Poloha při porodu - jaká je realita v porodnici?

mirecka36
4. dub 2017

DOTAZ NA TY CO UŽ RODILY
Ahojte, pořád se strašně řeší poloha při porodu, tak jsem se po tom trohu pídila - jaká je realita v porodnicích - jsou porodnice, kde vám řeknou, že se prostě rodí v leže, že se k vám nikdo nebude ohýbat (př. Břeclav), ale když pak mluvím s maminama, co tam rodili, řeknou, hele, dělala jsem si, co jsem chtěla a až na samotný porod (asi 5 minut) mě vyhnali na lehátko. Potom zase jiná známá si vybrala Bohunice, že jsou "pružnější", slibovali porod jak chcete .. jasně, dělala si co chtěla ale nakonec ji taky nahnali na lehátko a ještě jí ho ani nenapolohovali.. Tak by mě zajímalo, jaká je realita? Fakt jste někde v porodnici rodili a opravdu až do konce v nějaké jiné poloze než v leže na koze? Nebo to jen ti doktoři prezentují jinak? A taky prosím o zkušenosti Z Břeclavské porodnice a z těch Brněnských, jestli je to možné. Pokud možno nedávné zkušenosti.. Díky moc. Zajímá mne hlavně, jestli vás nutili ležet, cpali do vás chemii, a jestli vám miminko hned nechali... Díky moc.

lassii
4. dub 2017

@mirecka36 Přesně tohle by mě zajímalo 🙂 ale zkušenosti z nemocnice v Boskovicích.

anazuzzuzana
4. dub 2017

V Podolí 2014... před samotným tlačením jsem si mohla dělat, co jsem chtěla, ale na tlačení jsem byla nucena být v pololeže a jakože alternativně jsem mohla být v pololeže na boku...na moji výslovnou prosbu o využití porodní stoličky nebo jiné vertikální polohy nereagovali... musela jsem v týhle super poloze tlačit dvě hodiny - minutové kontrakce po minutě (ty i i přesto naštěstí nepřestaly) a malého nakonec vzali kleštěma...po tom, co si ještě bez výsledku zaskákali na mém břiše...pak hodinové šití bez umrtvení...lahůdka... ale klobouk dolu, že i přes ty kleště, tak mě zašili v pohodě a po šestinedělí jsem byla zahojená jak panna...skoro :D Chemie nebyla a ani ji nenutili, protože šel kleštěma, tak hned po porodu si ho teda na opravdu pár sekund vzali, ale pak mi ho hned dali... na šití byl u partnera a pak dvě hodiny jen spolu

aklin
4. dub 2017

Ahoj, rodila jsem v trinecke nemocnici. Zpocatku jsem rodila na zadech, aby se porod trochu urychlil a mala mela moznost lepe rotovat, lezela jsem na levem boku. Kdyz byla videt hlavicka pretocila jsem se opet na zada. Polohovani mi radila porodni asistentka. U druheho porodu bych rada sama rozhodovala o poloze. Zrejme bude realita jina.

lassii
4. dub 2017

@anazuzzuzana to šití bez umrtvení je normální? A ty kleště taky, nebo to už je při komplikacích?

betelgeuzz
4. dub 2017

@mirecka36 ono často záleží na tom, co si necháš. Rodila jsem teda před 6 roky ve Zlíně, u druhé doby porodní mi taky řekly, ať si vylezu na lehátko, jenže já rozhodně řekla, že takhle rodit nebudu. Nakonec mi donesly porodní stoličku a porodila jsem na ní. Jenže spousta rodiček poslechne a nemá sílu si stát za svým.

pavlina212
4. dub 2017

Mám podobnou zkušenost z FN Plzeň cca 2 roky zpět. Na předporodním kurzu nám PA říkala, že můžeme rodit v poloze, jakou si vybereme, že teď se jí osvědčilo například poloha v podřepu.... (barvitě to popisovala a pak to ukončila jednou rychlou snadno přeslechnutelnou větou, že pak půjdem na lehátko). Opravdu to působilo tak, jak popisuje tvá známá. Jen to PA nechtěla říct "na plnou hubu". Mně to bylo ale celkem jedno, tušila jsem, že stejně budu rodit vleže, takže jsem tak i trénovala s Aniballem a vyplatilo se.

betelgeuzz
4. dub 2017

@lassii šití bez umrtvení normální není. U první jsme nástřih měla, dali mi injekci a šití jsem vůbec necítila.

