Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Pamatujete si, když vám bylo tak 2-5 let? Ovlivňuje to Vaši výchovu?

VýchovaVýchova dětí
daasqua
26. kvě 2020

Zajímalo by mě, zda si někdo pamatuje velmi ranné dětství (tak 2-4 roky, max 5), na svoje pocity, vnímání světa, zajímavé situace (dobré i špatné)? Pokud ano, ovlivňuje to nějak to, jak se nyní chováte ke svým dětem? Např. že si pamatujete, že určité chování dospělých vás jako malinké štvalo a proto ho nyní jako dospělí neděláte, nebo že vám nějaká určitá věc/chování pomohly, takže je nyní paktikujete na dětech?
Já si pamatuji hodně celkem brzkých situací, kdy mi bylo asi tak 2,5-3 let. Vím, jak jsem se při tom cítila, čemu jsem nerozuměla a čemu ano, čeho jsem chtěla dosáhnout, na co jsem se soustředila, že je v tu chvíli důležité. Manžel nechápe, že si můžu něco tak vzdáleného pamatovat (on si pamatuje možná tak od 7 let nejdřív).

antilopkax
4. čer 2020

Moje první vzpomínka je, když my nebyl ani rok. Měla jsem bryndák z "papundeklu", který mě hodně kousal do krku, ale máma ho měla ráda, protože měl dole lavor. Byl dovozový z USA, což v osmdesátkách bylo něco. Byl bílý s žlutým okrajem. Dodnes si pamatuju ten pocit, když jsem věděla, že mi ho máma dá a já neumím dát najevo, že ho nechci (prý jsem vždy brečela a máma nevěděla, proč).
Pak si pamatuju cestu autem - ležela jsem na sedačkách ve fusaku a střídala se světla. Byla velká námraza (to jsem se dozvěděla zpětně), takže jsme nedojeli a vraceli jsme se, táta mě nesl do postele a nemusela jsem se převlékat do pyžama - s mámou jsme to identifikovali, že mi byl tak rok a půl.
Další vzpomínka je na večerní rituál - koupel, namazání, nočník, plína, mlíko. Plínu na noc nemám od 2 let. Takže to muselo být v tomto období.
Další vzpomínka je na babičku - umřela než mi byly 3.
Pak si pamatuju na dobu, kdy začal vnitřní hlas. Jak mi vadilo, že už není ticho. Jedna z prvních myšlenek byla, že už jsem strašně velká. Taky cca kolem 3 let, měla jsem na sobě mámy beranici, červené tepláčky s laclem a košík s mončičákem Ferdou.
Ze školky si toho pamatuju už hodně.

antilopkax
4. čer 2020

A výchovu to ovlivňuje. Snažím se přemýšlet nad tím, proč brečí (hlavně když ještě nemluvily). Ale to je snad jediné. Víc mi výchovu ovlivňuje to, co se dělo později a celkově výchova, když jsem byla starší.

Sem začni psát odpověď...

Odešli

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru