Nezletilé matky. Jaké máte z toho pocity?

cermon
28. pro 2007

Dobrý den,
píšu diplomovou práci o mateřství nezletilých dívek. Byla bych ráda, kdyby někdo i z vašich řad se chtěl k tomuto tématu nějak vyjádřit a třeba se i podělit o vlastní zkušenosti, s čím se setkal(a), máte pocit, že jsme na nečekané těhotenství (před 15. rokem věku) i u našich dětí připravení ? Měli jste ten pocit sami u sebe na základní škole ?
Moc mi pomůžete, když se do diskuse zapojíte tady , nebo mi můžete napsat na můj email.
Mnohokrát Vám děkuji a přeji všechno dobré v příštím roce

danca27
28. pro 2007

Ahoj Cermoc po pravdě řečeno když se podívám na sviojí ségru který je teď 15 let neumím si za živýho boha představit že to hubený, malinký stvoření by mělo zažít porod a trpět jako pes i když... všecko je možný a pokud by přišlo moje dítě domu před 15 rokem že čeká miminko no☹asi by mě to překvapilo ale dnes je jiná doba a holky běhají za klukama dřív..to samé i opačně...ale teda absolutně nevím jak bys se zachovala asi bych nejdřív řvala a pak z toho nemohla spát...ne z toho, že je těhotná, ale spíš z toho že má život v prd.... a že prostě přijde o krásný dětství o všecko co normálně dva lidi prožijou než se vezmou a než je všecko tak, jak má být...já sama vztah 9 let od 14ti let...vím o čem tak nějak mluvim....

mkr
28. pro 2007

když se podívám na dnešní mládež tak moc holek by dítě nezvládlo jsou to ještě děti vidím to u své sestry, moje máti mě, ale měla chvilku po 15 a dokázala se postarat s taťkou skoro bez pomoci rodičů, ti jí to spíš ztěžovali

mirusch
28. pro 2007

Ahoj Cermon, zaujímavú prácu píšeš. Ja skúsenosti nemám, ale už som sa nad tým zamýšľala, že deti, pardón, teenageri, s tým začínajú skoro. A ani neviem čím to je, možno tým, že tých informácií je teraz až priveľa? Ktovie. No, mnohé baby sú aj pred 15-kou dostatočne fyzicky vyspelé, takže z tohto pohľadu si viem predstaviť, že dieťa vynosiť vedia. Ale psychicky? Keď tak kuknem na moju takmer 14 r. sesternicu, tak by som jej hádla o 2 roky viac, ale stačí, aby prehovorila, je mi jasné, že to je ešte naivné dieťa. A keď si spomeniem na svoju vlastnú 15-ku... 😀 Bože, to som ani nevedela, že chalani existujú 😀 Na dieťa som v žiadnom prípade pripravená teda nebola. Tiež som kukala program v telke, o takejto dievčine, no isto, že na čas musela nechať školu, no a potom to bez pomoci jej matky nebolo možné, hlavne, ak chcela skončiť základné štúdium. Verím, že sú výnimky, čo to zvládnu, aj poriadne vyštudujú, aj sa o seba postarajú, ale to sú naozaj skôr výnimky, inak si podľa mňa babenky neuvedomujú do čoho idú. Páčilo sa mi, ako "liečili" tie, čo chceli rýchlo, rýchlo otehotnieť ešte na základnej - dali im bábiku s počítačovým čipom, ktorá sa správala presne ako dieťa, plakala, cikala, deň, noc, no neboj sa, že ich to po týždni prešlo 😀

mirica
28. pro 2007

cermon - ja som síce nebola nezletilá, keď som otehotnela - mala som 18 - ale aj tak nemala najmenšiu predstavu čo a ako , čo to obnáša , nevedela som variť ani nič - neviem si ani predstaviť , že bz som ho mala ešte o 4 roky skôr....

