Neobvyklá jména pro miminka. Máte tipy?

lion
7. říj 2005

Ahoj holky, myslím, že bysme tady mohly rozjet debatu na téma "jméno pro miminko". Nemáte někdy pocit, že většina jmen v kalendáři je nudná? Máte nějaké tipy na hezká dívčí nebo chlapecká jména? Klidně i neobvyklá? 😉 Tak pište, pište. Koukala jsem, že dost z vás už je těhotných, tak sem s inspirací. 🙂

mihouk
6. led 2012

@riana12 Ja by som dve mena na uspokojenei rodiny nedavala, moj brat dal a pol rodiny vola maleho jednym a druha polka druhym a chudak malicky ma v tom gulas a to len preto ze sa nevedeli dohodnut.

@adelii Ja by som tiez nepovedala ake meno palnujeme, pocuvat nazory celej rodiny a este sa trapit s tehotenstvom... mas to za potreby, urob si ako ty chces. My sme vsetkym povedali ze malej davame iba pracovne meno Matilda (Tili) a uz pri nom zostavame 🙂 Ale viem keby sme povedali ze sme planovali Alexeja (Lex), tak by boli poznamky, ale vypalilo to na babu, takze bude Tili.

charlie31
6. led 2012

ahojky my máme rodit teď 9.1.12 a máme Karel Václav,brácha mu říká kivi už teď 😀 a pro holku sme chtěli Blanka Libuše,říkali bysme jí Běla.U nás mají ženské jména z dívčích válek a teď jsou samí kluci,tak kvůli tradici.Mi se stará česká jména líbí.Sestřenka má Laura Ellen,což je pěkné,akorát ji říkaji Laurino, a druhá sestřenka bude mít Mikuláše.

wosk
6. led 2012

Holky, ať vyberete jakékoliv jméno, bude to ono a bude krásné 🙂 My celé těhu říkali mimču Matěji, což sklidilo úspěch i u rodiny, ale někdy v 6. měsíci se nám hrozně zalíbil Barnabáš, což u celé rodiny pro změnu vyvolalo paniku 😀 Každopádně jsme se nezalekli a protože jsme si nemohli vybrat, nechali jsme malému obě jména, ani to se nesetkalo s velkým pochopením v rodině, ale to je nám fuk. Nám se ta kombinace líbí, stejně tak v kombinaci s příjmením a čím dál tím víc jsem ráda, že jsme si vybrali Barnabáše, to jméno je fakt kouzelné 😉 Ale faktem je, že příští těhu jména neřeknem, rotože poslouchat pak nějaké hemzy, proč to tomu dítěti chceme udělat je zbytečný stres 😉

lykanka
6. led 2012

@adelii Prosím, kde jsi našla ta jména z rozšířeného českého kalendáře pro rok 2012? Potřebovala bych vidět dívčí, děkuji moc

lykanka
6. led 2012
lucisa
6. led 2012

@adelii to jsi vybrala ta fakt nejzajímavější 😀 😀
Já bych se netrápila, komu se co v rodině líbí, vy máte právo rozhodnout, jak své dítě pojmenujete, každý jiný, pokud byl rodičem, si už své právo taky vybral, tak proč by teď měli do toho klavírovat vám?
A strach, že si nezvyknou, neboj, zvyknou si na vše.... nic jiného jim ani nezbyde. 😉
@mihouk my dali dvě jména všem třem dcerám, oběma jmény je běžně oslovujeme a guláš v tom nemají. Vy vašemu synovci říkáte jen jménem, neoslovujete ho jinými zdrobnělinami jako broučku, miláčku, lásko, pusinko, medvídku apod.? To je taky další oslovenía určitě v tom guláš nemá, je to o zvyku. Pokud ale striktně oslovuejte jen jménem a ničím jiným, je to jiné.... i tak si ale myslím, že to dítě dokáže velice brzy pochopit.
My máme nejmladší dceru starou 20 měsíců a běžně slyší na obě jména a sama se tak taky nazývá, stejně tak sestry, žádný problém.

