Pojmenovat syna Vojtěch nebo Vojta?

wildy
27. čer 2014

Přemýšlela jsem, jakou variantu jména našemu chlapečkovi dát. Vojtěch se mi moc nelíbí a myslím, že by mu tak nikdo ani neříkal. Líbí se mi více varianta druhá - Vojta. Pokud ale toto jméno bude mít napsané v matrice, tak se bojím, aby jednou neměl problém a všude mu automaticky nepsali "Vojtěch".. :( (školy, úřady apod.) Nechci aby pak musel všude vysvětlovat tvar svého jména.

Nemáte někdo podobnou zkušenost? Díky

wildy
autor
28. čer 2014

@aknel72 No, přesně tak. To jsem myslela.

terezapetrova
28. čer 2014

@jaajaa Vojtech a Vaclav, tedy krasna jmena 🙂 omlouvam se, ze to pisu - mam taky Vojtecha . To jsou ale jmena, která jsou pro me krasna i v tom tvaru, ve kterem jsou v RL. A mozna hlavne v tom 😀 A taky jsou to patroni české země 🙂 to je jen bonus navíc 😀 Mozna mam inspiraci pro jmeno pro další dite 🙂 Ale je fakt, ze Vojtecha jsme dali protože se nam z 500strankove encyklopedie jmen jiné jmeno nelíbilo 🙂

jaajaa
28. čer 2014

@terezapetrova ja doufam, ze pro me deti to bude hezka spojitost s moji rodnou zemi. 😉

vilibalda
28. čer 2014

Máme doma Vojtěcha, říkáme mu různě a Vojtěch mu říkám jen občas já. 🙂 Kdysi jsem četla, jak jedna holčička nastoupila do školky a velmi těžce nesla, že jí tam děti říkaly nezdrobnělým jménem Johana. Nikdo jí tak předtím neříkal, maximálně když něco provedla, tak se jí to nelíbilo. Její maminka si s ní pak hrála na krásnou princeznu Johanu a tím pomohla holčičce srovnat se se svým jménem. Já sama si pamatuju, jak se mi nelíbilo, když mi učitelka první den školy rěkla, že už jsem velká a proto mi ve škole bude říkat Petro. Ten nezdrobnělý tvar vnímám nelibě doteď 😠 Proto chci, aby můj chlapeček nevmímal své jméno vojtěch jako něco negativního, co se používá, jen když něco provede. 🙂 Proto mu občas, když se tulíme, říkám něžně Vojtěchu, Vojtěchu. Je to o intonaci a o zvyku, jaký si nastavíme.
Volila bych do RL oficiální tvar, doma mu můžete říkat jakkoli 😉

terezapetrova
28. čer 2014

@jaajaa urcite bude 🙂

wjerushka
28. čer 2014

My máme taky Vojtěcha. Ono to významově odpovídá víc - význam jména těšitel vojska. Uvědomila jsem si, jak je to krásný, když syna takhle oslovil doktor, dokázal říct Vojtěchu tak mile a příjemně, že se mi to zalíbilo ještě mnohem víc. Běžně ho oslovujeme Vojto a když něco provede je Vojtislav a když se mazlíme, tak je samozřejmě Vojtíšek. Přesně, jak tu někdo psal, nechci, aby základní tvar jména vnímal něco jako nadávku nebo negativně. Stejně starší syn je Kryštof, doma Krýša a když něco provede a já se zlobím, tak je Štofi.

glimmer
28. čer 2014

My máme doma Vítka ( v RL má opravdu Vítek) ... a máme s tím docela problémy, když se ptají jak se malej jmenuje tak říkám, že Vítek a hodně lidí, no myslíme jméno a né jak mu doma říkáte ... 🙂

kasparci
28. čer 2014

Máme Vojtěcha. Taky se nám ten tvar nelíbil, ale i proto se nám to jméno tak moc líbilo, protože i jako starý chlap to bude prostě Vojta. No, teď má rok a hodně rádi mu říkáme i Vojtěchu - ne jako nadávku, prostě jako oslovení při škádlení..... je to super jméno😉

lotosek
3. črc 2014

Vojtěch je pěkné jméno, zdrobnělinu bych určitě nedávala. Bratranec se jmenuje Vojtěch a říká se mu Vojtěše. 😉

radusinka24
24. únor 2015

@svija
Dobrý den,tak zrovna řeším jméno Vítek,moc bych si přála aby byl v RL zapsán v tomto tvaru,takže pokud to tak jde,potěšila jste mě 🙂

svija
24. únor 2015

@radusinka24 - určitě to jde a podle toho, co jsem před dvěma a půl lety vygooglila, Vítků je dokonce už 1/4, co to v tomto tvaru mají zapsané v RL.

heduska82
24. únor 2015

@radusinka24 Určitě to jde, my pořád váháme, jak ho zapsat do rodného listu, ale asi zvítězí Vít ...představa, že se pak na nějakém důležitém místě přestavuje jako Vítek, mi přijde divná a možná i trochu nevhodná, hlavně jako dospělého by ho to snižovalo, znělo by to dětinsky. Spíš si myslím, že by s tím měl víc problémů. Starší je taky Vojtěch a ne Vojta a nevidím na tom nic špatného. 😉

zbartova
22. led 2016

My teď taky řešíme jestli dát synovi jméno Vojtĕch nebo Vojta.. bude mít příjmení Dráb. Co by jste daly spíš vy? Dík za názory..

pavla_toupalova
20. zář 2018

@heduska82 Máme doma Vítka a říkali jsme si že kdyby mu to v dospělosti vadilo, tak se nechá přejmenovat na Víta a je to, to už by nám nevadilo. Pak právě zvažuji jestli druhé dát Vojtu nebo Vojtěcha ale přesvědčilo mě pár příspěvků zde dát určitě Vojtěcha. Krásná dvě jména 🙂