Neobvyklá jména pro miminka. Máte tipy?

lion
7. říj 2005

Ahoj holky, myslím, že bysme tady mohly rozjet debatu na téma "jméno pro miminko". Nemáte někdy pocit, že většina jmen v kalendáři je nudná? Máte nějaké tipy na hezká dívčí nebo chlapecká jména? Klidně i neobvyklá? 😉 Tak pište, pište. Koukala jsem, že dost z vás už je těhotných, tak sem s inspirací. 🙂

bocinka
28. srp 2011

@lucisa to zase jo.... jen doufám, že nepřijde zase s nějakou výmluvou.... 😝 😝 Navíc on chtěl hrozně Nikol po mě, ale naštěstí si to rozmyslel.... 😝 Jsem mu řekla, že jestli to bude kluk, tak bude taky po něm a to už se mu nelíbilo.... 😝 😝 😀

lucisa
28. srp 2011

@bocinka 😀 😀 😀 😀 😀 někde v rodinách je to sice tradice, ale já to moc nechci, děda i strejda byli stejně a děda byl zvláštní povahový typ a neuznal ani zkratku ml., takže strejda měl smůlu - otevíral mu veškerou poštu. Navíc se to pletlo i v oslovování, nikdy nikdo nevěděl, o kom se mluví, pořádse přidávalo mladý a starý atd.

@najjulinka jj, no u šlechticů to je kapitola sama o sobě, dávají po tetě, pratetě, strejdovi a nejvyššího a nejstaršího v rodině a kdovíjak. To vždycky čučím, když je nějaká oficialita a v telce přečtou 12 jmen a žádné příjmení 😀 😀 😀

bocinka
28. srp 2011

@lucisa já teda moc nejsem na tradice. Navíc celý můj život se točí kolem Mirků a Jirků 😀 😀 😀 Navíc taková ta jména co končí -slav mi přišla vždycky hrozná.... 😨 nikoho nechci urazit, každý má svůj vkus, sama jsem si jednoho Miroslava vzala, ale přijde mi to zastaralé, takové.... Já nevím, prostě to není můj styl.... 🙂

marketnieuw
28. srp 2011

@lucisa
@bocinka v Belgii to ani neni dovoleno, aby se dite jmenovalo uplne stejne jako rodic 🙂

bocinka
28. srp 2011

@marketnieuw to je dobře.... 😀 😀 stejně jako bych zakázala pojmenovat dítko podle zemřelého dítěte... 😔 😔 😔 já teda nevím, jestli to ještě jde, ale teta to tak má.... ☹

lucisa
28. srp 2011

@marketnieuw ano? no vidíš, další zajímavost, má to nějaký důvod nebo jen chtějí eliminovat nedorozumění? A jaké jsou ještě zvyklosti v Belgii? Vícero křestních jmen, jak je to s příjmením, bere si žena po sňatku mužovo nebo to lze i naopak, nebo si nechává obě? A jak je to s příjmením u dítěte atd...... Jsem zvědavá, že, ale mě to fakt zajímá... 😅

@bocinka já vím, že si tím někdo vynahrazuje bolest ze ztráty dítěte, ale já bych stejné jméno nedávala.
A říkáš chlopkovi Slávku? To mi přišlo ujeté, byla jsem paf, kolika lidem s koncovkou -slav se říká Slávku......

marketnieuw
28. srp 2011

@lucisa jaky to ma duvod presne nevim, zkusim zjistit
- po snatku si zeny prijmeni nemeni - ja jsem si ho zmenila a vsichni se hrozne divi - mysli si, ze jsme bud sourozenci a nebo ze mame uplnou nahodou stejne prijmeni 🙂
- dite ma automaticky prijmeni otce
- krestnich jmen lze dat nekolik - nevim, zda je limit, ale muj manzel ma napr. 3 - ale pouziva jen to prvni, ta druha dve jsou od kmotry a kmotra (a jedna perlicka - muj manzel to teda tak nema, ale neni vyjimkou, ze napr muz ma to dalsi krestni jmeno klidne i zenske - po kmotre) 😀
(mimochodem, u cirkevniho krtu uz se dalsi jmeno nepridava - musi se vse napsat uz do papiru v porodnici, pokud chces pro dite dalsi krestni jmeno)

lucisa
28. srp 2011

@marketnieuw děkuji, to je zajímavé, nemusíš kvůli mě extra nic zjiš´tovat, jen jsem si myslela, jestli to náhodou nevíš.
Moje sestřenka chodí a žije s Mexičanem, zatím tady u nás, ale on by chtěl výhledově zpět do Mexika, kdežto sestřenka jen tady po Evropě, no bude to ještě zajímavé, každopádně oni mají ještě zvláštnější systém příjmení, dědí se po otci i matce, nevím, ale v jakém přesně klíči, protože kažý má dvě příjmení (po otci a matce), dítě dostane taky něco z nich, takže potom každý člen rodiny má pomalu jinou kombinaci příjmení a to musí být guláš, když přijde rodič do školy na schůzky, jak má učitel oslovovat, třeba.....
A u nich třeba jeho ségra měla dítě skoro měsíc a stále nemělo jméno, nemohli se na něm shodnout, to mi přijde zvláštní, vím, že třeba v UK to taky lze, ale dala bych limit, třeba max. 2-3 dny, měsíc mít bezejmenné dítě je dost divné.

Nic, fičím do pelechu, nějak jsem se tady zasekla..... 🙂

najjulinka
29. srp 2011

@marketnieuw druhe krstne mená zvykli byť aj rodové - proste mali ich všetci v rodine... Ja poznám dvoch chalanov ktorý druhé maju rodové.. jeden ma druhe Karl a druhý Maria.... bezohladu na pohlavie maju tak všetci v rodine......
niekde tretie meno sa zvykne davať meno, ktoré ma v den narodenia meniny..... takto mal mať ten Maria ešte aj Lydia... len to nejak zblbli a zabudli na matrike napisať....
Ja som tiež jeden čas chela mať pre všetky deti spoločné krstné mená Mária a Lorenz... jedno babské, jedno chalanské.... (Mária po mojej naj kamoške a mojej naj tete a Lorenzová ja mam priezvisko, ale deti by mali priezvisko len to manželove, resp. už naše spoločné, tak som si vravela, že im to prepašujem do krstného mena, kedže je to nemecké krstné meno 😀 😀 😀)....

@bocinka po mrtvom surodencovi ide dať meno... len po živom nie.... ale napr. ak by si pomenovala prvé Anna Maria a Druhé Maria Anna, tak su to dve rozne mená... myslím, že sa sleduje len prvé krstne meno... 😉
(Moj dedko bol učitel a mal dvoch bratov Janov v škole - volali ich velký Jano a malý Jano 😝 😀 Lebo ked sa narodil malý, tak velký bol strááášne chorý a doktor sa vyjadril, že neprežije... a chceli mať jana , tak dali aj druhemu jano... no čo čert nechcel .. velký jano prežil 😝 ... vtedy to ešte šlo dať rovnake krstne mená žijucim surodencom 😝 ) ...

strasilka04
29. srp 2011

Přeji dobré ranko maminky 🙂 Hledám tu jména na chlapečka, tak jsem se rozhodla sem písnou,mám na Vás prosbičku....s manželem se snažíme o další miminko a už teď se nějak bavíme o jménech. Máme doma chlapečka Matyáška. Pár jmen vybraných máme, ale co se líbí mě, nelíbí se manželovi nebo k příjmení. Manželovi se líbí takové klasické jména, který má momentálně každý....Tomáš, Lukáš, Daniel, Patrik (PAT A MAT), babičky si přejí Adama a mě si líbí Šimon/Simon, Kristián, Eliáš, celkem i Filip a nejvíc Denis, ale asi to trochu rve za uši. Nebo jaký na to máte názor, hodí se toto jméno k příjmení? Jména jako Tobiáš, Tadeáš mi v žádném případě neprojdou - máme psa Tedíka a kamarádka má psa Tobíka ☹ Manžel moc neuznává neobvyklá jména, spíš je pro ty klasický, ale když se do nějakého zamiluji, tak si myslím, že ho ukecám 😀 ....já mám radši, když to jméno není tolik dávané. Je zajímavé, že na holčičku mi u manžela prošla Ella , Elen, na tom jsme se oba shodli a moc se nám líbí Elinka 🙂 Ale tak jak jsem se zamilovala do Elinky, tak hledám jméno na chlapečka a zatím jsem nenašla žádné, u kterého bych řekla, to je ono 😖 Pokud Vás něco napadá, budu ráda za vaše nápady a předem se na ně moc těším 😉

Hrozně se mi líbí jméno MIA a mého taťky je to NEJ jméno, ale manžel si klepal na hlavu, když jsem mu to řekla ☹ 😠 😝 Přitom je to tak nádherné a neobvyklé jméno! Dvě jména mi také neprošly ☹