dzungala
Autor odpověď smazal
Zobraz
anazuzzuzana
4. dub 2017

@lassii normální to snad není... ale po tom, co jsem dvě hodiny měla téměř non-stop kontrakce a tlačila jak zběsilá... už jsem toho fakt měla plný zuby, takže proto ty kleště... jsem přesvědčená, že kdybych mohla rodit vertikálně, tak k tomu nedojde...do té doby bylo všechno OK, bolestivé ale pravidelné kontrakce osm hodin, krásně jsem se otevřela...no to je jedno...a k tomu šití... asi mi to taky umrtvili, ale jak to hodně krvácelo, tak se ta umrtvovací látka prostě vyplavila s tou krví, doktorka navíc neměla sestru na vysoušení a tak... navíc, když už máte to miminko, tak prostě žádnou bolest nečekáte, přirozené hormony netlumí vědomí a dáváte si to naplno... mám kamarádku s úplně stejnou zkušeností s šitím... ale jiná zase byla na šití dokonce uspaná...

pavlina212
4. dub 2017

@betelgeuzz Obdivuju, že ses za sebe tak dokázala postavit. Myslím, že porodníci spoléhají na to, že rodička v bolestech se prostě dohadovat nebude ☹

haaaluska
4. dub 2017

Ja som rodila vo Valasskom Mezirici na koze a skoro v leže a to som si mala drzat nohy.mne dali oxytocin na urychlenie a ani sa ma nepytali ci chcem.nastrih bol a sitie som necitila.malu mi zobrali pretoze bola vytahovana zvonom a rozdychavali ju tak bola na noc v inkubatore.inak v tych bolestiach som bola na pokoji v sprche a skakala na míči aby mala zostupila no a potom na sale dve hodky kym bola von

betelgeuzz
4. dub 2017

@pavlina212 bylo to u druhého porodu, už jsem věděla, co čeho jdu. U prvního jsem byla jak ovce, dělala jsem, co mi řekli.
@dzungala to nevím, já nástřih nechtěla. Nevěřím na "lepší nástřih, než se natrhnout". většina těch velkých natržení je právě roztržený nástřih.

dzungala
Autor odpověď smazal
Zobraz
normalnimatka
4. dub 2017

úplně vleže se snad dneska už moc nerodí...?
je to spíš takovej polosed, kterej umožňujou ty polohovací křesla, a ono to není úplně nejhorší...navíc většinou ti asi stejně řeknou, že si máš chytnout rukama pod kolenama, což jde ještě líp.

jinak ve spoustě porodnicích máš normálně volnej pohyb až do II. doby porodní, jen nablbý monitory musíš na postel,...ale dá se i v sedě;)

normalnimatka
4. dub 2017

a to ty porodní stoličky maj jen na ozdobu na ukázku pro těhotný, když stejně všecky natlačej do křesla?:/ to je teda krása.... v mý porodnici ji ani neměli, tak jsem měla smůlu. ale doktor na dni otevřenejch dveřích taky řikal, jak se polohy můžou domluvit, a jak si jedna matka vymohla rodit na čtyřech a že v pohodě.... no ale kdo o to má sílu fakt tak moc usilovat a hádat se s nima žejo...
prostě pro ně je to nepohodlný asi jen (?) proto, že "tam" neviděj.... bohužel, no.

cinula
4. dub 2017

já rodila teď v srpnu v Olomouci a vzhledem ke kapacitě jsem neměla moderní polohovací lůžko, ale starší typ postele (kterou na samotný porod upravili). A protože byl porod vyvolávaný, tak mě chtěli mít pod kontrolou, takže jsem celou dobu ležela - bok a záda - a byla na monitoru. Sice to bylo nepohodlný, ale vyplatilo se to. 🙂

normalnimatka
4. dub 2017

jinak vlastně na mě taky zkoušeli, at jdu na bok, a ted ani nevim, jestli to byla II. doba porodní už...možná jo. no a já řekla že to nejde a bylo:D a zlatě "na zádech"... a ještě teda sem se pak celkem obdivovala, že jsem si ještě v kontrakci řekla, at mi to víc zvednou, a oni jakože ok

no a co ještě doporučit - mít tam muže, kterej se bude bít za vás, no....
a pokud ti o tu polohu fakt hodně jde, běž se jít třeba s porodním plánem domluvit do porodnice předem... víc asi udělat nelze. rodit doma ještě:D

normalnimatka
4. dub 2017

@dzungala
no obávám se, že v tu chvíli neucejtíš, že máš bloklý záda:D to se sveze se vším.

