Poraďte, aké látkové vložky si kúpiť

aniska
1. lis 2008

Ahoj maminky, hladala som, ale nenasla a tak zakladam tuto temu;) Chcela by som zacat pouzivat, ale ako to uz chodi, vyrobcov a typov je vela, neveim si vybrat. Neviete poradit? A ake mate skusenosti? nestve po case to pranie? AKo casto sa menia??
Dik za akekolvek info!;)

johanda
4. lis 2008

sarik - no to asi kvůli té krvi, ne? Ta pouští při nízkých teplotách. Ale pak bych to prdla minimálně na 60, doporučení, nedoporučení

s.arik
4. lis 2008

já právě taky myslím, že je nejlepší to ručně vyprat ve studené vodě (odstranit krev) a pak za den až tři šoupnout do pračky na 60/90st čistě kvůli "desinfekci"

vikinka27
4. lis 2008

tak, nebudem to citat cele, nemam tolko casu, ale zopar poznamok: pouzivam (mimo tehu a kojenia) popolini a babylucy v kombinacii s mooncupom (mooncup iba prve dni, potom mi nejako vadi, tak uz iba vlozky).
(plus mam zopar "made by BB" na noc, co mi svojho casu spichla bora, tak tie su super spicovne a najlepsie 😉 )

popolini mam dlhsie, po case stratili tvar, bolo ich treba casto vyrovnavat. okrem toho, uz niekto spominal, klzu. zato su jemne a prijemne.
babylucy dobre drzia tvar, ale myslim ze menej absorbuju (moj pocit) a su take tvrdsie. obe mam svetle farby, klasika z jednorazovych ;) neviem si predstavit inu farbu 😀

vyprat sa vyperu dobre, len ich treba po pouziti na chvilu namocit. stale najprv preperiem v rukach, potom davam normalne s uterakmi na 60 cyklus.
v sestonedeli som pouzivala a prala s plienkami na 95. ak mi dieta preslo porodnymi cestami, tak nechapem, preco by som potom nemohla prat vlozky s plienkami, ktore idu na prdelku... samozrejme, boli odprane a ciste.
aj v porodnici pouzivaju vsetko (aj postelne pradlo) dookola a predpokladam ze to spolu peru, tak preco nie doma???

poznatok: predtym tehu som robievala tak,z e som preprala v rukach, ked vyschli znovu pouzivala a na konci cyklu dala na 60. po paru dnoch mi zvykli vadit (najme frote - skrabalo) spatne si myslim, ze som asi nedobre vymachala prasok.
v sestonedeli som s tym vobec problem nemala, a to som mala 6N vyse 7N 😅

schnut som davala normalne doma (v lete vonku na balkon, v zime na snuru), dokonca ich vesal aj manzel (ved je to ako spodne pradlo).. par krat ich videli vyvesene aj nasi rodicia, nie naschval, ale tak zase narychlo ich zvesovat nebudem 😉

skusala som aj ja sit, ale moje behali 😔

anisko, asi by som tiez isla do tych IV, pocula som, ze su dobre.
ked ma este nieco napadne, dodam.
alebo sa pytaj, ked Ta napadne. (aj do IP)

s.arik
4. lis 2008

viki, díky za každou pozitivní zprávu 🙂
takže už látku používáš fakt dlouho 😲 a já nějak měla pocit, že je to novinka 2-3 let...

vikinka27
4. lis 2008

no, sari, cca tie 2-3 roky som ich zacala pouzivat ;) nabehla som na ne pri ms po prvom porode.
inak, neviem si ich vynachvalit. predtym pri jednorazovkach som musela prve dni na noc pouzivat 3 (!!!) cez seba, co mam taku silnu ms a napriek tomu som pravidelne prala plachty a pradlo.
ako som zacala pouzivat bavlnene, ziadna nehoda (s jednou nocnou) za cely cas. myslim ze to nieco vypoveda o kvalite.
a nosila som ich normalne aj do prace (vymena bud mooncup alebo vlozka, podla okolnosti) - vymena bez problemov, neviem ci vobec niekto zaevidoval v praci, ze som alternativna aj v tomto 😀
normalne som zbalila do specialneho vrecuska, zobrala domov, doma namocila a preprala.

lukin
4. lis 2008

vikinka: A co tu krev v té látce vlastně vpije? Přecejenom se mi zdá, že buničina víc saje než látka. A nestudí ta látka pak? Kam ta krev v té látce zajde, aby nebyla na povrchu? Pardon, ptám se jako osel, ale nedovedu si to představit.

