Poraďte, aké látkové vložky si kúpiť

aniska
1. lis 2008

Ahoj maminky, hladala som, ale nenasla a tak zakladam tuto temu;) Chcela by som zacat pouzivat, ale ako to uz chodi, vyrobcov a typov je vela, neveim si vybrat. Neviete poradit? A ake mate skusenosti? nestve po case to pranie? AKo casto sa menia??
Dik za akekolvek info!;)

s.arik
5. lis 2008

roasha, to je blbost....na praní látkových vložek spotřebuješ cca 1-6 litrů studené vody (ruční přečváchnutí) a pak je hodíš do pračky, k jinému prádlu, co by se pralo tak jak tak 😒

zatěžuješ přírodu mimo jiné:
pěstováním bavlny nebo stromů? (teď nevím, buničina se dělá ze dřeva?)
výrobou buničiny
bělení chlorem
zabalení výrobku do několika obalů a jejich barevný potisk
transport do maloobchodů
odvoz a likvidace odpadu
...

látka je rozhodně ekologičtější.

josefa
5. lis 2008

no tak by me k tomu zase zajmalo svnani co "vsecko sa minie" pri vyrobe jednorazovek, neverim, ze jejich vyroba je eko

sari, gratuluju k ms 😉

josefa
5. lis 2008

sari, Tvoje odpoved je rychlejsi nez moje otazka, jsem holt pomala 😀

s.arik
5. lis 2008

obávám se, že jednou přijde doba jednorázového oblečení (nebo talířů či příborů) a všechny pipky světa budou volat po tom, jak bylo to staré praní propoceného oblečení nehygienické a jak to zatěžovalo přírodu - lidský alibismus nezná mezí.

johanda
5. lis 2008

ekologie a ekonomie spolu souvisejí, ale fajn, nebudeme se v tom pitvat 😉
Nespočítám nic, páč nepoužívánm ani běžné ani látkové vložky a nechce se mi do toho - ono to stejně někde bude...ale myslela jsem, že ty víš, kolik prášku, vody a el. energie se spotřebuje, když tvrdíš, že používání látkových je z ekologického hlediska blbost.

roasha
5. lis 2008

ked ste take "ekolozky",sa cudujem ze pouzivate pracku/nechodite prat na potok?/ 😲 ,elektrinu 😲 ,mobily 😲 ..... 😲 😲 😲 😲 😲
😀 😀 😀 😀

roasha
5. lis 2008

sarik,ako-bunicina je z dreva. 😉 🙂
dievcata,kurite cim?/drevo,uhlie,plyn/,alebo biopalivo? 🙂

babalala
5. lis 2008

Roasha - ona "ekologie" je taky o používání zdravého rozumu.. Vzdát se některých věcí (pračka, elektřina všeobecně) by bylo dost náročné. Ale pokud se můžu vzdát některých věcí, aniž by mi to způsobilo újmu, nebo je to dokonce přínosné (televize ve prospěch knížky, tampónů ve prospěch kalichu, pampersek ve prospěch látkovek) byla bych úplně pitomá, kdybych to neudělala. 😉

A tady trocha teorie: OBALY

Tampony a vložky jsou často a zbytečně zabaleny hned v několika obalech, které tak tvoří obrovské množství odpadu navíc. Průměrná žena spotřebuje za život 10.000 vložek a tamponů! Vložky, dnes vyráběné v kombinaci plastu a dalších materiálů (např. buničina), jsou biologicky nerozložitelné a zároveň nerecyklovatelné - představují něco jako variantu tetrapaku. Tampony jsou na tom o něco lépe, ala i ony obsahují umělá vlákna a navíc jsou tu miliony nepotřebných umělohmotných aplikátorů tamponů. (Moře, do něhož se vypouští splašky, je vyplavuje na břeh, a aplikátory tak údajně představují podstatnou část odpadu, který se povaluje na plážích.)

Výroba buničiny a papíru je velmi energeticky náročná - spotřebuje se při ní velké množství vody a dřeva (každý pátý strom se pokácí kvůli výrobě papíru).

DIOXINY A DALŠÍ LAHŮDKY

Stále se rozrůstá množství důkazů, že průmyslové užití chloru, včetně bělení papíru a buničiny, produkuje jedovaté dioxiny, které se v přírodě hromadí a způsobují zde vážná poškození. Vedle ekologických škod stojí i ohrožení osobního zdraví uživatelky tamponů a vložek. Dioxin - vedlejší produkt při bělení chlorem, způsobuje spoustu zdravotních problémů. Velké značky (Tampax, Playtex, o.b.) své produkty bělí pomocí chloru. Výsledkem je velké množství dioxinů jak v bělených výrobcích, tak i ve vodních zdrojích, kam se chemikálie vypouštějí. Přitom neexistuje rozumný důvod, proč hygienické potřeby bělit - aby byly bělejší než bílá???

Vložky a tampony velkých výrobců obsahují umělé hedvábí - rayon, což je materiál získatelný pouze při bělení chlorem nebo jeho sloučeninou. Do pochvy se uvolňující vlákna rayonu jsou pravděpodobnou příčinou syndromu toxického šoku (TSS) a zanícení a odlupování poševní sliznice. Pokud musíte používat tampony, čistou alternativou jsou stoprocentně bavlněné tampony, které se bělí - pokud vůbec - peroxidem vodíku, takže neobsahují dioxiny.

Dalším onemocněním, za něž může i dlouhodobé používání tamponů, je rakovina děložního krčku a endometrióza zapříčiněná dioxiny.

Navíc je tu nebezpečí geneticky modifikovaných surovin - nevím, jestli se nový zákon nařizující uvádět na výrobcích, zda GMO obsahují, týká i tamponů a vložek, nebo jen potravin, takže je možné, že o přítomnost GMO v hygienických potřebách se vůbec nedozvíme. Neškodnost GMO pro lidský organismus dosud nebyla prokázána, ba spíše naopak.

Plast a polyakrylové absorbenty (všechny ty sračky, co se v kontaktu s "tekutinou", jak rády říkají reklamy, změní na gel apod.) mohou způsobovat alergie.

Bavlník, který se pěstuje "normálním" způsobem, se stříká pesticidy, herbicidy, hnojivy a dalšími chemikáliemi. Ty pak do okolního prostředí uvolňují jedovaté látky a část z nich zůstane i v bavlně, z níž se pak vyrábějí tampony.

Syndrom toxického šoku (TSS) je vzácná, ale velmi vážná (smrtelná) nemoc způsobená bakteriemi rodu Staphylococcus aureus, které v lidském těle produkují jedy. Ideální prostředí pro růst této bakterie vytváří syntetické vlákno rayon, jež obsahují téměř všechny běžně dostupné tampony. Ačkoli se na letáčku přiloženém v každém balení tamponů dočtete, že toto onemocnění postihuje i muže a děti, je jeho výskyt (až příliš) často spojen s používáním tamponů obsahujících superabsorbenty a syntetická vlákna. Projevuje se vysokými teplotami (přes 39 stupňů), průjmem, zvracením, bolestí hlavy a svalů, závratí, bolestí v krku a vyrážkou. Při používání čistě bavlněných tamponů je riziko TSS velmi nízké až nulové.

kili
5. lis 2008

roasha 🙄
si sa asi musela vyjadriť, fakt úbohé 🙄

johanda
5. lis 2008

roasha, sdělila jsi své dojmy, žádnou podstatnou informaci jsi nepodala, doufám, že ses dobře pobavila...pokud nechceš do diskuze přidat nějaký smysluplný nebo ověřený údaj, fakt nemá cenu sem přisspívat. Neber si to ve zlém, ale příspěvky "typu "perete v potoce" zbytečně ztěžují ostatním orientaci v textu

johanda
5. lis 2008

sari - tak to gratuluju, já furt nic teda....ale já mám s reprodukcí šlus, tak mi to neva 😉

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
josefa
5. lis 2008

jo a jelikož mám první MS za sebou tak jsem si objednala pro další na zkoušku BL, vodítkem byla cena, předpokládám, že to bude stejne jako se vším, než se pořádně rozšoupnu, začnu u levnějších 😀
Na kalich se ještě necítím, jenže když nezkusím, nepoznám 🙄

s.arik
5. lis 2008

gedren, dík za návod, jak jednoduché 🙂
poradíš i polohu a datum a hlavně jak přemluvit chlapa, aby to bylo do roka nebo snad měsíce...? 🙂))

roasha
5. lis 2008

kili ja svoj nazor vyjadrujem pod jednym nickom,pretoze sa zan nehanbim- na rozdiel od teba 😉 🙄
a je mi uplne jedno co kto pouziva,kazdy v com sa dobre citi. 😉 🙂
tym trvam na svojom nazore,ze par vlozkami,zemegulu nezachranis,a vlozka je pre ekologiu to najmensie zlo. 🙄

babalala
5. lis 2008

Roasha - pred chvílí jsem tu vložila článek, kde spočítali, že žena za život spotřebuje přibližně 10 tisíc vložek. Jsou nás na světě asi 3 000 000 000 ženských. Kdyby všechny používaly vložky, tak jich vyprodukujeme za jednu generaci 30 000 000 000 000.. Fakt "pár kousků". Ách jo. 😖

Sari - Gedren mluvila o spermatu všeobecně, ne o tvém chlapovi.. 😉

elitera
5. lis 2008

roasha, nejen, že nemáš pravdu, ale ani nejsi ochotná přemýšlet o názoru někoho jiného. Proč si o tom nejdřív něco nepřečteš?

kili
5. lis 2008

roasha, takéto názory by som nepísala pod žiadnym nickom 😝 , možno by si si mala na urážky vytvoriť nejaký iný 🙄

kili
5. lis 2008
mori
5. lis 2008

johanda - jak se ti ty příznaky projevovali ???

titkovamiriam
5. lis 2008

no vidim ze zasa tema kde sa hadate no neda mi zareagovat-asi by som sa na to nedala,neviem si predstavit to pranie a potom to znovu pouzivat,asi som uz pohodlna no mne je to vyslovene protivne-dat ich niekam namocit a potom prat.ja pouzivam vacsinou tampony a vlozky a rozmyslam nad kaliskom lebo je tu dost dobra debata o tom. 🙂

s.arik
5. lis 2008

kili 😀

zuzkafuny
5. lis 2008

ženy... fakt nič v zlom ale súhlasím s Roashou 🙂
A to patrím do skupinky ľudí, ktorej teda veľmi záleží na prírode...
ja jej teda tým jedným až dvoma dňami keď mám... neublížim...
Titkova 😉 🙂 aj ja nad tým uvažujem... skúša kamoška a čakám na info 😀 😀 😀

johanda
5. lis 2008

mori, začala mě strašně bolet hlava, motala jsem se, a pak jsem sebou na okamžik praštila (tampón jsem měla asi 2,5 hodiny). Pobolívalo mě v podbřišku a bylo mi na zvracení. Jela jsem na pohotovost, v nemocnici mi nasadili ATB (byla jsem tam asi 4 dny až týden, už si nepamatuju) a při propuštění upozornili, že tampóny už rozhodně ne.

roasha
5. lis 2008

rozdelilo sa to tu na chemikov,a stranu zelenych. 🙂
aspon v niecom sa zhodneme. 🙂

s.arik
5. lis 2008

tak to pozor, látkové vložky nemusí používat jen "ekoložky"....někomu je zkrátka na kůži látka příjemnější než umělina 😉 třeba mně. ekologické plusy ale aky hodnotím jako důležité.

tak jako bych děcko nedala do chemie, nebudu do ní balit ani sebe. na to se mám moc ráda 😵

s.arik
5. lis 2008

a vůbec, tohle je diskuze o tom, JAKÉ látkovky používat, ne o tom, proč je NĚKTERÉ rozhodně používat nechtějí...

já taky nechodím prudit do diskuze "jaké papírovky vám nejvíce vyhovují" a nevykládám tam, že týrají své děti a dělají hloupé věci 😠 😠 😠

zuzkafuny
5. lis 2008

S.arik... to nie je prudenie... 😅 len názor... (ktorý smailík je nechápavko...???) csss...
už miznem... 😀

kili
5. lis 2008

sarik, presne, toto ma na tom príšerne žere, že niekto založí tému, že sa chce poradiť a napokon musí obhajovať, prečo robí to čo robí 😝

zuzkafuny
5. lis 2008

to nechápavko som myslela seba 😵