Neobvyklá jména pro miminka. Máte tipy?

lion
7. říj 2005

Ahoj holky, myslím, že bysme tady mohly rozjet debatu na téma "jméno pro miminko". Nemáte někdy pocit, že většina jmen v kalendáři je nudná? Máte nějaké tipy na hezká dívčí nebo chlapecká jména? Klidně i neobvyklá? 😉 Tak pište, pište. Koukala jsem, že dost z vás už je těhotných, tak sem s inspirací. 🙂

svataterezicka
4. bře 2009

a neznáte někdo význam jména Vanesa? Je-li nějaký...

zlatka
4. bře 2009

Menny, Matoušek je krásný jméno.No, právě mi jeden můj dobrej kamarád- takovej dobrodruh radil, že se má dávat jméno, až se miminko vidí. Takže my jsme si napsali dvě do každé kolonky a pak až se rozhodovali.No, oni měli vybrané Ilja a nakonec mají Arama-taky úlet, co???? Ale k jeho stylu života a jemu samotnýmu (chlapečkovi) to sedí.
Ale Zoe- život- je krásný, stejně tak Thea-tzn. božská.
Vanesska netuším, jaký má význam, nenašla jsem.

wacinka
4. bře 2009

Vanesa: Vanesa je ženské křestní jméno irského původu. Jméno nemá žádný význam. Vytvořil ho irský spisovatel Jonathan Swift pro Esther Vanhomrigh, se kterou se Swift seznámil v roce 1708. Jméno vzniklo spojením Van z příjmení Vanhomrigh a Essa, což je zdrobnělina jména Esther. Poprvé se jméno objevilo v roce 1726 v názvu básně Cadenus and Vanessa, která připomíná vzájemný vztah Swifta a Ester Vanhomrighové (Cadenus je přesmyčka latinského slova decanus, tedy děkan). Podle českého kalendáře má svátek 24. května.

Jméno Vanessa také latinsky označuje rod motýlů babočka.

gimik
4. bře 2009

janulla84 : To že jsou s výběrem jména pro Vaše mimi né všichni spokojeni, to znám. Tchýně mi to předhazuje do teď a to má malá půl roku.

rioko
4. bře 2009

holky nevíte prosím některá jestli může být v rodném listě jméno Vojta a ne Vojtěch? v knížce o jménech je Vojtěch ale nám by se víc líbilo kdyby měl psáno Vojta a nevím kde zjistit, jestli to jde

baca
4. bře 2009

Jo tak já jsem chtěla dlouho Stelu, to moje kamarádka musela vědět a an Františka jsem si myslela tak nějak tajně. jelikož jsem nemohla dlouho otěhotnět, zvládla kamarádka porodit ještě dřív, než jen já otěhotnět- A jméno? Mají Františka a na holčičku měli napsanou Stelu. Vím, že ji ještě nemá, ale s dětmi ještě neskončila. Nějak mi na ni kvůli tomu přešla chuť a Františka teď dát taky nechci, i když vím, že můj taťka František by byl moc rád. manžovi se Stela vždycky nelíbila,ale teď obrátil a už by ji chtěl , ale já teď už zas ne. I když mě to mrzí. A to se k příjmení kamarádky ani nehodí.

gimik
4. bře 2009

🙂 baca: Tak to asi pěkně naštve. Ale je pravda, že člověk jménem nakazí 🙂 , ségře se moc líbí Sára a mě už se to taky začalo mooc líbit, ale má to vybraný do budoucna ségra, tak mám hold smůlu 😉 .

petrajurinova
4. bře 2009

Rioko, zajdi na nejbližší matriku, tam mají knížku se seznamem všech jmen, které jsou schválené pro zápis do matriky a rodného listu a pokud by tam to vaše jméno nebylo, dá se ještě žádat o schválení (kde se to žádá by ti řekli na matrice).

zlatka
4. bře 2009

Gimi, to jo, tak to je, když se ti nějaký jméno nelíbí a každej večer si ho budeš říkat a hledat zdrobněliny, tak se ti poč ase zalíbí. A jak se jmenuje tvoje holčička?

Baco, já myslím, že jde jen Vojtěch.

rioko
4. bře 2009

díky, no my mu stejně budeme říkat Vojtíšku, Vojto a ne Vojtěchu, no tak to bude v rodném listě jako Vojtěch - na matriku se už nedostanu, protože porod se blíží, já se otvírám a tak radši nikam nevyrážím 🙂

gimik
4. bře 2009

zlatka: My máme Amálii 🙂 .

bemo
4. bře 2009

Ahojte maminky, mám dotaz. S manželem budeme dávat jméno na syna po něm, Ivoš, ale uvědomila jsem si, že v kalendáři je jen Ivo, to by snad neměl být problém, pokud se tak jmenuje už otec, nevíte?
Díky za odpověď ....

