Neobvyklá jména pro miminka. Máte tipy?

lion
7. říj 2005

Ahoj holky, myslím, že bysme tady mohly rozjet debatu na téma "jméno pro miminko". Nemáte někdy pocit, že většina jmen v kalendáři je nudná? Máte nějaké tipy na hezká dívčí nebo chlapecká jména? Klidně i neobvyklá? 😉 Tak pište, pište. Koukala jsem, že dost z vás už je těhotných, tak sem s inspirací. 🙂

nunacek
25. srp 2010

@kacerka Mně osobně taky u některých jmen štve, že se používají zdrobněliny 😒 Některá jména jsou prostě krásná v tom původním tvaru. U některých jmen je ale zase dobré používat lehké zdrobnění. Ale u toho Richarda se obávám, že nikdo nebude malému mimču říkat Richarde, ale bude to Ríša, Ríšánek, Ričí, apod 🙄

kacerka
25. srp 2010

@nunacek jj, já bych mu říkala Ričí nebo Riki, ale je mi jasný, že ostatní by používali zejména Ríša 😝 😝

mv
25. srp 2010

@kuchy no právě, holuba fakt nee.... 😉

janicka006
25. srp 2010

Holky když tady mluvíte o těch komoleninách,tak musím přdat jednu se kterou mne vyloženě sejří moje tchýně.Nevím proč,ale naší holčičce říká Míšenko...vrrrrrrrr....Je to MIchalka a ne žádná Míšenka.Jsem na to strašně alergická!!!

nunacek
25. srp 2010

@kacerka Riki bych říkala Erikovi. U Richarda mě tahle zkrácenina nikdy nenapadla 😅

@janicka006 Míšenka - vybavilo se mi míšenka Apanači 😀 Nedivim se ti, že se ti to nelíbí.

lucisa
25. srp 2010

Mě se líbí jména na -áš, dokonce když jsem čekala druhou dceru, tak pro kluka jsme měli nachystáno Matyáš Tobiáš (dáváme dvě jména), ale byla to provokace, že by se jmenoval jak rým do básničky, páč u druhé dcery jsme jako jediné věděli pohlaví předem.

A mě se Jonáš líbí moc. Oslovení Riki u Richarda jsem už slyšela, u Erika ne... 😖

kalo
25. srp 2010

Nedávno jsem slyšela v rádiu mluvit jakousi Doktoru /nebo filosofku-nevím 🙂 / se kterou byl rozhovor na téma jména dětí..Říkala, že není dobré dávat jména po někom..např.po tatínkovi, po dědovi....Jakože se tím jménem přenese na dítě cosi jako životní karma, toho čí jméno dostane. Že se na něj přenesou i všechny břemena, včetně negativních...Mě se tento názor líbil a zdál se logický..protože už to, jaké jméno člověk dostane, nějak člověka vystihne, určuje...Staré "Nomen-omen" 😉

sirael4
26. srp 2010

@lenkabu Vanda je hezké jméno, koukám, že dcerka je Vanda 🙂 a proč má jedna z dcer dvě jména a jedna jen jedno, to byl záměr?

@kuchy No, Tobiáš bych řekla že se taky značně rozmáhá....mě by se třeba líbilo k Matyášovi Ondřej, Vojtěch....nebo něco takového (i když Ondřejů i Vojtů je taky dostatek...). Znám třeba kombinace Lukáš, Tomáš a to se mi teda faktys nelíbí 😝 takže spíš souhlasím s @jasekd ...někdy není nejlepší dávat originální jména....Jakub je krásné, i když jich je dost. Ale zase proč ne? Třeba ta vlna zrovna odezní, teď chce mít každý originální jméno....A jak jsme se tu bavili....ty jména slyšíš hlavně taky proto, že se na ně víc soustředíš, když se ti líbí....
A nebo jak navrhuje @nunacek - Tadeáš, to je hezké a není tak ohrané...

sirael4
26. srp 2010

@kalo no možná na tom něco bude......na druhou stranu, přemýšlím, jestli to není spíš tím, že tam hrají roli geny...
Přeci jsou celé generace, kde se jména "dědí"...a i my jsme pro chlapečka měli připravené jméno po někom z rodiny....tak mě to docela zajímá, řekneš víc?

