Pěstování vinné révy. Jaké se bude dařit v 250 mnm?

jabber
24. kvě 2009

Ahoj, prosím o radu - chci pro děti zasadit na zahradu pár hlav vinné révy, nějakou stolní odrůdu na jídlo. Je mi jedno, jestli bude bílá nebo modrá, klidně obojí 😀 Ale nějak se v těch odrůdách nevyznám, nevím jakému vínu se bude dařit v Praze asi tak okolo 250 mnm a jakému na Táborsku cca 450 mnm. Chtěla bych aby bylo sladké, s malými nebo žádnými pecičkami a taky aby bylo co nejodolnější proti mrazu 🙂 Je tady někdo, kdo se tím zabývá a může mi poradit? Nebo co pěstujete třeba v Praze vy a jak jste spokojení? 🙂 Díky

jabber
autor
25. kvě 2009

Nikdo nemá na zahradě hroznové víno na jídlo? 😕 😕 😕

😎 🙂

liviky
25. kvě 2009

ahoj jabber,asi ne
ale víš co já bych to na zahradu moc nechtěla,je to plazivá potvora a aby si pak nelítala jen kolem toho víš 😖

jabber
autor
25. kvě 2009

ahoj livi 🙂 no to já právě chci, aby se to pnulo kolem sezení 🙂 takový přírodní stín 😎

lenula.b
25. kvě 2009

jabber tcháni mají, ale bez pecek to není a ani nevím co to je za odrůdu, ale zas tolik práce okolo toho není..., plazí se jim to po pergole, jejich sousedi maj taky a těm se to zas plazí po plotě...jen se to na podzim ostříhá a hotovo 😉
pak jen jako okolo ostatních rostlin, ošetřit plísně, postříkat proti mšicím atd.

jabber
autor
25. kvě 2009

lenula - a ty asi nevíš, jestli je to víno stolní....viď? Jestli je určené na jídlo 😅 Ono je těch odrůd strašná spousta a v tom aby se prase vyznalo 😀 potřebuju radu, kterou pořídit 😅

lenula.b
25. kvě 2009

jabber ale jako oni to maj na té pergole a to bych si nedala ani náhodou, štve mě to tam, je z toho spousta hmyzu, který nás obtěžuje...

liviky
25. kvě 2009

jako je to krásný,ale třeba má teta na Slovensku to má a je to něco jako maliny nebo ostružiny,všude se to rozlejzá no.
jinak já radši vínko tekuté 😉

lenula.b
25. kvě 2009

odrůdu fakt nevím, ani to jestli je to stolní nebo na jídlo...to se zeptej spíš nějakýho odborníka...
teď je blbá doba, na stránkách už to žádnej prodejce-zahradník nemá, ale když se na jaře nebo na podzim prodávaj, tak je tam o těch odrůdách docela podrobné info 😉

lenula.b
25. kvě 2009

našla jsem tohle, tak jim napiš co by doporučili a třeba Ti poradí http://www.sazenice.prodejce.cz/

jabber
autor
25. kvě 2009

leni - no to já už jsem právě na všelijaké stránky koukala, jenže nevím podle čeho se rozhodnout. Napíšou tam chuť jednoduchá (nebo harmonická) 🙄 Myslela jsem, že mi tady někdo řekne - my máme to a to a dětem to chutná 😀
Jinak my už jsme kdysi víno mívali, takže vím co to obnáší 🙂
Každopádně díky 🙂

lenula.b
25. kvě 2009

to je mi jasné, že sis to asi očíhla, ale víc poradit neumím...
já teď taky nakupovala ovocné stromky a protože mi nikdo neuměl poradit, tak jsem prostě koupila podle těch popisek a uvidíme...kdyžtak to pokácím a koupím lepší 😉 😀

