Neobvyklá jména pro miminka. Máte tipy?

lion
7. říj 2005

Ahoj holky, myslím, že bysme tady mohly rozjet debatu na téma "jméno pro miminko". Nemáte někdy pocit, že většina jmen v kalendáři je nudná? Máte nějaké tipy na hezká dívčí nebo chlapecká jména? Klidně i neobvyklá? 😉 Tak pište, pište. Koukala jsem, že dost z vás už je těhotných, tak sem s inspirací. 🙂

blka
12. zář 2009

Xaverov, mě se taky nelíbí dědění jmen. I když manžel chtěl, aby se syn jmenoval po něm, ale když jsem se ho nedávno ptala, jestli mu to vadí, tak říkal, že mu to je jedno. Jedna moje známá řekla, že dávání jmen po rodičích dávají rodičce bez fantazie.
Ale pokud by se vám nelíbilo jiné jméno, tak mimčo klidně pojmenujte po vás.

tommik
12. zář 2009

Ahoj, ono to někdy praktické je, mít jméno po rodičích. Moje sestra má jméno po mé mamce a žije v jiném městě a když ji přijde pošta, tak ji může vyzvednout i moje mamka apod. My také nebudeme dávat jména po nás, ale vím, že jinak to u nás problém nebyl a u mého manžela také. Jeho brácha má jméno po tatínkovi. Spíš mi to přijde, že jsou ty děti pyšné na to, že mají stejné jméno po svých rodičích. 😀 Jestli chcete dát jméno po sobě, nevidím v tom problém. Není to o tom, že nemáte fantazii. Když je dítě malinké, tak všichni používají zdrobněliny. Nikdo neřekně Lucko, ale Lucinko. Jen se vyvarujte zdrobnělinám, když je dítě v pubertě. Někdy to k tomu svádí, aby se ty děti odlišily od rodičů. Naši a manželovi rodiče naštěstí zdrobněliny nepoužívali. Je zajímavé, že u mého manžela, který nemá jméno po rodičích, používají zdrobnělinky do teď 😀 Nechápu proč a to mu táhne na 35.

kvetinka7
12. zář 2009

Mne se docela libi,kdyz se jmena dedi.. tedy zrovna,pokud to neni jmeno jako Xaver ( tedy nic proti 🙂 ) ... u nas se dedilo jmeno Marie..ja jsem prvni,komu se nedalo a ted to mamku mrzi.. me docela taky.. uvazuju,ze sve holcicce bych Marusku asi zase dala 🙂 zvlaste,kdyz tchyne byla taky Marie 😉 zfoukla bych dve mouchy jednou ranou 😉

petamarketka
12. zář 2009

Ahoj Xaver 🙂
My (rodiče) se jmenujeme Marek a Petra a máme Markétku a Peťulku... Také doufáme, že se vyhneme rozdělování mladá stará... 😅 U zdrobnělin je to jedno - manžel mi říká Peťulko od začátku, rodiče také. Názory že je to blbé kvůli poště mi přijdou nesmyslné... Počítám, že se P. jednou vdá a bude mít jiné příjmení, popř. že se snad někdy od nás odstěhuje 😅 Milostné dopisy jí neotevřu - to poznám, že asi už nebude pro mě 😅 a to že jí omylem otevřu př. účet za mobil? No a co... Já doufám, že budeme mít tak dobrý vztah, že před sebou nebudeme nic tajit...

Já dlouho jméno po sobě nechtěla. Byla to veliká iniciativa od manžela.. Když máme po něm Markétku, tak ať i druhá slečna má jméno po rodičích. Ať se nehádájí... Teď se mi to jméno moc moc líbí a jsem šťastná, že jsme nedali na milióny lidí, kt. nás od toho zrazovali - že to jméno není dostatečně moderní... No, alespoň jich nebude 5 ve třídě jako např. tolik moderních Amálek, Aniček, Natálek a dalších... (neříkám, že to nejsou hezká jména!!!!)

petamarketka
12. zář 2009

Blka - dávání jmen po rodičích = nemít fantazii mi přijde stejně nesmyslné jako kdybych napsala, že Terezky, Natálky, Matyášky atd dávají jen rodiče bez fantazie (nejčastěji slýchavaná jména..., prostě se opičí od ostatních)
S tvou známou tudíž nesouhlasím 😉

joseline
12. zář 2009

Holky jasně že je to každého věc a když se to někomu líbí tak nic proti. Ale xaverov se ptala na zkušenosti a co si o tom kdo myslí..
Já mám zkušenosti z přítelovi strany tam jsou oba sourozenci po rodičích a pořád jim taky říkají zdrobněle a už několikrát se stalo že nechtěně otevřel otec synovu poštu (např. výpisy z bank atd.), teď už jsme se odstěhovali, tak to nehrozí ale jak to měli poznat..? Potom znám holku která se jmenuje Jana po matce a v jejích 30ti letech se jí pořád říká malá Janička..(a myslím že jí tak budou říkat i v 50ti).
Já v tom žádné pozitiva nevidím dávat jména po rodičiích,ale chápu že někomu se to líbí a chce mít v dítěti pokračovatele..Já spíš chci aby moje dětátko mělo jméno samo za sebe .. 😉

petamarketka
12. zář 2009

Chi chi chi - koukám, že co příspěvek, to jiný názor - ale tak to má být!
Já jen znovu zopakuji, že mě také říkají Peťulo a je mi 30 😝 😀 a to že bych otevřela svému dítěti omylem výpis z účtu nepovažuji za katastrofu. Moji rodiče (a u manžela je to stejné) také přibližně ví jak na tom jsme (dost bledě 😀 ) ... Proč to tajit? Ale třeba se s dcerkou někdy nepohodneme a nebudeme mít takový vztah.. Člověk nikdy neví...

