Od prarodičů nic nedostala.Je to normální?

janicka.ziv
23. pro 2007

Ahoj holky, zajímal by mě váš názor na danou věc...
Nedávno se nám narodilo první miminko. Po návratu z porodnice nás byli doma navštívit manželovi rodiče (kteří u nás v novém bytě mj. nebyli od doby, co jsme se sem nastěhovali - cca 3 roky). A malé donesli dárek - 1 dudlík a 1 chrastítko... Prostě dárek v hodnotě cca 60Kč.

Chci se zeptat, co si o tom myslíte a zda vám to připadá normální 😕 Od našich dostala peníze, od babičky taky, od všech známých a příbuzných oblečky, hračky apod. A v podstatě od těch téměř nebližších dudlík.
Nechci, aby to vyznělo nějak materiálně, to v žádném případě. Nejsem žádný materialista a nečekám, že jí příbuzný budou cpát tisícovky. Ale přeci jen...dát jí jen dudlík a chrastítko mi přijde dost divný.

Nevím, třeba na to mám blbý názor a jsem moc náročná. Tak by mě zajímalo, jak to probíhalo u vás doma????

Ještě jsem chtěla dodat, že je to jejich druhé vnouče. To první asi mají zjevně raději. Pořád mu něco dávají, měsíčně několik set na spoření apod.

horallka
27. pro 2008

Sisstin, ale tu je reč o návšteve novonarodeného miminka- nie o bežných rodinných návštevách. Narodenie miminka je udalosť- ako pre rodičov, tak aj pre blízku rodinu a priateľov a v našej kultúre je bežné a zaužívané, že návšteva donesie nejaký malý present - nehovoriac o veľmi blízkej rodine, ako sú starí rodičia. Janička sa mimo iné pýtala, či je to normálne, vo význame, či sa nám to zdá v poriadku, že jej svokrovci/tchánovci novonarodenému vnúčatku doniesli len hrkálku/chrastítko a cumlík/dudlík. Môj názor je taký- že ako starí rodičia mohli doniesť aj viac. Mohli ale nemuseli. Ale nič im nebránilo dať do vankúšika aspoň nejakú tisícku.Toť môj názor.

bihan
27. pro 2008

Mne to nepríde normálne, keď najbližšia rodina nič nedá.. MM s jeho rodinou teda nijaké extra vzťahy nevedú, ale keď sa malá narodila, tak nám poslali peniažky... A svokru mám tiež fajn 😉
Myslím, že niečo dať novorodeniatku je normálne, ale inak na návšetvu so žiadnym darčekom nechodím a ani nikto k nám.
Horalka, aby som bola úprimná, tak celkom slušná kopa darčekov, čo sme dostali po narodení malej, nám neslúžila absolútne na nič.. ako napr. halda oblečkov vo veľkosti 54, hrkálky, s ktorými sa nikdy nehrala, doudou - také handrové hračky, na ktoré nám od začiatku padá prach..

sisstin
27. pro 2008

horall: no ne každej si to může dovolit..a nebo i nechce 😕 já mám ráda pěkný věci..ale prostě by mě nikdy nenapadlo, že někdo něco donýst "musí"..a drahýho..že jako malý dárky se neberou 😕

blau
27. pro 2008

No vidis sistin, vy to mate zauzivane tak. POdla mna fajn nemusis si robits starosti. Mate to tak zauzivane a nepride mi to trapne. Kazdy sme iny. A kazdy ma aj ine zvyky. 😉
Ale janicka sa pytala, ci je normalne ze maly nedostal od starich rodicov( teda najblizsej rodiny) nic.
To tvoji rodicia nedali tvojmu dietatku tiez nic?

sisstin
27. pro 2008

blau: naši žijou s náma..a dali..ale třeba tchyně pro mě není blízká rodina..a nedala nic 😉 ne nutně každá babička a dědeček musí být blízká rodina 😉

horallka
27. pro 2008

Bihan- tak jasné- najviac sa zídu peniažky- ale ja som mala opačnú situáciu- mne pre Martina kamošky, známi a rodina podonášali také super veci na oblečenie a hračky- že ešte doteraz - do jeho polroka som mu nemusela nič kupovať na oblečenie- len som si vyťahovala zo skrine- a všetko sadlo. Neviem akým zázrakom- ani sa nedohodli- ale všetky vecičky sme využili.

sisstin
27. pro 2008

já prostě nejsem zvyklá, že by mi někdo něco dával..všechno jsme si koupili sami..tak se prostě nad takovejma věcma nepozastavuju..ale chápu, že každej to má jinak...naši přispějou..ale stejně to automaticky neberu, že se to tak má 😕

bihan
27. pro 2008

A tiež mi príde divné odvolávať sa na príspevok z pred roka 😅 Zase to tu "nakrkla" Scalia 😉

anickaajanko
27. pro 2008

tak mne to tiez nepripada normalne
aspon drobnost by ich nezabila
a ked nevedeli co mali dat peniaze ako nasi

horallka
27. pro 2008

bihan- posledný príspevok bol v apríli 2008 - a scalia to oživila teraz- no a čo? Však keď mala čo k tomu povedať teda napísať- prečo nie?

sisstin
27. pro 2008

a hlavně zakladatelka tématu píše, že tchánovci u nich nebyli celé tři roky...takže je jasný, že ten vztah tam asi není..takže kdyby se mi narodilo dítě..tak bych s ničím nepočítala...páč se nevídáme a není , co řešit 😕

sisstin
27. pro 2008

já moc nechápu lidi, kteří si myslí, že když se s někým nevídají xlet..tak se to po narození dítěte nějak strašně moc změní..většinou ne 😕 já prostě za "rodinu" pokládám lidi, se kterýma se vídám, který mám ráda..i když to není třeba "moje" krev..než nějaký příbuzný, který jsem viděla naposledy v 10letech 😕

vinka
27. pro 2008

To je aj o človeku ako je naučený.ja ked som bola slobodná ale už som zarábala.Boli sme na svadbe v Znojne sesterke.Ja som z domu doniesla sladkosti detom a staršej plyšáka a malému vrtulník na tahanie.A naša tetka prišla bez ničoho ani cukrík detom nedoniesla.Ked videla mna tak potom poslala tam do Billi svoju dcéru po sladkosti lebo jej to už bolo asi sprosté,že prišla k detom bez ničoho.Ale mi ako deti sme mali presne takú babku.Jej mamu.Prišla k nám v den mikuláša bez ničoho a povedala mojej mamke,že nemá peniaze musí íst do banky tak nič nedoniesla.Ale mi sme od babky nikdy ako deti nič nedostávali.To bola otcová mama.To tak zvyčajne býva. 😉

lefika
27. pro 2008

vinka, k tvojej poslednej vete: aj ja som si to vsimla. ked uz nejaki stari rodicia su nevsimavi alebo inak "problemovi", zvycajne ide o rodicov otca. preco? co ludom, ktorym sa narodi syn, na stare kolena "preskoci"? alebo citia, ze je menej "ich" ako dcera? nechapem...mozno pochopim, az raz budem mat syna....

sisstin
27. pro 2008

lefika: víš proč? Páč tu jsou skoro samé ženy..možná, že kdyby sem psali muži, tak by se jim zdálo, že je to trošku jinak 😀

kitty68
27. pro 2008

sisstin 😀 😀 😀

no ja si taky nemyslim ze je povinnosti davat darky

sisstin
27. pro 2008

páč většinou..píšu většinou....máme naše rodiče rádi..a tchánovci jsou více či méně neoblíbení...takže na nich vidíme každou mouchu a furt se nám něco nelíbí 😅 proto se zdá, že rodiče od matek jsou úžasní..a rodiče od otců k ničemu 😅

sassi
27. pro 2008

to ja nedokažem, isť niekam na navštevu, kde su deti a nedoniesť ani cukrík ...
a aj ked ideme k niekomu dospelemu, tak vezmem aspon flašu vina, alebo bombonieru

sisstin
27. pro 2008

sassi: tak třeba mně by vadilo, kdyby mi někdo pro malýho ty sladkosti nosil 😉 a hraček m á miliony..takže já fakt nic nechci 😎

wanda007
27. pro 2008

ze co tu tak naruzivo rozoberate cely den, tak som sem mrkla, co-to precitala a moj nazor je taky, ze mi je u prdeli, ci moje dieta daco na vianoce, alebo pri narodeni dostalo od toho alebo odtoho.

Mne pomaha pocas celeho zivota moja rodina a v poslednych rokoch aj svokrovci a dalsi priatelia, a nemusi to byt na vianoce a nemusia to byt dary a nemusia to byt peniaze. Stacia ze su tu pre nas, vtedy ked ich potrebujeme podelit o zle aj dobre. Praveze dary ma len rozculia, dost mame doma kravin aj bez dalsich nepremyslenych hraciek a obleceni.

Laska je najvacsi dar.

lefika
27. pro 2008

sisstin, ale ja som to vnimala aj ako dieta, ked som nebola zaujata 😉 ze babicka z otcovej strany je nejaka ina, menej k nam chodi, na darcek od nej si nespominam....
a teraz tiez: aj manzel priznava, ze jeho rodicia sa naspravaju normalne 😒

k tym darcekom: svokrovci nedavaju nic, ale je to ok, kedze sa nestretavame. ako tu uz niekto pisal, nebudem cakat darcek od niekoho, s kym sa roky nerozpravam. vzhladom na to, ake mame vztahy, by som pripadny darcek asi aj vratila 😖
s mojou mamou je to naopak: vzdy, ked tam prideme, na malu caka nejaka drobnost. ale mna aj tak najviac tesi, ako sa obe navzajom na seba tesia a ze mam mamu, ktorej mozem s doverou a bez vycitiek svedomia zverit svoju dceru 😵

nikes
27. pro 2008

souhlasí se sisstin. Proboha, když se s někým nevidím 3 roky , tak pak nemůžu čekat, že ten člověk vůbec přijede, natož něco přinese. To neznamená, že když moji rodiče jsou z mých dětí nadšení, že to samé musí být i u tchánovců. Znám jeden pár starých manželů, kteří jsou děsně fajn, ale nemají moc rádi děti , ani vlastní vnoučata. Tedy ne , že je vysloveně nemají rádi, ale nevyhledávají jejich přítomnost. Ale ty starší děti jim už tak nevadí. Neznamená, že jsou zlí, ale mají už rádi svůj klid. Já mám skvělé rodiče i tchánovce, ale nechci, aby ji něco kupovali. Chci, aby se malá na ně těšila a né na to, co ji přinesou. Není přece důležité, jestli prarodiče něco Vašim dětem koupí (a to myslím i právě narozenému mimi), je důležitější, aby svoje vnouče milovali. A vůbec, netěší Vás víc, když něco hezkého dostane Vaše dítě od Vás? Mě třeba nepřijde normální, kdyby mi měli moji svatbu zacálovat moji rodiče, i když je to v naši zemi zvykem.Rozhodla jsem se já, že se budu vdávat, tak bych si to měla i já, společně s mým nastávajicím zaplatit. Pro mě je to to samé, jako kdyby někdo čekal, že mu jejich rodiče zaplatí bydlení. Je to ale můj názor

vinka
27. pro 2008

No neviem ale môj svokor robí to isté.Nemá záujem o vnúčatá svoje.No a muž ho volal na prvé narodeniny malej a otec mu povedal,že nepríde lebo nemá čas. ☹ A môj muž sám povedal,že už ho nikdy nezavolá.ked bude chciet nech sa ozve sám čo on neurobí.A sám mi poveal,že jeho babky(otcova mama) sa k ním takto správala a on robí to čo sám odsudzoval a hneval sa nato.Tak asi niečo natom bude.

sisstin
27. pro 2008

lefika: no hele, já jsem taky od jedné babičky dostávala..a od druhé ne..ale to je přesně to, o čem jsem psala...s lidma, se kterýma se nestýkám....od těch nedostávam nic 😉

kristi
27. pro 2008

ja teda cumela jak puk,ale Mia dostala fakt jako dobrej darek, sice penize, pac tchynka vi, ze by se mi do vkusu netrefila,ale fakt me prekvapila, stejne jako cely vanoce u nich 🙂

vinka
27. pro 2008

Sisstin lenže prečo si sa nestretávala s tou babičkou.Zjavne ti tam nebolo najlepšie ako dietatu.Aj mi sme chodili ako deti iba k jednej babke a k dtruhej nie.Mi sme sa tam cítili ako u cudzích.Necítili sme sa tam ako doma.A deti vycítia kde im je dobre.nemyslím, teraz na sladkosti alebo darčeky.Kto ich lúbi.

sisstin
27. pro 2008

vinka: já nevim...já jsem tam trávila celé prázdniny 😕 nebylo mi tam nějak zle..ale prostě od puberty, kdy už jsem mohla být sama doma...a nemusela jsem nikam jezdit..tak se prostě s příbuznýma skoro vůbec nestýkám... 😕 prostě mám svoje přátelé a svoje zaliby...a příbuzný do toho nějak nezapadaj 😅

sisstin
27. pro 2008

vinka: a mám k ní naprosto stejnej vztah jako k babičce, která mi dárky dávala a dává...v tom to fakt není 😉

vinka
27. pro 2008

Sisstin neporozumeli sme sa.Písala si,že od jednej babky si dostávala a od druhej nie.A myslím si,že si prázdninovala iba pri jednej a pri druhej nie alebo len zriedka.Zvyčajne to tak býva. 😉

sisstin
27. pro 2008

vinka:ee..právě, že jeden měsíc jsem byla tam a druhej zas tam..nikde jsem netrpěla ani nic podobnýho 😉 ale prostě od tý doby, co tam nemusim...to nevyhledávám 😉