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
lenkakt
4. lis 2008

já mám nějaké froté látkové vložky z www.latkovepleny.cz, ms jsem mezi dětmi měla jen 1x a bylo to fajn (teda ty vložky, ms byla uff... děsná 😉 a používala jsem je v 6N - teda až tak 14 po porodu. pokaždé jsem prala s plenami a bylo to v pohodě, nikdo tu žádnou děsivou infekci nechytil 😉

ve srovnání s klasickou vložkou je ta froté moc a moc příjemná, neklouzalo mi to, ani když jsem honila dítě po hřišti, prostě dobré.
nevím, jak by to bylo do práce, ale řekla jsem si, že minimálně na mateřské, dokud peru plíny, není co řešit. potom se uvidí, jestli zkusím kalich, nebo jestli už budu tak zvyklá na látkové vložky, že se na to vybodnu. stejně asi nebudu chodit do práce na 8 hodin denně ještě hodně dlouho...

vikinka27
4. lis 2008

lukin, teraz budem hovorit o tych nocnych (to su tie extra site, nie kupovane) - vnutri je frote. su trochu hrubsie, asi cca 1 cm na hrubku, lenze to som aj papierove tak mala, takze to vyjde nastejno.
hrubka na den sa da navolit (ja to preto kombinujem s cupom aby so nemusela chodit ako s plienkou) - ku koncu to mam iba ako slipovky, staci mi to.
tak ci tak si ale myslim, ze zeny sa v tom obdobi maju sklon obliekat do sirsich veci a dlhsich a tmavsich (teda, aspon ja nenosim mini prve dni), takze aj hrubsia by sa asi stratila. ide skor asi len o ten pocit zvyku (predtym na tenkych vlozkach a teraz su hrubsie)

dovolim si oponovat, ze bunicina vsaje viac ako latka. skus namocit papierovu vreckovku a normalnu vreckovku, co to spravi. (viem, ze moderne vlozky obsahuju ten silikon alebo co to je za superabsorbent, ale mne tieto vlozky robili zapaly a zapary, takze som "musela" pouzivat najjednoduchsie).
studit- no v noci o tom neviem, to spim, rano menim. (ak by mi v noci vadilo, asi tiez vymenim). cez den tak normalne - ked je mokra, vymenim. casovo by ale vydrzala dlhsie ako jednorazova (ale to vies, to clovek meni uz automaticky, uz len kvoli hygiene).
co sa tyka pohodlia, skus porovnat tie vreckovky (bavlnena vs. papierova) co ti bude prijemnejsie... napr. ked smrkas nos... mne osobne bavlna... (cim netvrdim, ze bude kazdemu, kazdy sme iny)

ja som tiez bola prekvapena, ako mi presli vsetky zapaly a pravidelne kazdomesacne kvasinkove infekcie (na co moj gynekolog stale iba skonstatoval - no, vy mate rada sladke, vsak??? a predpisal mi antimykotikum...). az spatne po paru mesiacoch som si uvedomila, ze uz som to davno nemala.

slonikm
4. lis 2008

Tak já se přidám se svými zkušenostmi. V těhotenství jsem začala používat slipové vložky Imse Vimse, po týdnu používání jsem se konečně zbavila mykozy a od té doby už se nevrátila. V šestinedělí jsem používala Popolinky, byly neskutečně příjemné, narozdíl od těch porodnických držely na místě, akorát teda trochu ztrácí tvar, takže po praní je potřeba je nějak inteligentně pověsit a pak složit. Dávala jsem je během dne do kyblíku se studenou vodou a solí na skvrny, první týden prala hned večer, pak už obden na 95.

Do práce se hned tak nepoženu, takže až konečně dostanu ms, hodlám ze skříně vytáhnout ty Popolinky.

Jinak dam co se tak pohoršujou nad praním vložek bych se ráda zeptala, jestli když se jim kalhotky zašpiní od krve je taky hned vyhazujou do popelnice?

jabrunko
4. lis 2008

ja som po poroch nabehla na mooncup a dost mi vyhovuje ... kombinjem s imse vmse a som spokojna ... mam aj tie farebne HD ale tie tolko nenasaju ... IV su super ... ale kalich je kalich

suem
4. lis 2008

slonikm: Trochu za vlasy pritiahnute prirovnanie - nohavicky zaspinene od krvi a vlozka. Ked uz to chces prat tak osobitne nie s plienkami 😠
Mimochodom od krvi spinave nohavicky v dnesnej dobe hyg. vloziek, tamponov, intimiek a pod. je skutocna rarita. 🙄

s.arik
4. lis 2008

suem, rarita? já měla i s Always s křidýlky při častém měnění zakrvácené kalhotky KAŽDÝ DEN. tomu bych se vyhla snad jen při měnění vložky co hodinu 😝

suem
4. lis 2008

s.arik ??? To nemyslis vazne 😕
Tak ja som asi nejaka zazracnica 😉

listicka77
4. lis 2008

rarita? taky se musím smát. jsem přešťastná, že někdo vynalezl křidýlka, protože v předkřidýlkový době byly ty kalhotky po stranách špinavé furt. ale i s křidýlkama se často stane, že to prostě někudy proteče (teda spíš obteče). no leda při používání tamponů fulltime možná nehody nejsou. ale to zas není zrovna zdravé.

jo a taky znova připomínám, že aniska se chtěla poradit o rozdílech mezi látkovýma vložkama a určitě nechtěla slyšet nic o době kamenné a nechutnosti praní vložek v pračce. 😝

suem
4. lis 2008

listicka77 ja som nereagovala na pranie vloziek, ale na ich pranie spolu s plienkami.
Inak mi je to sum a fuk ci niekto pouziva latkove? vlozky, tampony, kalisky...
To ze je to mne divne neznamena ze to tak musia vnimat ostatni.
Ked je im to prijemne nech sa paci. 😉

babalala
4. lis 2008

O látkových vložkách nevím nic, takže bych docela uvítala, kdybyste vy, co zkušenosti máte, nějak zhodnotily a porovnaly jednotlivé značky (jako Viki a Slonik).

A bylo by fajn, kdybyste si vy ostatní, co zkušenosti nemáte a vlastně vás ani nezajímají, založily téma nazvané třeba "Proč bych látkové vložky nikdy nepoužívala" nebo tak nějak - my ostaní bychom se tu pak mnohem líp orientovaly.. 😎

s.arik
4. lis 2008

suem ok, možná jsem malilinko přeháněla, ale první dva dny MS jsem si fakt musela ty gaťky přepírat v ruce 😒 jsem dost aktivní a vložky mi nestačí...tampony jsou lepší, ale nepoužívala jsem je vždy, měla jsem lepší pocit, když ta krev šla ven, než když jsem si mezi nohy narvala "špunt" 😅

tohle doufám vyřeší kalich - žádný pocit že krev nemůže vytékat a zároveň čisté kalhotky (se slipovou látkovou vložkou 🙂 )

anisko,
šiješ doma??? jak jsem tu dávala link ta ten návod....podomácku by to bylo určitě levnější a můžeš experimentovat se střihem a savostí (množstvím vrstev froté)

babalala
5. lis 2008

Dneska jsem byla v Jysku - jemné froté žínky 30x30 (dokonce v různých pastelových barvách) za 3,50Kč/ks - kdyby se někdo chtěl pustit do toho šití.. 🙂

jajinak
5. lis 2008

Já používám kalich a první 2 dny ještě slipovku(nelátkovou),protože občas mi prostě něco proteče.Ale uvažuju,že bych si koupila pár látkových slipovek.Kdybych kalich neměla,tak bych do látkových vložek nešla,taky si nedovedu představit,jak bych to dělala v terénu.Ještě tak možná,když už je MS slabší,ale jinak ne.Mám pocit,že bych je musela pořád měnit,protože by hned prosákly.

johanda
5. lis 2008

ježkovy zraky, já fakt nemůžu z lidí, co jsou zhnuseni z toho, že někdo pere vložky s plínama. Z mikrobiologického hlediska je krev stolice a moč infekční materiál, to je jasné, ale patogeny (pokud je člověk zdráv) se na nich pomnoží až vně těla při dekompozičních procesech. Prací lázeň na na 60 st. zničí téměř všechny mikroby - inhibice a denaturalizace enzymů a dalších látek bílkovinné povahy (ono už to začíná při 40 st), pokud se prádlo vyvaří (v pračce na 90-95 stačí), je likvidace téměř 100%. To co zbyde je v tak malém počtu a v takovém stavu, že infekci nezpůsobí.
MS krev není toxický ani jaderný odpad, šmarjá, je to jen živočišný odpadní produkt, podléhající destruentům stejně jako exkrementy nebo moč, která je kupříkladu po vyloučení z těla sterilní.

Co se týká věšení vložek na balkóne a čučení sousedů můžu jen dodat, ať čučí, co na tom, ať pomlouvají, to je jejich problém, který se mě skutečně netýká, páč názory nějakých jedubab mě fakt nezajímají. Navíc si myslím, že nějaké inspekce balkónů je je zábava pro minimum sousedek.

Osobně látkové vložky nepoužívám, jak jsem psala, po znovuobjevení se MS hodlám aplikovat kalich, ale nemůžu nereagovat na iracionální tvrzení některých zde diskutujících.

lukin
5. lis 2008

Teď ve mně hlodá červíček. Jak je to s tou absorbcí? U klasických vložek (těch kvalitnějších) je uvnitř nějaký absorbent nebo co a krev tam proteče a na povrchu je vložka jakoby suchá. Ale u látkových ta krev bude nejspíše víc na povrchu, ne? Jak často se musí látkové vložky vyměňovat?

zuzkafuny
5. lis 2008

Nechce sa mi to čítať celé... ale už len z toho názvu sa mi nerobí moc dobre ☹ 😝
ale kto chce, nech si ich má... no nie...???

lukin
5. lis 2008

zuzka: Však jo 🙂

roasha
5. lis 2008

zuzka 😀 😀
tiez som nad tym zasla,ale -" 😀 100ludi,100chuti"
ja tiez zemegulu nezachranim,ale pokial by som to brala z ekolog.hladiska,tak je to pekna blbost,lebo co pri tom clovek minie vody a prasku..... 🙄 😀

roasha
5. lis 2008

prastare matere nemali inu moznost,ale ja nie som folklorista..... 😀

johanda
5. lis 2008

roasha - hoď rozpočet pro srovnání tj. finance na nákup běžných vložek a režii látkových, pls 😉

roasha
5. lis 2008

rozpocet s ekologiou nema nic spolocne. 😉 -ty mi vlozky ani tampony nekupis. 😀
ale moj menzes/slabe 2-3dni/,pokial ta zaujima moja p..rincezna. 😀
som zvedava co vyratas 😀

roasha
5. lis 2008

urcite robim mensi zasah do prirody ako ty. 😅 😀

s.arik
5. lis 2008

paráda, aniska si založí diskuzi a já dostanu MS 😵 včera večer kapka, dnes dopoledne dokupy asi lžička, zatím je toho tak malinko, že nedávám vložky slipové, jen co pár hodin přeperu kalhotky v ruce (tránink na praní vložek v ruce, haha)

já mám radooooost 😀