jabber
autor
25. kvě 2009

My jsme právě měli něco takového http://members.chello.cz/vino_z_vinohrad/wine/w... - takhle to vypadalo a bylo to strašně dobrý. Jenže to sázel děda a ten už umřel, takže nevím, co to bylo 😖

jabber
autor
25. kvě 2009

leni 😀 😀
hele, mrkni na tohle http://atlasrevy.wz.cz/Odrudy revy 2009.htm
😀 a teď babo raď, se v tom plácám už několik dní 😀 😀

lenula.b
25. kvě 2009

kdy to děda sadil? to už třeba ani neseženeš...
těch bezsemenných tam máš jen 8, tak to je už dobrý...já mám ráda velký bobule takže já bych jednoznačně brala ten bělehradský 😉

jabber
autor
25. kvě 2009

no to už je právě dávno 😒
bezsemenných je 8 a dalších 6 je chystaných 😀 No vidíš, ale třeba ten bělehradský je jeden z nejchytlavějších na plíseň 🙄 a chuť má neutrální, což já nevím co je 😀 A tak je to v té tabulce se vším 😀 😀

lenula.b
25. kvě 2009

no tak plíseň není problém, bydlím v chmelařské oblasti a tak postřik na chmel je i na víno 😉

jabber
autor
25. kvě 2009

no to jo, ale to mi připadá jednodušší si koupit odolnější odrůdu a mít to co nejmíň chemický...

teda to jsem si zase něco usmyslela 😀 😎 no musím to dát nějak do kupy 😀

tereziep
25. kvě 2009

jabber my máme 4 hlavy, ale netuším co to je. Tátovi to přitáh nějaký známy z Moravy. Hlavně pokud chceš víno na jídlo, tak se o to musíš starat. Né, že to necháš pnout všude. My to tak dělali asi 3 roky. Prostě jsem to nechali růst a zalévali. Víno nic moc. Pak nám jedna paní prozradila, že se o to musí starat. Kromě sesřihu na jaře se musí po odkvětu ostříhat za každým hroznem cca 4 listy od toho posledního hroznu a pak zaštipovat jako rajčata - aby nešli plané výhonky. To víno oslabuje a nic z toho. Sice kámoška to má na pergole a ten chlap co jim to prodával jim řekl, že to můžou nechat jen tak růst a nic s tím nedělat, ale vína moc nemá. Pokud chceš něco na pergolu tak si kup vistarii. Ta je supr. My ji máme na pergele. Na jaře kvete nádherně bíle nebo fialově a po odkvětu má jenom listy. Sice to chvilku trvá, než naroste, ale potom je to fakt nádhera. Já osobně bych si víno na pergolu nedala. Jednak jsou tam mouchy, pokud to začne hnít, tak to smrdí. Nic krásného.

jabber
autor
25. kvě 2009

díky terezie 🙂 no s tím já počítám, že se o to musí člověk trošku starat 🙂 já už právě nějakou zkušenost s vínem trošku mám a s hnitím nebo hmyzem jsme problém neměli 🙂 naštěstí 😀

kapka
26. kvě 2009

jabber jsem z vinařské oblasti a máme doma vinohrad...a na dvorku máme 4 hlavy stolní.....ale těch odrůd je takové množství že těžko poradit..je i spousta kříženců....navíc některé mají docela zvláštní chut,která někomu moc chutná a jinému ne....a navíc každá je náročná na půdu trochu jinak...u nás je půda kamenitá,tak u nás se vesměs daří skoro všem odrůdám.....nejlépe bude když si najdeš někoho v okolí kdo má stolní vinnou révu a od něj si vezmeš řízek..

nobody
26. kvě 2009

tak si nějakou z těch stovek odrůd vyber
a je to 😉

(stejně to sníš a bude ti to celkem jedno, jak to bude chutnat)

jabber
autor
26. kvě 2009

kapka - dík a nevíš jakou odrůdu máte? Právě, že jich je taková spousta... 😅 O nikom v okolí nevím 😀

nobody - takovou radu jsem přesně potřebovala, díky! 😝 😀

nobody
26. kvě 2009

myslíš, že jsem někdy tady někomu poradil?
je to dobrá rada, tam stejně jde jen o ten stín ---
beztak se o to nebudete starat ...