ale zase kolegynka má v rodine dievčatko , ktorému je 14 a je tehotná- tá vraj dieťa chcela , aj rodičom povedala, že je tehu až vtedy , keď už nemohla na interupciu - len aby si ho mohla nechať - ale na materskú pôjde jej nevlastná mama

mkr
28. pro 2007

mirica- je to hlavně o tom jaký máš základ v rodině, já jsem vdaná od svým 18 a miminko se povedlo až ted ve 20 jinak by bylo dřív, někdo si řekne, že bych mohla být z nižší vrstvy, ale tak to není mám střední a mohla jsem i na VŠ, ale nelákalo mě to, záleží hodně na člověku

weroni
28. pro 2007

veru, asi je to velmi individualne. Ja som mala 16 ked sa mi narodila najmladsia sestricka (ako stvrte dieta nasich rodicov 🙂
a starala som sa o nu tak ze ma zaroven s mamou volala do dvoch rokov "mama" 🙂 naucila som sa pri nej vsetko a hoci prvotny sok ked nam nasi oznamili ze budeme mat stvrteho surodenca nebol velmi radostny, porodom sa vsetko zmenilo a nevedeli ma od nej dostat 😀 dnes ma 5 rokov a v juni sa z nej stane teta mojho vlasneho babenka 🙂
ja osobne si myslim ze by som materstvo par rokov dozadu zvladla - vdaka mojej sestricke - od jej narodenia ma chytila detomania - odvtedy deti uplne zboznujem - aj s nimi pracujem 🙂
je pravda ze drviva vacsina dnesnych mladych dievcat sa zaujima o ine veci ako deti ale myslim si ze sa najdu aj vynimky ktore dokazu byt zodpovednymi matkami.
A mimo ineho - nie je uzasne ked uz oni budu mat dospievajuce deti? Ved budu tym svojim detom skor kamosky jak mamy 🙂 vdaka nizkemu vekovemu rozdielu - to sa mi paci 😉 🙂

kamajka
28. pro 2007

Ahoj, ja som porodila prvu dcerku v sedemnastich a syna v devätnastich, vobec nemám pocit, že by sa mi zrútil svet, alebo že by som mala život v pr.. , skôr naopak. Tiež si myslím, že záleží na osobnosti človeka a nie na veku. Dieťatko v 14tich mi už ale pripadá zvrátené - ved v takom veku je dievča ešte pod zákonom.

schnek
28. pro 2007

máme v rodině případ - od partnerky mýho strejdy - její vnučka, je jí 15 nebo 16, porodila o den dřív než já. Táta miminka dělá práci a ještě brigádu a starají se, jak se dá, ale jednoduchý to není. Já sama si to nedokážu představit, že by mi bylo o 7 let míň. I teď si občas řeknu, že jsme mohli možná chvilku počkat, když Ondra má svůj den 😉 😀

weroni
28. pro 2007

schnek: no vies, ale kazde babenko mava svoje dni 😉 🙂 ved aj my, nie? 😉 🙂

mirica
28. pro 2007

mkr-ja som bola taký chlapec v sukni- robila som atletiku , kanoistiku - o domácnosť som nemala žiaden záujem- ani ma mama nenútila- vedela , že by to nemalo zmysel ... ale nakoniec som všetko zvládla - a nikdy som ani na okamih neľutovala 🙂 podľa mňa je to od povahy nie od vzdelania- moja najlepšia kamoška na strednej od 17 rokov túžiala po rodine a nevedela sa dočkať konca školy, aby sa vydala a mala bábo ( tiež mala predpokladzy na Vš) Ja si myslím , že každá babuľka vie sama , kedy je na dieťatko a rodinku pripravená....

ináč doma som mala dobrý príklad - maminka je rodinne založená - varila každý deň- všetko stíhala - čert vie ako - ja som bola najstaršia po mne sú ešte dvaja bráškovia - keď som mala 14 -zomrel ocko,,, doteraz neviem prísť na to ako to robila... 😕

schnek
28. pro 2007

weroni, to jsou jenom takový řeči 😉 nedala bych ho za nic na světě a nelituju. Moji rodiče mi nutili potrat a mimi nechtěli a teď by ho taky nedali 😉

weroni
28. pro 2007

schnek: to tak byva s tymi rodicmi 🙂 je super ze uz zmenili nazor 🙂 inac kolko si mala rokov ked si rodila?