Každopádně já bych nedávala na názory ostatních a řídila bych se čistě podle sebe a manžela. Vždyť je to jen a jen vaše dítě!!!!!!!!!!!

wsmoulinkaa
12. zář 2009

tak kamarádka dala klukovi jméno Jozef...taky jsem dlouho neslyšela, že by někdo v dnešní době dával.... 😒 a samo že po dědovi 😅 😖

wsmoulinkaa
12. zář 2009

a líbí se mi, že někdo dá jméno Markéta...jako já 😀 😵 😵 😵

wsmoulinkaa
12. zář 2009

peta - ty ji máš a má svátek a narozky v jednom měsíci co....moje nikola má taky tak a nevadí mi to, ale jí jo 😀

beranek
12. zář 2009

Ahoj 😉
Tady je docela dobrý odkaz na jména a jak se jejich oblíbenost vyvíjela v jednotlivých letech, stačí kliknout na příslušný rok dole a napsat do odkazu jméno:
http://www.detijmena.info/rok2008/ANEZKA.html

petamarketka
12. zář 2009

wsmoulinkaa jo jo, mají to tak obě holky 🙂 Péťa má také nar. a svátek 13 dnů od sebe. Markétka 5 😅 Alespoň si nebudou závidět, obě mají prázdninové nar. i svátky. Nebudou moct nosit bonbony dětem do školy (to mě vždy mrzelo - jsem na tom podobně - ostatní děti mohly a já ne...) No, alespoň ušetříme 😅

doublemamca
12. zář 2009

mne osobne sa dedenie mien nepaci...sama by som teda po otcovi alebo po mne meno nikdy nedala,aj keby sa mi samotne meno pacilo...pride mi to neoriginalne 😒 mno ale nic proti tradicii

petamarketka
12. zář 2009

Ber - vážně zajímavý odkaz !!!! V Roce 1980 bylo narozeno 4500 Peter, loni 280 😀

beranek
12. zář 2009

Peti, no právě, myslíme si, že dáváme originální jméno a pak zase tak originální není 😀 Náhodou Petra patří mezi nejoblíbenější jména vůbec u nás a vůbec není špatné 🙂

wsmoulinkaa
12. zář 2009

taky jsem jukla..je to super a nenašla jsem mého Radka 😀 tomu ani říkat nebudu 😖 😀

wsmoulinkaa
12. zář 2009

petruška je pěkné jméno...ale vzpomenu si na cíga 😀 😀 sorrýýýý 😉

xaverov
12. zář 2009

🙂 holky, děkuju za reakce a doporučení. Teda ehm, že bych teď teda měla úplně jasno se říct nedá, ale většina (konkrétně 5:3) potvrdila spíše ten opruz kolem toho. Zdrobněliny i v dospělosti (máme v rodině 35letýho Beďulku) a ten chaos s poštou. No teda pořád moc nevím, samozřejmě, že se rozhodneme podle sebe, ale chci se rozhodnout správně a k tomu mě zajímají a potřebuju názory lidí, kteří s tím mají přímou zkušenost.

Jak psal Tommik, dědení jmen mně taky přijde takový správně pyšný (ve smyslu sebe-vědomý) a konzervativní. Bez fantazie mně to určitě nepřijde.No ale zasejc, aby dítě mělo bejt na koho pyšný, žejo? To se asi budu muset ještě hodně snažit a nečučet furt na Koníka. 😅

Kvetinka: Xaver fakt nejsem, to mi věř 😀
A na obranu všech Peter, mě to cíga, byť exkuřákovi, neasociuje, ale vzpomenu si na skalní město v Jordánsku tuším 😉
Jo, ale spíš mě u krásných jmen sejří to, jak se pak v dospělosti przní: např. Veronika-Verča, Kateřina-Káča, Alexandr-Saša, Gabriela-Gábina atd. Takže pro mě je ještě jeden aspekt ve výběru jména, aby to lidi, co nejméně mohli zk....it
Díky, hezkej večer 😉

blka
12. zář 2009

Petamarketka, souhlasit nemusíš 😉

Xaverov, s tím komolením máš pravdu. Manžel se jmenuje stejně jako jeho otec a když jsme spolu ještě chodili, tak mě strašně vadilo (nevím proč 😅 ), když tchýně na jednoho zavolala a neozval se ani jeden 😀 .

