Neobvyklá jména pro miminka. Máte tipy?

lion
7. říj 2005

Ahoj holky, myslím, že bysme tady mohly rozjet debatu na téma "jméno pro miminko". Nemáte někdy pocit, že většina jmen v kalendáři je nudná? Máte nějaké tipy na hezká dívčí nebo chlapecká jména? Klidně i neobvyklá? 😉 Tak pište, pište. Koukala jsem, že dost z vás už je těhotných, tak sem s inspirací. 🙂

gtver
18. srp 2009

mmk, jméno v cizí podobě, pokud existuje, dát samozřejmě můžete, není povinnost dát jméno v české podobě 🙂

giovana6
18. srp 2009

miro

mmmk
18. srp 2009

Gtver, to jo, ale jestli o to musim nekde zadat. My zijeme v zahranici, tak mi pripada chudacka malyho tyrat ceskou podobou trochu zbytecny.

gtver
18. srp 2009

mmk, ne žádat o to opravdu nemusíš 😀
Ale tobě jde evidentně o to, mít klid na duši, takže.. kontaktuj jakoukoliv matriku, drtivá většina má knihu se seznamem všemožných jmen a oni ti sdělí, že to možné je 😉 Pokud by tam vaše vybrané jméno nebylo, přesto, že je to normálně používané jméno (přepokládám v zemi, kde žijete), tak si vyžádej doklad o existenci tohoto jména na úřadě typu matrika v té zemi a přilož ho.
Ale opravdu, není žádný seznam "povolených" jmen apod., jak se často traduje, zákon pouze říká, co jménem být nemůže.

gtver
18. srp 2009

mmmk, promiň, pořád ti ubírám jedno "m", nestíhám ho klikat 😀 🙂

summer99
18. srp 2009

mmmk, taky to resim.. chceme cizi jmeno, ktere tam neni vzacne ale zaroven to neni zadna prechylena podobna nejake ceske verze; takze v "bibli" od knappove neni 🙂 Vaham jestli zavolat na matriku nebo to neresit.. co vubec delaji kdyz jim date jmeno a oni se rozhodnou ho neuznat? 😀

jinak jestli zijes v zahranici tak to resit vubec nemusis... 🙂

gtver
18. srp 2009

summer99, musíš jim dokázat existenci toho jména 🙂 v krajním případě až posudkem od soudního znalce, ovšem ten v oblasti jmen je (nebo přinejmenším donedávna byl) pouze jeden, právě paní Knappová 😅

gtver
18. srp 2009

Pokud by ho definitivně neuznali, budou ýádat dohodu rodičů na jiném jménu, aby mohl být vydán rodný list. Krajní případ: Pokud se rodiče na žádném jménu nedohodnou ve stanovené lhůtě , určí ho soud (to jsme ale v nejkrajnější absurdní variantě)

summer99
18. srp 2009

jeeejda, abychom neměli pátka 😀 i když pro kluka máme jméno v cizí formě ale známé, ač nepoužívané, tak to by prošlo 🙂 horší by byla ta holčička... asi to zkusím pořešit předem, at mám klídek.
knappová je stále jediná se obávám.. zkusím na ni dohledat kontakt.

summer99
18. srp 2009

a jinak díky za super info, jaktože toho tolik víš..? 🙂 nejsi matrikářka?? 😎

mmmk
18. srp 2009

Summer, sice zijeme v zahranici, ale oba jsme Cesi s ceskym obcanstvim a nase budouci dite na jine nez ceske narok nema, takze se musime podridit ceskym uradum. Ale az to bude aktualni, napisu si na tu matriku a pro jistotu se zeptam, at pak nedelaji v Brne na zvlastni matrice cavyky 😎 😀

