Nutkání dělat si těhotenské testy. Co s tím?

aktebalka
11. dub 2011

Dobrý den,

tento problém se netýká přímo mě, jde o mou sestru, která má problém s nutkáním dělat si těhotenské testy třeba třikrát do měsíce (klidně i častěji), ačkoli bere antikoncepci, má roční dítě a otěhotnět teď nechce. Asi by to nevadilo, kdyby toto nutkání nepociťovala jako problém. Vsugeruje si, že je jí blbě, a že není jiná možnost, než si udělat těhotenský test, aby se uklidnila a přestala plašit, že je možná těhotná. Jinak je úplně normální 😀

Chci se zeptat, zda máte někdo třeba podobný problém, nebo jste to zažily, nebo o víte o někom, kdo něco takovýho řeší... Co s tím? díky🙂

marinka
11. dub 2011

Já moc nechápu, proč si testy vlasně dělá? Je to proto, že se tak moc bojí, aby neotěhotněla, a pořád potřebuje mít jistotu, že těhotná není?

karafiatek
12. dub 2011

@aktebalka - no já bych to viděla jako splašené hormony po porodu, dítě je roční. Asi by tvoje sestra měla se poradit s psychologem či psychiatrem. Nutkavé pocity = obcese - by se mohly dát léčit i pomocí léků. Sestřino jednání samozřejmě není úplně běžné, ale ona si asi nemůže sama pomoci, proto to dělá. To je stejné, jako když někdo desetkrát za sebou se myje ruce, aby je měl opravdu čisté. V konečném důsledků pak ale otravuje i své okolí. Jít se poradit s odborníkem není ostuda, když to má člověku pomoci. Posléze se totiž mohou přidružit nutkavé pocity jiné, stav se může zhoršovat. Nebrala bych to na lehkou váhu, pokud nebude sestra sama natolik silná, že s tím testováním zbytečných přestane sama vlastní vůlí, může časem nedělat nic jiného než neustále testovat. Ale je dost pravděpodobné, že vlastní vůlí nic nezmůže, ale to by poradil právě ten odborník, spíš bych to viděla na psychiatra, ten jediný totiž může předepisovat farmaka.

gabrielachalupova
12. dub 2011

musím říct, že když si vzpomenu na braní antikoncepce, a třeba byl cyklus, že jsem si vzala pozdě prášek, ale dostala jsem menstruaci-tak jsem si stejně udělala test abych měla jistotu, prostě abych věděla, že těhotná nejsem, že je to v pořádku. Nebylo to tedy každé dva měsíce, ale občas se mi to stalo, třeba jednou za půl roku...a dělala jsem to proto, že jsem třeba ještě studovala, mimčojsem neplánovala, nebo zkrátka jsem neměla stálého partnera tak jsem se bála...no udělat si občas test, když si člověk není jistý snad není nic špatného, ale asi ne takhle často. V těhotenství jsem začala mít psychické problémy a doktor mi právě řekl, že to mohou být obsedantní myšlenky jak píše karafiatek, ale s testy to nemělo nic společného....a spočívalo to v tom, že jsem stále dokola řešila jeden a ten samý problém, myslela jsem na to každou volnou minutu a kdyžy mi to někdo vysvětlil, že to tak není, tak jsem mu stejně nevěřila a dělala si to po svém....tak pokud si třeba myslí ségra že prostě může být těhotná, trochu si to vsugeruje atd..a často na to myslí...může to být podobné....každopádně mi prášky nedala, chodila jsem k terapeutovi a pomohlo to...