Podpora se počítá z rodičáku nebo ze zaměstnání?

remy23
19. říj 2012

Ahoj holky, potrebovala bych poradit. V zari mi skoncila rodicovska dovolena a mela jsem se vratit do prace. Mam ted neplacene volno do konce rijna, ale zamestnavatel mi dal v ono zari vypoved. V listopadu jeste odpracuju posledni mesic. Nasledne se prihlasim na UP a moje otazka: z ceho se mi bude pocitat podpora v nezamestnanosti? Z rodicaku? Nebo ze zamestnani?

j.a.n.i
19. říj 2012

@remy23 V tomhle případě ze zaměstnání, pokud ten poslední měsíc odpracuješ.

remy23
autor
19. říj 2012

@j.a.n.i Dekuju moc za odpoved! Bude se to pocitat ze zamestnani i v pripade ze bych u nej odpracovala napr. jen jeden den? Protoze mi slibil neco v tom smyslu, ze do prace nebudu muset fakticky chodit, ale ze se vyrovname dle zakona vcetne vyplaceni odstupneho... Nevim presne jak to vlastne zamysli 😖

j.a.n.i
19. říj 2012

@remy23 No, jak je to v případě, že si na překážkách na straně zaměstnavatele, to je to co právě nevím.

remy23
autor
19. říj 2012

@j.a.n.i Ja prave doufam, ze by pripadne stacil jeden den a pak uz je mi jedno co mi napise. Zamestnavatel je pravnik, tak nevim co cekat a aby me nejak nevypekl.

j.a.n.i
19. říj 2012

@remy23 Jo, i 1 den by měl stačit.

missymici
19. říj 2012

urco ze zamestnani,...,mela jsem to podobne

remy23
autor
29. říj 2012

Holky, situace se posunula... Zamestnavatel mi oznamil, ze sepiseme dohodu o ukonceni pracovniho pomeru k 1.11. - tim budu mit odpracovany 1 den. V tehle smlouve bude taky uvedeno ze vypoved nastala z organizacnich duvodu na strane zamestnavatele. Odstupne mi taky vyplati.

Ja se ted jen bojim, aby nebyl pripadne nejaky problem na UP co se tyce vypoctu podpory v nezamestnanosti, aby nebyla nejaka snizena nebo tak neco.

Muzu byt v klidu nebo se mam bat? 😢

j.a.n.i
29. říj 2012

@remy23 Hele, já přesně nevím, jestli když bude dohoda k 1.11. tak jestli se opravdu bere tenhle den jako odpracovaný, fakt netuším, pro jistotu bych to chtěla ke 2.11. a 4 platy místo 3 odstupného.

marecek4
29. říj 2012

@remy23 vzhledem k tomu,že rodičák Ti skončil v září a alespoň papírově jsi nyní v zaměstnání tak se to bude počítat z výplaty,to že do práce de facto nechodíš je věc Tvá a Tvého zaměstnavatele-momentálně jsi zaměstnaná ve výpovědní lhůtě

remy23
autor
29. říj 2012

@j.a.n.i Podle zamestnavatele se to ako odpracovany den pocita, kladla jsem mu to a srdce a upozornovala... Taky zadala aby se to napsala od 2.11. ale moc se mu do toho nechtelo... Je to jako drazdit hada bosou nohou. Nakonec se muze taky nastvat a dat mi obycejnou dohodu bez odstupnyho.

@marecek4 Jenze problem je v tom, ze jsem ted na neplacenem volnu, tedy bez naroku na mzdu. A predpokladam, ze kvuli tomu, ze se to zamestnani pocitat nemuze...

marecek4
29. říj 2012

@remy23 podle mě neplacené volno je pořád jen dohodou mezi Tebou a zaměstnavatelem-normálně by jsi měla mít nějaký mzdový výměr,a další věc je že pokud jsou ze strany zaměstnavatele překážky v tom,aby Tě zaměstnal,tak by jsi měla mít normálně výplatu,pokud je to z Tvojí strany,tak je jen lepší že byl přístupný na neplacené volno,podle mě Ti platí normálně mzdový výměr který jsi měla před mateřskou,pokud Ti nevystavili nový,ono i to odstupné musí z něčeho počítat a protože jsi dostala výpověď s výpovědní lhůtou,tak se to nedá počítat z rodičáku-je tam mezi tím prodleva,to by počítali hned

j.a.n.i
29. říj 2012

@remy23 Naštvat se může jak chce, ale dohoda je od slova dohodnout se, takže pokud mu ji nepodepíšeš, tak se s ní může jít klouzat...

j.a.n.i
29. říj 2012

@marecek4 Ale ono se to nepočítá z rodičáku, ono se to počítá z průměrné mzdy ve státě a po neplaceném volnu by se to z ní počítalo taky, protože není příjem a poslední činností je tedy péče o dítě, jelikož za dobu neplaceného volna není odváděno sociální...

marecek4
29. říj 2012

@j.a.n.i ,no jenže nevíme jak je na tom s tím neplaceným volnem-pokud pro ni zaměstnavatel nemá práci,tak by jí měla jít normálně mzda-to je jeho věc,že nemá práci ale pokud je doma s prckem tak je to zas něco jiného ne?

j.a.n.i
29. říj 2012

@marecek4 Tak pokud píše, že má neplacené volno, tak to beru tak, že má neplacené volno, ať už ho podepsala z jakéhokoliv důvodu.

remy23
autor
29. říj 2012

O neplacené volno jsem žádala sama. Dcera chodí do školky ale potřebuje čas na adaptaci, navíc si zvyká dost těžko.
Každopádně jsem přesvědčená o tom, že ten jeden den odpracovaný mít budu, nikdo přeci nedokáže jestli jsem výpověď podepsala 1.11. ráno nebo až odpoledne. Taky jsem vyčetla, že i když to bude "dohoda", nemělo by to vadit, jelikož tam bude uvedeno, že se jedná o organizační změny na straně zaměstnavatele. Takže snad v pohodě.

j.a.n.i
29. říj 2012

@remy23 Jako asi jo, asi se to jako odpracovaný počítá... taky myslím že by mělo, nicméně 100% to říct neumím.

luciasek001
8. led 2013

Ahoj holky, pročítala jsem diskuzi. Ale stejně v tom plavu.
Jedná se mi o jednu věc se kterou bych Vás chtěla poprosit o radu.... 12. 1. 2013 mi končí rodičovská dovolená a 10. 1. 2013 nastupuji na operaci s kolenem. Jedná se mi o to, že mi bylo naznačeno v práci, že s mým návratem do zaměstnání již nepočítají. Byla mi mezi řečí nabídnuté odstupné. Ale hlavně mě zajímá když si nechám na operaci vystavit neshopenku a pošlu jí zaměstnavateli aby mne prozatím nemohl vyhodit kdo mi proplatí neschopenku? Zaměstnavatel nebo stát když jsem pobírala 3 roky rodičovký přéspěvek a hlavně z jakého příjmu bude vypočítaná neschopenka??? Pracovní smlouvu mám na dobu neurčitou. Předem děkuji za odpovědi 🙂

j.a.n.i
9. led 2013

@luciasek001 Prvních 21 dní bude platit zaměstnavatel a vypočte se to z pravděpodobného platu, tj. nejčastěji z toho co máš ve smlouvě. Od 22 dne platí OSSZ a bude se to počítat z platu před mateřskou.

luciasek001
13. led 2013

@j.a.n.i Aha, tak to je super zpráva. Díky za info. Nechám se tedy překvapit co přijde za cifru.