Neobvyklá jména pro miminka. Máte tipy?

lion
7. říj 2005

Ahoj holky, myslím, že bysme tady mohly rozjet debatu na téma "jméno pro miminko". Nemáte někdy pocit, že většina jmen v kalendáři je nudná? Máte nějaké tipy na hezká dívčí nebo chlapecká jména? Klidně i neobvyklá? 😉 Tak pište, pište. Koukala jsem, že dost z vás už je těhotných, tak sem s inspirací. 🙂

domka
23. únor 2006

Mnauu - Já nemyslela, že by rodiče měli přemýšlet, jestli si jejich dcera vezme nebo nevezme nehodící se příjmení po svatbě. To už bude čistě záležet na názorech a pocitech té, už dospělé, dcery. Já to myslela jako varování, když rodiče jméno teprve vybírají, aby přemýšleli o shodě toho křestního s rodným příjmením dítěte. Tím totiž umožní to, že pokud bude mít jednou budoucí manžel dcerušky nehodící se příjmení, může si ona nechat svoje, které se hodit bude. Kdyby ale měla to nehodící se příjmení rovnou od narození, nezbývalo by jí než doufat, že jednou její vyvolený bude mít příjemní lepší, a to je přece divný.

mnauu
23. únor 2006

domka to je fakt 😀 nase deti budou mit prijmeni po tatinkovi (ja mam obe) a presne kvuli jeho prijmeni mame vybrana prave ne ta nejfrekventovanejsi jmena, protoze to zni moc hezky a bude v budoucnu zalezet jen na nich, co s tim provedou 🙂

janis
28. únor 2006

Ahojky všechny, také mám zásadu krátké jméno, dlouhé příjmení nebo obráceně. Já mám to druhé. Tak bych to chtěla dodržet i u svých dětí. V případě, že budeme mí t s manželem chlapečka, dala bych jméno Tadeáš, Štěpán nebo z těch kratších David, Filip. Holčičku bych pojmenovala asi Sofie o dalších dívčích jménech jsem zatím nepřemýšlela. Máme více jmen vybráno na kluka tam se mi zdál výběr jednodušší. A také bych hleděla na to, aby se příjmení hodilo ke jménu. Př. Vanessa Ciprysová, Sofie Blažková. To se mi k sobě jaksi nehodí. Jsou to krásná a vznešená jména a obyčejná příjmení. Pozn: Nechci tím nikoho urazit, byl to jen příklad.
Také bych řekla, že poslední moderní jména a také často dávaná jsou Karolína, Nikola a Natálka. V mém okolí je těchto jmen až moc, tak těmto bych se já osobně chtěla vyvarovat.

domka
28. únor 2006

Ještě připomínku k volbě jmen.
Kromě toho, aby se křestní jméno typově hodilo k příjmení (viz moje předchozí příspěvky a příspěvek Janis), bych ještě doporučila brát ohled na to, aby nebyl komplet moc tvrdý. Je-li v příjmení R nebo Ř, nedala bych křestní s tímto písmenem - např. Richard Rejfíř, Barbora Broumová.....
A taky bych doporučila hledět na to, aby komplet nezněl jako říkanda - Karel Havel, Marek Mládek....

byyz
28. únor 2006

domka můj skoromanžel má známýho-jmenuje se Řehoř Příhara 🙂

len
28. únor 2006

Byyz, tak pevně doufám, že aspoň chudák on i jeho široké okolí umí vyslovovat Ř 😕

herminka
28. únor 2006

Zdá se mi dost blbé, když rodič nebo i starší sourozenec neumí R nebo Ř a dají s tímto písmenem jméno mladšímu dítěti - napodobováním se dítě přece jen učí nejvíc... Chce to fakt dosti důkladně promyslet 😉 Přítel má tu smůlu, že má problémy s vyslovováním S a má ho v příjmení, takže mu lidé pak nerozumí ☹ Do křestního jména ho dítěti určitě nedáme (už proto, že by minimalně dvě S zněly jak klubko hadů 🙂 ).

zvizatinka
28. únor 2006

Tak to me se libi pro holku: Terezka, Baruska; pro kluka: Jan (Honzik - po tatkovi 😢 ), Ondra nebo Tomas... Ale Honzik vitezi 😀 Honzik a Terezka - to se mi tak libi... Ted uz jen aby se sen stal skutecnosti... Ale to ma jeste nejaky ten patek cas 😉 I kdyz... Moje znama ceka kazdou chvili druhy mimco a je ji 19 (mozna "uz" 20 😅 ) 😅 To jsem trosku pozadu 😀

zvizatinka
28. únor 2006

Jinak bych svemu diteti nedala jmena jako: Rudolf, Antonin, Bohuslav/a, Bohumir, Vlastislav, Kvetoslav --- a ostatni -slavove, -mirove (vyjma Miroslava, to celkem jde 😉 ), Vaclav, Kvido a podobna DOST neobvykla jmena 😀

honzina
1. bře 2006

Zvizatinko - tak to my bysme zase klukovi jméno Antonín klidně dali. 😉 😀 (manžel je Toníček) 😉

Na holčičím jméně se zatím nedokážeme domluvit - ale ono to nespěchá. 😀

domka
1. bře 2006

Holky, a co říkáte na jméno, které dala svému synovi Aňa Geislerová? BRUNO FIDELIO JANÁČEK........

