Pěstování vinné révy. Jaké se bude dařit v 250 mnm?

jabber
24. kvě 2009

Ahoj, prosím o radu - chci pro děti zasadit na zahradu pár hlav vinné révy, nějakou stolní odrůdu na jídlo. Je mi jedno, jestli bude bílá nebo modrá, klidně obojí 😀 Ale nějak se v těch odrůdách nevyznám, nevím jakému vínu se bude dařit v Praze asi tak okolo 250 mnm a jakému na Táborsku cca 450 mnm. Chtěla bych aby bylo sladké, s malými nebo žádnými pecičkami a taky aby bylo co nejodolnější proti mrazu 🙂 Je tady někdo, kdo se tím zabývá a může mi poradit? Nebo co pěstujete třeba v Praze vy a jak jste spokojení? 🙂 Díky

jabber
autor
26. kvě 2009

nobody - no to právě nevím co chci 😀 rozhoduju se zatím mezi všema 😎

nobody
31. kvě 2009

tak asi něco sladkýho a dobrýho ...
už to prosímtě kup 🙂

cervena_vila
8. čer 2009

Ahoj, napiš email panu Sotolářovi z lednické vinařské fakulty, ten je na stolní odrůdy největší odborník. Určitě ti odpoví. radek.sotolar@mendelu.cz

cervena_vila
8. čer 2009

Jo a prim máme na pergole a dozrává dobře, ale letos bylo hodně vos, tak ho žraly, ale žraly nám i sieger, který sice není stolní, ale má úžasnou chuť. Prostě ho sklidily za nás, mrchy.

jabber
autor
9. čer 2009

díky moc, písnu mu 🙂
Já bych brala klidně i nestolní víno, když bude dobře chutnat 🙂

suki
9. čer 2009

jabberka zas bude chlastat 😀 to bude něco 😉 😀 😎

jabber
autor
9. čer 2009

suki !!! 😀 😀
tys mě zase prokoukla 😎 a já se to tak snažila kamuflovat těmi dětmi 😀 🙂

suki
9. čer 2009

že jo? 😀 😀 jsem to tušila 😎

nobody
9. čer 2009

pokud se chceš ožrat, tak na co kupovat rostlinky..ono to pak musí růst, pak se to musí zpracovat...a v tý době už třeba nebudeš pít

to chce trochu přemýšlet a vyjde ti, že máš jít koupit víno zítra kolem osmé hodiny ráno

jabber
autor
9. čer 2009

😀 no jo, když to já ještě spím 😝 😀

nobody
9. čer 2009

tak se neožereš, to už je tvůj problém

no to já musím koupit, i když to nepiju

jabber
autor
9. čer 2009

no však já se ani ožrat nechci 😝 😀
tak to máš taky zajímavý 😀

dukie
10. čer 2009

Nevím, jak je to s polohou... ale pokud to chceš jak pro stín (tj. chceš, aby Ti to narostlo rychle), tak doporučuji např. Modrý Portugal. Má nádherný veliký hrozny, středně velké bobule (řekla bych) tak nějak hezky volné (např. svatovavřinecký má bobulky naňahňaný u sebe a drobounký, špatně se z hroznu ozobávají a drží se v nich voda a hůř dozrávají atp.), pecičky tak nějak akorát... a velice bujně roste (když ho necháš, tak klidně i 2 metry za rok, možná víc, já nevím, stříhám ho vždycky za 6. listem od hroznu, aby nedával energii do růstu, ale do bobulí...).

Jako bílý není špatná Chrupka bílá, ale oproti Portugalovi roste pomalu (cca polovinu toho, co Portugal). Hrozny má menší, ale je poměrně sladká. Osobně mám ale raději toho Portugala. 🙂

A rada na závěr... po zasazení nenechat vykvést (tj. květenství otrhat před rozvitím) minimálně jeden rok, nejlépe dva. Podpoří se tak růst a kvalitní prokořenění (rostlinka "nevybíjí" energii na hrozny a může se dobře vyvíjet). A první hrozny, které necháš, nenechávej všechny. Řekněme třeba jen 4 "střapce" na jedné rostlině. Ze stejného důvodu. Za pár let to samozřejmě už řešit nebudeš... ale ty první roky se to vyplatí - mluvím ze své zkušenosti, s první hlavou jsem byla hamoun a rostlinku to dost vysílilo, na každým střapci dozrála stejně jen tak třetina bobulí (rostlinka naštěstí není blbá a ví, co zvládne vyživit...)...

Hodně štěstí v pěstování! 🙂

Jo a poslední věc... vyplatí se postřiky... minimálně proti Perenospoře... časem uvidíš, co se u Vás vyskytuje a další postřiky vychytáš. 😉

jabber
autor
10. čer 2009

díky dukie 🙂 tak Modrý Portugal by mě na jídlo třeba vůbec nenapadl, dík 😵

nobody
10. čer 2009

jabber, jdem se opít a hotovo