Jinak můj manžel je Miroslav, jeho táta je Miroslav a jeho děda také. Náš první syn měl být podle tradice také podle nich, ale jen co se řeklo tohle jméno, měla jsem husí kůži z představy, že náš malinkatý bude už 4tý Miroslav 😅 (kvůli oslovení - nikdy nevíš, o kom se mluví 😠 , otevírají si dopisy a to jméno je prostě hrozné atd. atd.). Tak máme Matyáška 😀

abnka
29. srp 2011

@strasilka04 Ak sa môžem zapojiť, máte to rovnaké ako my. Môj muž chcel tiež klasické mená, Ondrej, Matej a ja neviem hocičo len nie AUREL ! a ja som chcela samozrejme toho Aurela, pretože na zač. tehotenstva sa vyjadril že meno je na mne a potom sme sa deväť mesiacov hádali že či Aurel áno alebo nie 😀 😀 😀 ani Waldemar mi neprešiel ...... jediné meno na ktorom sme sa asi týždeň pred pôrodom zhodli bol Matúš, čo tiež patrí medzi klasiky, takže muž vyhral 😀 ale malému sa to hodí.....
Len tak zo srandy rozmýšľam nad druhým chlapcom a veľmi sa mi páči kombinácia Ján Peter , hoci mužov dedo je Ján a strýko Peter tak si tiež nie som istá či mi to prejde......
Ale viacej plánujeme slečnu a tam bude zase boj medzi klasikou a modernou 😀 ja by som chcela Zara Sophia a priezvisko bez "ová" a muž chce Katušku 😀 😀 😀

strasilka04
29. srp 2011

Tak to máme ten samý problém....jsem zvědavá, kdo u nás vyhraje 🙂 Klasika nebo neobvyklé....ale zase já moc neobvyklé jména vybrané nemám (Šimon/Simon, Kristián, Eliáš, celkem i Filip a nejvíc Denis). Manželovi se líbí i ten Denis, ale přijde nám, že se nehodí k příjmení ☹ A máme strach, že se mu budou děti posmívat Denis - Penis 😠
Aurel je krásné jméno, ale to by mi vůbec neprošlo, waldemar se mi moc nelíbí. Ján Peter je krásná kombinace a hlavně to jsou takové klasické české jména ( Jan Petr), to by Vám mohlo u manžela projít, když jsou ty jména v rodině :-§
Já osobně doufám a moc bych si přála holčičku, tak doufám, že to bude ta naše vysněná Elinka. Ale kdyby náhodou, musíme vymyslet i na chlapečka a to zatím nevíme ☹ Spíš máme nějaké favority, ale potřebovala bych slyšet názor ostatních maminek, zda se to hodí k příjmení!?

Zara Sophia je krásný, já bych Sophinku chtěla, na holčičku krásné jméno....ale zase ten manža 🙂 A taky u nás se s nimi roztrhl pytel :( A Kateřina jsem já a to jméno já osobně bych pro holčičku nedala...na malou holčičku je to hezké jméno, ale na velkou holku nebo ženu se mi moc už nelíbí...všichni mi říkají Kačí :-/

jasekd
29. srp 2011

@strasilka04 Ahoj, mne osobne se k vasemu jmenu nelibi jmena se Š ani S, i kdyz uz mate toho Matyase, ja bych to nedala, na me to moc sisla. Mame temer stejne prijmeni jako vy a zadna slast, k tomu neco vybirat 😠 Z tvych navrhu se mi nejvic hodi Filip. Denise bych nedala, konci na "s" a prijmeni tim zacina... Ten Kristian mne osobne se nelibi, ale je to celkem tvrde jmeno, k prijmeni by slo a k Matyasovi se mi taky docela hodi. Dala bych proste nejake tvrdsi jmeno, my mame Martin, aby tam nebyl zadnej hacek a sislavy souhlasky, ale zas tam je "r", snad nebude rackovat 😀 No proste blbe prijmeni (pisnu ti to nase do IP 😉 ) Elen k tomu jde slusne, ta Mia uz je k prijmeni moc exoticka. I kdyz je to jmeno cim dal castejsi, tak by to v budoucnu asi za usi netahalo.

snowgirl
29. srp 2011

Ahoj, my máme vybranou Ellu, Tinu a Pro kluka Matěje, Jáchyma.

zojka05
29. srp 2011

ahoj ja mám Melissu a jej sa nedá povedat škaredo,teda myslím 🙂 hovorím jej Melinka ,Meli a hlapca mám Sebastiana ja som vyberala chlapčenské a manžel dievčenské a myslím že sme vybrali dobre pekne sa k nim hodia a neviem si predstavit,že by sa volali nejak inak... 😀

radkayeboah
29. srp 2011

ahoj, uz jsem myslim nekde psala neco podobneho o ,,cizich,, nebo ,,jinych,, jmenach😀 nas syn se jmenuje Zechariah je to krestanske jmeno z bible, znamena to neco jak buh si te pamatuje:D no vymysleli jsem to castecne s manzilkem dohromady..Ja chtela neco co se da i zkratiti...Tak ho volame Zack, Zacky, Zakousku😀DD a mnohem vice...Jako dalsi oblibene jsem meli Isaac, Izaiah,Caleb a na holcicku Hannach, Analigh😀D no hodne ,,jine,, jmena..Ale zijeme v zahranici a domu se chystame jen na prazdniny😀 mame i zahranicni prijmeni... Takze tak😀

kristi
29. srp 2011

Caleb a Hannah jsou nadherny, o Zackovi ani nemluve

lenka112
29. srp 2011

My tiež premýšlame nad biblickým menom Izmael.

