Neobvyklá jména pro miminka. Máte tipy?

lion
7. říj 2005

Ahoj holky, myslím, že bysme tady mohly rozjet debatu na téma "jméno pro miminko". Nemáte někdy pocit, že většina jmen v kalendáři je nudná? Máte nějaké tipy na hezká dívčí nebo chlapecká jména? Klidně i neobvyklá? 😉 Tak pište, pište. Koukala jsem, že dost z vás už je těhotných, tak sem s inspirací. 🙂

melisska242
9. kvě 2012

My mame doma Melissu ,.. 🙂))

martaska78
9. kvě 2012

My máme doma Heřmánka 🙂 😉

veselatka
9. kvě 2012

@kali23 😨 😨 😨 fáákt??? mě teda přijde jako normální, nic neobvyklého 😕 máme doma 2,5 letého Tádíka a za ty 2,5 roky už jsme jich teda dost potkali,naposledy dnes na hřišti 😉 a jak ho budu oslovovat?nechápu -je tolik zdrobnělin....

petrajurinova
10. kvě 2012

@kali23 u nás teda po sídlišti Tádů, Tádíků a Tadeášků běhá spousta a zatím mi nepřišlo, že by někomu tohle jméno připadalo nějak extra neobvyklé. Naopak, Tadeášků je v poslední době mezi dětma více než Tomášků a Toníčků.

sashabb
10. kvě 2012

@sammaelka mňa by zaujímalo dané meno, nad ktorým sa všetci tak pozastavovali 😉 ak to nieje tajné teda 😅

kali23
10. kvě 2012

@petrajurinova
@veselatka
no v našom okolí je to len Samko, Alex, Max, Jakub a Adam... 🙂 tak to ste ma potešili 🙂 asi začnem novú éru s menom Tadeáš a SVK 😀 😀 😀 ale svokre to napríklad vobec nevadí, uz máme v rodine ročného Tobiáška, a nikto sa nad tým nepozastavoval...budú kámoši 🙂

llia
10. kvě 2012

@jk77 prepáč, nechcela som nikoho uraziť, asi mi to príde preto, že to meno má v mojom okolí asi každý, ani my sme nezvolili netradičné meno, môj syn je Tomáš, tiež to nie je meno, ktoré by bolo neobvyklé, ale bolo jediné na ktorom sme sa zhodli s mužom, lebo každému sa páčilo iné. Tiež sme občas počúvali, že Tomáš? prečo také obyčajné meno. No preto, lebo rozhodujeme o tom my a tak je to správne. Tak určite Jakub je pre vás meno, ktoré je ako šité na vášho syna.Tak nech sa daríí 🙂

neveselka
10. kvě 2012

Mě se líbí Igor,Alexandr,Tamara,Nina.

silvinka25
10. kvě 2012

netradičné napríklad Brooklynn......Romeo......Samantha....páči sa mi aj Maxim...... 🙂🙂🙂🙂

jk77
10. kvě 2012

@llia My teraz taktiez rozmyslame, ze ak to bude chlapec, tak bude Thomas. Tomas bol dedko, bratrancov syn... A aj teraz sa mi to meno stale paci. Podla mna, dobry vyber 😀 😉 Vsetko dobre..

sal80
10. kvě 2012

@sammaelka Ahoj. A prozradíš Tvé původní jméno? 🙂

kaeth01
11. kvě 2012

@sammaelka mas pravdu netradicni jmeno muze - a mozna ze drive bylo docela na obtiz.. lidi s hloupyma dotazama je taky dost.. bohuzel, jsme narod zvedavcu a vse co je malinko "jine" tak se nad tim maji potrebu lidi pozastavovat.. a komentovat nevyzadanyma poznamkama.. no je to neco na co si v tomhle kocourkove stale zvykam 😒 - ale ver, ze dnesni deti jsou na tom podstatne lepe nez byla nase generace.. cizi jmena, exoticka uz nejsou predmetem vysmechu.. deti to berou v pohode.. je kolem nas dost cizincu, lidi cestuji a stehuji se k nam.. prijde mi to castecne uz normalni - a nasim detem to asi uz taky tak prijde.. takze bych se tolik toho uz nebala.. nejvetsi problem s vyberem exotictejsiho jmena vidim vzdy v nejblizsi rodine a nebo u "sousedu" kteri maji potrebu se ke vsemu vyjadrovat.. ale jakmile ustojis tohle, pak uz vse.. 😎

mirka_mt
11. kvě 2012

@sammaelka V dobe tvojho detstva to bola ešte iná doba, myslím, že teraz sú ľudia viac zvyknutí na neobvyklé mená. Minule som tak rozmýšľala, že odkiaľ vlastne majú malé deti vedieť, či je meno, s ktorým sa stretnú prvýkrát v živote, bežné alebo nie? To len dospelí majú pred všetkým predsudky. Napr. teraz začal s mojou 3ročnou dcérou chodiť do škôlky chlapček menom Chico (čítaj čiko). Ja som sa s takým nikdy nestretla, prišlo mi trošku zvláštne, ale ona kým nechodila do škôlky, nepoznala kopu dalších mien, takže jej príde nové ako aj iné pre dospelákov už bežné mená, napr. Klára, Sabinka, Oliver, Majko. Môžeš mi do IP napísať, aké to bolo meno, ktoré si si zmenila?

petrajurinova
11. kvě 2012

@mirka_mt je to tak jak píšeš. Když začala se synem chodit do školky holčička jménem Tujed, tak to děti braly naprosto v pohodě stejně jako Aničku nebo Elišku. Jenom rodiče zvedali obočí, co to je za jméno když o ní děti doma mluvily - teda dokud holčičku neviděli (je to vietnamka).

mirka_mt
11. kvě 2012

@petrajurinova No, pre deti je každé meno normálne, len dospeláci sú na určité mená zvyknuté a nové (nielen mená) prijímajú ťažšie. Už neobvyklejšie je, že ten spomínaný chlapček je černoško, ale už videla na pieskovisku aj takéto deti (čo prišli za starými rodičmi) a aj v škôlke sa učili, že ľudia majú rôznu farbu pleti.

mia258
11. kvě 2012

Ja nechápem ako sa niekto môže smiať z mien. Pozastavovať sa nad inými menami. Deti to nerobia, len dospelí ich to učia. Nech sa pre mňa za mňa niekto volá aj Mrakodrap Kováč, veď mne to môže byť jedno, nie? 🙂

fafinkka
11. kvě 2012

My máme doma Nathanaela... Všetci si na to zvykli. Páči sa nám veľmi meno Timotej.... tak až bude mať Nathanko (ako on sám seba volá) bračeka, určite bude Timotej 🙂

karina1
11. kvě 2012

ludia maju dnes pekne scestne nazory na to, co je "typicky ceske/slovenske meno". ako pise knappova, na zaciatku sme mali asi 30 mien (myslim, ze tam uvadzala mena ako Krasoslav, Čestimil, Čistoslava a pod.), tie postupne pribudali. Vela mien sa k nam dostalo (ako si to dobre pamataj z jej knihy) okolo 13stor. (to su tie "cisto ceske/slovenske mena" a la Jan, Jakub, Jozef, Kateřina/Katarína, Mária a pod.), ktore sú najčastejšie hebrejského, gréckeho a pod. povodu. V dosledku "prizenenia" sa napr. nemeckych zien do dnesnej cr, pribudali v cr hlavne mena germanofilne, ktore su dnes tak udomacnene, ze nam uz ani nenapadne ich povod. knappova dalej pise, ze tento proces (obohacovania kalendara inymi menami) je prirodzeny a vzdy bude pokracovat.
Takze ak chce niekto echt ceske/slovenske meno, tak by mali svoje dieta pomenovat napr. Krasoslav ;)

Osobne sa mi "cudzie" mena velmi pacia, jedinym meritkom (pre mna) je, ze meno ma pekne ladit s primenim.. ;)

aknel72
15. kvě 2012

@mia258 Nemáš tak docela pravdu děti dokážou být pěkně zlé i když je to rodiče neučí .Zažila jsem to u sebe,u svých dětí a vidím to pořád a příjde mi že je to čímdál horší takže je jedno jaké jméno dáte oni si vždy něco vymyslí.Je už taková doba BOHUŽEL slušnost se vytrácí . ☹

mia258
15. kvě 2012

@aknel72 vymyslia si, ale počujú to doma, v telke, v pesničkých, hrách...
Napríklad:
Bola som na ihrisku s malým 4 ročným dievčatkom, ktoré som strážila. A bolo tam ďalšie, krásne dievčatko v červenom tričku, mulatka. A keď som povedala mojej zverenkyni nech požičia tomu dievčatku (černoške) hračky, tak sa spýtala či to má odniesť tomu dievčatku v červenom tričku. Nereagovala na farbu pleti, že je tmavšia, lebo si to nevšimla. Lebo deti si také veci nevšímajú, až kým ich to nenaučia dospelí.
Rovnako som mala spolužiačku v nezvyčajným exotickým menom na základnej škole, všetkým nám to prišlo normálne, až kým neprišiel jeden deň spolužiak do školy a neprehlásil, že mu rodičia povedali, že má meno ako vysávač...

lili_k
15. kvě 2012

co rikate na jmeno Ava?

lucisa
15. kvě 2012

@lili_k takové si jako umělecké zvolila naše herečka Vendulka z Básníků, Eva Jeníčková, když hrála v USA - tuším celé jméno bylo Ava Jansen.

@mia258 , @fafinkka , @mirka_mt souhlasím s tím, že děti nemají předsudky jako dospělí, vůbec nejhůř berou "novinky" (ať se jedná o jméno nebo životní styl, nebo cokoliv jiného) dospěláci. mají po svůj život zafixovaný určitý standard "normálu" a všechno, co je jiné, je pro ně divné.
Když jsem svou první dceru pojmenovala dvěma jmény a ještě to první je Noemi, moje mamka prohlsáila, že si toho chudáka holku nikdo nevezme s takovým jménem.
Dnes je zcela běžné dávat dvě jména, cizí jména a můžu říct, že ve školce a teď ve škole nebyl vůbec žádný problém, prostě ji děcka znají s tímhle jménem a basta. Co by na tom vymýšleli za kličky, proč zrovna tohle.

Kámošky dcerka má ve třídě Bereniku, Savannah - říkjí ji normálně Savanka, ona má tuším mexického otce, takž i to příjmení je exotické a nikomu z dětí to divné nepřijde, proč?

lucisa
15. kvě 2012

Ad česká jména - ruku na srdce, když se dostalo na veřejnost, že třeba Petr Hapka má syna Haštala, Hanychová Kryšpína, Žilková Kordulu, tak každý hleděl, co to zase vymýšlejí za ptákoviny a podle mě byla tato jména kdysi mezi českým lidem mnohem častější než Petr, Lenka, Jiří atd.

adriana7
15. kvě 2012

@lucisa , "chudák holka" 😀
...aj my máme dievča s menom mia a moja mam prehlásila, že to si aj tak nikto nezapamätá, tak ju budeme oslavovať na máriu v auguste...keď som povedala, že to bude 2.2. ako je riadne v kalendári (švédskom), tak sa to nepáčilo 😒
...pritom práve z márie sme vychádzali, ale babku volali len mara, a tomu som sa chcela oblúkom vyhnúť

mia258
15. kvě 2012

@adriana7 moja sa vola Amelia a vsetci sa ma pytali ci som to vycitala v nejakej knihy od Steelovej 😠 🙄 🙄
Teraz mam muza francuza a tu je to bezne ako u nas Lucia, Zuzka, Katka,...

karina1
15. kvě 2012

@lili_k @mia258 Ava aj Amelia su nadherne mena! ;) obe som mala v zozname ;)

lucisa
15. kvě 2012

@adriana7 , @mia258 Amelie je moje nejmladší dcera a taky ji voláme Mio, ona to uměla nejdřív vyslovit, než Ameli nebo její druhé jméno Sophie, Mia se jí dobře vyslovovalo.
Naštěstí moje mamka po zkušenostech z prvních dvou vnuček už neřekla ani popel, zvykla si 😀 😀 😀

kaata22
15. kvě 2012

Máme doma Robina a jsem s tím jménem spokojená. Někteří lidé se na to jméno netváří, ale nám se líbí 🙂
Druhé bude buď Maxim. A holčička buď Karin, nebo Emily..

lili_k
15. kvě 2012

@kaata22. je Robina mam taky vybraneho, pro kluka, ale libi se mi i pro holku (Robin) .. Ava se mi ale libi vic 🙂 Jeste klucici jmeno Darek, do tojo jsem se uplne zamilovala, bohuzel nam nejde k prijmeni..

lili_k
15. kvě 2012

Me to bavi vybirat jmena, manzel nechape co furt s tim mam 😀 on mel pro kluky vybrano hned, ani nad tim moc nedumal 😀