohode, takze zadne problemy nejsou, obcas mne nastve,ale to ji reknu na tvrdo a je klid 😀 jsou veci ktere ji nereknu,ale to uz je jina.Chteli by jsme svuj domecek,ale zatim na to nejsou penize. Snad az pujdu pracovat.Ale ani byt v panelaku by mi nevadil, ale pokud bych mela uz pozemek jasna volba by byla staveni... 😉 Snad se nam taky postesti mit svuj domecek... 🙂