biba12
28. pro 2007

Mojho bratranca zena mala 15 ked otehotnela / on 19/ a mesiac po 16 narodeninach porodila. Nemyslim si, ze je prave ukazkova mamina. Vsetky sme nejake, mame svoje chyby, ale kedze nedostudovala, ziju na dedine u mojej babky a tento rok sa im narodilo 4 svrte dieta, nemaju peniaze, ma maly pristup k informaciam. Napriklad dava rocnej dcere plolotucne mlieko. Pritom uz moja mamina vedela, ze mi ma davat sunar a to bolo v 1977. Ale ju to nejako netrapi. Hlavne, ze nemusi pracovat, kazde tri roky nove dieta. Traja synovia nemaju zakladne hygienicke navyky, napr, hladkaju macata na dvore a potom si vezmu kolac zo stola atd... Rady sa neprijimaju.. Nemyslim, si, ze bola zrela na deti. Podla mna je velmi pohodlna na pracu a neche ist medzi ludi.Lepsie je zapalit cigu na dvore a kecat z mojou sesterkou/ jej svagrinou/ , ktorej sanarodila v oktobri dcera. A samozrejme ani jedna z nich nedojci, lebo by nemohli fajcit. Ved aj UM staci, babatko sa napapa. Ale inak pred ludmi hraju starostlive matky.

schnek
28. pro 2007

měla jsem měsíc před 22. narozeninami 😉 oni ho změnili za týden. Nejdřív do mě 2 dny pekelně hučeli a mořili mě a pak přišli, že nám koupí kočárek 😀 ale ty dva dny byly pekelný. To jsem dostala svojí první a doufám že i poslední migrénu, fuj 😖

mkr
28. pro 2007

biba: tak to ty děti lituju
bohužel i takový maminy jsou znám taky jednu holčinu a ta má to dítě jen na ukazování a aby ji každý litoval, že je na všechno sama, tý malý je mi strašně líto, ale nic s tím nikdo neudělá

weroni
28. pro 2007

schnek: to je jaka haluska - ja budem mat tiez mesiac po narodeni malickeho 22 😀

schnek
28. pro 2007

jé, ty máš o den dřív termín, než jsem měla já 🙂 a narozky mám 5.7. 🙂

f.nina
28. pro 2007

Znám holčinu z našeho města ktera porodila ve 14 a můžu vám říci že je to úplná katastrofa.O toho malého se pořád stará její mamina a ona lítá po diskotékách a za klukama.Já osobně jsi myslím že holky v takovém věku by ještě mimi neměli mít ,přece jenom představte si sebe v 15,v tomto věku já sem chtěla všechno poznávat mé zájmy byli který kluk je hezčí a ktera diskotéka byla in a ne jak vychovávat mimčo.Samozřejmě že každá sme jiná a jedna to bere nezodpovědně a druhá ano,ale jakmile v 15 vědí co je to sex tak by měli počítat z následky toď můj nazor

weroni
28. pro 2007

schnek: nas drobcek sa ma narodit 07. juna a moje narodky su 30. jula 🙂 manzel ma narodky mesiac pred terminom porodu a ja mesiac po 😀

schnek
28. pro 2007

náš se měl narodi 8. a pospíchal (tedy začal a pak už se mu nechtělo a vymořil mě jak psa 😀 ), rodila jsem o týden dřív 😉 ale to sem do tématu nepatří 😉

vojkina
28. pro 2007

Sice neznám žádnou nezletilou maminu, ale znám jednu holku, která měla mimčo v 17 nebo v 18 letech a tahala ji po hospodách, viděla jsem ji jednou kolem 10 hodiny večer v hospodě (v té době bylo malé asi 10 měsíců)...Chudák holčička ☹