To je kombinace, co! Nejde z těch jmen utvořit ani jedna dvojička, která by šla k sobě - Bruno Fidelio, Bruno Janáček, Fidelio Janáček........ Kdyby byla bývala nechala svému synovi svoje příjmení a jmenoval se Bruno Geisler, znělo by to sice hodně německy, ale sedělo by to k sobě a věřím tomu, že by se nad touto kombinací pozastavilo jen velmi málo lidí.

honzina
1. bře 2006

Já z toho mám dojem, že to byl záměr. Schválně, aby si to každý zapamatoval, aby si toho každý všiml... 🙂

honzina
1. bře 2006

Jo, docela by mě zajímalo, jak mu říká... 😅

domka
1. bře 2006

Říká mu BRUNÍK. Zahlídla jsem to v nějakém rozhovoru.

andy29
1. bře 2006

tak jsme zrovna diskutovali s pritelem jaka jmena bychom chteli. Vzhledem k tomu, ze pritel neni z Cech a jeste nevime, kde vlastne deti budeme vychovavat, tak jsme se snazili vymyslet jmena, ktera by se psala stejne v obouch zemich, alespon podobne se vyslovovala, nevypadalo to strasne s jeho prijmenim a aby se nam ta jmena take samozrejme libila... vrazedna kombinace, ale nakonec uz mame rozhodnuto o holcicce a to bude Sandra a co se tyce kluka tak nam prozatim vede Sebastian.. 🙂

ikke
1. bře 2006

andy, my sme na tom podobne, a este bolo treba brat ohlad na starych rodicov, aby babky vedeli na svoje vnucatka nejako normalne zvolat a nepolamat si pri tom jazyk 🙂

andy29
1. bře 2006

ikke, tak jsem rada,ze v tom nejsem sama.. a pro jaka jmena jste se rozhodli vy?

anastazie
2. bře 2006

honzi, ana mu rika normalne bruno...bruniku..jak jinak, ze..nikdy jsem teda neslysela, kdyz nekdo pojmenuje svoje dite 2 jmeny, ze by ho pak tak oslovoval, volal na nej...
domko, jinak tahle doporuceni nemam rada...treba zrovna neco, co by se podle tebe nemelo...se nam libi..
jo a dve s by u nas zrovna byla 😀 kdyz nekdy bude kluk, herminko..budem mit doma hade 😉

herminka
2. bře 2006

Anastázie, proti gustu 😉 Ale mně se dvě S nelíbí, už mi to připadá moc syčivé, přestože se mi strašně líbí jméno Světlana, navíc iniciály SS 😒

anastazie
2. bře 2006

no jo, hermi..nam to neva..bude SS 😀 a bude mit cizi jmeno...no..libit se to skoro nikomu nebude, to vim uz tedka...ale nam jo! a treba to bude holka...a ta ma u nas vybrane min kontroverzni jmeno 😀

domka
2. bře 2006

Anastazie, pochlub se nám těmi jmény, cos vybrala. Když už se tu o jménech debatuje a většina z nás to udělala.
Jinak samozřejmě chápu, že se ti nemusí některá doporučení líbit. To je tvoje věc. Já se jmény už několik let dost zabývám, protože mě to baví, takže ta doporučení jsou jen s dobrým úmyslem 🙂 . Znovu ale opakuji, že každému se líbí něco jiného a pokud se ti kontrasty líbí (např. Bruno Fidelio Janáček, Samantha Troubalíková), je to tvá věc. 😎 😎 😎
Každopádně přeju "dobrou ruku" při volbě jména potomkovi. A hodně štěstí!