lenkabu
26. srp 2010

@sirael4 dík 🙂 Alice se jmenuje ještě Martina protože po narození Vandy mi umřela blízká kamarádka Martina. Je to úcta k její památce,jinak bych dvě jména nedávala a další děti je mít taky nebudou.

sirael4
26. srp 2010

@lenkabu aha, tak to mě mrzí ☹ ale je to hezké jako úcta....moc

alzbeta82
26. srp 2010

@kacerka Viktor je super, jmenuje se tak manžel a chceme to jméno dát i miminku, holčička by byla Michalka.zatím nevíme pohlaví, tak uvidíme.

kuchy
26. srp 2010

@sirael4 Právě podle statistického úřadu vede Jakub už od ledna 2010 na celé čáře v celé ČR ☹ vím,že to není důvod,ale mě to vadí....nechci zavolat na své dítě a otočí se půl parku. I Matyáš se do oblíbenosti vrací ,ale pořád ne tak jako ta banda Honzíků, Kubíků, Pepíků , Petrů,Pavlů apod. Možná je to i rpo to,že jsou kluci tak brzy za sebou, tak se nám smanžou líbí ladící jména, když je povezu spolu a možná spolu půjdou i do školky 😀

Všimla jsem si, že i Tobísků je ted nárůst,ale na ty stovky Jakubů fakt nemá...a vzpomněla jsem si,že v rodině už jednoho máme, tak to zavrhuji úplně, byla bych za opičku.
@lenkabu : mě se moc líbí Martin, jenže ten už taky v nejbližší rodině je, navíc je to jméno bývalého,kterému mě ten můj přebral 😀 😀 😀

lucisa
26. srp 2010

@kuchy tak to by nebylo dobré, manža by to bral jako provokaci - nebo taky ex 😀

Já chtěla Tobiáše nebo Tadeáše v době, kdy to moc neletělo. U Tobíka se mi líbilo, že má víc zdrobnělin, Tadášek je takový tvrdý - Táda, Tedík... Ale teď u mě bezkonkurenčně vítězí Maxim. Líbí se mi i Max, ale manžovi to zní jako jméno pro psa, tak svolil Maxima. Maxmilián je dlouhý, pže dáváme dvě jména. Ale nakonec byla třetí holčička, tak Maxima už asi nepoužijeme. Leda kdybychom se vrhli do 4. dítka 😀 😀 a byl by to kluk.

kuchy
26. srp 2010

@lucisa : tj, Maxmilián je hezké,jen to jméno se nehodí ke každému přijímení 😒 , známá ho dala ve spojení Maxmilián Pastva 😝 , no chudák kluk, celý život s tím bude chodit jak blbec. 😖 ..my máme taky české přijímení končící ...ynka, tak Matyáš ...ynka znělo hezky a Tobiáš je podobné. Navíc stejně říkáme Matýsek, Mates, Matyáši zatím jenom kárám a Tobísek, Tobík, je jako ten kubík, tak ani nebude až vykoukne zmatený, že jsem ho přejmenovala 😎 😀

kuchy
26. srp 2010

@lucisa : 3 holky, jééé, vyměním 1 holku za 1 kluka 😀 Až bude to naše třetí 🙂

lucisa
26. srp 2010

@kuchy kecko 😀 já bych svoje neměnila a ty určo taky ne. Ale je fakt, že já si vždycky hoooodně přála holčičku, takže já jsem spokojená. Rozhodně kdybych měla samé kluky, asi bych tu holku furt zkoušela. 😀

jasekd
26. srp 2010

@kacerka Ja bych vybrala urcite jmeno, ktere se mi libi vic na dospeleho, dite je clovek kratsi dobu nez dospelej, a nejaky prezdivky urcite vymyslis i na dospelacky jmeno... Jinak mezi Richardem a Viktorem ja nevim, za me ani jedno, ale spis ten Viktor...

jasekd
26. srp 2010

@kuchy Martina mame my 😉 Je ale fakt, ze je to dost obyc jmeno, na prednich mistech, ale nejvic je jich podle me v nasi generaci 30niku, deti asi tolik ne, i proto jsem ho dala, tech Kubiku je hodne malejch...

