Neohřívejte vodu v mikrovlnce

kocurek
21. dub 2008

Varování - ohrivani vody v mikrovlnce!

Subject: Varování: voda + mikrovlnka

Před pár dny si jeden známý chtěl připravit instantní kávu. Vzal hrníček s vodou a vložil ji do mikrovlnky, aby vodu uvařil. Nevíme přesně, na kolik nastavil minutovku, ale chtěl pouze dostat vodu do varu. Když se minutovka zastavila, vyndal hrníček s vodou a konstatoval, že voda nevařila. V okamžiku, kdy do ní přesto nasypal instantní kávu,mu voda vybuchla do tváře. Hrníček zůstal celý, pouze voda mu doslova vyskočila do obličeje. Ma popáleniny druhého stupně, po kterých mu zřejmě zůstanou stopy. Navíc levé oko je taktéž postižené. Po přichodu do nemocnice mu lékař sdělil, že se jedná o známý fenomén a že voda samotná by se nikdy neměla ohřívat v mikrovlnce. Pokud přeci jen chceme ohřát vodu tímto způsobem, mělo by být v hrníčku vloženo něco navíc, např. kousek dřívka (sirka s ulomenou hlavičkou), v žádnem případě ovšem nic kovového.

Vedecké vysvětlení:

Voda se ohřívá rychleji než bublinky páry, které se nemohou vytvořit a tím uvolnit akumulovanou teplotu. Tím, že bublinky varu se netvoří a tím neuvolňuje voda akumulovanou teplotu, se voda ohřívá a přesahuje bod varu. Když se voda da do pohybu při vloženi cizího tělesa (cukr, káva,
sáček čaje), je tepelný šok dost veliký na to, aby najednou vytvořil bublinky, které vysloveně vystřelí horkou vodu ven. Jedná se o podobny efekt, jako když otevřete novou láhev Coly po předchozím protřepání.

aponchie
21. dub 2008

ja mikrovlnku nemam a ani ji nepotrebuji 🙂 a ani nechci pac ji nemam kam dat 😀

nikka.vo
21. dub 2008

Aha, sakra ... 😖

Já vodu ohřívám, ale ne do bodu varu. 😉

skuli
22. dub 2008

Ten meil mi přišel taky.Já si život bez mikrovlnky nedovedu představit.Vařím v ní vodu,ohřívám jídlo,rozmrazuju.Pořídila jsem si ji i na chalupu,kde žádné jiné vymoženosti dnešní doby nepotřebuju.Tento víkend se mi ale povedl parádní kousek s mikrovlnkou 😀 Byli jsme na chatě a já chtěla ohřát Denisce čaj v takové té láhvi od jupíka nebo co to bylo.Bylo tam ale toho čaje málo a ta flaška se celá zdeformovala.Ten tvar byl děsný,ale pít se z toho dalo.Deniska pak prohlásila,že se to líp drží než předtím 😀

aponchie
22. dub 2008

no skuli to je jasne preci ne?? 😀 ja jednou dala do mikra plastovej talirek a malou pizzu no a moje specialita byla jak v praci proste sem to nastavila na hodku treba s tim,ze to hned vypnu vis jak to chodi v restauraci no a zapomela sem na to 😀 pak sem dosla a dym cernocerna tma a z pizzy uhel 😝 zase sem se cpala susenkama a cumela na nejake reality tv 😀 😀 😀

skuli
22. dub 2008

aponchie- No jasné to není,protože to v tom ohřívám pořád tak.Ale teď tam toho čaje bylo málo,tak se ta teplota přenesla do té láhve nebo co.

andrysek2
22. dub 2008

ahojik ja mikrovlnku mam a pouzivam ji dost na ohrivani jidla i odmrazeni jidlaa 😀

skuli
22. dub 2008

Taky si nedovedu představit,že bych všechno ohřívala v kastrůlcích.To by bylo nádobí.Takhle se to dá na talíř a ohřeje najednou.

lenerka
22. dub 2008

já si taky nedovedu představit život bez mikrovlnky
vše tak ohříváme a i rozmražujeme
ale vodu jsem tam nikdy neohřívala tu raději ve varné konvici
švagrová vaří v mikrovlnce i rýži a je výborná
neumím si představit vše ohřívat v kastrolech-my nemáme myčku,takže jsem za myčku já a manžel si špinavého nádobí nevšímá to bych se asi zbláznila 😒

andrysek2
22. dub 2008

jo presne tak skuli chodis na talir a je to samy treba mliko nebo caj 😀 😀

pattie
22. dub 2008

já nevím, to je zase nějakej hoax, ne? My děláme v mikrovlnce skoro všechno a v pohodě... jednu jsem sice už "odpálila" při přípravě popcornu, ale..

kalo
22. dub 2008

Teda holky, já čumím.. 😲 😲 Fakt dáte plastové nádobí s jídlem pro dítě do mikrovlnky???? To bych teda neudělala...Za prvé nevíte, co "pustí" plast po zahřátí a za druhé mikrovlné záření do dětského jídla.... 😕 Mikrovlnku máme..sem tam ji používám, ale jídlo pro malou bych v tom neohřála.../ohřívám ve vodní lázni..netrvá to zase o tolik déle/ Sama jsem ji ani v těhotenství nepoužívala. Ale věc názoru, žeeee 🤐 🤐

Jinak to, co napsala KOCOUREK je vostrý....Koho by to napadlo....!

pattie
22. dub 2008

hele, když už jsem u toho, tak on sypal tu kávu tak, že se nad hrnek přímo naklonil??? Když dělám kafe, tak se teda na hrnek nenakláním, no zkuste si to? 😉

ronie
22. dub 2008

opravdu hoax..já už na tyhle koniny neskočim 😀
http://hoax.cz/cze/index.php?action=hoax_detail...

jinak nám včera přišla nová mikrovlnka takže konečně nemusím ohřívat jídlo půl hodiny předem-kalo já bych to neviděla tak nebezpečně-já teda ohřívám rovnou v té skleničce bez víčka, ale pokud je to nádobí vhodné do mikrovlny a ještě k tomu určené pro děti, tak by to mělo být ok..

aponchie
22. dub 2008

me se tot eda taky stalo ze sem dala do vody z mikrovlnky granul.kafe a vybublalo fakt hodne az na ruce 😅 ale ja jsem se naucila bez te mikrovlnky zit a da se to fakt mi nechybi,podle me je to vsecko o zvyku a mam malicke kastrulky a ohreju co je treba hned v pohode,ale u vetsi rodiny to chapu 😉 mozna kdybych varila na elektrice tak si ji taky poridim,ale mam plyn a to je sup sup 😀

nikka.vo
22. dub 2008

kalo, o tom se dlouho debatuje, jestli je mikrovlné záření škodlivé...to ho pak nemůže používat nikdo ne? 😕 Nádobí používám takové, na kterém je napsáno, že je vhodné do mikrovlnky 😉

nobody
24. dub 2008

tomu nerozumím 😀

nobody
24. dub 2008

to záření o určitý frekvenci akorát tak divně rozkmitává atomy a molekuly ... a teď je tázka, jestli je to škodlivý