A já osobně si vůbec nedovedu představit, že bych měla mít ve 14, v 15 mimčo. Vždyť v tý době jsem byla ještě "střeštiprdlo" a to jsem ještě někdy teď a to mi je 19.. 😅

womann
28. pro 2007

Tak ono v tech 15 to jsou vyjimky...Vidim to u bratrance,a rozhodne to neni se sexem u takhle mladych teeanegru tak divoky.Pamatuji na sebe, na zakladce se porad resilo kdo je a neni panna, a v devadesati procentech samozrejmne kecy 😀 Pak k tomu prihodi Nova dramatickou reportaz o zkazenosti dnesnich mladych a je hotovo 😀 😝 Ale jsou uplne stejny jako my.Jinak mimochodem znam svoje vrstevniky-21 let-co sex jeste nemeli, ale i takove, co fakt zacli v 15.
13 letou tehotnou znam jen jednu, -ne Cesku, z nemakacenko rodiny, ale davek maji 😝 no comment

miruskaaa
30. pro 2007

ahoj holky me bude v cervnu 17 a kdyz sem to tenhle tyden nedostala radeji se si udelala test na kterem se ukazali // vi o tom jen muj pritel nevim jak to mam rict mamce protoze si myslim ze ji tim zklamu a uz se mi nepodiva do oci tim nechci rict ze sme se pri sexu nechranili to jo protoze delam skolu a bavi me i znamky mam dobry a kdyz si ctu co tu pisete o nezletilych matkach tak premyslim zda si to dite nechat jestli bych to zvladla ☹ pritel pracuje a rika ze nechce abych sla na potrat..

mirica
31. pro 2007

miruskaaa- neviem , či existuje niekto - kto by ti vedel 100 % poradiť....ale v prvom rade je to o celej tvojej rodine a hlavne o tebe- lebo nech bude tvoje rozhodnutie akékoľvek , budeš s tým musieť žiť...Ak je tvoja rodina fungujúca tak nemyslím , že by si to mala tajiť - mama ťa neodsúdi - či už tehu alebo nie, si jej dieťa a mamy svoje deti väčšinou milujú 🙂 ale určite bude potrebovať čas , aby sa s tým zmierila- v každom prípade by si na to nemala byť teraz sama - neviem či vieš o všetkých alternatívach - a hlavne čo obnášajú ....ale v tomto ti môžepomôcť práve mama a rodina - čím je tehu čerstvejšie -tým viac času máš na rozmyslenie

V prvom rade je dobré u teba aspoň to , že priateľ užieťa nie je a dieťatko si želá -ak si aj ty na tom tak , že si ho želáš - s pomocou ľudí okolo teba sa to dá zvládnuť - aj vychovať dieťatko aj dokončiť školu ...ale nebudem ťa klamať - ak sa na to dáš ľahké to nebude - je to o tom , že dieťatko nie je bábika - nedá sa odložiť do kúta a nechať tak mesiac , kým nedostaneš chuť sa s ňou znova pohrať- sú to prevažne , len samé povinnosti - a jedinou odmenou ti bude láska dieťatka- jedinou -ale tou najkrajšou - ja som sa takto rozhodovala v 18 - a nikdy som neľutovala....že som si dieťatko nechala

kamajka
31. pro 2007

Mirica, to si napísala fakt pekne a hlavne výstižne,
mňa len jedno mrzí a to, že fakt sú aj mladučké maminy, ktoré si to neuvedomujú, že dieťa nie je hračka, napríklad v tých prípadoch čo písali vyššie baby. Ja osobne mám vo svojom okolí dve maminky, ktoré mali detičky v rovnakom veku ako ja, jedno vychováva babka, a tá maminka sa s ním vobec nestretáva, a druhé je v detskom domove

