Objednání zboží přes net z USA. Jaká byla celní sazba?

gabrielad
10. zář 2008

Ahoj, nevíte někdo jaká by byla celní sazba při objednání zboží z USA ? Konkrétně by se jednalo o robotický vysavač. Je mi jasné, že bude potřeba zaplatit 19% DPH, ale jaké bude clo netuším 😒 . Díky za případné odezvy

lendy1
10. zář 2008

no, počítej tak 5-10%-podle toho jak se daný celník asi vyspí 😀
Jinak ještě: do celní hodnoty zboží, které má obchodní povahu, se kromě vlastní hodnoty zboží započítává poštovné v celkové výši. Takže si vem cenu zboží, poštovné s pojištěním a z toho si spočítej cca CLO a pak z toho DPH 😝

nobody
10. zář 2008

kdyby ti to někdo posílal soukromně (což asi těžko), tak když se napíše, že je to dárek, tak clo neplatíš .. 😀

gabrielad
autor
10. zář 2008

Lendy1 - to poštovné se započítává jen někdy, podle toho jaký typ doručení si zvolíš.
Nobody - človíčka co to mohl přivézt jsem prošvihla ☹ . A i kdyby mi to někdo poslal poštou tak se stejně může stát, že se do toho podívají a clo mi naúčtují. Do cla se nezahnují dárky malé hodnoty a myslím, že konkrétně u USA to bylo snad 22 dolarů (nejsem si přesně jistá částkou) a to by se měl netýkalo, protože to stojí cca 350 dolarů.
Díky za reakce.

tanuki
11. zář 2008

Ahoj, mně by to také zajímalo.. Byla bych ráda, kdyby mi kamarád koupil sportovní kočárek za kolo v USA - jede na Vánoce dom... a varianta je
a) zaplatit clo - což by mi zas tolik nevadilo, kdyby to bylo do těch 10% jak píše lendy - když tam ten nejlepší stojí 11 000 a tady 21 000!!!!! Ale to dph by se mi teda už platit nechtělo..
b) tvářit se, že to není nové - takže samolepky, trochu bláta 😉 nevím..

ene
11. zář 2008

Objednavala jsem si nositko a clo jsem neplatila. Pak jsem objednavala pliny a ze jich bylo vic, clo mi napocitali.
Hele, nebojis se, ze ti to tu nebude fungovat, kdyz tu mame jine normy na elektriku??

lendy1
11. zář 2008

ene, to je právě to...že ty celníci to určují jak se jim chce 😝
jinak na výpočet cla je i program na netu, jmenuje se to TARIC-je to jednoduché s tím pracovat.
Já nakupuji dost kosmetiku na netu a oblečení, clo jsem platila jednou, ale ta firma ho vrací, takže to bylo v pohodě, jinak jsem zatím neplatila nic.
od 1.12.2008 by měla být nějaká vyšší hranice pro dovoz z které se nemusí platit clo, teď je to myslím 45 EUR, mělo by to být pak několkrát víc.

Clo z USA
Na stránkách celní správy České republiky uvádí tyto informace:

Zboží, které je do Společenství dovezeno ze států, které nejsou členskými státy Společenství (tzv. třetí země) tedy USA, je pod celním dohledem a při propuštění do volného oběhu podléhá vyměření celního dluhu.

Celním dluhem je clo, daň z přidané hodnoty a další poplatky vyměřované při dovozu zboží.

Základem pro vyměření cla je celní hodnota.

Obchodní povaha zásilky:
do celní hodnoty zboží, které má obchodní povahu, se kromě vlastní hodnoty zboží započítává poštovné v celkové výši. Nezapočítávají se poštovní poplatky, které by měly být vybrány za úkony provedené v zemi dovozu.

Neobchodní povaha zásilky:
zboží určené výhradně k soukromému nebo osobnímu použití příjemce nebo jeho rodinných příslušníků, nezahrnuje se poštovné do celní hodnoty zboží. Toto ustanovení se týká výhradně zásilek podaných k poštovní přepravě, netýká se zásilek zasílaných prostřednictvím kurýrních služeb.

Osvobození od cla
Ve smyslu ustanovení článku 27 nařízení Rady č. 918/83, o systému Společenství pro osvobození od cla, jsou od dovozního cla osvobozeny zásilky zboží nepatrné hodnoty, pokud jsou zasílány ze třetích zemí přímo příjemci, který se nachází na celním území Společenství. Za zboží nepatrné hodnoty se považuje zásilka, jejíž celková vlastní hodnota nepřevyšuje částku 22 EUR. Zásilky mezi soukromými osobami by měl být limit 45 EUR. Hodnotu zásilky nelze dělit, takže pokud celková vlastní hodnota zásilky tuto částku převyšuje, nelze osvobození od cla poskytnout.

Daň / DPH
Do základu pro vyměření daně z přidané hodnoty při dovozu zboží se kromě celní hodnoty a připadajícího cla a spotřební daně vždy zahrnují i náklady na přepravu, tedy i poštovné.

Od plátců DPH vybírají celní úřady clo a DPH přiznává plátce v daňovém přiznání. Osoby, které nejsou plátci DPH, zaplatí clo i daň při dovozu celním úřadům.

Jaká je ale realita ohledně cla z USA a daně
Všude na internetu píší a z praxe je patrné, že celníci určují jak kdy. Někdy se dokonce stane, že clo nevyměří vůbec a zásilka vám přijde poštou. Nebo ji pozdrží na celnici tam vám vyměří clo a připočtou DPH. Daň je vždy 19% ale clo je dáno typem zaslaného předmětu, jeho ceny a váhy. Na stránkách celní správy je aplikace TARIC, která vám pomůže vypočítat částku, kterou byste měli zaplatit za proclení výrobku.

gabrielad
autor
13. zář 2008

ene - to s tou elektrikou si myslím, že není problém, když se to k nám dováží (už jsem i o někom četla, kdo si to koupil a přivezl z USA). A navíc ten robůtek se nabije a pak luxuje na akumulátor 😉

gabrielad
autor
13. zář 2008

lendy1 - zkusím na ten Taric juknout , dík

kristynaw
13. zář 2008

ja posilam osobni baliky,napisu darek,ale i tak si prijemce musi obcas zapatit clo (treba kdyz jsem posilala diktafon v hodnote 300$, dotycny platil 1000kc clo) a to jsem napsala,ze je to darek...
ono zalezi ,co to je...hlavne elektronika

jinak se da koupit konverze z usa zastrcky do ceske ( konverze zastrcky i napeti)

kristynaw
13. zář 2008

jinak holku z myho tematu so objednavaj veci na mimina,vse je tu levnejsi,hadry,hracky,lahve atd jsou vetsinou bez cla,proste jen prijmou balik..ale monitor dechu,chuvicky atd,to uz neco musi zaplatit(platili myslim 120kc za balik,kde byl monitor dechu a nejaky oblecky a hracky)

gabrielad
autor
13. zář 2008

No i tak by to bylo o dost levnější než v ČR. Protože v ČR ten robůtek stojí cca 16.000 Kč a 😠 v USA cca 350 USD. Musím to ještě dohledat z ostatních států EU a dopočítat ty daně a cla.
A jaký internetový obchody holky z tvýho tématu využívají (pomalu bych měla myslet na Vánoce pro malou)? Já občas dobře koupím v Maďarsku, teď co tu bydlím tak si vždy zjistím cenu v Čechách, na Slovensku a tady. A někdy jukám i na Rakousko, když už to mám kousínek.

lendy1
13. zář 2008

tanuki, tak s tím kočárkem to asi stejně nepůjde-pošta má nějaké limity na přepravu balíků letadlem a do těch limitů se prostě kočárek prý nevejde. Jedině to pak poslat lodí a to je hrozně drahý a trvá to i několik měsíců.

kristynaw
13. zář 2008

oni to kupuji se mnou, poslou to na moji adresu a ja to poslu jim,poslou me prachy na ucet...

gabrielad
autor
14. zář 2008

aha tak to jo. a nějaký tip na internetový obchod s hračkami, prosím, prosím? Poslat si to můžu nechat přes agenturu. Teď zvažuji ještě přiobjednání plínek, z části mi už malá vyrostla.

gabrielad
autor
14. zář 2008

Lendy1 - díky moc za tip na Taric, je to to super program, už jsem si to tam našla 😉 .

kristynaw
14. zář 2008

amazon.com, najdes tam snad uplne vsechno,muzes i platit svoji kreditkou,jen to musis poslat na USA adresu

fantastik
1. lis 2010

Zdravím chtěl bych si objednat z USA bundu jelikož je za super cenu 300D 😵 ale má to háček 😖 a to takovej že vůbec nemám s nákupy v USA skušenosti a už vůbec ne se clem a DPH..nemohl by mi někdo prosím poradit jak to chodí a kde zjistím kolik bych platil za případný clo atd. 😉 .vím akorát to že je možno toto zboží poslat na dobírku která by dělala v přepočtu 350kč předem děkuji za rady .. 😵