Gtver, jen me to tak zajima, jak to je. Znamym napriklad nechteli uznat Ondrey pro kluka :-/ Museli dat Ondrej. Mne jde o to, ze kdyz se nam teda jednou to mimco narodi, dostane tu neco jako potvrzeni o porodu, ne uplne primo rodny list, protoze na zdejsi obcanstvi nema narok. A v tom potvrzeni bude napsany to jmeno a nase (stejne) prijmeni. Prave v pripade holcicky budeme muset zazadat znovu o neprechylovani prijmeni a nerada bych menila na zvlastni matrice v Brne krestni jmeno, kdyby delaly nejake problemy. Protoze to dite by tu uz bylo prihlasene k pojisteni a lekarum, takze by to bylo strasny papirovani navic. 😎

summer99
19. srp 2009

mmmk, zadat o neprechylovani holcicky je taky zvrhle.... teda u cechu jeste mozna, i kdyz uz by to taky melo zmizet, ale u smisenych manzelstvi to opravdu nechapu 😕

mmmk
19. srp 2009

Summer, mne nejvic stve, ze ja mam prijmeni neprechylene a pro kazdou nasi budouci holcicku budeme muset znova a znova zadat o neprechyleni 🙄 Jako kdo vymyslel tenhle system, to naprosto nechapu 😨
Jo a nasla jsem to jmeno a jmenuje se tak 20 zen ci holcicek v CR, tudiz je to dovolene 😉

joseline
19. srp 2009

A co znamená to "neprechylene"? Joko bez koncovky -ová?

mmmk
19. srp 2009

Joseline, ano, prijmeni v nezmenene muzske podobe.

matyskova
19. srp 2009

mmmk, tipuji Carla, Lotte nebo Taisa 🙂 😉

mmmk
19. srp 2009

Matyskova, ja to proste nereknu 🙂 Nevi to ani moje nejlepsi kamaradka, chcem to nechat jako tajemstvi, protoze vsecko ostatni se vyzradi predem 😀 Ale neni to ani jedno z tech tipovanych, je daleko min exoticky 😀

summer99
19. srp 2009

mmmk, tak já jsem naše jméno nenašla, v CR se vůbec nepoužívá.. tak zkusím kontaktovat rovnou knappovou 🙂

a taky ho nebudu zveřejňovat 😀

joseline
19. srp 2009

svoja, já myslím že Báru by ti měli uznat v pohodě..

joseline
19. srp 2009

Jméno BÁRA nosí 1.882 obyvatel České republiky

zojana
20. srp 2009

moja dcérka sa bude volať Tadea Michaela..narodi sa koncom septembra.... 🙂

paseky
20. srp 2009

hlásím, že mám taky Báru, a nebyly žádné problémy

joseline
21. srp 2009

zojana, Tadea zní zajímavě, hezky, nikdy jsem to neslyšela, kde jste na to jméno přišli?

zojana
21. srp 2009

joseline...manžel pracoval v Slovinsku, a tam býval u jednej rodiny ktorých dcérka sa tak volá...velmi sa mi to zapačilo, tak odvtedy stale som hovorila, že až raz budeme mať dievčatko tak Tadeu 🙂

vefi89
21. srp 2009

zojana, je to zajimave...
my by sme mali mat chlapceka,ale s muzzom sa nevieme dohodnut na mene, tak som sa rozhodla, ze bude po tatovi Miro

zojana
21. srp 2009

vefi89...ahojky...môj prvý synček sa vola Marco..a je to krásne meno a pekne znie....alebo napr..Michael..Marcus...čo Ty nato? možno niečo vyberieš

rose86
21. srp 2009

tak my sme boli do teraz rozhodnuti ze nasa mala bude natalka ale dnes ( 12 dni pred porodom) sme sa rozhodli ze bude patricia 😀 prvy syn je Robert tak to sa aj bude hodit Robko a Paťka nie? 😵

nanika11
21. srp 2009

ahojte, my máme dcéru Nelu (Nelinku) a teraz neviem čo budeme mať, ale ak dievča tak meno asi 100% Tamara a ak chlapec tak asi Maxim (Maximko), ale pre chlapca sme menili meno asi každý týždeň - Matúš, Mathias, Matej atď.. 😀

vefi89
22. srp 2009

zojana, ale problem je v tom, ze mne sa paci vela mien, len moj starky s tym nejak nesuhlasi.Silou mocou chce mat meno na M.Lenze jedneho chalana ma Martina, on je miro a ja budem mat v tom chaoz, ked budu po kope.Ja by som velmi chcela Sebastiana, ale tak som volala byvaleho, tak je to veliky problem : 🙂

angel99
22. srp 2009

vefi na M. se mi libi treba Michael, Marek nebo Mario 😉