petrajurinova
4. bře 2009

Bemo, manželův bratranec je Ivoš (má to tak psané všude) a když to šlo takhle zapsat za komunismu, tak to jde i teď.
Rioko, na tu matriku zkontrolovat jestli jméno existuje se může zastavit kdokoliv - nastávající otec, kamarádka, nebo kdokoliv jiný

bemo
4. bře 2009

Díky, Peťo .... 🙂

nunacek
4. bře 2009

bemo: V mém vzdáleném příbuzenstvu (manžel tátovi sestřenice) máme jméno Ivoš, takže vůbec neva, že to není v kalendáři 😉

svataterezicka
5. bře 2009

wacinka díky za výklad o vanesce 🙂

kocicinka
5. bře 2009

Rioko známá moc chtěla dát dceři jméno Jenůfa, ale zjistila, že nemůže dát zdrobnělinu a musela by ji pojmenovat Jenovéfa, což zase nechtěla. Takže já osobně si myslím, že to nejde. Ale třeba za komunistů to šlo- viz Mirek Topolánek nebo Petruška Šustrová. Asi tam na tom ouřadě teď sedí jiná baba 😀

misi78
5. bře 2009

Holky potrebuju poradit, syn se bude jmenovat Eliáš. Já bych chtela ale jeste druhe jméno, co by se vam k tomu jako druhé jméno libilo?

kocicinka
5. bře 2009

misi:A co kdyby měl druhé jméno po tatínkovi? Tak to bude asi u nás. Taky záleží na příjmení. Já mám podobné dilema. Budeme mít buď Mikuláše, nebo Jonáše, ale mám pocit, že Mikuláš Kamil nebo Jonáš Kamil se k sobě vůbec nehodí. Mikuláš Kamil jdou k sobě asi lím, ale mě se víc líbí Jonášek 🙂
Možná by šlo Eliáš Matěj...

petrajurinova
5. bře 2009

Misi, podle mého názoru by se ke jménu Eliáš hodilo jako druhé nějaké krátké Eliáš Jan, Eliáš Ivo, Eliáš Vít, Eliáš Dan, Eliáš Leo,....

andelka
6. bře 2009

kocicinka: To máš pravdu, ale ony si ty baby navymýšlely i za komunistů. Jedna moje teta chtěla dát dceři jméno Magda, ale řekli jí, že to nejde, že jen Magdalena. Tak ji nakonec dala jméno po sobě. Jiné tetě se taky zhruba ve stejné době narodila dcera a jak se jmenuje? Magda.
Dneska je to tak, že zdrobněliny nebo zkarky se dávat nesmí, pokud nejde už o tradičně přijaté jméno. Teřba Karina je severská zdrobnělina pro Kateřinu, ale už jde o samostatné jméno. Takže Vojta, Mareček, Kristýnka...neprojdou. Neměli by.

nunacek
6. bře 2009

Dát zrobnělinu jako úřední jméno se mi moc nelíbí. Znám paní a ty mají v občance jméno Vendulka, Alenka, Narciska 😒

teessa
6. bře 2009

jojo není nad postařsí 200 kilovou dámu jménem Alenka 😀

nunacek
6. bře 2009

teessa: Přesně tak 😀

vendulka
6. bře 2009

my budeme mít holčičku Nathalii a kdyby to byl náhodou kluk, tak bude Daniel 😉

dicinka1
6. bře 2009

ajojte baby,tak mi sme chceli povodne SÁRU,ale uz sme sa pevne rozhodli a bude to EMMA 😵

andelka
6. bře 2009

nunacek: On i Vojta Náprstek byl křtěný Vojtěch a to byl tehdy běžný i tvar oslovení Vojtěše místo Vojtěchu 😀 Buďme rády za dnešek. Ale zdrobněliny fakt ne. Dítěti se stejně říká různě v různých obdobích, tak co. V občance by mělo mít něco normálního.
vendulka: A nevadí ti, že je teď Natálek plno? Popravdě když jsem se dozvěděla, že kamarádka čeká Natálku (nevím jaký tvar to úředně bude), tak mi málem vyklouzlo : "Už zase?" Jméno je to krásné, ale sama vím, jaké to je, když je ve škole od jednoho jména pět kousků.
dicinka: Oboje to má 4 písmenka 🙂 a oboje je moc pěkné.

nunacek
6. bře 2009

andelka: Souhlasím, že je naprosto přenatálkováno v jakékoli podobě (Natálie, Natali, Nathálie, Nathy,...) - tedy v mém okolí tomu tak je 😒 Ale hlavní je, že se to jméno líbí rodičům 😉

nunacek
6. bře 2009

vendulka: Daniel je pěkné jméno 😉

cipisek007
6. bře 2009

Ahojky holky!

Tak my, když jsme zjistili, že čekáme dvojčata, tak jsme nemohli najít druhé jméno pro kluka. První bylo jasný - to by byl Matěj. Ale na druhým jsme se nemohli shodnout. Přítelovi se nic nelíbilo a ani nechtěl (ani já), aby se jmenoval chlapeček po něm (David - byl by to navíc pátej David v obou rodinách). Mě by se líbil Daniel, neprošel. Tak vyhrál Ondřej (kamarádi ho sice mají, ale bylo to jediný na čem jsme se jakž takž shodli).

Pro holky jsme měli vybranou Barborku. Mě se jméno moc nelíbilo, chtěla jsem Elišku, Klárku nebo Terezku. No a nakonec zůstala Barborka a Terezka. Uvažovali jsme i o Kačence nebo Verunce, ale těch je okolo nás hodně a navíc bratránek říkal už dřív, že by chtěl druhý dítě holčičku Verunku (mají chlapečka Honzíka). Barču ani Terku vlastně v našem okolí nemáme.

Kdyby to byl páreček byli by to Barborka a Matěj.

Máme dvě krásný jednovaječný úúúplně stejný holčičky a jiný jména než Terezka a Barborka by se k nim nehodily 😵