anastazie
2. bře 2006

domko, zrovna u tohoto tematu, me nazory ostatnich na nami vybrana jmena, nezajimaji...a uz vubec se mi nechteji psat v kombinaci s prijmenim...proto se jimi nechlubim...a co kdyby se nekterym tady zalibila a masove by se zacla pouzivat 😉 ted vazne, tebou podane priklady se mi vubec nelibi, to ale neznamena, ze jina kontrastni jmena se mi nelibi take...a neslo jen o kontrast...vis, ja nemam rada takova ty pravidla, co by se melo...a co by se hodilo..atd. proto jsem reagovala ,chlubit jmeny se nehodlam a kdyby te to jooo zajimalo do IP ti to klidne napsiu, zas az tak sokujici to neni, neboj 😀

domka
2. bře 2006

Anastazie - zvědavá na křestní jména jsem hrozně! Neboj, ne proto, že bych je chtěla dát, já už vybráno mám (pro kluky, nad holkama se ještě domlouváme), ale spíš proto, že mě zajímá pro jaká jména dneska rodiče sahají. Zvlášť, když jsi mi psala, že nepatří tvoje jména mezi ty klasická, jak já říkám kalendářová! Vítám totiž, když rodiče volí něco nápaditého a ne jména, která patří mezi desítku, dvacítku nejdávanějších. Mimochodem, já se nebojím, že by se mnou vybraná jména začala dávat v nějakém masovém měřítku. Lidi totiž nemají odvahu. 😎
Akorát se nechytám s tím, kam bys mi je napsala. Netuším totiž, co to je "IP". 😖

domka
2. bře 2006

Anastazie: Ještě jsem chtěla napsat, že nejsou obecná pravidla toho, co by se mělo nebo nemělo jak volit u jména a příjmení, ale rodiče by měli u volby toho křestního jméno přemýšlet nad tím, jak to bude znít s příjmením. To dítě totiž nebude mít jen křestní jméno, ale i to příjmení, a to možná celý život (v případě kluka určitě). Pak se stane, že jméno s příjmením dohromady vypadá komicky a chudák to dítě. Ta Samanta Troubalíková totiž existuje, to nebyla legrace.
Já taky dřív byla přesvědčená o tom, že nebudu brát ohled na soulad křestního jména s příjmením, ale postupem času, kdy jsem se setkala s několika lidmi, ktěří měli opravdu hodně zvláštní kombinaci jmen a viděla jsem, že sami nejsou spokojení, nechci, aby tak dopadlo i moje dítě. Příklady těch jmen? Narcis Prcínek, Albín Jurášek, Všemír Němec, ta Samanta Troubalíková........

sterbovalucie
2. bře 2006

domko: ty znáš teda lidí 😀 IP=interní pošta - to nahoře na obrazovce

ika.t
3. bře 2006

Nikdy bych nevěřila že je tak těžké vybrat jméno pro ty drobečky, neznám to tedy ze své zkušenosti ale má kamarádky z manželem ty teda vedou do slova boj, vždy se na něčem dohodnou a její muž to na konec změní poslední ránu tomu dal když přišel a řek jí že holčička bude Libuška s tím se teda rozhodně nechce smířit tak jsem zvědava jak to dopadne 😨 My už také pracujem na miminku a se jmény jsme problém neměli u kluka to bylo jasný už dávno bude to Tomášek po tatínkovi z holčičkou to bylo trochu horší na konec jsme to udělali formou losování měli jsme asi 8 jmen co se nám líbili a každý jsme si jedno vybrali pak už se losovalo jen z těch dvou zůstala nám tam Gábinka a Alexandra na štěstí pro mě to na konec vyhrála Alexandra takže na 100% to bude Tomášek a Sašenka jen mám trochu obavy aby jí neříkali sušenko. 😢
Vždy jsem si přála Natálku ale tu má bohužel bratr tak by to bylo blbý jinak se mi líbí spoustu jmen jako Karolínka, Magdalénka o té také ještě uvažuju ale už jsme si řekly že to nebudem měnit, Nikolka, Natálka, Kristínka, Zoe, Matýsek, Lukášek, Samuel toho jsem chtěla kdyby neuspěl tomášek ale to mi bylo zatrhnuto a takových jmen je víc a víc všem přeji štastnou volbu při vybírání jmen
😉

domka
6. bře 2006

IKA.T - vždyť se nemusí Alexandře říkat Sašo, Sašenko. Můžete jí přece říkat Sandro nebo jinou odvozeninou od tohoto jména - Alexis, Alexa, Ala, Lexa...... Jak se vám bude líbit. Pak se nebudeš muset bát té "sušenky". Domácká podoba "Saša" není přece jediná (ikdyž asi nejčastější). 😖

anastazie
6. bře 2006

domko, zkus se podivat na horni listu - interni posta - mela bys mit jednu novou zpravu ode me 😉

ika.t
6. bře 2006

domka: to máš asi pravdu ale víš jaký dovedou být dnes děti zlý? ale zase až tolik se toho nebojím myslím si že to bude dobrý a kdo ví třeba budem mít na konec kluka 😉

kk
6. bře 2006

přítelovi se hrozně začalo líbit jméno Hannah - taky se mi moc líbí, ale vůbec netuším, jestli by to tu v této podobě vůbec dát šlo a navíc se bojím toho, že by se stejně sklouzlo k tomu, že by se jí říkalo Hano - a to mě fakt moc nebere