joseline
13. zář 2009

beranek: díky za odkaz, je super. Celkem je u toho sranda..Moje jméno bylo v roce co jsem se narodilo dávaný 2000x a teď jen 200..je dobrý vidět, jak to klesalo nebo naopak třeba Nela nebyla vůbec známa a v roce 2008 si o dost polepšila a v r.2009 myslím bude číslo ještě větí, protože kolem mě je to teď samá Nela..
Já mám spíš radši když to jméno není tak oblíbený, samozřejmě hlavně se musí líbit mě..třeba už několik let se mi líbila Ema a každej nad tím kroutil hlavou a teď už je to zase oblíbený..tak čert aby se v tom vyznal 😀

nunacek
13. zář 2009

Co se týče dědění jmen po rodičích nebo po někom z rodiny, tak zastánce toho moc nejsem, ale když se někomu to jméno líbí nejvíc ze všech, tak proč ne, nic špatného na tom není. Ale já bych se tomu raději vyhla, přijde mi lepší, když má každý v rodině své originální jméno 😉

beranek: Super odkaz 😉

petamarketka: Taky jsem Petra 😀 😉

zdenik89
14. zář 2009

xaverovq: mám jméno po mamce a vadí mi to. doma mi říkají většinou zdrobnělině jak na malý dítě. Chtěla bych mít vlastní, jsem přece jiná osobnost. Před třemi mesíci se brachovi narodil syn a dali jmeno po tatkovi. Je to jejich věc, ale ja se snazím uz ted pritelovi vysvětlit jak to je a myslím, že to chápe. Sama někdy nevím o kom je řeč, na koho se volá... i když se Vám Vaše jména líbí moc, nedávala bych je.

Tak si to pěkně promysli :o), určitě vyberete krásná jména. 🙂

xaverov
14. zář 2009

Diky, holky🙂

Zdeniku, vserikajici odpoved. 😉 Pri rozhodovani toho pravyho jmena te budu mit na mysli

zdenik89
14. zář 2009

xaverov: ahojky. původně jsem se měla prý jmenovat Ivana (podle tety), ale když jsem se narodila jako 3 dítě a po dvou klukách jsem byla holka. Tak z toho byla mamka dojatá a dala jméno po ní. Já až budu vymýšlet jméno (což už vymíšlím teda jen tak, že mně to baví), nechci aby se jmenoval po někom z rodiny s kterým se stýkame blízko. Naše mimi bude vlastní osobnost a mít krásné jméno, který si budou všichni pamatovat a hned se bude vědět o koho jde. Přítel má jméno po strejdovi, jeho brácha po taťkovi... se to strašně plete. A všichni jsou sousedi :o)). Měj se krásně.

zdenik89
14. zář 2009

vymýšlím :o). ted jsem myslela na to co pisu ne jak .. 😅

quetinka28
15. zář 2009

ahojte.prosím o radu,vyberame meno pre bábo a chcela by som počuť nejaké nezaujaté nápady na meno pre dievčatko i chlapca,ktoré sa hodia k priezvisku Vajčovec.ak máte nejaké nápady sem s nimy.ďaaakujem

aela
15. zář 2009

ja len k tym menam po rodicoch, ja som po mame eleonora a teraz si toho velmi vazim, nikdy som nepocitila, ze by to mama nejako zneuzivala tym, ze by mi otvarala postu alebo co a to si myslim, ze v dnesnej elektronickej dobe hrozi este menej, okrem toho, mamu volali ela-elka a mna doma volali norika, dodnes som rada, ze mam take netradicne a variabilne meno xi... s manzelom sme sa dohodli, ze dame mena po sebe ale tak opacne, dievcatko bude michaela, syn by bol norbert...

selu
15. zář 2009

ahojki, jen prispeju ze sve vlastni zkusenosti, dali jsme jmeno nasi male po manzelovi, je Michaela a musim rict, ze za A je tatinek strasne pysny a za B se tak v nasem okoli plnem miminek nikdo nejmenuje 😝 😀 a co se tyka toho, ze bych si je doma pletla, pac na ne oba volam "Miso" tak vzdycky presne vi, koho se dozaduju 😀 zatim s tim problem nemame, posleze, ji muzem klidne rikat Ela 😉 jinak ja i muj bracha mame jmena po rodicich ale taky opacne akorat tak, ze mamka je dana a bracha daniel a tatka je lubomir a ja lucie, takze bychom mozna premysleli u druheho mimi, jestli to bude chlapecek, ze by byl taky od eL, ze by treba Lucius nebo Lucian 😕 😀

serenka
15. zář 2009

Ahojky, my máme vymyšlená jména Ema a Josef....čekáme dvojčátka páreček 🙂

leel
16. zář 2009

Ahoojky budouci maminy ja a muj manzel jsme chteli cizi jmena a kdyz se nam pred 18nacti mesici narodila prvni dcera dali jsme ji jmeno Vivien.ted cekame druhe mimi jsem ve 4 mesici a kdyz to bude holka bude to Lussy o ni budeme muset zadat a kluk bude Kevin hodne znami ale skoro nikdo ho nema 🙂 🙂 🙂