kacerka
26. srp 2010

@jasekd ono je to složitý, když jsme dva rodičové a každý upřednostňuje něco jiného. Ale teď bych měla mít poslední slovo já, páč MM si vybíral u prvorozeného 😅

jasekd
26. srp 2010

@kacerka jsme na tom stejne, uplne odlisne nazory, asi bude treba vybrat nejake treti jmeno... Ani na to ovsem muj manzel neslysi... Je fakt, ze Martinek je hlavne muj vyber. U vas jsi na tahu ted ty, to by mel uznat 😉

fangi
26. srp 2010

@kuchy: Matyáš a Tobiáš je krásný 😵 Jsou to moje vysněná jména, jen mě trochu mrzí, že jsou teď dost oblíbená, mně se líbí už dlouho, ještě i Tadeáš. Máme v rodině dvojčátka a tak jsem si říkala, že kdybychom náhodou čekali dvojčátka kluky, tak určitě Matyáš a Tadeáš nebo Matyáš a Tobiáš, je to krásný 🙂 Naopak u mě neplatí, že se mi líbí jména končící na -áš, protože se mi vůbec nelíbí Jonáš, vůbec ne Eliáš, ani Tomáš.....no skoro žádné kromě těch tří výše.

berryl
27. srp 2010

ahoj holky, tak mi Ríšu máme říkáme mu Ríšo, Ríšánku, Ríšulko, Richarde mu snad ještě nikdo neřekl to ho čeká spíše v dospělosti. Jednou mu tchán řekl Riči, Riki tak jsem mu hned slušně řekla, že to teda ne 🙂
teď čekáme druhé dítě a nejsme schopni se shodnout na jméně, takže zatím máme jen příjmení 😀

kacerka
27. srp 2010

@berryl jj, u nás je to taky boj 🙂 Nesetkávám se zrovna s pozitivními ohlasy a je mi to líto. Najednu stranu si říkám, co je komu potom, ale vím, že jestli někdo proti tomu jménu něco zahlásí po porodu, že z toho budu hotová 😉 Jinak to první jméno jste vybrali dobře 😉 😵 Jaká jména máte ve hře teď - zajímají mě hlavně ta klučičí 😅 😉

berryl
27. srp 2010

@kacerka já jsem ze jména Ríša nadšená, žádný v našem okolí není a je to nádherné jméno
navíc když jsme ho v těhu říkali, tak se málo kdo tvářil nadšeně a teď si tak všichni zvykli, že jméno chválí a říkají, že nechápou jak se jim nemohlo líbit 🙂
já jsem Kristýna, manžel Radim a malý je Ríša takže jsme chtěli něco opět z R i v příjmení máme R, ale zatím se nám žádné nelíbí

holčička by mohla být Tereza, Zuzana, Kateřina, Andrea
chlapeček se mi líbí Davídek a manžel na to až tak moc nic nenamítal, ale jiné jsme nevybrali mi se líbil Šimon, Adam, ale to hned manžel zarazil a vyjmenoval mi dva kamarády které nemá v oblibě a jmenují se stejně

kacerka
27. srp 2010

@berryl No zjišťuju, že MM bude mít asi smůlu, páč jsem se přistihla, že prckovi už Ríšo říkám automaticky - ač se mi to oslovení moc nezdálo, stejně se tomu nevyhnu - ono to půjde. Mně se totiž to jméno v základním tvaru líbí hlavně pro dospělého chlapa 😉

berryl
27. srp 2010

@kacerka náš malý je Richard Kainer a když to řekneš je to takové vznešené no nevím strašně se mi to líbí, ale pro nás doma je to Ríšánek říkáme mu i míšo ríšo kuličko a myslím si, že mu to jméno tak nějak sluší :o)

kristi
27. srp 2010

@berryl super jméno 🙂

berryl
27. srp 2010

@kristi :o) děkuji nám s moc líbí

silerovav
27. srp 2010

Ahoj holky, chci se zeptat, jestli někdo máte případně znáte nějakou Kristinu? To jméno se mi líbí, jen když řeknu, že bychom druhou holčičku chtěli Kristinku, tak se hodně lidí diví, proč ne normálně Kristýna... 😝 S tím měkkým i mi to přijde jemnější a první dcerka je Dominika. Díky za odpovědi. 🙂