Miruskaaa - Ty sama sa musíš rozhodnúť a vedieť, čo bude najlepšie, tiež som názoru, že mamke to treba povedať čím skôr, lebo čím dlhšie budeš čakať, tým to bude pre teba ťažšie povedať. Ved rodičia sa večne hnevať nebudú, pár dní budú na dne, ale potom ich to prejde. Ja som mala 16, ked som čakala prvé dieťatko, dcérka sa narodila ked som mala 17 rokov aj štyri mesiace. Bolot o s rodičmi utrpenie, a nielen s rodičmi, s komplet celou rodinou, ale jednoducho ma nemohli len tak zobrať a odniesť na UPT, takže to museli prehltnúť 🙂
V prvom rade si však treba uvedomiť, že mať dieťa nie je len to, že aha mám dieťatko ake je krasne ťuťky muťky.... Ja som si to začala tiež uvedomovať až časom, ale tak ako Mirica, ani ja som ani ja to neľutujem, odhodlala som sa v 19tich aj na druhé 😉 , a sú celým mojim životom.
Chce to veľa sebazaprenia a obetovania, a skutočne záleží od osobnosti človeka.
Nech sa rozhodneš akokoľvek, držím Ti palce.

miruskaaa
31. pro 2007

sem moc rada ze ste mi nepsali..celou noc sme si o tom s pritelem povidali a na potrat nepujdu oba se budem snazit a rodina to bude muset nejak prekousnout snad teda doufam....me mamce bylo taky 16 kdyz otehotnela a v 17 porodila proto mam strach ze ji tim zklamu

liaa
31. pro 2007

Miruska-gratuluji k odvážnému ale správnému rozhodnutí!!!.-)
Nebude to lehké ale až budeš držet dětátko v náručí,budeš štastná,že jsi se tak rozhodla!

Znám mnoho žen,které z nejrůznějších důvodů daly děťátko pryč a po letech je to trápí.litují toho a chtějí vrátit čas a rozhodnout se znovu-jinak... 😔

mirica
31. pro 2007

Miruskaa- ak je to takto , tak ty ju nesklameš - ak bude sklamaná , tak možno preto, lebo bude vedieť čo to obnáša - a že prídeš o časť bezstarostného detstva- ale možno budeš prekvapená , ako veľmi ťa bude vedieť podržať 😉 a poradiť ti - a možno aj pomôcť .

ja sama za seba ti môžem povedať , že ak by mi prišiel syn s niečím takýmto - určite by som to nezobrala tak , že ma sklamal- tiež by mi bolo ľúto , že sa mu práve skončilo detstvo - a na 100% by som mu pomáhala ako by som vedela 🙂

lu777
1. led 2008

dobré rozhodnutí, Miruskaa 🙂

moje spolužačka měla dítě v 16 nebo 17 a myslím, že je dobrá matka.. její maminka měla jen jedno dítě, ji, a po několika operacích, takže byla ráda, že bude vnoučátko.. nakonec jsou tři 🙂

jinak mně je 31 a zase vidím jako výhodu, že když bych bývala měla miminko hodně brzo, tak bych touhle dobou už měla větší dítě a mohla bych zase trochu trajdat venku 😅 nebo cestovat nebo studovat.. takže já myslím, že se ten čas pro tyhle věci nikam neztratí - jedině se člověk musí vypořádat s tím, že dělá věci v jinou dobu než většina ... ale nejsme přece stádo

já třeba když přijedu na vesnici odkud pocházím, tak moji vrstevníci tam už jsou rozvedení a nebo i znova uzavřeli manželství a jejich děti dokončují základku! ... takže moje kamarádky už několik let po mateřské pracují a já na ni zrovna nastoupila 😅 .. když měly děti ony, tak ve 20 jsem to nechápala, ve 25 jsem si připadala pozadu.. teď si spíš připadám, že mě to zatím omladilo..
všechno má výhody a nevýhody, záleží opravdu na jednotlivci

miruskaaa
1. led 2008

sem moc rada ze mi pisete a ja si mam o s kym psat 🙂 dekuju 😵