Neobvyklá jména pro miminka. Máte tipy?

lion
7. říj 2005

Ahoj holky, myslím, že bysme tady mohly rozjet debatu na téma "jméno pro miminko". Nemáte někdy pocit, že většina jmen v kalendáři je nudná? Máte nějaké tipy na hezká dívčí nebo chlapecká jména? Klidně i neobvyklá? 😉 Tak pište, pište. Koukala jsem, že dost z vás už je těhotných, tak sem s inspirací. 🙂

renat
26. kvě 2013

Na kluka také nevím... Líbí se mi Viktor..Ale musí projít přes manžela... 🙂

ivash
30. kvě 2013

Ahoj holky,co říkáte na jméno Damián?Nějak se s manželem nemůžeme dohodnout na jméně a tohle by se nám líbilo není až moc neobvyklé?

demian
30. kvě 2013

@ivash Proč by ne? Mně se už z principu líbí 😀
Už jsem ho slyšela, ale určitě nebudou ve třídě 2.
Vím, že význam jména je oficiálně jiný, ale mně vždy evokuje starořecké "daemon", tedy démon. Ale ve smyslu osobního průvodce, ducha, není v tom nic negativního.

andulka86
30. kvě 2013

ahoj, já jsem narozená před revolucí, kdy se lidé začali osmělovat a pokukovat po západních jménech, režim byl volnější a tak jsem vyrůstala v generaci Denis a Nikol, Patriků a Dominiků. S bratrem jsme tehdy jako Anna a Matěj byli docela za exoty. Dneska je naopak renezance staročeských jmen, frčí Anežky, Agáty, Tadeášové a Matyášové. Fakt je, že každé jméno je krásné a jedinečné, když ho nosí vaše dítě, ale jak u prvního tak u druhého těhotenství jsem se snažila eliminovat ty úplné trendy takže, i když se mi Ema nebo Karolína moc líbí nedala bych jí, aby nebyly v ročníku čtyři.
Fakt je, že mi vždy přišel větší problém výběr klučičího jména, manželovi se asi líbí jen to jeho. Můj favorit byl Viktor, ale toho by nerozdýchal, takže nakonec dobře, že čekáme zase holku

ivash
30. kvě 2013

@demian No právě to jsem taky nechtěla,když začal chodit nejstarší syn do školy tak byli Markové ve třídě 3,druhý Filip měl taky spolužáka stejného jména a Dominiků je taky ve škole celkem dost,tak jsem chtěla něco jiného neobvyklého,snad to nebude až tak moc.Strašně jsem si přála holčičku Theu ale není mi cácorka souzená 😢

petrajurinova
31. kvě 2013

@ivash taky jsem chtěla mít doma Damiána, ale u manžela to neprošlo kvůli nějakému filmu, ve kterém se tak jmenovalo dítě, které mělo být ztělesněním satana.
Jinak zas až tak neobvyklé není - aspoň tady v blízkosti polských hranic (v Polsku je to naprosto běžné jméno jako u nás třeba Filip), osobně v okolí znám 3 Damiány ve věku do 10 let.

blue99
31. kvě 2013

Deva,Dário,Maristela

vejulinka
31. kvě 2013

Ahoj, máme termín listopad/prosinec a mě se líbí pro holku Eva, jen by to měla všechno v jeden měsíc, není to hloupé?
Jak kdyby to byl kluk tak by přítel chtěl Matyáše. Jak Vám zní Matyáš Matoušek?
Děkuji za rady. 😉

andulka86
2. čer 2013

@vejulinka já bych Evičku klidně dala, když se Vám líbí, nesvazujte se nějakým svátkem. Slavte její jmeniny třeba na Evelínu, vždyť je to jedno. Můj muž je Petr a každý mu přeje v únoru a on je přitom z rodiny zvyklý slavit svátek na Petra a Pavla v červnu. V dospělosti už se ten svátek stejně tak neprožívá. Já bych se svátkem neomezovala.
Co se týká Vašeho chlapeckého výběru, tak mi nepřísluší to posuzovat, je to Vaše věc, Vaše volba. Jenom, když si to jako muzikantka řeknu párkrát za sebou, tak mi to zní hodně měkce. Tím, že vaše příjmení zní jemnější, měkčí bych dala mužské křestní jméno tvrdší. My jsme např. Dolejší a tak bych dala kluka třeba Petr, Richard, Viktor, aby to neznělo ušišlaně. Ale je to fakt jedno, akorát hrozí riziko, že Matyáš i Matouš jsou jména podobná, tak aby si lidé nepletli jak se vlastně jmenuje kluk křestním a neměli tendenci ho oslovovat Matouši

sarriku
4. čer 2013

Ahojky holky, máte tipy na jméno pro chlapečka s příjmením Matějíček?
Manžel se jmenuje Jiljí a chce jméno po něm, ale mě se moc nelíbí, je problém ho vyslovovat, no prostě ne-e.
Společná představa by byla Matouš, ale zase se mi to zdá moc profláklé., pořád to není ono:-/...nevím.
Pro holčičku máme Julie, Nina nebo Valerie.

sjva
13. čer 2013

My mame Vincenta a Alexe a sestra Sylvestera..

jenney
16. čer 2013

Jak se bude skloňovat jméno Matěj a Vanesa?Mates nebo Maty je přece od Matyase nebo Matyáše a u vanesky je to Vaneso nebo Vanesko, jinak to ani nejde ne?Prosím o radu 😉

zuziik21
16. čer 2013

Ahoj,my jsme taky chtěly který se moc nepoužívá a neobvyklé 🙂 Máme holčičku ,tak jsme přemýšlely a nakonc jsme jí daly jméno Vanesska 🙂

h2
16. čer 2013

@sarriku Ahoj, ak môžem radiť, tak priezvisko máte pomerne dlhé, k takému sa vždy viac hodí krátke krstné meno a naopak, ku krátkemu priezvisku dlhé krstné. To je základné a jednoduché pravidlo. Takže pre dievča by som vynechala meno Valerie. (Skús si to pomaly vysloviť: Va-le-ri-e-Ma-te-jíč-ko-vá).
Ináč, ja tu veľmi nezdieľam nadšenie z "netradičných" mien, lebo teraz je taký trend, že všetci chcú mať netradičné a už je toho veľa a nezdá sa mi to ani zaujímavé a ani férové voči dieťaťu, ktoré bude s tým menom potom žiť celý život, len preto, že rodičia sa vyzúrili na mene, aké nemá fakt úplne nikto. A teraz majú netradičné všetci, Sebastiánov, Maximov, Markusov, Christopherov, Sophií, Vaness a im podobných sú plné škôlky. My sme dali tradičné a celosvetovo známe meno Viliam a všetci sa nás pýtali, že prečo sme mu dali TAKÉ meno.
Ale už som sa moc rozkecala a Ty si chcela tip: Jan. Jan Matejíček, super! "Prichází prezident České republiky, pan Jan Matejíček." Hm, čo Ty na to? 🙂

jenney
17. čer 2013

@zuziik21 A jak to skloňujete?

cuddle
20. čer 2013

@vejulinka
@sarriku máme také příjmení na Ma a jména od Ma jsem zavrhla, byt je manzel Martin, tak to Ma Ma mi tam proste vadi a u Vás obou by kdyby jste dali Matyáš / Matouš Mat...tak už by tam bylo Mat Mat zdá se mi to moc ☹
ale znám chlapy co se jmenují Martin Martínek, Jakub Kuba, Petr Petrovský - takže asi to možná vadí jen mě 😀 stejně tak jako jména po rodičích, chci aby naše dítko mělo svoje vlastní jméno , ne to naše
dobrý výber 🙂

petrajurinova
20. čer 2013

@jenney v okolí je pár Matějů a všichni na ně volají Matýsku, Maty, nebo Maťo, Vanesu znám jednu (už teda dospělou) a tu přátelé a známí oslovujou Vanis nebo Nesí.

sarriku
20. čer 2013

@h2 ahojky, díky za tip🙂))
mě se pro chlapečka líbí Mojmír. To jméno mi přišlo fajn už v dětství, kdy se Mojmírek stal hlavní postavou mé povídky😀.
Mojmír Matějíček vypadá dobře🙂

h2
22. čer 2013

@sarriku Mojmír Matějíček znie super, ak sa Ti to páči, tak to určite dajte, musíš manžela nejako prehovoriť. 🙂 Ináč, mne sa páči, keď má niekto rovnaké iniciálky (aj ja mám, preto mám nick h2, aj keď teda krstným menom som Hedviga a to som si teda v detstve a aj v puberte užila svoje, asi preto nie som zástancom netradičných mien, bola som jediná v šírom okolí a mnohí to meno predtým ani nepočuli). 🙄

sarriku
23. čer 2013

@h2 já znám Hedviky dvě. Jedna kamarádka z dětství, navždy Héďa a babička je Heda🙂) Moc pěkné jméno.

sarriku
1. črc 2013

@h2 ahoj, tak už jsem manžela překecala🙂))) povolil v nějaké chvíli, kdy byl naměkko, už ani nevím z čeho😀
a dokonce mi povolil i Violu 😉

petula8
6. črc 2013

mne sa páčia Chloé, Noémi, Aurora, Lara, Zara, a chlapčenské Alex, Zac, Ryan, Niko

jinule
6. črc 2013

mě se líbi anika 🙂

jancidlo
16. črc 2013

Ahoj, mám problém stejne jako vy vsichni. Vybíráme jméno pro holcicku. Manzel nemá rád klasická ceská jména, já zas naopak. Máme doma uz kluka a na jeho jméne jsme se nemohli shodnout az do porodu. Nakonec jsme si na porodním sále hodili korunou a vybírala jsem jméno já. Nechtela jsme manzela z vyberu zase moc "vytesnit", tak jsem se snazila najít jméno, které je cizí, ale vlastne ceské. Syn se jmenuje Mathias a pritom je to uplne klasickej Mates 😅 . A jelikoz jsme hodne cestovali a máme spoustu známých po celém svete, jméno Mathias bylo vítáno. Ted ale resíme stejný problém s holcickou. Bohuzel mi manzel rekl, ze kdyz já jsem vybírala na kluka, bude on vybírat on na holku. Jméno je WINNIE a celá rodina si do poslední chvíle prejeme, aby si to jeste rozmyslel. Vubec nevím, jak bychom jí ríkali, to je jedna vec a druhá, ze jsme meli psa-fenu tohoto jména a nikdo jí nerekl jinak nez "Picurína", protoze byla strasne vycuraná. Uz se nám to krátí, jsem v 7mesíci a o jméne radeji nemluvíme. Kdyz mluvíme o mimi v brísku, mluvíme o ni jako o Picuríne... (koupili jsme Picuríne..., jdu spát k Picuríne do pokojíku..., Picurínka má dnes fitnes den...) Mám obavy, ze pokud si to manzel nerozmyslí, má to jasný, chudinka (Windule, Pindule..., Picurína) ☹ . Co delat? já bych moc chtela Annu (Anne, pro manzela), syn chce Julinku. Jeste máme v seznamu Lea, Mia, Victoria, Katerina. Ale manzel nechce ani o jednom slyset. Poradte, prosím...

petrajurinova
16. črc 2013

@jancidlo a zjišťoval si manžel, jestli vůbec může tohle napsat na matriku jako jméno? Já znám Winnie jenom jako domáckou podobu jména Winniefred a teda jmenovkyni paní Mandelové bych doma asi nechtěla.

aurorag
16. črc 2013

@rnika
@irriss
Na Sr to mame vo forme Genoveva, podla francuzskej svatej, poznam viacero babiciek nad 80 rokov s tymto menom. A volaju ich skratkou Fefka, to je otras!

lucisa
16. črc 2013

@jancidlo schválně jsem koukla tady:
http://www.kdejsme.cz/jmeno/Winnie/hustota/
V naší republice není ani jedna nositelka tohoto jména, tzn. že budete muset žádat matriku o povolení a doložit nějakým dokumentem, že tohle jméno někde ve světě existuje, není hanlivé nebo jinak snižující úctu člověka, jedná se opravdu o jméno a nikoliv o název věci a je možné jej dát osobě ženského pohlaví. Příp. tohle dokazování nechat na znalkyni - je otázkou, jestli to nebude trvat ještě dýl.
Pak vám to možná schválí, ale vzhledem k tomu, jak kousek máš do porodu, tak bych to natahovala, zašla na matriku třeba měsíc před porodem a určitě se to nestihne schválit a vy budete muset dát něco jiného. Není to tak jednoduché 😉

dadulajda
16. črc 2013

Baby poradite?? je to az moc divne,ked chcem dceru pomenovat Liana Cristin Hoppanová?? vsetci v rodine su taki konzervativci stari...ale by som chcela nieco chic 😉 taka v triede asi nebude, len sa bojim aby jej nenadavali
"Liana, hod mi kusok lana!" 😖

jancidlo
16. črc 2013

@petrajurinova Samozrejme ze zjistoval. U prvního decka jsme si pohlaví nenechali prozradit a uz mel tohle jméno pripravené. takze to bylo napínavé az do konce. Nastestí se narodil kluk. Na matrice mu rekli, ze pokud to jméno ve svete existuje (strucne receno), není zádný problém jméno nedat ☹ .

zuzanocka
17. črc 2013

Ahojte. Mne sa velmi pacilo pri 1. tehotenstve meno Yorik, myslim, ze keby bol chlapec, aj by to meno dostal. Pri druhom zas mal byt Aaron 😵 Raz, ked budem mat chlapceka, aj Aaron bude 🙂 Este sa mi paci aj Robin - v Cechach sa vraj pouziva, u nas som ho teda este nezaregistrovala 😝 ale asi by sa mu smiali, ze "Robin Hood" :-/