Od prarodičů nic nedostala.Je to normální?

janicka.ziv
23. pro 2007

Ahoj holky, zajímal by mě váš názor na danou věc...
Nedávno se nám narodilo první miminko. Po návratu z porodnice nás byli doma navštívit manželovi rodiče (kteří u nás v novém bytě mj. nebyli od doby, co jsme se sem nastěhovali - cca 3 roky). A malé donesli dárek - 1 dudlík a 1 chrastítko... Prostě dárek v hodnotě cca 60Kč.

Chci se zeptat, co si o tom myslíte a zda vám to připadá normální 😕 Od našich dostala peníze, od babičky taky, od všech známých a příbuzných oblečky, hračky apod. A v podstatě od těch téměř nebližších dudlík.
Nechci, aby to vyznělo nějak materiálně, to v žádném případě. Nejsem žádný materialista a nečekám, že jí příbuzný budou cpát tisícovky. Ale přeci jen...dát jí jen dudlík a chrastítko mi přijde dost divný.

Nevím, třeba na to mám blbý názor a jsem moc náročná. Tak by mě zajímalo, jak to probíhalo u vás doma????

Ještě jsem chtěla dodat, že je to jejich druhé vnouče. To první asi mají zjevně raději. Pořád mu něco dávají, měsíčně několik set na spoření apod.

konja
27. pro 2008

Podle mě se na tomto pozná jací lidé jsou 😒 .Já bych neměla žaludek na to někoho na Vánoce čekat a nic mu nedat.Nebo aspoň dětem. Také to tak děláme třeba s mamčinou sestrou s kterou se hodně stýkáme - už několik let si nedáváme dárky, jen dětem.Taková byla naše dohoda.A děti toho dostanou vždy kupu.Ale třeba manžel, měl něco podobného se svoji vlastní babičkou a dědou. Má narozeniny o čtrnáct dní déle než jeho bratr.Bratr dostal pětistovku a on za čtrnáct dní čokoládu.A když se jich rodiče ptali co to jako má znamenat, tak ještě uraženě pronesli, že jsou staří, že nemohou každému pětistovku dát! Vůbec nepochopili, že si v tomto případě mají pětistovku strčit za klobouk a radši oboum koupit tu čokoláda. Nikdo by se na ně nezlobil, každý by chápal, že dva staří lidé peněz nemají, ale takhle vyvyšovat jedno vnouče nad druhé je hnus!Ale nevysvětlil jim to nikdy nikdo. 🙄

janulle22
27. pro 2008

tak u nas malej dostal na vsechno co slo... 😀 .... akdyz prijedou pritelovi rodice na navstevu tak dycky neco malymu dovezou...ale kdyby nedostal vubec nic bylo by mi to jedno...proste dite ma sve rodice a ty se maji starat...kdyz chteji dat daji...kdyz ne nedaji...a neresim to...proc se budu otravovat takovyma hloupostma...?to nema smysl stejne tem detem to darek neda ze budete resit dala nedala...A muj pritel nikdy nic od svych prarodicu nedostal(z tatovestrany)taky zastavaj nazoru ze dite ma sve rodice...od druhe babicky dostavame vseci na narozky,svatek,vanoce... to zije sama z duchodu.kdyz chce dat da...kdyz ne...proste bych to neresila...stejne to nema smysl... kdyz nechce nekoupi a vy se treba muzete postavit na hlavu... 😀 ... ale kdyz vas to bavi...prosim... 😀 😀

konja
27. pro 2008

janulle22: víš, příjde mě to jako by si mluvila o cizých lidech, a ne o rodině.Já beru dědečky a babičky jako velice blízké osoby, nejmilovanější a tak dufám, že i oni nás berou jako blízké milované osoby.A když mě na někom záleží, mám ho ráda, tak pamatuji na to, že má svátek, narozeníny, jsou Vánoce a chci jim udělat radost, vidět štěstí. Pokud bych neměl peníze abych jim mohla něco darovat, tak bych je alespoň objala, popovídala si a řekla jak mě na nich záleží.Ale nedat člověku nic,prostě ho ignorovat nebo ho evidentně odfláknout, je rostě smutné a značí to o nezájmu o tho člověka.Říkáš, že děti mají svoje rodiče a ty ať se starají atd. Promiň, mě to příjede ujeté co píšeš.