ale jako bejt tebou to na to zkusim uhrát, ale řekla bych to hned při příjmu a ideálně to mít i na papíře.... ale zase ti můžou říct, tak ok, tak pojďte na bok, a pro mě to třeba překvapivě bylo daleko horší...:/

kajalka
4. dub 2017

Rodila jsem v ČK. Myslela jsem, jak jsem připravená, porodní plán, manžel, domluva se sloužící PA. Ale protože si chtěl pan primář zarodit, PA mě takřka násilím už při tlačení položila na záda. Odneslo to dítě poraněním. Za mě - vlastní PA, která tohle nedovolí.

dzungala
Autor odpověď smazal
Zobraz
dzungala
Autor odpověď smazal
Zobraz
normalnimatka
4. dub 2017

@dzungala to jsem nemyslela tak, že by tě záda nebolely...spíš tě budou bolet tak, že už to nepoznáš, že by to bylo něco navíc:DD

jinak bejt tebou zkusim i nějaký jiný maséry než nějaký ortopedy atd v klasický nemocnici... já zase rodila s vyhoženým esíčkem a nevěděla to, porodem sem si to asi dorasila,ale ani předtím jsem skoro nemohla chodit, naož bejt na zádech, no a naštěstí to v porodnici nějak přešli a neposlali mě nikam, a řešila jsem si to sama alternativním fyzioterapeutem, kterej nerovná záda stylem nádech, výdech, křup... a myslim, že by mi to spravil i v těhotenství možná. možnosti jsou omezený, ale nikoliv žádný.

normalnimatka
4. dub 2017

@dzungala zkus se zeptat nějaký PA (ne v nemocnici), jak ej to s tím omotaným pupečníkem a porodní stoličkou, a pak bych šla do porodnice, kam chci rodit, a pokud ti PA řekne spíš optimistickej scénář, že by to nemělo vadit a dá se to pořešit i v týhle poloze v pohodě, atd, tak už bych šla s tou informací do porodnice a snažila se je přesvědčit, že jsi na tom se zádama fakt špatně a že by ses ráda hejbala s dítětem a nebyla ležák bůhvíjak dlouho, protože si to u porodu rozjebeš..:/
(a i tak bych hledala způsoby, jak si pomoct, najít prostě někoho...at už před porodem, tak i po, pokud to před nepude)

dzungala
Autor odpověď smazal
Zobraz
zuvi
4. dub 2017

Před měsícem jsem porodila v Neratovicích třetí dítě. Porodní plán jsem měla, ale radši jsem znovu oznámila ze nechci rodit na koze tak mi připravily zinenku. Nakonec jsem porodila ve stoje oprena o linku bez jakéhokoliv zranění a to měl syn 4 kila🙂.

hz
4. dub 2017

@dzungala ale pri polesede se zuzi pruchod pro dite o 30%-potoze kostrc ten pruchod zmensi(proto musi nastrihnou, aby ten pruchod zase udelali vetsi-paradox, ze?). Proto kdyz koza, tak alespon na boku, kdy jedna PA drzi zene nohu, druha asistuje pri vypuzeni miminka-v Rakovniku je toto normalni.

betelgeuzz
4. dub 2017

@normalnimatka mně při prohlídce jedné porodnice řekli, že porodní stoličku sice mají, ale na porod není vhodná 😝 Proto se to asi jmenuje porodní stolička, že? 😀
@dzungala já myslím, že vidí stejně, jako v leže, akorát si k tomu musí kleknout. Dcera měla taky pupečník kolem krku, jak vyšla hlavička, přetáhli šňůru a rodila jsem dál. někde jsem pak i četla, že to přetahování pupečníku ani není nutné. A nevýhoda stoličky je, že na ní nejde sedět třeba hodinu, prý pak otíká spodek. Já nejsem ta rodička, co 2x zatlačí a dítě je venku. Tlačila jsem skoro hodinu, takže chvíli jsem sedla na stoličku, a když bylo vidět, že to hned nebude, šla jsem do stoje, byla jsem opřená o postel a při kontrakcích mě to nutilo do dřepu. Až byla malá úplně dole, sedla jsem na stoličku.

nelinecka1
4. dub 2017

@haaaluska Taky jsem rodila ve VM- uplně stejné jako u tebe, znovu už bych tam nešla. Jako držet si nohy a tlačit naplno fakt nejde. Museli mi skočit na břicho, abych malou vytlačila.

kajalka
4. dub 2017

@dzungala Poranil ho primář, protože ho ze mě rval za hlavu. Natrhl mu svalstvo na krčku. Stížnost jsem nepodávala, psala jsem jen tomu primářovi.

haaaluska
4. dub 2017

@nelinecka1 tiez mi traja tlacili na brucho a stejne malu tahali,mala uz zle ozvy a ja som nevedela tlacit.ale ani ziadny vyber polohy hoci ja sama som nemala predstavu co a ako ale mazec

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru