Partner je voják. Jak zvládáte výchovu a domácnost?

pitove
22. lis 2007

Ahoj holky, mám přitele, který je voják. Rozhodli jsme se, že se budeme snažit o miminko. Chtěla jsem se zeptat, jestli máte některá již zkušenosti s miminkem a mužem u vojáků. Papa

sveva
9. říj 2009

O PN-ke ani OČR-ke neviem ako to je, lebo on chodí aj chorí do práce a s dievčatami som ja. Bol síce raz na OČR-ke keď som ochorela aj ja a nevládala som existovať, vtedy sa mi zdá že to ešte bolo 100%.

bodka13
9. říj 2009

svevi...budeme dúfať spolu 😉 lebo potom si to neviem predstaviť ako to budeme zvládať ☹

linnetka
9. říj 2009

medzitym ako som studovala na nete, ci nenajdem nieco o prerokovavani soc. zab.vojakov, ste sa riadne rozpisali. 🙂 nasla som len take klasicke clanky o setreni na uniformach - kde sa ti co sa ich to tyka (vojaci, policajti, hasici) riadne rozpisali
http://komentare.sme.sk/c/4930702/setrit-na-uni... - ak by ste si chceli precitat, juknite aj na diskusiu, celkom zaujimave

Ta PN a OCR - 100% platu je vyplacanych len prvych 10 dni, potom sa to krati, neviem presne kolko ale zda sa mi ze na 80%. OCR ma narok na 15 dni do roka (21 aj s vikendom), vkuse vsak moze cerpat max. 5 dni, t.z. ze 1 prac. tyzden OCR - potom vikend a moze zase pokracovat. OCR je platena 100%

bodka13
9. říj 2009

http://www.mod.gov.sk/14025/socialne-istoty-voj...

toto som našla...a podľa tohto je to zmenené ☹ ...žiadnych 100% ale iba 70% za prvých 10dní a potom 80%

dupinka
9. říj 2009

pokial viem, tak to bude ucinne od 1.1.2010 a je to: prvych 10 dni PNky 70% a potom 80%, plus nedodrzanie liecebneho poriadku/ ked nenajdu pri kontrole doma/ - vyhadzov,...

bodka13
9. říj 2009

dupi...ešte,že ťa máme 🙂 ty si naša poradkyňa 😉 🙂

vavka33
9. říj 2009

Baby dakujem za rady a za pochvalu Leusky 😉

vavka33
9. říj 2009

A ako je to s tymi tabulkami na znizovanie hodnosti?

dupinka
9. říj 2009

vavka, momentalne ani srnka netusi.... Nedeje sa s tym teraz nic. Su plany, ale ako to nakoniec pani od zeleneho stola rozhodnu,.....

jaduska
9. říj 2009

NO asi tu budem jediná, ktorej sa výsluhové dôchodky zdajú nespravodlivé - či už u policajtov, alebo vojakov. Vôbec nechápem, prečo ani nie 40 ročný človek môže "ležať doma" a dostávať dôchodok vyšší ako väčšina pracujúcich plat. Vidím to doma - môj otec bol policajt, odišiel do výsluhy ako 44 ročný (síce potom pracoval aj inde, ale v podstate nemusel), moja mama robila až doteraz (má 57), posledné roky fakt makala, aby mala čo najvyšší dôchodok a aj tak ho má o pekných pár EUR nižší ako otec....takže fakt mi tie výsluhové dôchodky prídu nespravodlivé a najvyšší čas, že s tým idú niečo robiť.

To s tými PN-kami ešte neplatí? Ja presviedčam manžela, nech už ide do roboty, lebo nič nezarobí 🤐

bodka13
9. říj 2009

jaduš...ale oni keď nedostanú výsluhový dôchodok za odslúžené roky,tak zo sociálky im neprislúcha žiaden-až keď sa zamestnajú v normálnej robote po odchode do civilu a začnú im chodiť odvody do sociálnej poisťovne....alebo sa mýlim,je to inak?
...a nám by ten výsluhový dôchodok+môj plat ne prežitie nestačil ☹ lebo máme aj splátky na úver podľa tohto nastavené,ale veď to asi všetci takže mm by musel ísť do nejakej roboty lebo by musel

...a zdá sa mi veľmi nespravodlivé keď niekomu vrámci reorganizácie nepredlžia záväzok,hoci mu do dosiahnutia výsluhy(odslúžených rokov a teda nároku do dôchodku) chýbajú 2 či 3 roky,nebodaj 1,a potom chudák vojak ]-☹

vavka33
10. říj 2009

Bodka,manzel ma kamarata,ktoremu chybali 2 tyzdnedo vysluhy a prepustili ho

linnetka
10. říj 2009

Ja ti poviem Jadus dalsiu vec. V armade robim 6 r., chcela som ist do civilu, ale zostala som tehotna. Isla som sa na socialku pytat, kolko budem mat matersku a povedali mi ze ziadnu, pretoze som si odvody platila do voj. soc. poistovne. Takze som nakoniec v armade zostala, pretoze peniaze potrebujeme.

Takto je to aj s vojakmi co odidu do civilu, jednoducho v civile na nic nemaju narok. A to je podla teba spravodlive? Vysl. dochodky su kompenzacia, a dostanu to co si nasporili do svojej poistovne na svoj. ucet. Cely zivot v armade si tam totizto odvadzali. Takze nie je co zavidiet. Kazdy moze podpisat.

linnetka
10. říj 2009

bodka, to je najhorsie, ze na zmenu soc. zakona doplatia hlavne ti, ktorym chyba do vysluha par rokov, nebodaj mesiacov a to je na porazenie. Preto silne silne dufam, ze volby uz Fico nevyhra, lebo ak ano, vysl. dochodky zrusia urcite.

dupinka
10. říj 2009

Ahojte!

som tiez v uniforme a teraz si ser..m do vlastneho, ale Jaduska ma pravdu. Ked prepustia v civile 50r. chlapa, kto ho zamestna ci da mu len tak peniaze? No na a strane druhej, v pripade odchodu skor, z roznych dovodov, je to potom v civile na h...o

S tymi PNkami to este neplati, novela je ucinna od 1.1.2010.

Ja sa cudujem, ze mu stale veri tolko ludi, ked vsade na neho nadavaju.... 😖

jaduska
10. říj 2009

Babky - veď aj preto, čo píšete, by mali ten zákon o sociálnom zabezpečení vojakov zmeniť. Ďalšia blbosť je to, že vojaci neplatia do fondu nezamestnanosti, ale do toho blbého výsluhového fondu. Keď skončí zmluva, tak nemá nárok na podporu ani na výsluhový dôchodok, ak nemá roky.

Bodka - to beriem, žeby vám výsluhový a tvoj plat nestačil, ale keby bol manžel niekde v civilnom zamestnaní a prepustili ho, tak dostane ešte menej (ak vôbec niečo).

Viem, že teraz schválne nepredlžujú zmluvy tým, ktorým chýba do výsluhy pár rokov, aby sa šetrili štátne peniaze, je to nespravodlivé, ale keby zmenili ten celý ten sociálny zákon pre vojakov, tak by do armády ozaj išli iba tí, ktorí tam chcú byť, nemuselo by sa prepúšťať (lebo tých, ktorý sú vojakmi telom i dušou je ozaj málo), nemuselo by toľko rodín žiť v neistote, že čo bude, či predĺžia, či nepredĺžia zmluvu atď. .... Takže celý tento systém je nespravodlivý tak voči vojakom (policajtom atď) ako aj voči ostatným pracujúcim.

A ad Fico - tiež nechápem, odkiaľ berie toľko hlasov v prieskumoch, šak toto čo táto vláda vystrája už nemá ani hlavu, ani pätu.... 😠

A ešte linetka - ja vôbec tie výsluhové dôchodky nikomu nezávidím, manžel je vojak, otec bol policajt, takže mám to v rodine a aj tak mi to príde proste nefér voči ostatným, ktorí celý život tiež pracujú - ako som písala vyššie - dôchodok mojej mamy a môjho otca.... A každý podpísať nemôže, lebo nie každý na to má, aby bol vojakom/vojačkou....proste každý máme vlohy na niečo iné, niekto musí aj kravy dojiť, niekto musí v obchode predávať, niekto má na to, aby šéfoval banke.... Takže toť môj názor, hádam som nikoho neurazila, nemyslím to v zlom.... 😉

linnetka
11. říj 2009

nebavme sa o 50r. chlapoch, to su vojaci starej skoly, ktori to maju aj do toho realneho dochodku za par, ale o 35r.. Ked v civile prepustia takeho, tak si pracu najde, pretoze ma v civile prax 20 rokov a ma narok na podporu v nezamestnanosti. Lenze ked prepustia 35 r. vojaka, ktory je vojakom od 14r. a nepozna nic ine, ake ma uplatnenie v civile? Najprv sa musi rekvalifikovat, ale nie na urade prace ako ten civilista, ktory to ma zadarmo, ale za vlastne. Co moze robit taky tankista?
Ti novoregrutovani vojaci (tym som aj ja) sa voj. dochodku nikdy nedoziju, to je vsetkym jasne. Ale preco ti, ktori podpisali prisahu o celozivotnej sluzbe - chceli to robit telom aj dusou - a vtedy im slubovali aj tie dochodky, mali o vsetko prist.

dupinka
11. říj 2009

Linetka, v tomto mas pravdu. Je to pripad mojho muza. Ma vojenske vzdelanie stredne aj VS, v podstate nic ine robit nevie, hoci ma inziniera ale prax v odbore ziadna.
Uz aj nam napadlo, co asi bude robit, keby nedajboze, lebo sa tu sirili a stale siria vselijake reci o zmenach, prepustani a pod.

Vsetko ma svoje pre a proti,.... Trebalo by zmenit cely sposob socialneho zabezpecenia uniformovanych, lebo momentalny system nie je prisposobeny aktualnej polit. situacii. Na co su PR-ky a voj. rekreacie, ked buducnost neista??
Mozno, ze by niekto mohol argumentovat: "ale platy im stacia na to, aby sa zabezpecili do buducnosti". Tento argument, je bohuzial. ubohy, lebo tie platy nestoja za rec, vzhladom na napln prace a sposob zivota.
Nepochopi, kto neprezil a kto prezil. nezabudne 😉

linnetka
11. říj 2009

asi tak dupinka, neda sa kazdemu vyhoviet. ono by nebolo aj odveci tie voj.dochodky zrusit, vsetci co uz maju odsluzene by do civilu odisli a platy ostatnym by sa zvysili. Ale zas by na to doplatili len ti, co to maju zapar. Nech uz je ako chce, nejak bolo, nejak bude.
Ja uz sa konecne vytesujem, ze mam manzela doma z cvicenia. Konecne si trosicku oddychnem.

jaduska
11. říj 2009

jeee dupi - všetko naj Adamkovi k dnešnému "presne" 😀 😀 😀 😀

dupinka
12. říj 2009

Ahojte!

Jaduš, díky 😉

kavaapalma
12. říj 2009

ahojte,makala som cely vikend a dnes hned zacinam nocne,aspon mi rychlo bezi cas...

vavka33
12. říj 2009

Dupi,malemu posielame pusinky k 5.mesiacikom.aleto leti,teraz si rodila.

jaduska
13. říj 2009

vavka - čo že teraz rodila, ešte len nedávno sme ju utešovali, keď sa jej nedarilo otehotnieť a zrazu má 5 mesačného valibuka 😀 😀 😀

dupinka
13. říj 2009

Ahojte!

jojo, Jaduš, pravdu veru máš 😀 😀 😀 😀

vavka33
13. říj 2009

vlastne ano 😀

roasha
14. říj 2009

fakt to ani pravda nieje 🙂 😀

dupinka
14. říj 2009

Ahojte!

no hej, nedávno som riešila úplne iné problémy. A teraz mám ďalší, tak mi, prosím, poraďte, skúsené mamičky: malý nemá stolicu už 13dní, aj predtým bola po 10dňoch. Hovorila som o tom s pediatričkou, tak musíme prikrmovať, lebo Adamko nemá čo vydať von, všetko spotrebuje, tak aby neprestali fungovať črevá.
On je spokojný, nič ho nebolí, len si často pýta papať. Aj v noci posledné 2 týždne pravidelne každé 2,5 hodiny vstáva a pýta si papať, častokrát ho našťastie nakŕmim v polospánku. No o pol piatej je hore a vyspinkaný!! (zaspáva cca o 19:30, snažila som sa mu to posunúť, no nedá sa).

Mám teda začať s príkrmami? 😒

A ešte kázala dávať probiotikum Infant Dophilus. Ja na chémiu veľmi nie som, podľa mňa mu zatiaľ na imunitu stačí materské mliečko. Navyše, on nechce ani vodu, nie to ešte čaj 😖

Chcela som počkať do ukončeného 6.mesiaca ale ako vidím, musím zmeniť plány. Trochu ma to mrzí, že mu moje mliečko nestačí. MM ma utešuje, že by som mala byť rada, ako malý prospieva. Hm... 😖

jaduska
14. říj 2009

Dupi - akurát som včera čítala na www.rodinka.sk taký dobrý článok o prvých príkrmoch, že je úplne jedno, či začneš prikrmovať dieťa keď má 5 mesiacov a 14 dní, alebo 5 mesiacov a 30 dní, alebo 6 mesiacov a niekoľko dní. Jednoducho každé dieťa je iné. Dôležitým indikátorom pri začatí prikrmovania je to, či dieťa prejavuje záujem o iné jedlo - napr. keď ješ ty a máš pri sebe malého, či sa naťahuje za jedlom. A ak nemáte v rodine alergie, tak ani netreba striktne dodržiavať postup, že pridávať novú zeleninu až po štyroch dňoch. Prvé dve baby som začala prikrmovať presne v deň, keď mali 6 mesiacov, Olíviu o 2 týždne skôr, lebo som jednoducho mala pocit, že už je čas, že potrebuje aj niečo viac. A novú zeleninku pridávam už po druhom dni. Kaká mi aj 3x - 4x do dňa, v noci sa niekedy zobudí raz, inokedy aj 5x.
Čo sa týka tej stolice - dojčené dieťa nemusí mať aj niekoľko dní, ale mne sa tých 13 zdá dosť veľa, neviem, moje nikdy tak dlho nemali pauzu v kakaní, ani jedna.
Čo sa týka toho probiotika - nemám skúsenosť, osobne by som tiež nič umelé nedávala. Aj teraz - maličká mi pokašľuje a má plný noštek, ale k dr. radšej ani neidem, lebo tá jej určite hneď trieskne ATB.
Vodu alebo čajík mu pomaličky začni ponúkať vtedy, ak začneš prikrmovať - chvíľu mu bude trvať, kým začne piť (u mojich báb to bolo asi tak mesiac, kým vypili aj niečo iné ako mliečko) - vodičku mu dávaj normálne z cvičného pohárika - posediačky, po troške....
A ešte k príkrmom - ak by nechcel papať, tak skús mu do toho vmiešať materské mlieko a keby mu to lyžičkou veľmi nešlo, tak mu dávaj normálne prstom.... 🙂

A ešte jedna malá poznámka - švagriná má tiež májového chlapčeka, ale nemohla dojčiť, tak je na UM a jej naopak kázali s príkrmami počkať a tiež je riadny valibuk. Ale toto mi písala asi pred 3-4 týždňami, tak sa to možno zmenilo. Skúsim sa jej ešte opýtať, či už náhodou tiež neprikrmuje....

vavka33
14. říj 2009

Ahojte,ja mam s probiotikami len tie najlepsie skusenosti a urcite by mu to pomohlo s kakanim.lebo aj podlamna 13 dni je strasne vela....A ja suhlasim s pediatrickou,ja by som prikrmovala.ale to je naozaj cisto moj nazor.