nika251
27. pro 2008

Ahojte. U nas to je tak, ze s bratovymi si dary nemenime ale zato ich dcerke 100% kupime na narodky,pod stromcek. Rodicom len malickosti. Nas syn rovnako- od bratovych ano, od starych rodicov z mojej strany hracky, saty, co potrebuje. OD manzelovych- ti nam pomahaju inac- svokra kupuje cestrvu zeleninu, berie si ho k sebe ked treba, na sviatky mu kupi (napriklad na vianoce) dvoje bodynka, sem tam nejake teplaciky. Ale zato viem, ze oni mu sporia na ucet. Takze nedostava hracky, saty ale na ucet. Nemozem sa stazovat ani na jednych. Staraju sa onho, miluju ho. Ma vsetko co len potrebuje a ako bonus bude mat aj surodenca 😀

konja
27. pro 2008

Není to jejich povinost, ale lidé s normálními citovými potřebami a lidé emočně v pořádku mají prostrě potřebu udělat druhému radost. Stejně tak jako mají děti potřebu prinést babičce třeba kytičku, nebo mamince obrázek, tak to dělají protože mají potřebu udělat toho druhého šťastným. Možná to u vás funguje jinak, ale až moje babička bude jednou třeba bezmocná, tak ji také neřeknu ahoj, sorry já ti nepomůžu vstát z té postele, máš svoje rodiče a jestli ti už umřeli, tak to máš teda pech 😀 Já jsem to teď zahnala dost do absurdna, ale prostě mě to tak napadlo. Asi by mě strašně přišlo líto, kdyby třeba manželkovi rodiče dětem nic nedali a řekli, VY se starejte, mi nemáme potřebu, VY jste rodiče.Prarodiče se většinou na svá vnoučata těší a těší se na to jak si s nima budou hrát, jak je uvidí růst, jak se s nimi budou radovat,jak jim hračku koupí. Alespoň u nás je toto normální a nedat svým vnoučatům, své rodině, svým nejbližším nic ani na vánoce je podle mě prostě normální není!

denduska
27. pro 2008

baby, my mame presne opacny problem...moja svokra kupuje malej haldy veci, ale neskutocne mnozstvo, ja som ju uz aj brzdila, aj manzel jej tvrdil ze nemame nafukovaci dom, ale ona si neda povedat. Mala ma teraz 4 mes., a uz mam dve obrovske tasky veci na vyradenie lebo sa do nich nezmesti. Niektore veci jej stihnem dat len raz. A ja som dost sporovliva 😅 tak ma to potom mrzi no ale co s tym? Predavat mi to pride divne, kedze ja som to nekupovala a vsetko boli dary... Jasne ze odlozime nieco na druhe (ak sa postasti) ale aj tak je to kopa. Inak som rada ze ju lubi a stara sa o nu ked potrebujem ale viem ze nema ucet vo svajciarskej banke tak mi je to potom luto. Takze to je zas druhy extrem 😒

aponchie
27. pro 2008

tchanovci nasi malou neresi a nic ji nedavaji ani na narozeniny ani na vanoce 🙂 proste je nezajima a vypustili ji ze sveho zivota uz pred dvema lety a mozna je to dobre..moji rodice ji miluji a daji ji vsecko.. 😵

janulle22
27. pro 2008

konja-proc je to ujete....?ze mam jiny nazor nez zbytek...?tak to tady bohuzel chodi...my kupujeme vsem protoze CHCEM...ne proto ze je to slusnost atd... ale pokud babicky nechteji koupit at uz z jakyhokoliv duvodu tak to nezmenim kecanim na konovi...nemyslis...?ale jak jsem rekla to je muj nazor a jestli je pro tebe ujetej budiz... nebudu se prit o tom kdo ma pravdu...kazdej si to zaridi po svym... uz sem nebudu psat nebo me tu vseci ukamenujou...jo hold kdyz nema nekdo stejnej nazor jako ostatni tak je ukamenovan...tak si posluzte...

hezky zbytek svatku.... 😉

petrolejka
27. pro 2008

U nás fungují Vánoce, jak psaly holky přdedtím. Dáváme dárky jen dětem, protože je nás jak psů ... teda vždycky se takto domluvíme, protože se nám jednou stalo, že jsme nakoupili všichni všem a vzhledem k našemu počtu byla půlka obýváku zasypan balíčky, rozbalovali sjme to asi 3 hodiny a nedalo se hnout. 😀 Takže jsme zavedli pravidlo, které ovšem všichni trošku porušujeme, protoře si aspoň dáme květináč s čtyřlístkama, CD nebo nějakou drobnost. nejde o peníze, ani, e já dám a někdo jiný by taky měl dát. Prostě je to o tom dávání, přemýšlení nad vhodným dárkem, balení a pozorováním radosti druhého.
Mně by teda hodně mrzelo, kdyby Týnke od rodiny nedostávala dárky, i když někdy dají něco, co už máme nebo je to maličkost. jde o tu podstatu, soudržnost mezi blízkými. Vím, že na ni mysleli a věnovali svůj čas a pozornost výběru.
Janulle, nevšimla jsem si, že by Tě někdo kamenoval. I Tobě hezké svátky, netřeba se durdit a prchat s dramatickými slovy. Možná jsou rozdíly dané tím, kdo v jakém prostředí vyrostl (to nemyslím nijak hanlivě). U nás bylo obdarovávání (i mimo oficiální příležitosti) běžné a nešlo o ty peníze a revanš. Mnoho dárků jsme vyráběli (i v dospělosti, nemyslím dětské kresbičky), já malovala obrázky, šila hračky, atd.
Denduško, já jsem asi otrlejší než Ty, když máme něco víckrát nebo moc, tak to buď podaruju nebo klíďo prodám na MMB a koupím za to malé, to co potřebuju. Jsou to jen věci a nakonec ten dárek můžu proměnit v ten pravý. 😀

sassi
27. pro 2008

denduska, ja by som to popredala a peniažky uložila malemu na knižku, alebo mu kupila zasa za to čo aktuálne potrebuje
možno chce svokra malemu nakupiť kym može (kym pracuje, je zdravá ....) a neskor už tolko dostávať nebude

moja mama toiež dcere velmi vela kupovala, ale sme ju aj my s tým troška brzdili... lebo nie je predsa možne, aby decku niekto skoro každy den kupoval nejakú hračku alebo iny darček (aj ked drobnosť) ... podla man to dosť dcerku rozmaznávalo
teraz už im tolko nekupuje, jednak vidí, že to už nemáme kam dávať (tiež nie je byt nafukovací 😀 ), aj su už 2 deti a nie jedno, jednak už je staršia, vidí, že už nebude dlho pracovať a tiež už musí šetriť....

a tiež si myslím, že ked starkí nechcu dať a nedaju, tak sa treba tak zariadiť, rozkázať alebo inak vynutiť sa to nedá
bud si o nich pomyslím svoje a vykašlem sa aj ja na nich
alebo sa snažím pochopiť, prečo nekupili (nemaju peniaze, nemaju to vo zvyku...)

a keby ma to moc štvalo, asi by som sa narovinu spýtala ...

sisstin
27. pro 2008

konja: záleží, jaký máš k té rodině vztah..já mám ráda své přátele..ale třeba zrovna rodina mimo mých rodičů mi nic neříká, nedávám jim nic..a jsem r áda, že se s nima nemusím stýkat 😎 (babičky, sestřenice, atd.) 😅 páč přátelé si vybíráš..rodinu bohužel ne...a jen proto, že je to "krev"..se nebudu přetvařovat a hrát si na to, že je mám ráda 😎

sisstin
27. pro 2008

tím jsem chtěla říct, že ne nutně musí babičky milovat sva vnoučata a podobně...asi v ideálním světě by to tak bylo...v reálu asi bohužel ne vždycky.... 😉 a třeba u nás v rodině...je nás 6bratranců a sestřenic ty rozdíly cítit byly...oblíbená byla ta vnoučata, která u nich bydlela a stýkala se s nima často...my jsme byla ta neoblíbená, která bydlí ve městě a daleko 😅 takže mně se líbí, když je v rodině soudržnost..ale proto, že se ti lidé mají opravdu rádi..a ne proto, že se to jako má..protože to je rodina 😎

prasiatko30
27. pro 2008

my skor tak mojich rodicov a aj svokru brzdime - vobec nechcem aby jej nosili nieco zakazdym ked ju vidia alebo pridu navstivit, moji rodicia maju zakazane kupovat jej oblecenie - mame uplne odlisny vkus s mojou mamcou a vidim, ze zbytocne vyhadzuje peniaze a ja to nakoniec aj tak nepouzijem- tak sa uz naucili a kupuju len knihy alebo posledne hracky - ale to tiez chcem zatrhnut. svokra ta kupuje len na narodky a na vianoce - jedna hracka alebo peniaze - neriesim ci niekomu kupuje viacej alebomenej, ak chce tak da alebo kupi ak nie tak nie a ak niekomu kupi viacej to je jej vec - vobec to nekontrolujem, nemam prehlad a vobec mi to zily netrha 🙂

a k tym prarodicom - tak to by som uz absolutne neriesila ci kupuju alebo nie prarodicia 🙄 - kolko mozu mat taki prarodicia viac ako 80 rokov -je normalne ze vacsina starych ludi su horsi ako male deti a ze rozmyslaju len nad vlastnou truhlou - tiez normalne ta mentalita u babicky alebo deduska volakde na dedine je fakt uz len o tom ci budu mat kde svoje kosti zlozit a peniazky pekne schovavaju do pancusky a su stastni - ufrflani ale svojim sposobom stastni 😵

petrolejka
27. pro 2008

Je fakt, že to závisí na celkových vztazích v rodině. my se takto stýkáme s rodinou partnera, přijali mě za svou a vídáme se hodně, třeba švagrová prostě miluje nakupovat věci a tak skoro každou návštěvu něco donese, samo pod záminkou, že potřebujeme vybavit byt. Takže hodiny, nádobí, křesílko pro malou atd. Ale např. máme se setrou už dva roky mrtvý vztah a ni si tedy neposíláme dárky. prostě nekomunikujeme a tím je to dané. Takže já si tu svou rodinu taky spíš našla (s mými rodiči je to dost složité, ale teď udržujeme vztahy na jakési přijatelné bázi, tak aspoň to). A mám jednu sestřenici, který je mi kámoškou a s tou si dárky dáváme a jinou, která žije daleko, občas se slyšíme, ale dárky si neposíláme, prostě v tomto případě byto bylo jen ono plnění povinnosti. Nám stačí si občas zavolat, co a jak ...

sisstin
27. pro 2008

no..ted jde o to, kdybych měla dobré vztahy s někým..a ten někdo by si nevzpomněl na Vánoce..tak by mi to asi bylo taky divné.... 😕 ale že tchyně, kterou jsem neviděla asi tři roky...nepošle nic, to mě opravdu nepřekvapuje 😅

kotenko
27. pro 2008

Ahojte. bohuzial sa k Vam musim pridat, svokrovci mna nemaju nejako extra v laske, neviem preco... asi to vsetko zacalo tym, ze ked som otehotnela a oni nas nahovarali na potrat, tak sme nesuhlasili a dietatko sme si nechali. Neviem... Ked sa nasa Buba - Lili narodila, moji rodicia chodili za nou do Nitry kazdy druhy den (byvame v Partizánskom, co je od Nitry cca 60 km). Stale jej nieco kupovali, ci uz hracky, ked bola v nemocnici, alebo ked bola doma, tak vselico... od mliecka, plienok, hraciek, oblecenia... proste na co si len spomeniete a co postihnute dietatko potrebuje... Davali Lile peniazky, rozmaznavali ju, milovali ju taku, aka sa narodila, postihnuta.... A svokrovci? Ked bola BUBA v nemocnici, tak hovorili, ze v aute im byva zle, ze na malu sa pridu pozriet, ked bude v nasej mestskej nemocnici... Myslite si, ze prisli..??? Hej, 1 krat a aj to iba na par minut. K nam domov na navstevu tiez prisli iba jeden krat, malej samozrejme nedoniesli nic, ale ani som nic od nich necakala. Za jej kratky zivot ju videli asi 3 krat a to od nas byvaju asi 15 minut pesi. Moji rodicia Bubu nadovsetko milovali a aj stale miluju, dokazali sa naucit odsavat, polohovat, hlieniky vyklepkavat a proste krmit cez sondu, prebalovat ´, kupkat... proste vsetko, mohla som u nich Lili nechat a s cistym svedomim ist niekde ku kadernicke, alebo na kavu a nebat sa nicoho. A svokrovci? Ti sa ju bali vziat na ruky... ale zato moja svagrinka, ich 15 rocna dcerka chodila do nemocnice kazdu nedelu, chodili sme ju spolu kocikovat, bravala si ju na ruky, rozpravala je vselico a taaak.
Materialnost v tejto rodine neriesim, svokor je rok na urade a svokra zaraba na celu rodinu, nevycitam im nic, ale nepochopim to, ze na dovolenku k moru isli, ale Lile nekupulu ani len hrkalku, plienky, alebo ja neviem co.
a vianoce? narodeniny? ani len SMS, ze by jej priali zdravie...
mne osobne su uz ukradnuti oni dvaja (svokrovci), ale velmi ma to mrzi, najma kvoli drahemu. nie sme este manzelia, planujeme sa vziat buduci rok. netusim, ako to vsetko bude, financu vypomoc od nich necakam, aj ekd sa im bude zenit prvorodeny syn. nedokazem si predstavit ani odobierku a najma nie to, ako budeme sediet vsetci za jednym stolom. hm... ved potom napisem ako to cele dopadlo.
lili je uz 3 mesiace vecnym anjelikom, ich postoj ku mne sa nezmenil, dokonca po pohrebe hovorili drahemu, ci nechce zacat doznova a bezo mna.
no ale hlavne bolo, ze na pohrebe plakali o dusu, akoby Lilianku neviem ako lubili...
nech si ziju ako chcu, ak budeme mat druhe dietatko a budu sa k nemu spravat tak, ako k Lilianke, to dietatko ani nebude vediet ze ma starych rodicov.

kocurik16
27. pro 2008

kotenko s tým súhlasím.Ja najviac ľutujem iba to ,že som mojho nepritlačila k stene a nepovedala bud my alebo oni a boli by sme mali pokoj a nie sústavné hádky lebo 13 rokov nášho spoločného života,kým žila svokra boli samé hádky 😢
Bola by somm bývala radšej keby sme boli žili bez ich láskavej pomoci.

blau
27. pro 2008

Tak mne to normalne nepride. Ale ludia su vselijaky aj mne sa niekedy rozum zastavuje, ale nic s tym nenarobime. Kotenko drzim Vam palce. Holt je to tak , rodinu a susedov si nevyberieme 😉

tamia
27. pro 2008

ahoj,
mňa by zaujímalo či sa tu nájde aj dobrá svokra a mama /stará mama od manželky/ ktorá sa nestará o vnúčatá?
alebo iba svokry sú zlé 😉 🙂

horallka
27. pro 2008

janicka, nájdu sa takí rodinní príslušníci, ale aj známi, ktorí prídu pozrieť dieťatko a nič nedonesú. Pritom si dovolím tvrdiť, že je to ich priam nepísaná povinnosť-však načo potom prídu obkukovať dieťa- treba ho privítať doživota a niečo mu na ten štart aj doniesť- nie? Ja osobne by som nikdy nešla na akúkoľvek návštevu s prázdnymi rukami. Ale u tvojich svokrovcov sa cení, že aspoň čosi doniesli- môj svokor doteraz malého nevidel, nieto aby mu niečo ešte doniesol. A minule ma tu bola pozrieť kamoška, ktorá bola dlhšie v 9rsku a nedoniesla malému zhola nič. Tak to mi tiež prišlo také divné.

sisstin
27. pro 2008

holky..ale mně to přijdej ako klišé..že když někam dojdu, tak musím donýst dárek? 😕

blau
27. pro 2008

Najdu sa aj take svokry, ja taku mam aj maminu mam super, ale napr.svokor my lezie total na nervy nic mi neurobil, ale je smiesne podla mna, ked je chlap ukecanejsi ako zena. Horalka aj mne sa stalo, ze prisli obkukovat a nedoniesli nic. Mam kamosku v cechach a po roku my napisala, ze idu do italie na dovolenku a ze po ceste by u nas prespali a na druhy den rano by isli do viedne na letisko. Povedala som ze dobre jasne tesila som sa na nu. A vies co mi doniesla ako darcek? Parmezan..
NO aj taki su..Ale aj tak ju mam rada, ale viem, ze ked sa jej narodi male, tak jej donesiem tekvicovy olej 😉

sisstin
27. pro 2008

a není to třeba i tím, že se svými rodičemi žijete či se s nimi pravidelně stýkáte a s tchánovci ne? 😉

petrolejka
27. pro 2008

Svokra je tchýně? Já mám skvělou tchýni. 😀
No já jsem vychovávaná v rodině, kde byly nývštěvy pořád a nic nám nenosily. A my taky fut někam chodili to bychom ty dárky museli vyrábět. Já od návštěv nikdy dárky neočekávám a mnohdy mě zaskočí, když něco přinesou. Já to beru tak, že je t návštěva a já hostitelka, tak se starám, ale dárek nečekám. Taky ho na návštěvy nenosím, tak snad mě nikdo neproklíná. 😀 Jinak když jdu poprvé ke kámošce, které se narodí mimi, tak dáreček přinesu, to jo.

blau
27. pro 2008

Ano svokra je tchyne 😉
Ale ano ja myslim, ze kazdy to ma zauzivane inak. Ani ja necakam darecky, ale dotycna sa pytala co je normalne, ze maly nedostal darcek od svojich starich rodicov.
A to je teda najblizsia rodina. 😉

horallka
27. pro 2008

Tak ale preboha, príchod dieťaťa - nového člena do rodiny, je snáď niečo iné ako chodiť niekde na návštevu pomaly každý víkend. Mne osobne by to bolo veľmi trápne, kebyže idem pozrieť do rodiny alebo k známym mimčo a nič nedonesiem. Aj hostitelia by sa iste cítili trápne a ostali by sklamaní, aj keď by to možno nedali najavo. Blau- si ma rozosmiala- že tekvicový olej- chi.Veď to je také milé doniesť bábatku dupačky alebo dať mu do vankúšika- ktorú čerstvú maminu by to nepotešilo- ruku na srdce?

sisstin
27. pro 2008

horall: no to je právě to zaužíváné, že návštěva "Musí" něco donést..v jiných kulturách je to např. obráceně 😉

blau
27. pro 2008

Ved to sa aj zakladatelka temy pytala. Urcite je sklamana aj ja by som bola.
No ona bola v Taliansku, tak doniesla ten parmezan.
Ja zijem v Rakusku a tu je teda ten Kernöl-tekvicovy olej, tak nech malej da do mliecka, alebo neviem ako to s tym parmezanom myslela: ze som mu ho mala nastruhat na cicik? 😉

horallka
27. pro 2008

Ale my žijeme v "našej" kultúre, a tak je to tu zaužívané- návšteva donesie malú pozornosť- navštívení spravia malé pohostenie - a spokojnosť je na oboch stranách.Sisstin- nemusí- ale patrí sa- 🙂 proste sa to patrí- nie?Je to nejaký spoločenský bonton v našej kultúre- ak sa nemýlim.

sisstin
27. pro 2008

horall: tak já, když jdu na návštěvu..a nejdeme třeba kalit..tak též teda nic nenesu, jako ostatní nenesou nic, když jdou ke mně 😕 mně to přijde trapný 😔