snehulienka
29. srp 2011

kamoskine deti - soren, tara
dalsia ma olega.

strasilka04
29. srp 2011

@jasekd Děkuji moc za tvůj názor! Přesně tak, žádná slast vybrat jméno....přijde mi, že se žádné nehodí k našemu příjmení 😠 Matyáška jsme dali, protože jsme chtěli Matýska a Matěje jsme nechtěli dávat! A je pravda, že je to trochu ušišlané, ale nevadí nám to a ani si nikdo zatím nestěžoval 🙂 I když mám napsané jména s ,,R", asi bych je raději nedávala. Ještě jednou díky za tvůj názor!

strasilka04
29. srp 2011

@kristi Hannah je krásnééé jméno, hned jsem si ho musela napsat, i když holčička je u nás jasná Elinka, ale co kdyby náhodou 🙂

lvka
29. srp 2011

@kristi hannah je prekraaaasne... My mame Alana, nie je to az tak neobycajne, iba pre trosku starsiu generaciu, ta sa vzdy pocuduje ;) zhodli sme sa na nom takmer okamzite

ronyx
29. srp 2011

Čekáme chlapečka Zachariho. 🙂

lucisa
29. srp 2011

@lvka Můj bratranec je Alan, je mu už 36 let a vždycky se taky lidi divili. 😅

zdeniii
29. srp 2011

@strasilka04 mně by se k tomuhle příjmení líbil Tomáš

lulii
29. srp 2011

@strasilka04 Ahojky, napadlo mě Jan, Pavel, Roman, Daniel, hodně se mi líbí ta kombinace Filip Strašil. Pak mě ještě napadlo Michal Strašil, Max (-milian, -im, -ián) Strašil, Dominik Strašil.
Neříkám, že to jsou jména, která bych vybrala, ale přijde mi, že se k vašemu příjmení hodí. Jen né Denis 😅 , to je fakt Denis -penis (automaticky).

strasilka04
29. srp 2011

@zdeniii ....Tomáška jsme měli původně (toho jsem tam zapomněla úplně napsat ☹ ), na tom jsme se shodli oba, ale přijde mi, že to trochu bere ty ušiska 😒 TomአStraŠil. K Matyáškovi jde dokonale 🙂 Fakt moc děkuji, jsem ráda, že to tu jméno k našemu příjmení zaznělo!

strasilka04
29. srp 2011

@lulii S tím Denisem mi to říká každý 😀 a kamarádka dala toto jméno a opravdu se děti smějí ☹ ale jinak se mi moc líbí 😀 Max - im je hezké jméno - neprošel u manži 😖 , Michala a Dominika už máme v rodině. Děkuji za jména!

lulii
29. srp 2011

@strasilka04 V tom případě hlasuju taky za Tomáška, moc hezký, na toho jsem zapomněla, jinak by tam byl hned 😉

Holky, ty děti jsou fakt vynalézaví. Šla jsem na oběd kolem dětí a najednou slyším: Patrikuuuu, hovno máš na trikuuuu!!!!!!!!!! 😀 😀 😀 Vždycky si něco vymyslí 😵

bocinka
29. srp 2011

@lucisa ježíš, to rozhodně ne, to je snad ta nejhorší varianta.... 😝 😀 😀 Já osobně mu říkám Míšo, všichni kdo ho neznají, tak si myslí, že je Michal.... Jinak Míro, ale to jen, když mě neslyší a musím zařvat, třeba když seká trávník.... 🙂
@najjulinka to já bych teda nedala, vždyť to dítě je jen jedno.... 😠

@strasilka04 já bych dala Eliáše.... Ladí to - teda dle mě - EliÁŠ - MatyÁŠ.... Proto se mi líbí Sofie - Amélie 😵 😵

@zojka05 vybrali jste dobře, hezky k sobě ladí, teda mě určitě....

@lvka bývalý přítel měl syna jménem Alen, taky jsem tenkrát koukala....

@lulii jooo, Dominik Strašil je super.... 😉 😉 ale když ho máte, tak Tomáš a Eliáš u mě vedou...@strasilka04