Památky s dvouletým dítětem, máte zkušenost?

hanih
21. únor 2017

Plánujeme v létě dovolenou v Čechách, a protože ráda chodím po památkách, chtěla bych to zkusit i s dcerou. V době kdy na dovolenou pojedeme jí bude 22 měsíců. Už jsme na pár prohlídkách památek byli loni v létě, dceři nebyl ještě ani rok a byla super, seděla v nosítku, koukala a poslouchala, vůbec nerušila. Jenže teď bude trošku jiná situace, dcera běhá, je celkem čilá, ale v klidu nějakou chvíli taky vydrží. Je mi jasné, že budu muset posuzovat podle aktuální situace a je to ještě docela daleko, ale i tak bych se ráda zeptala, jestli někdo máte zkušenosti a jaké. Jestli jste s tak malým dítětem na prohlídky chodili, případně jak dlouho vydrželo být v klidu atd. Moc díky 🙂

babka
21. únor 2017

@hanih S malou jsme na prohlídky chodili odmalička a nikdy nebyl výrazný problém. Vetšinou se během prohlídek chtěla nosit a všechno pozorovala. Kolem jednoho roku, kdy už sama běhala, měla tendence lítat a zavírat všude dveře - to bylo trochu na nervy. V zámku ve Valticích jsme dostali tenkrát vynadáno, že malá šlápla na koberec. Paní průvodkyně nebyla nejpříjemnější. A z jedné prohlídky jsme jednou hned na začátku museli odejít, protože se rozplakala a nedala se utišit (asi byla unavená). Tak jsme nechtěli rušit výklad ostatním.

dzejnany
21. únor 2017

když měla malá rok, tak jsem vyrazili s ní v krosně do skal v Tisé (ústecký kraj), celou dobu vydžela sedět a jen brebentila. fakt super dovolena. Pokud se dítě rádo nosí, lze s ním chodit všude. Když měla dva roky, tak dokonce v krosně s námi odchodila holešovskou regatu (ale to je z jiného soudku). To chce asi zkusit, každé dítě je jiné.

kamino
21. únor 2017

Je to sázka do loterie.. s prckem jsme taky pár památek objeli a bylo to půl na půl.. většinou je strávil v náruči a jednou jsme museli odejít. Záleží jakou měl náladu.. Tedy beru kolke těch dvou let. Loni jsme s čerstvým čtyřleťákem jeli na naši velikou dovolenou Tour de Čechy a Morava - fotky zde https://www.modrykonik.cz/blog/kamino/album/dov... a to dal skvěle.

ekyticka
21. únor 2017

vybíráme program přívětivější dětem (ne vyloženě dětské akce, ale tak, aby to zvládli), takže hodně zříceniny, kde je většina prohlídky vlastně venku, zámky a hrady se zajímavou expozicí (máme kluky 5 a 3 roky, takže stroje, zbraně, stará auta, hračky atd.), když je víc okruhů, tak spíš nějaký kratší, muzea a galerie bez průvodce ...

snažím se, abychom šli na prohlídku v rozumný čas, kdy ještě nejsou unavení a aby program dovolené byl pestrý, 4. hrad během týdne nebaví už ani mě 🙂

necpu se do davu co nejblíž průvodci, spíš se s nimi loudám tak nějak vzadu aby jejich zvědavé dotazy a brebentění nerušily výklad (žijem si většinou takovou vlastní prohlídku s princeznou a rytířem) .... (takže i pro mě je to spíš takový vizuální zážitek, než že bych slyšela, který pán zemřel a do kterých rukou kdy hrad přešel :D )

odejít jsem zatím nemusela nikdy, jednou jsem vynechala jeden hradní sklep :D

no a po kapsách mám úplatky 🙂

bamishop
21. únor 2017

@hanih za me cim je dite mensi, tim je to snazsi, kdyz jsme byli na zamku s 3 letou a 4 letou, tak to bylo vylozene za trest. Takze loni byla jen aktivni dovolena a mazimalne se podivat na nejakou zriceninu nebo zahradu a letos to zkusime zas, sice sme se rozrostli, ale mrnous vylety jeste neujde, takze posledni sance, pristi rok uz beztak taky bude tak maximalne na zakousnuti pri prohlidkach, tak si zas na par let budu muset nechat zajit chut a nebo hold budou chlapi spoluv parku a ja s holkama v zamku, no

jani76
21. únor 2017

Dokud jsem malého unesla na větší vzdálenosti, tak mi spal/papal v manduce a nebyl problém .... což bylo do jeho 12kg. Takže jsme absolvovali kdeco, i prohlídku zámku, výstup na Lysou apod. Pak už začal být problém, dokonce nám jednou zakázali raději i prohlídku zámku, pokud by malý rušil - tak teď si dáváme od památek oddych, až bude trochu rozumný a pochopí, že se tam nesmí křičet, běhat atd. Takže plánujeme takové výlety, kde to nevadí, a hlavně kde to už ujde sám. Jsou prohlídky míst, kde to fakt neva, ale to se chce zeptat předem.

dendy88
21. únor 2017

loni jsme byli na cokoprohlidce (3 a 5 let) , trvalo to asi 35 minut a zlobili , hlavne ta mladsi

meta123456789
21. únor 2017

Já si to po pravdě moc neumím představit, ale je to dost individuální. Moje holky jsou dost aktivní, dlouho je nic nezabaví. Jakékoli prohlídky v interiéru s nimi neabsolvuji, na zámku vždy koukneme do parku, projdeme si okolí a nazdar. Někde dělají prohlídky přímo pro děti, ale i tak to je spíš pro starší děti... Ale jak říkám, je to individuální, některé superklidné děti to třeba vydrží 🙂

puresin
21. únor 2017

@hanih Ja se priznam, ze ac mam sama tri deti, nikdy jsem nepochopila batolata na prohlidce treba zamku. Dite z toho nic nema, vetsinou ani rodice ne, okoli to otravuje.. Jezdit po pamatkach miluju, ale radsi si dam par let pauzu, nez dite s ostudou nahanet mezi exponaty. 🙂

zvirka
21. únor 2017

Tak dva roky u nás byla dost nevhodná doba na památky. V nosítku už samozřejmě nebyl, to odmítal od roku a půl, ale zato chtěl být pořád v náručí a dvě prohlídky nám proplakal komplet, takže jsme pak chodili tam, kde je individuální prohlídka, tj. dostaneš papír a projdi se sám. Je to na některých menších hradech a zříceninách. Nebo jsme si na zámku prošli třeb jen park a obhlídli venek. Ve třech už v pohodě, jen jsme volili vždy nejkratší trasu. Samozřejmostí je vysvětlit si, co nás čeká a jak se máme chovat. Taky to, že všechny nemůže bavit všechno a když jdeme jeden den do zoo, tak další den jdeme zas na hrad, kde to baví zase maminku a tu půlhodinku vydrží. Máme dohodu, že pokud potřebuje něco akutního, tak zatahá za rukáv a pošeptá mi do ucha. Teď v 6 už dáváme v pohodě i hodinové prohlídky, samozřejmě nechodíme na zámek každý den, během týdenní dovolené tak max. 3 prohlídky s průvodcem. Jezdíme na dovolenou zatím jen v ČR a moc si to takhle užíváme. Ale každý zná své dítě nejlíp a měl by zvážit, co zvládne a co ne. Mně bylo strašně trapně, kdy během oněch dvou prohlídek zkazil většinu výkladu.

lv
21. únor 2017

Zámek Častolovice, zkusíme 1.její prohlídku, 25m. V první místnosti hodila plastovou Šmoulinku do expozice, tak nás vypustili, vstup vrátili. Z Častolovic znám divoké prase Martu v oboře 🙂

(O rok později už ano, ale zříceniny, vzadu, jak pise ekyticka)

jipe
21. únor 2017

Já bych to neriskovala. Jako bezdětnou mě žvatlající batolata naprohlídkách dost obtěžovaly. S ročním jsme absolvovaly Beskydy - Hukvaldy individuálně, skanzen v Rožnově individuálně, Helfštýn individuálně, Radhošť,... u zámku bych mrkla jen do parku a kolem dokola (např. v Lednici jsme si udělali vycházku k Minaretu). Dokud si nebudu jistá, že to vydrží v klidu a potichu, na prohlídky s průvodcem, odkud se nedá v průběhu odejít, nepolezu

hanih
autor
22. únor 2017

Všem moc děkuji za odpovědi. Jsem ráda, že jsou i pozitivní zkušenosti, že to jde 🙂 Každopádně to teď vidím tak, že vyzkoušíme nejdřív něco, kde nebude moc rušit, třeba tu zříceninu apod., nebo něco, odkud se dá v průběhu odejít, a podle toho, jak to bude probíhat, uvidíme dál. Zaujal mě nápad s úplatky, to by u nás mohlo taky fungovat. 🙂 Památky mám ráda, ale nerada bych rušila ostatní, takže když to nepůjde, tak to hrotit nebudu a nějaký ten rok si počkám 🙂 Ještě jednou díky 🙂