Nezletilé matky. Jaké máte z toho pocity?

cermon
28. pro 2007

Dobrý den,
píšu diplomovou práci o mateřství nezletilých dívek. Byla bych ráda, kdyby někdo i z vašich řad se chtěl k tomuto tématu nějak vyjádřit a třeba se i podělit o vlastní zkušenosti, s čím se setkal(a), máte pocit, že jsme na nečekané těhotenství (před 15. rokem věku) i u našich dětí připravení ? Měli jste ten pocit sami u sebe na základní škole ?
Moc mi pomůžete, když se do diskuse zapojíte tady , nebo mi můžete napsat na můj email.
Mnohokrát Vám děkuji a přeji všechno dobré v příštím roce

klaras
2. led 2008

miruskaa..neboj mamce to nejspis bude lito, treba ji bude i nejakou dobu trvat nez si na to zvykne, ale uvidis, vze nakonec to bude v poradku.
Nebudu Ti lhat, urcite to bude hodne narocny s mimcem a skolou, ale mas fajn pritele tak to spolu zvladnete.Kde on bydli.ma byt? Nebo budete bydlet u mamky? jak dlouho jste spolu?
Myslim si, ze by jste to meli mamce brzo..
NEBOJ,kdykoliv pisni az Ti bude tezko. Drzim palce 🙂

miruskaaa
2. led 2008

klaras..s pritelem se znam 2 roky ale pres pul roku spolu chodime..ano ma byct ale v cechah a ja bydlim na morave takze si bude zarizovat byt v brne...u mamky budu nejspis bydlet v dobe tehotenstvi a pak uz asi s pritelem ale i tak budu chtit k mamce jezdit casto

klaras
2. led 2008

to je dobre, hlavne, kdyz budete mit kde bydlet.To asi asi bude pritel muset hledat novou praci..?Jak ti je je?

miruskaaa
3. led 2008

klaras...je mi v celku dobre akorat me boli prsa a nekdy mi je spatne od zaludku a mam strasnou chut na kysely jablka mohla bych jich snist treba 3 naraz 😀

klaras
6. led 2008

miruskaa..tak to je dobre..kysely jabka, ty mas teda chute 😀 😀
uz jste to rekli doma?

miruskaaa
6. led 2008

ahoj klaras jo v patek se to dozvedeli ja dosla ze skoly a mamka uz mela nachystanej test okamzite se tam ukazali jasne viditelny //carky napred mlcela ale pak uz to bylo v pohode a ted uz se spolu o vsem bavime v pondeli si zavolam na gyndu na vysetreni tak pak uvidim vic

teqilka08
6. led 2008

no ahoj miruskaaa!z toho si nic nerob! aj ja mam dceru a mam 16! 🙂

barbiek
6. led 2008

cau teqilka08

teqilka08
6. led 2008

awoj barbiek

miruskaaa
6. led 2008

ahoj teqilka takze si otehotnela v 15???a jak to probihalo co skola a kamaradi na to???u me to vi zatim jen rodina a ne cela a kamaradi vubec nic nevi

teqilka08
6. led 2008

moji rodicia sa to dozvedeli dost neskoro asi tak 3 tyzdne pred porodom! sama som to zistila az ked som bola v 5 mesiaci lebo az vtedy som zacitila pohyby! zobrali to az velmi dobre! mamina je s nou na materskej a by som si mohla dokoncit skolu! ja som vlaastne otehotnela par dni pred 15! kamarati to zobrali uplne v pohode! z malej sa tesia! 🙂

pipi1211
6. led 2008

ahoj teqilka poslala som ti IP to by ti malo hore svietit na cerveno ze interna posta... ja len tak ze to som ja momo z booomu 😀 😀 😀 😀

weroni
6. led 2008

teqillka: wow to si vobec nemala podozrenie ked ti meskali kramy? 😅 ja by som teda do piateho mesiaca nevydrzala cakat - test som si robila ked mi tri dni meskala M 😀 🙂

teqilka08
6. led 2008

no ale mne kramy nemeskali! mali som ich do 8 mesiaca!

teqilka08
6. led 2008

awoj pipi! no nevsimla som si to lebo som nebola pri pocitaci! davala som malej papat! 🙂

klaras
6. led 2008

miruskaa..tak to je super!!! jsem rada, ze mas u mamci takovou oporu. Hodne stesti u doktora a at je mimco v poradku! 🙂
a at mas doma dost kyselych jablek 😉 😀

