Pojmenovat syna Vojtěch nebo Vojta?

wildy
27. čer 2014

Přemýšlela jsem, jakou variantu jména našemu chlapečkovi dát. Vojtěch se mi moc nelíbí a myslím, že by mu tak nikdo ani neříkal. Líbí se mi více varianta druhá - Vojta. Pokud ale toto jméno bude mít napsané v matrice, tak se bojím, aby jednou neměl problém a všude mu automaticky nepsali "Vojtěch".. :( (školy, úřady apod.) Nechci aby pak musel všude vysvětlovat tvar svého jména.

Nemáte někdo podobnou zkušenost? Díky

kimby
27. čer 2014

zkušenost tedy nemám, ale řešili jsme totéž. Ve výsledku jsme právě z těchto důvodů od jména Vojta ustoupili. Jinak se nám také líbí pouze tato varianta.

chris_n
27. čer 2014

@wildy a není jedno, co je v rodném liste? stejne mu budou rikat vojta

tkanicka
27. čer 2014

já si taky myslím, že je jedno co má v RL, já jsem Hana a používám to jenom do "papírů" jinak se všude představuju jako Hanka, protože Hana se mi prostě nelíbí a ani mi tak doma nikdy nikdo neřekl. A co je v "papírech" je mi srdečně jedno. Švagrová je Ludmila a taky jsem neslyšela, že by jí někdy někdo tak řekl 😀 Podle mě se to teď moc řeší.

tkanicka
27. čer 2014

a ještě mě teď napadlo, pořád lepší, aby Vojtěchovi se říkalo Vojto, než aby Vojtovi někdo říkal Vojtěchu.... to by ho určitě štvalo a určitě by se to stávalo

dora13
27. čer 2014

Ja osobne bych zdrobnelou ci domackou podobu jmena nedala, cely zivot bude muset vysvetlovat, ze neni Vojtech, ale Vojta. Navic, takovy vrcholovy manazer, ktery se bude predstavovat "Dobry den, jmenuju se Vojta Novak", prijde mi to divny...

tkanicka
27. čer 2014

@dora13 co Mirek Topolánek? 😀 já sama taky většinou používám zdrobnělinu, ale jsou chvíle kdy se to nehodí.

dora13
27. čer 2014

@tkanicka Nebo Petruska Sustrova nebo Zuzka Rujbrova 🙂 Nerikam, ze takove pripady nejsou, jen, ze me osobne to proste zni blbe 🙂

mat_ova
27. čer 2014

My čekáme prcka v říjnu a pokud to bude kluk, bude to Vojtěch. Prostě v papírech bude mít oficiální tvar jména, nad jinou variantou jsme ani neuvažovali (svátek Vojta stejně nemá a slaví se na Vojtěcha, ne?). A po domácku bude Vojta, Vojtíšek.

chrochro
27. čer 2014

@wildy Dejte to, co se vam libi. Ja bych teda dala Vojta a nebala se, ze to bude muset vysvetlovat. Jinak jsme meli doma knizku od Knappove a Vojta tam povolene nebylo. Kamaradka ale Vojtu ma, takze to nejspis pujde. Mozna jsme meli starsi verzi knizky.

janovkov
27. čer 2014

@wildy Podle mne nemůže být v RL zdrobnělina. (Jsou obecně zakázány zdrobněliny a hanlivá jména, a ta, která se ve světě už někde nevyskytují.). Jinak mi máme Vojtěcha, ale říkáme mu Vojta. Vojtěchu jen když něco provede..

ia.
27. čer 2014

moje sestřenice má holčičku Hanku a tak je i zapsaná v rodném listě. My máme Vojtěcha, když je hodný, tak mu říkám Vojtíšku, Vojto a když zlobí a potřebuju aby si uvědomil že se zlobím tak mu říkám Vojtěchu!! Stejně jako mladší syn je Vít a tak mu říkám jen když zvyšuju hlas..

evinka
27. čer 2014

Podle M. Knappové je Vojta osamocenou zkráceninou Vojtěcha a jde to použít. knihu mám dotisk z r. 2008.

jasekd
27. čer 2014

Dala bych urcite zakladni tvar. S temi zdrobnelinami obcas problem bude, spousta lidi to automaticky napise v zakladnim tvaru jako Vojtech. Pokud by se mi nelibil zakladni tvar, vybrala bych jine jmeno.

evinka
27. čer 2014

A Vojtů je 410 v ČR : http://www.kdejsme.cz/jmeno/Vojta/pocet/. Dole je i graf s vývojem jména 🙂

marketa2013
27. čer 2014

Mě se víc líbí Vojta, navíc to extra zdobnělinka typu Petruška není, takže mu tak lze říkat i jednou v práci, aniž by to bylo trapný 🙂 Naopak říkat mu Vojtěch stejně moc lidí nebude..

kamculenka
27. čer 2014

Máme Vojtěcha, říkáme Vojto, Vojtule, Vojtíšku, Tíšku, Těchule... 🙂 je toooolik možností jak mu říkat i jako dítěti i jako dospělému...

terezapetrova
27. čer 2014

Mame taky Vojtecha a nekdy to ani nezdrobnuju, proste rikam Vojtech a moc se mi to libi. Ani jsem nevedela, ze existuje ofiko jmeno Vojta a ani se mi to tolik nelibi 🙂 I kdyz samozejme někdo na našeho Vojtecha také vola Vojto.Omlouvam se zakladatelce, ze jsem ale vůbec neporadila 😒

zamilovanadonej
27. čer 2014

Vojta mi evokuje příjmení, a je to no....nevím...no...takový za mě hloupý. 😖

bajana
27. čer 2014

urcite Vojtech, meno sa vybera na cely zivot, nie len na dobu, ked je clovek dietatom...volat ho predsa mozete akokolvek...

lucieandrlova
27. čer 2014

@wildy já bych se rozhodla podle toho, co se líbí vám jako rodičům a taky jak se to lépe hodí k příjmení.
My jsme dali dceři jméno Katka, ne Kateřina a přijde mi to v pohodě. Občas se někdo diví, ale líbí se jim to a už několik Kateřin řeklo, že kdyby to šlo dřív zapsat, taky by raději chtěly Katka.

zuza01
27. čer 2014

Mám v porodopise napsaného Vojtěcha, zdrobněliny mi přijdou strašné... Asi bych se jako dospělá styděla. Dcera je Amálie, taky se lidi divili, že není Amálka... Ale co by dělala jako dospělá? Já jsem Zuzana a taky mi tak nikdo neříká, říkají Zuzko. Ale je to na vás, mě se to prostě nelíbí.

wildy
autor
28. čer 2014

Děkuji všem za názory.
Varianta Vojta mi nepřijde zdrobnělá ani pro dospělého. Jen to Vojtěch mi přijde takové hrubší.
Ano, je jedno, co má v RL napsáno a jak mu potom budeme říkat, ale mám vlastní zkušenost se svým příjemní za svobodna, kde jsem měla měkké i a kdekoliv jsem hlásila příjmení, tak jsem musela dodávat s jakým i se píše... Takže bych pak nerada, když by kdekoliv udával jméno, musel vysvětlovat "neee Vojtěch, ale Vojta". Takže v tomhle by byl Vojtěch jednodušší. Je pravda, že to taky stejně každý automaticky napíše.
A jak mu budeme říkat my, je pak už na náš...
Máme klasické české příjmení, takže se k tomu hodí české jméno a Vojta je jediné, které se líbí nám oběma.
Takže díky za názory a asi zvítězí klasická varianta 🙂)

@zuza01
@lucieandrlova
@bajana
@zamilovanadonej
@terezapetrova
@kamculenka
@marketa2013
@evinka
@jasekd
@ia.
@janovkov
@chrochro
@mat_ova
@dora13
@tkanicka
@chris_n
@kimby

pamal
28. čer 2014

@wildy My máme Vojtěcha, a mně se zase nelíbí tvar Vojta. To mmě přijde takové tvrdé 😀 Jinak říkáme Vojti, Vojtíšku, Vojtásku a když je třeba být důrazný tak Vojtěchu. Když mu někdo řekne Vojto, tak mu s úsměvem řeknu, že my mu tak neříkáme. A stejně vím, že ve škole mu tak budou říkat, to je jasné 😀

dhanim
28. čer 2014

Mně to přijde hlavně v dospělosti, když se pak člověk představuje (nebo ho někdo oslovuje), komické 🙂 Vojta tedy není asi úplně nejlepší příklad zdrobněliny, ale na střední jsme měli školníka (téměř v důchodovém věku) a jmenoval se Jeníček 😀 Mirek (Miroslav), to mi přijde docela běžné, ale Vendulka (Vendula) mi přijde trochu infantilní 😅 zdrobněliny nemám moc ráda, ale každému, co jeho jest 😉

michaela2310
28. čer 2014

taky máme doma Vojtíška, Vojtíka.... když mu někdo řekne Vojto tak upřímně rosteme, protože nám to na něj ještě přijde tvrdé 🙂 a já teda sama, když zlobí, mu radši řeknu Vojtěchu než Vojto, ... ale zase pak ve škole, v práci tak bude Vojta a ne Vojtěch... já jsem Michaela a manžel je Vladimír a taky se všude představujeme jako Míša a Vláďa, a i v práci nám tak říkají... a teda upřímně bych nechtěla mít v rodném listě jen Míša 😉

terkazel
28. čer 2014

Brácha je Vojtěch a nikdo mu tak nikdy neřekla, naši mu říkali Bobe, já fojtifo, teď uz Vojto. 😉

svija
28. čer 2014

My jsme podobně řešili jestli dát Vítek nebo Vít. nakonec jsme zvolili klasicky Vít. Hlavně kvůli tomu, že v dospělosti to vypadá tak nějak oficiálněji.

aknel72
28. čer 2014

@svija Jméno Vítek v kalendáři není,teda alespoň nebylo, 😒 je jen Vít nebo Vítězslav, ale u obou se používá Vítek, už jsem se s oběma jmény setkala a vždy je dotaz jsi Vít nebo Vítězslav? 😀

@wildy Asi by měl problémy s tím, že by musel neustále upozorňovat, že se nepíše Vojtěch. ☹

svija
28. čer 2014

@aknel72 - no v kalendáři Vítek není, ale je možné tuto variantu zapsat do rodného listu. V republice je jich už asi 400 😉.

jaajaa
28. čer 2014

Já mam taky bráchu Vojtu, Vojtěchu mu teda občas říkám, ale jemu to nevadí a nikdy asi nevadilo.....jinak se mu říka Vojta, Bobeš, Voveš. Jinak já teď řeším toto jméno pro našeho eventuálního potomka. Chceme ho dát jako třetí jméno (žijeme v zahraničí, bude to mít jen v dokladech, jinak bude používat pouze začáteční písmena) a dost jsem přemýšlela jestli nechat napsat Vojta nebo Vojtěch. Ale asi zvítězí Vojtěch. Prvorozený syn má druhé jméno po mém tátovi- Václav.