Netradiční jméno pro holčičku. Poradíte?

tymothy
19. pro 2009

Když už je tu téma netradiční jméno pro chlapečka, co takhle rozjet téma netradiční jméno pro holčičku? 😉
Mě se třeba strašně líbí taková typická židovská jména jako je Rebeka nebo Ráchel - bohužel u nás jsou vzhledem k příjmení a křesťanské rodině trochu nepoužitelná. ☹

luuciee83
21. zář 2011

Podle mě by se jméno mělo hlavně hodit k příjmení, aby to nebilo do očí. Mě se třeba moc nelíbí, když má někdo typicky české příjmení a k tomu dá nějaké naprosto exotické jméno, které se k němu fakt nehodí. My třeba vybírali k našemu příjmení Křesina/Křesinová 'měkké' jméno. Takže u kluka byl jasný Matěj (je jich možná hodně, ale v našem okolí nebyl žádný), u holčičky Adélka (ze stejného důvodu jako u Matěje) a nesetkali jsme se se žádnou negativní reakcí. 😵 Pro kluka se mi ještě líbil Mikuláš a Štěpán a Standa po tátovi (ten samo nesouhlasil) a pro holčičku Johanka a Kristýnka/Kristinka - ale tu jsme nedali kvůli tvrdému příjmení.

Jinak se mi moc líbí polské jméno Agnieszka 😵 (nevím, jestli se to takhle přesně píše) - jmenovala se tak jedna holčina a naprosto mě to okouzlilo, jenže to české 'Anežka' se mi zas tak moc nelíbí...

A mám kamarádku a její sestřenice s manželem se jmenují Filipovi a mají chlapečka Filipa - takže se jmenuje Filip Filip 😅 to mi přijde už hodně přitažený za vlasy 😔

petja
21. zář 2011

@simonnes a co Zora?

lucisa
21. zář 2011

@danielita7 ten odkaz o četnosti mezi obyvatelstvem jsem ti hodila schválně, abys viděla, že je to jméno Sarah naprosto v pohodě, kolik lidí jej má. 😉

radushka
21. zář 2011

@luuciee83 jé, ahoj Luci 🙂 No mi zas Filip Filip příjde nejlepší řešení, když je příjmení shodné s nějakým křestním.Pak v tom lidi nemají zmatek, co je křestní a co je příjmení.Já bych to asi udělala stejně.Teda kdyby příjmení nebylo třeba Theofil 😀 😀 😀

luuciee83
21. zář 2011

@radushka Radu ahoj! 😉 mě přijde, že je jako by 'ošizený' o jedno jméno 😉 ale samozřejmě je to věc názoru a hlavně je na rodičích, aby tohle posoudili... Jsem moc zvědavá, jak se bude jmenovat vaše druhé miminko 😉 😵 Barborka se mi moc líbí! ale v rodině ji už bohužel máme... mě se líbila i ve zkrácené verzi Bára 🙂

radushka
21. zář 2011

@luuciee83 Jj Báru jsme taky měli v merku, ale pak jsem si řekla, že by byly zbytečné komplikace ve školkách, školách.Tak i když máme dlouhé příjmení, tak jsem riskla i dlouhé křestní 😀 No na druhé jméno jsme právě tak zvědavá.Taky bych chtěla aby to bylo nějaké krásné jméno, Barborka se mi líbila už na výšce a možná, že už i na gymplu 😀

luuciee83
21. zář 2011

@radushka 🙂 to já bych se zase té zkrácené 'Báry' nebála - naopak - aspoň maličko by se od ostatních Barborek odlišovala (ale já to nemusím řešit, pochybuji, že kdy budeme mít třetí dítko...) 🙂 jinak jsem si vzpomněla, že mě teď v poslední době zaujalo jméno 'Anděla' - Andělka 😵 krásný'! ale už vidím, jak by mi to doma neprošlo 😝 😀

simonnes
21. zář 2011

@em_ka Emma super 🙂

simonnes
21. zář 2011

@michaela2310 Diana a Sabina - taky pěkný! 🙂

simonnes
21. zář 2011

@petja to se mi moc nelíbí 😒

simonnes
21. zář 2011

@luuciee83 ta Kristýna mi láká, i když je to dlouhý 😨

sova33
21. zář 2011

@luuciee83 S tím Filipem s tebou souhlasím, je to od těch rodičů skoro jako špatný vtip. Ono to vypadá docela vtipně, ale v běžném životě je to pak něco jiného. Kamkoliv přijde a bude se představovat, bude to muset vysvětlovat, poslouchat různé poznámky apod. A moc libozvučně to přece taky nezní. Samozřejmě, když by měl jakékoiv jiné jméno, musel by taky zdůraznit, co je křestní a co příjmení, ale to se dá: Těší mě, Filip. Radek Filip.
Já vím, že to záleží na rodičích, ale někdy mi přijde, že rodiče si udělají radost a dítě to pak celý život "nosí" ☹

jasekd
21. zář 2011

@luuciee83
@sova33 Souhlas, mozna je to jakoby vtipne, ale dat decku "vtipne" jmeno... Dala bych takove jmeno, ktere se za prijmeni moc nepouziva, treba Tadeas, Ondrej, Radek... No a nebo i normalni jmeno, holt se to vysvetli. Ono tech jmen, co se pouzivaji i jako prijmeni, je desne moc: Martin, Michal, Stepan, Petr, Pavel, Filip, Adam... Nebyl by zdaleka jedinej s tim vysvetlovanim. Nedavno jsem v titulcich k nejakemu poradu videla jmeno Zdenek Zdenek 😅 I toho Ondreje jako prijmeni znam.

michaela2310
21. zář 2011

@luuciee83 mě se taky líbí Mikuláš a Andělka, ale u Vládi neprošlo ani jedno 😠

iluss
21. zář 2011

Hezký večer 🙂

Tohle je celkem zajímavý článek:
http://www.zbynekmlcoch.cz/informace/texty/deti...
(nečetla jsem celou diskusi, tak možná už tu odkaz na něj někde je)

Jinak chtěla bych se tady zeptat, máme pro holčičku vybrané jméno Elen. Nevím ale, jestli ho normálně na matrice schválí a nebo k tomu je potřeba ještě nějaký vyplněný formulář či co. Není to totiž obvyklé jméno v českém kalendáři. Někde se udává, že slaví sváte 14.8. společně s Alanem, ale ne v každém kalendáři je to uvedeno.
Nemá s tím někdo zkušenosti?

luuciee83
22. zář 2011

@simonnes nám se taky Kristýna moc líbila 😉 dokonce jsme ji měli napsanou u prvního těhu jako variantu pro holčičku (věděli jsme, že bude kluk jak buk 😉 ) i když Kristýna Křesinová 😝 ... takže u druhého, když jsme tušili, že bude holčička, nakonec dali Adélku 😉 a jsme spokojení, snad bude i malá 😉

@sova33 taky si říkám, že je to spíš špatný vtip ☹ no, holt se s tím chlapec bude muset srovnat... já bych to teda osobně nedala. a jak říkáš - třeba ten Radek Filip zní moc hezky 😉

@michaela2310 to je škoda, že ani Mikuláš, ani Andělka neprošli... ☹ tak třeba u dalšího mimi 😉

@iluss já si myslím, že u Elen by problém být neměl... 😉

sova33
22. zář 2011

@iluss Elen je určitě bez problémů 🙂

simonnes
22. zář 2011

@luuciee83 Adéla by se mi taky líbila, ale ne k našemu příjmení AdéLA LAštovková, lala ........... to by neklaplo 😀

luuciee83
23. zář 2011

@simonnes TAk to chápu, že Adélka by vám k příjmení nešla 😉 tak šťastnou ruku při výběru jména 😉

gaudi
23. zář 2011

@luuciee83 kdyz se ti libi to polske jmeno, neni ceska verze spis Agnes nez Anezka? a co tahle Alzbetka? podobne a taky moc pekne jmeno...

lucisa
23. zář 2011

@iluss Elen je úplně v pohodě, svátek 16.3.
Holky, nesledujte jen to, co je v kalendáři, to tak možná bylo kdysi, že to bylo snad uzákoněno, že kalendář je jediné vodítko, zbytek jmen měl smůlu, dnes už to tak není.
Stačí si vzpomenout, jestli jsem to jméno někde neviděla napsané nebo neslyšela a pokud ano, je to jednou úředně ověřené (=existující) a tudíž schválené jméno.

petja
23. zář 2011

Dnes nám potvrdili na utz holčí 😵

mihaulka
23. zář 2011

@simonnes @luuciee83 Já se jmenuji MichaeLA LÁdrová a moje dcera je AdéLA LÁdrová.. 😀 😀 😀 dá se s tím žít.. 😀

iluss
23. zář 2011

@luuciee83 @sova33 holky díky 🙂

@lucisa v tom březnu má svátek Elena, to je jiné jméno. Mě se líbí Elen a ta by měla mít prý svátek spolu s Alanem v srpnu.
Kamarádka právě má nějakou knížku od Knnapové ohledně uznaných jmen, tou se prý řídí i na matrice a tam to jméno Elen není uvedené. Tak proto mě to zaskočilo a nevěděla jsem, jestli k tomu napotřebuju ještě něco vyplnit. Tak díky za odpovědi 🙂

gaudi
23. zář 2011

@iluss mam kamaradku Elen, s tim urcite problem nebude

luuciee83
23. zář 2011

@gaudi ta Agnes je taky zajímavá 😉 Alžbětka je taky hezké - teda hlavně ta zdrobnělá 'Betynka' 😉

@petja blahopřeji 😉

@mihaulka 😉 máte opravdu hezká jména 😉 🙂 a myslím, že Ty sis už zvykla a malá se jednou bude jmenovat jnak, až se vdá, takže...

jzizala
23. zář 2011

ahoj jen jsem nakukuju. 🙂 My máme Natali a taky jsem se bála, jestli nám to na matrice zapíšou.A tak jsem se tam byla před porodem zeptat a paní vzala knihu s uznanými jmény nalistovala Natálii a pod ní celý odstavec různých tvarů od tohoto jména.A Natali tam měli ,tak řekla, že ok,bez problémů .Ale ta Elen mi přijde divný že by to tam nebylo.Tak třeba se zeptat ještě osobně na matrice.Mmch.Elen je moc pěkné. 🙂

lucisa
23. zář 2011

@gaudi Anežka je česká varianta polského Agnieszka, Agnes je jen další cizojazyčná verze stejného jména, používaná např. v něm., angl., hol., švéd., dán., nor., potom podobné varianty jako Inez, Ignes, Inés, Ágnes, Agnese apod. apod.

lucisa
23. zář 2011

@gaudi Já právě z Knappové píšu všechny tyto informace. Je pravdou, že tvar Elen je tam uvedeno jako domácká podoba, ale i tak si myslím, že s tím problém nebude. Jedna moje známá se tak jmenuje, a to jméno dostala ještě za totáče.

nunacek
23. zář 2011

@iluss My máme Ellen a paní na matrice se prvně zeptala, že jestli máme na to jméno povolení, tak jsme vykulili oči, protože nás ani ve snu nenapadlo, že bychom na toto jméno potřebovali povolení, když je jich v ČR něco kolem 600. Tak jsme řekli, že pokud by nešlo Ellen, tak že bychom teda dali Elen. Ale podívala se pak do nějaké databáze a zjistila, že je povolené Ellen i Elen, takže máme Ellen 😵