panda
7. led 2008

Ahoj holky. Je to zajímavé téma. Rozhodně nikoho neodsuzuji a ani mi to nepřísluší. Mě je 23 a dítě nemám. Ale maminka mě měla v 18ti (těhotná už v 17ti) a rozhodně to má klady i zápory, že mám tak mladou maminku. Pro ni bylo mínus, že nedodělala školu (dodělává si ted maturitu a děsně jí to baví a já jsem na ni moc pyšná) a plus bylo, že otec byl starší a že se v té době na rodiny více dbalo (mateřská a plat stačil bohatě a to mám ještě dvě sestry 😉a dostali jsem krásný byt).
Jenže dnešní doba je jiná a daleko horší. Budoucí rodiče si musí uvědomit, že dítě je otázka min. 20 let a že to bude dost finanční zátěž a bez bydlení a stálého platu to rozhodně nejde. Ale nemyslím si, že je to pokažený život, jak jsem psala, mladý rodič může být plus (já mám s mamkou kamarádský vztah), ale chce to více snahy a hlavně dodělat školu, protože bez aspoň maturity jste nic. A pak se vám to bude hůř dohánet.
Jinak v rodině máme taky mladé rodiče. Přítelův bratr má dvě děti a je mu 20, jeho manželce 19 (poprvé otěhotněla v 16-ti). Byl to pro nás šok a hlavně to druhé těhotenství (otěhotněla čtvrt roku po tom prvním porodu). Mají krásný kluky, ale ani jeden nemá dokončenou školu a je to tam takové zvlaštní, chtějí vše hned a neuvědomují si, že přednější by měly být děti. Snad nenarazí jednou 😒

andelka
7. led 2008

Mně je 24 a dítě taky nemám. Ale jsem vdaná, tak aspoň něco 😉 Mimi bude, až budu mít po škole, a díky reformě budu muset nastoupit do práce a vydržet v ní aspoň rok (původně jsem chtěla mimi hned po škole), takže pokud to půjde dobře, budu mít první ve 27. A chtěla bych dřív.
Jinak pokud jsem pochopila, nezletilé matky jsou do 18 let, ne do 15. Takhle mladou fakt neznám a ani si to neumím popravdě moc představit. Já v 15 byla hrozné tele, prvního kluka jsem měla až na střední a hned druhého jsem si vzala. Takže pro dnešní mladé jsem možná konzerva. Mladé mamči znám dvě, jedna porodila měsíc po 18 narozkách, školu nedodělala, ale měla staršího přítele, tak s ním žila. Ale rozešli se, vdala se a 31.12. se jí narodila holčička. Byla rodinný typ, vedená k tomu, aby se uměla postarat o domácnost, takže to zvládla dobře. No a spolužačka se vdávala v čerstvých 18, protože byla těhotná. Měla brzy za sebou 2 holčičky, dneska je rozvedená a školu taky nemá dodělanou. Takže když to tak vidím, je důležité, jakou má dívka oporu v rodině, příteli a hlavně by se měla snažit dokončit školu. Později už to bude mnohem těžší. Taky mě napadá že tchýně měla mého muže v 18 a jeho sestru v 19, jsou spolu dodnes. Oba byli prostě ochotní podřídit určité věci rodině, a jednoduché to určitě nebylo. Je to o lidech. Pokud holka chce, může být dobrou maminou.

ewuska
8. led 2008

Ahojky. ja sice nejsem nezletila matka ale rada bych se s vama podelila o svou zkusenost. Ja sem otehotnela chvili pred 19narozeninama a moje mamca i pritel to vzal ohromne, ikdyz je pravda ze obavy o to jestli se to bude zvladat tam byli taky. Mamka mi byla hronou oporou a moc se na svyho vnoucka tesi. Ve skole to vzali taky dobre a vysli mi vstrict jak jen mohli. Myslim ze neni rozhodujici v kolika letech se stanete mamamy ale rozhodujici je aby to maly prislo do rodiny ktera ho bude milovat.
Nekdo tady psal ze je to hodne narocny na finance a ma naprostou prravdu ale kdyby clovek mel cekat na to az bude mit na to aby to dite 100% zajistil tak to pak dopada tak jak to vydime vsude okolo nas. Holky maji prvni dite po 30 protoze na prvnim miste byla jejich kariera, ale zas na druhou stranu nerikam ze je spravne privest dite do garsonky kde bydli dalsich 6 lidi.

pipi1211
8. led 2008

ewusik to je aj moj nazor 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵

zanetka82
8. led 2008

ahoj ja taky znam divčinu ktera otěhotněla ve 14 a porodila něco malo před 15ctinama. jeji maminka byla za ní doma na mateřske. bylo to šílene, poprve se milovala s klukem a špatně to dopadlo. přitel se na ni vykašlal jak se to dozvěděl. zustala sama, chvili byla dobrou matkou pak se to nějak zvrtlo a dělala blbosti. dnes je chlapečkovi 8 let a maminka mu pořídila bratříčka a i noveho tatínka. je štastně vdana a ma zdrave krasne a štastne děti. strašně rychle dospěla a trochu ji to poznamenalo. ale jinak se to asi da zvladnout. když mate někoho na koho se mužete spolehnout. přitel nebo rodina. pa a držim vam (nezletilim) palečky ať vše dobře pro vas skončí.