toto myslím vážně
tak to beztak dopadne 😀

jabber
autor
26. kvě 2009

no kdyby šlo jen o stín, tak si pořídím tu vistarii 😝 😀

skuli
26. kvě 2009

My máme na chalupě 3 rokem zasazené víno.Dal nám řízek soused,který ho měl u chalupy.Vínu se tam kupodivu daří i když je to vysoko v horách a je tam dlouho zima.Už jsme měli loni i první hrozny,i když to byly spíše hrozinky 😀 Ale bylo sladké a bez pecek.Ale co to je za druh ti neřeknu,prd tomu rozumím.Jen vím,že jsme ho sadili hodně hluboko.Máme ho na stěně hospodářské budovy,natáhli jsme tam železné dráty a víno se tam plazí.Je to moc pěkné.

alka
26. kvě 2009

ahoj jabber, já mám doma 2 hlavy, Lanku a Cvetočnyje, dostala jsem je ovšem od příbuzných, ale mělo by to být sladší víno, jedno z nich muškátového typu (malé bobulky, ale chuť muškátu). Bydlím na východním kraji Prahy, mám je na jiho-johozápadní terase. Bohužel zatím nemůžu říct, jaké jsou , letos budou poprvé plodit (doufám - už mají hrozny květenství). Každopádně, poraď se v nějaké specializované školce na vinné sazenice, svoje požadavky jsi specifikovala dost přesně, tka by ti měli být schopni poradit. Popátrej na internetu, mně vyhledávač našel nabídku na vinnareva tecka com, nebo bukovsky tecka phorum tecka cz, ale ty jejich stránky jsou nějaké divné...Taky má bý t nějaká dobrá školka v Mělníce. Slyšela jsem, že populární stolní odrůda je Prim, má velké bobule a je dost rezistent (nemusí se tolik stříkat), ochutnala jsme ho na Moravě, bylo to dobré, sladké, ale ta chuť byla taková málo koncentrovaná. Já bych řekla, že když to bude mít sladké a velké bobule, že dětem to chutnat bude.

kapka
26. kvě 2009

jabber tak to nevím jaké jsou to odrůdy...byli nám prý omylem přibaleny k sazenicím vinné révy,které máme na víno.....

jabber
autor
26. kvě 2009

díky holky 🙂

alka - tak držím pěsti, ať máš sklizeň 🙂
No asi u nějakých odborníků skončím, ale nejdřív jsem chtěla vědět co na to odbornice maminky - přece jen zkušenosti lidí a dětí, kteří to konzumují jsou pro mě hodnotnější než rozumy odborníků, že chuť je jednoduchá. Oni mi spíš poradí s tím mrazem a odolností k plísním a to si právě najdu v tabulkách i sama. Co takhle pročítám ty diskuze, tak se lidi většinou moc neshodnou, třeba ten Prim někteří vyzdvihují jak je super a jiní zase, že není dobrý 😅 Možná to moc řeším, ale zase když už to vysázím, tak bych nerada za nějakou dobu zjistila, že je to nějaká nepoživatelná hrůza 😀 😀

kapka 🙂 dobrý dárek 🙂

jabber
autor
26. kvě 2009

alka - ty tvoje ani v té tabulce nejsou 😅 božeee, takže tam ani nejsou všechny 😀

Jako v té tabulce mi chybí informace o tom jaké to má pecičky (hlavně, že je tam tvar bobule), pak už by se asi celkem rozhodovat dalo 😀 V těch bezpeckatých je malý výběr 😀

nobody
26. kvě 2009

a co vůbec chceš? Nebo mezi čím se rozhoduješ?