@lykanka já mám doma kalendář na letošní rok s rozšířeným seznamem jmen - jak běžně denně, tak pak na začátku dvě stránky dalších, jmenuje se Krásy Čech a Moravy, autorem fotografiií je Jiří Morávek, hned na titulce je i upozornění, že obsahuje rozšířený seznam jmen, schválený Ústavem pro jazyk český AV. Koukni do papírnictví, možná najdeš i jiné typy. 😉

lykanka
6. led 2012

@lucisa Děkuji za tip!

karollinka
6. led 2012

@aliza dekuji 😉 uz jsem take koukala...na holcicky je fajn vyber...ale nemuzu si pomoct ty chlapecke me nejak neuchvatili....ale jeste dekuji za typ 😉

jeudi
6. led 2012

@lucisa jaka mate jmena jestli to neni tajne 🙂 😉

lucisa
6. led 2012

@jeudi není to tajné - Noemi Nela, Nathalie Anne, Amelie Sophie.
V mém fotoblogu mám článek na téma křestních jmen, tak pokud budeš mít zájem, přečti si to 😉

jeudi
6. led 2012

@lucisa urcite si to prectu mate uzasna jmena me setaky hrozne libi dve jmena ,je to pak problem na matrice? chtela bych take dve jmena jen to neumim tak zkombinovat

romcovaklarka
6. led 2012

@jeudi Dvě jména se normálně můžou, víc už ne. Synovec má taky dvě, rodiče se nemohli shodnout 😅
@charlie31 Tvoje "kivi" mě pobavilo. Synovec je právě Miloslav Michal a říkají mu Mimi 😀

jeudi
6. led 2012

@romcovaklarka a kdyz jsou to dve cizi jmena neni s tim pak problem na matrice?

romcovaklarka
6. led 2012

@jeudi Tak to je pak stejný problém, jako s jedním. Musí být v té knížce od Knappové anebo od ní mít posudek. Já reagovala to ten aspekt, že jsou ta jména dvě 🙂

jeudi
6. led 2012

@romcovaklarka koukala jsem do kalendare ktery jsem davala
@lykanka tak tam jsou jmena ktera jsou povolena ne? 🙂

zazulka
6. led 2012

máme Maxima. A druhý mimi bude (snad) Stela nebo Timon/Bruno... 😵

lucisa
6. led 2012

@jeudi není s tím vůbec žádný problém, jen pokud bys vybrala jó neobvyklé jméno, se kterým se matrikářky nesetkaly, asi by se koukly právě do seznamu Knappové, příp. by vás vyzvaly o doložení exisence jména (titulky ve filmech, v novinách - jména herců apod.), nebo požadovaly, abyste si u Knappové nechali udělat posudek. Ale to byste si fakt museli vymyslet něco extra.
A pokud se ti nedaří zkombinovat jména, vypiš si kombinace tvých zvolených jmen na ppír, přehazuj, kombinuj i s příjmením a když ti to bude znít, tak to dej. Ještě máš dost času na experimentování.
My u první byli hotovi rychle, u druhé to bylo horší, strašně jsem chtěla Aničku po babičce, ale manželovi se nelíbila ta česká verze Anna, proto jsme zvolili u obou jmen fr. ekvivalent, což je i Nela (jen u nás s jedním L) a u poslední jsme váhali akorát u kombinace Amelie Sophie nebo Mia Sophia. Nakonec jsme zvolili delší Amelie, protože Mia jí stejně také říkáme.

lucisa
6. led 2012

@jeudi jakmile objevíš jakýkoliv takový seznam, který tady dala @lykanka , kde jsou vypsaná jména, je to automaticky už existující jméno, proto je i u nás povolené.

jeudi
6. led 2012

@lucisa moc diky 😉 manzel chce hrozne Leu ale me se lea nelibi tak misto toho jsem myslela Leonie a k tomu nake jmeno ktere mam v profilu 🙂 nebude to jednoduche 🙂 prosimmuzes mi hodit odkaz na ten clanek v fotoblogu? nemuzu to najit 😉

lucisa
6. led 2012

@jeudi jasně že můžu https://www.modrykonik.cz/fotoblog/lucisa/clane...
Leonie je krásné, je to varianta jména Leona, j. řeckého původu, ženská podoba k Leon (tak se mmch jmenoval můj bývalý přítel 😅 ), tj. "lev". Užívá se též jako domácí podoba k Leontýna, Leokadie ap. Dom. podoby: Lea, Leonka, Lenka, Leuška, Leonička, Lejka ap. Svátek buď 22.3. Leona, Lea nebo 13.1. Leontýna - čerpáno z knížky Knappové a z rozšířeného kalendáře.

jeudi
6. led 2012

@lucisa ten odkaz nefunguje 😕 jinak diky za rozpovidani o jmene 🙂 uvidime ktere nakonec vybereme ,jestli to vubec bude holcicka 🙂

zazulka
6. led 2012

@jeudi leonie je nádherný!

riana12
6. led 2012

@mihouk vravím z vlastnej skúsenosti a nám sa nestalo, že by chlapec nevedel, ci je... a neverím, ze to male bude také mimo furt... možno by stačilo, aby aspoň rodicia to malé volali na striedacku oboma menami, ved oni sú zan zodpovedni... ak sa oni o to postarajú, tak dieťa nebude mať problém, ak ho bude kazda skupina volat inak...

mihouk
6. led 2012

@riana12 Ono to bolo tak, ze brat povedal starsiemu synovi, ze ked sa narodi chlapec, tak mu moze vybrat meno, lebo dufali v dievca. A ked sa dozvedeli ze to bude chalan, tak sa im zrazu nepacilo meno co starsy vybral. Dokonca moja mama sa ho snazila uplatit, za co som ju poriadne zvozila, ved ked sa tak rozhodli, tak nech to respektuju, alebo mu nemali dat taku volbu. Moj brat je svihnuty, takze maly sa vola Matej Matus a priezvisko ma tiez na M. Viem za krpec si nakoniec zvykne, co ine mu zostava 😀 😀 😀

lucisa
6. led 2012

@mihouk no tak to je potom bratr riadne švihnutý 😀 😀 , ta jména jsou skoro stejná, tak nechápu, proč nenechali to, které vybral bratr a oni měli dát úplně jiné. Ale jak píše @riana12 i já, záleží, jak na něj volají rodiče, dítě si opravdu zvykne na dvě jména v pohodě.

@jeudi mě teď koník taky dost blbnul, zkus to znovu, mě už to teď funguje 😉

mihouk
6. led 2012

@lucisa Tak to mas pravdu, ale rodinu si nevyberies 😝 A aby toho nebolo malo, tak starsi sa vola Michal a nas Maxim a budeme mat Matildu, mas vidiet moju mamu ked niekoho chce rychlo zavolat 😝 😝 😝 😝

lucisa
6. led 2012

@mihouk a máš vidět mou, vyjmenuje všech 6 jmen, než se některá z holek otočí 😀 😀 😀 ale to by si pletla, i kdyby měla každý jiné. Moje babi na nás vnoučata pravidelně volala nejdříve jmény svých dětí a pak dojela až na vnoučata, to je asi všude. 😀 😀 😀

Zajímavý článek, co všechno jsou lidi i u nás v republice schopni vymyslet, tak bacha na to, proti tomuhle jsou tady uváděná jména lehký odvar, snad se ostatní holky už nebudou bát dát celkem běžná, i když méně dávaná jména:
http://ona.idnes.cz/vztahy-sex.aspx?c=A060518_1...

jeudi
6. led 2012

@lucisa tak u toho clanku jsem se fakt pobavila 😀 nektery rodice to fakt prehaneji 🙂

jeudi
6. led 2012

@lucisa četla jsem článek a moc hezky napsané 🙂

jasekd
6. led 2012

@lucisa Zarazilo me, ze u Knappove by neprosla podle toho clanku Lisa, je to uplne normalni jmeno 😅 Kamaradka ma Alzbetku (Betka, Betulik, Liza...) a nekdy ji Liza taky rekne. Urcite lepsi nez Leonarda... JInak mazec, nektery ty jmena...