peta17
25. únor 2009

Dobry den potřebovala bych se zeptat mam takovy problem. Jsem ve 3 měsici těhotenstvi ale bude mi 17 bydlim s babou a dědkem ale od mala mi nadavaji vše možnyma sprostyma slovama a bába mě mlati měla sem už kolikrat naraženou ruku mam jizvu na koleně atd...Pak řikali a tahnu z baraku ale Tedka to zjistili že sem v tom a nechcou mě pustit za přitelem je sice starši ale když sme spolu štastni tak to ničemu nevadi nemyslite? To mi zakazali a tedka mi vyhrožuje bába že pokud nepujdu na potrat tak dostanu ale ja jit nechci a je na to myslim stejně pozdě a ja si ho chci nechat jenomže chci jit za nim. A to mi neprojde.Baba mi řekla že až se to narodi tak tomu da po hlavě a zabije to no je normalni?Ja už nevim jak se odsud dostat poradtě prosim moc.. ☹ přemyšlela sem třeba o zplnoletněni pokud by to jinak nešlo..socialka mi na to že mě mlati nic neřekla vubec jako kdyby to nebrala v potaz,bo nevim.. A přitel by si mě vzal ale oni mi to nepovoli tak co stim nevite prosim?? jenomže zplnoletněni to jde přeci přes soud a to nevim jak bude dlouho trvat nevite?chtěla bych se odsud dostat ale nevim jak.. PORADTE JE TO NALEHAVE.. ☹ předem děkuji Peta..K.

terinda
26. únor 2009

Petro, nemáš ještě jiné příbuzné?
Jinak bych Ti radila se obrátit k vám na magistrát, na sociálku. Nebo na azylový dům, psychologa...
A co Tvůj přítel, jak ten se k tomu staví? Je on zletilý?
Mohli by Tě zplnomocnit...
Hodně štěstí.

bianca
26. únor 2009

peta nevahaj a hladaj azylak v okoli

womenne
26. únor 2009

peta ☹ to čo je za socialku jasne ved oni vždy čakaju kym sa niečo nestane 🙄 ak maš možnost talk cho d na policiu oni to prešetria,inač neviem čo by som ti poradila lebo je to tažke ked nemaš 18,ale policajti by ti pordili čo robit,hlcvneaby to prestalo ☹

poletucha
26. únor 2009

peta a co zavolat na nejakou tisnovou linku?...pomoc tyranym detem atd? tam ti urcite nekdo poradi ...drzim palce,je to pro me nepredstavitelna situace,asi bych utekla z baraku

peta17
26. únor 2009

děkuji vam za rady.. socialka mi řeka že mam jit na potrat ale na ten je pozde a ani bych na něj nešla. a za přitelem mě naši nepusti a socialka mi řikala že nemužu odejit dikud nedostanu od našich docela blbina co ona řekla nemyslite?¨azylove domy sem zkoušela ale bud maji plno nebo mě nevezmou bez podpisu zakonych zastupcu.A to ja pravě nemam ptž babka by mi to nepodepsala.Tak nevim mno doufam že něco najdu a když ne tak doufam že budu moct jit za přitelem tak bych byla nejradši ptž ho znam 🙂 ☹ doufam že se mi to povede myslite že bych mohla jit za přitelem aniž by mě od něj odvedli? muj přitel je už zletili a zachoval se ktomu takže se mi snaži co nejvic pomoct.. počital by s tim aji kdybych se k němu nastěhovala.Mohli by mě zplnomocnit ja vim ale pry vyřizovani trva 2-3 měsice.☹a to pravě nevim kde bych byla. A nevite o zplnomocněni něco prosim vas někdo? No uvidime jak se to vyřeši snad nějak jo ale nemužu tam zustat a hlavně neci☹ děkuji vam moc za rady..🙂☹

salikova
26. únor 2009

Peto,byt tebou,tak urguju na socialce a taky bych se obratila na nejakou nestatni organizaci..Tam te jen tak nenechaji se v necem placat a pomuzou!Nedej se!

sirinka
26. únor 2009

http://www.razdva.cz/dmm.jiretin/d_rad.html
http://www.prolife.cz/?a=4&id=88
http://www.armadaspasy.cz/staticke.php?wh=co_de...
peta skus sa na niekde obratit, nech ti odborne poradia, co s tym...alebo proste utec k priatelovi...

garfieldmail1
26. únor 2009

Chod po uradech a kdyz Ti nebudou ochotní pomoct, tak si tam prostě sedni a že neodejdeš, dokud Ti konkrétní pomoc neslíbí. Co udělají, vyhodí těhotnou dívku? Nedej se. Nedělej tam samozřejmě nějaké scény, prostě ale ať si uvědomí, v jaké situaci jsi a že nemáš jinou možnost než se obrátit na ně. Ať přemýšlím, jak přemýšlím, když nejsi ještě plnoletá, tak fakt nevím, co můžeš dělat. Ať k Tobě posílají třeba kontroly, jsi ještě "dítě", tak ať ověří, jak se o Tebe doma starají.
Ten útěk k příteli.... no nevím. Aby na Tebe kvůli tomu nebyli doma ještě víc zlí 😖 Na druhou stranu, kdyby Tě nechali hledat policií, měla by jsi možnost říct před policajtama, proč jsi utekla, ať to prošetří.
Obrať se na co největší okruh úřadů, někde jistě bude někdo, komu nebudeš lhostejná a kdo ví, jak Ti pomoct 😉 Držím palce 😉