Poraďte, aké látkové vložky si kúpiť

aniska
1. lis 2008

Ahoj maminky, hladala som, ale nenasla a tak zakladam tuto temu;) Chcela by som zacat pouzivat, ale ako to uz chodi, vyrobcov a typov je vela, neveim si vybrat. Neviete poradit? A ake mate skusenosti? nestve po case to pranie? AKo casto sa menia??
Dik za akekolvek info!;)

mamkamarketa
12. led 2011

@meleri ja jsem se placla pres kapsu a v pondeli si kalisek koupila 🙂 musim rict,ze super! je teda vetsi nez tampon,ale zase vsude holky pisou,ze si musely ustrihnout tu stopku a ja mam opacnu problem 😅 nemuzu potom kalisek poradne vylovit. hold ten porod se na me asi podepsal a mam to tam jak po vybuchu granatu ☹ 😠
ale tampony me taky drely a vlozky zase byly citit. jenze ted necitim nic. jen mam obcas takovy zvlastni pocit tlaku v podbrisku,ale myslim,ze je to tim,ze jsem se poradne jeste nenaucila ho zavadet 😉

meleri
12. led 2011

@mamkamarketa super! 😵 tak doufám že budeš spokojená! já na to slyšela jen chválu.
jo tampony jsou hnus, to já jenom když v létě jdu k vodě tak to přežiju...
to je mi líto jejeje, já myslela že se to ženské po porodě spraví....no sama uvidím jak dopadnu....

sussanah
12. led 2011

@mamkamarketa ono jak si na to zvyknes, tak ho v pohode "vylovis" i bez stopky 😉 Je to jen o cviku, i to zavadeni. Pokud te tlaci podbrisek, nemas ho moc hluboko?

mamkamarketa
12. led 2011

@sussanah no prave, on ma ten muj kalich celou stopku,ale i tak ho nemuzu vytahnout. mam pocit,ze mi zajizdi moc hluboko ☹ holt to tam dole mam jak po vybuchu granatu ☹

pifina
13. led 2011

@mamkamarketa skus si pri vyberani cupnut a potlacit, mal by byt dostupnejsi 😅

sussanah
19. únor 2011

Ahoj holky, planuju pouzivat latkove vlozky na sestinedeli, ale tak nejak nevim, kolik jich mamnasit. Pri prani co 2-3dny (je to s latkovyma vlozkama realne??) je pocet tak 15-20? Asi by bylo lepsi mit kombinaci silnejsich na noc a tensich pres den, ze? Diky 🙂

meleri
23. únor 2011

@sussanah no zrovna to taky řeším! ono to záleží jak to budeš mít silné! já to měla třeba fakt jak povodeň a ted u druhého dítěte nevím jestli mám čekat to samé nebo to bude jiné...
já fakt nevím jak zvládnu látkovat s dvěma a ještě ty vložky do toho.... 😕

sussanah
23. únor 2011

@meleri no na prvni 1-2tydny asi budu pouzivat ty klasicke porodnicke vlozky, protoze to u me bylo taky docela maso, ale ja to pak mela fakt cele 6-tinedeli a uz docela prumerne, takze pak by latkovky uz sly. Ale protoze mam kalisek, tak ani nevim, kolik jich mam na bezne pouzivani pocitat 😅 Vydrzi to tak pri tom prumeru ty 3h nebo radeji po 2h menit? jestli jakoze 6x za den + noc + schnuti, to bude spis na tech 20, ze? A jak je bezne skladujes? Jakoze kazdou vzdycky premachnes v ruce a namocis do vody? nebo jen do vody rovnou?
Ja treba resim to, ze asi budu muset mit 2 kyble, kdyz jeden bude na pliny a dohromady to asi moc davat nechci 😅 Nebo myslis, ze to pujde prat spolecne s pinkama, kdyz je budu 6-ti nedeli prat na 90 a zehlit?

tak to je blbe, ze maly jeste neni odplenkovany, to by se docela hodilo s tim druhym mimcem 😅 Ale co, nejak to urcite zvladnete, verim vam 🙂

meleri
23. únor 2011

@sussanah víš já začla používat látkové vložky až při první menstruaci po porodu, při šestinedělí ne. tak ti bohužel neporadím. měla jsem to hodně silné první 3 týdny, asi jak ty podle toho co píšeš, možná dýl. a pak už to bylo v normě..já si myslím že pokud to budeš mít slabší tak určitě ty látkové sajou líp než papír či co to je, pak je to spíš o hygieně jak často měnit. já mám v plánu teda přeprat v ruce, pomazat mýdlem a pak do pračky, každý den. přecejn pak jak to zaschne tak to není jak moč v dětských plínách...
já právě chci prát s plínama, na 90tku. chce to asi dodat si odvahy a vyzkoušet to! měla jsem v plánu se zeptat doktora ale ten mi to určitě odsoudí...

jako na podzim nastupuje do školky, takže začátkem léta s plínama končí at chce nebo ne, prostě nebude mít na výběr...🙂

sussanah
23. únor 2011

@meleri ale zas prat pliny kazdy den, to se mi nechce 😅 My prave mame tech novorozeneckych docela zasobu, 36ks vv vcetne vkladacek, prave abychom mohli prat co 2dny. S tim menenim, ja fakt nevim, protoze se priznam, ze uz si to moc nepamatuju, dlouhe roky jsem pouzivala jen tampony, ted kalisek. A v 6-ti nedeli to zpocatku bylo maximalne 1-2h, potom tak co 2-3h, podle situace. Takze podobne dlouho muzu pocitat i s latkovyma? Asi jich ale proste nasiju vic, at mam rezervu 🙂 Sijes si vsechny s kridelky? Ja jsem si usila par vkladacek ze 3 vrstev frote do tech popolini, chci si usit i nejaka ta kridelka nahradni, ale nevim z jakeho materialu. Uvazuju nad flanelem, frote se mi na to zda moc hrube, co myslis? Ja myslim, ze kdyz se to bude skladovat zvlast, potom premachne v ruce od nejhorsiho, tak do pracky by to s plinkama na 90 mohlo jit a pak stejne oboje budu jeste zehlit.
Ted me napadlo, kdo pouzival latkovky v 6-ti nedeli 🙂 @ivuska.h prosim te, jak jsi to resila ty? Jak casto prat, s plinkama nebo zvlast a na kolik? A kolik jsi mela zasobu, jak skladovala? Diky 😵

No pokud bude chtit mlady do skolky, tak se tech plinek proste bude muset vzdat 😀

meleri
24. únor 2011

@sussanah aha tak pokud máš hodně plínek tak to jo ! my jich máme právě tak tak aby to vyšlo na každodenní praní...tedy, až bude syn bez plín tak to bude lepší, všechno zbyde pro miminko.
Jeje já to měnila často ale jak už to krvácelo mín tak celkem málo.
Já si nic sama nešila, koupila jsem si ty popolinky a pak mám i ty anavy, a mám všechny s křidýlkama, a pěkně to drží. Já si všimla hned odzačátku, že oproti papírovým vložkám ty látkové krásně sajou, naspodku mám vždycky ten PUL u silnějších a je to v pohodě...já mám v těch Anavy myslím bambus a napovrchu je taková jemná látka, na některých bavlna, na některých něco semišového jakoby....to semi ti mo neporadila co...

ivuska.h
24. únor 2011

@sussanah Prala jsem a skladovala s plínkama (teda prvně po použití přemáchla v ruce), tj. nasucho na 60, cca obden. Já mám šestinedělí dost krátké a slabé, takže mi stačilo 5 nočních vložek a cca 10 denních + nějaké slipovky na úplný konec. Ale jinak si to můžeš spočítat jako u plínek -- třeba dvě noční vložky na noc (1x výměna během noci), přes den měnění po 2 hod., to ti dává potřebu 2 noční a 8 denních, krát počet dní, za které budeš prát (obden = 2) + schnutí (1), což tedy celkem dává 6 nočních a 24 denních vložek.

Vše jsem měla s nepropustnou vrstvou z flísu nebo z PULu.

sussanah
24. únor 2011

@ivuska.h diky 🙂 A flis nepropustna vrstva, to by mohla stacit jen jedna vrstva, ze?

aemmi
25. únor 2011

Ahoj holky, jsem poprvé prala slipové vložky HD a zdá se mi, že to nějak vevnitř sežmolkovatělo, když jsem to vytáhla z pračky 😒 nestalo se vám to taky někomu? A co s tím? Asi nic, že...

meleri
28. bře 2011

@sussanah ahoj začla jsem používat ty látkové vložky v šestinedělí a fakt pohoda!

sussanah
29. bře 2011

@meleri Tak prvne gratulace k malemu 🙂 A diky za zpravu, uz mam vybrane frote rucniky, urcite si taky nasiju arzenal 🙂

meleri
29. bře 2011

@sussanah děkuju! 🙂 fakt je to rozdíl, ty papírovky a pak ta pohoda v látkovkách...akorát zezačátku jsem fakt krvácela hodně tak by to asi nezvládly...mám teda i "nepromokavé" ale strašně blbě schnou....fakt popolinky vedou...🙂 přeju ti příjemné těhotenství a pohodový porod! 🙂

velrybous
31. bře 2011

já mám anavy na zkoušku od každé jednu,noční teda dlouho schne, ale slipovka je super..přemýšlím taky, že si je ušiju, jen není kdy..a chci zkusit ještě nějakou jinou značku, jen nevím jakou,,, 🙂))

macka01
31. bře 2011

to si ich aj samé šijete?a z akého materialu?zrejme na taký ultra sikný menzes to nie je že?Tým myslím,ked vložka nevydrží ani 1 hodinu.To ba asi nebolo vhodne.A kalíšek má aký objem?

smejkoh
13. dub 2011

@ivuska.h Ahoj, ja uz dost dlho uvazujem nad pouzivanim latkovych vloziek, chcela by som si ich usit doma, ale volako sa neviem na to odhodlat. Na 95 stupnov ich prat urcite nebudem, lebo vsetko periem na 60 alebo 40 stupnov, aj plienky na 60 (pouzivame nohavickove). Ty vlozky peries na 60 stupnov? Staci to? Ci ich treba potom prezehlit? Bojim sa najma hygienickeho hladiska, aby som nechytila nejaky zapal. Ale zase ked plienky periem len na 60 a mala ma z nich krasnu ritulku, vazne sa neviem rozhodnut. Mam doma aj bambusovu latku, a bambus by mal byt prirodzene antibakterialny.

pifina
13. dub 2011

@smejkoh ja periem vsetko na 50 stupnov a nemam ziaden problem ... ja kombinujem latkovky s kaliskom ... ale nemyslim si, ze by si sa mala bat nejakej infekcie, myslim, ze v obycajnych vlozkach a tamponoch sa mnozi vacsi bordel, latkovku nikdy necitit tak ako vlozku 😝

smejkoh
13. dub 2011

@pifina Ved prave. O jednorazovych vlozkach, tamponoch, plienkach.... som citala, ze su bielene chlorom, nasledne uvolnuju dioxiny, ktore su rakovinotvorne. Nasla som to vo viacerych zdrojoch.
Latkove vlozky po pouziti preperies s mydlom a potom hodis do pracky (ako tu spominali baby)? Ked ich preperies, nechas ich uschnut, alebo skladujes v nejakom kosi aj take mokre? Ako casto by sa mali prat? Velmi velmi dakujem za kazdu radu 🙂

pifina
13. dub 2011

@smejkoh presne tak, preperiem mydlom a hodim do pracky ... alebo do kosa, ked viem, ze budem v blizkom case prat ... alebo som preprala s mydlom v rukach, supla na radiator (v zime) a po ms som ich preprala vsetky v pracke ...
ja som prestala tampony pouzivat kvoli neustalym mykozam ... presla som na obycajne vlozky, z coho som sice mykony nemala, ale ten zapach mi bol neprijemny, v praci som mala pocit, ze to musi citit kazdy, napriek castemu meneniu a pouzivaniu kadejakych vlhcenych obruskov na intimnu hygienu ... a potom som objavila kalisok a odtial som bola uz len na skok k latkovkam 😅

smejkoh
13. dub 2011

@pifina Ja to teda skusim, mozno aj ten kalisok, este raz dakujem.

pifina
13. dub 2011

@smejkoh nemas za co 🙂 keby ze chces nieco o kalisku, tak tu mas temu: https://www.modrykonik.sk/forum/tema/menstruacn... 😅

ivuska.h
13. dub 2011

@smejkoh Peru vše na 60, podle mě to stačí.

A jedna poznámka, která tě asi zklame, ale bohužel -- látka z "bambusu" (správně je to viskóza z bambusu) není antibakteriální, je to jen dost častý reklamí trik. Viz http://www.ftc.gov/opa/2009/08/bamboo.shtm.

smejkoh
14. dub 2011

@ivuska.h No uzas 😒 , ale aspon, ze je dobre nasiakavy.

meleri
18. dub 2011

ahoj holky

jsem celkem zklamaná z látkování s nejmenším a zatím to vzdávám. má měsíc, a začala jsem před třemi týdny....nemá z toho vyloženě opruzeniny ale samé vyrážky, v rozkroku, jakmile najedu na papírovky je to pryč..tak nevím....prala jsem to často na devadesát ale protože mám fobii z toho že se mi pose..e pračka tak jsem to prala i třeba jen na padesát...tak fakt nevím.... s prvním synem se začlo dařit taky až tak kolem čtyř pěti měsíců ne li později, do té doby jsem to furt musela střídat..

tak fakt nevím...asi má moc citlivou kůži..:( přitom co je té chemie v papírovkách a vyhovuje mu to víc...nechápu..

smejkoh
18. dub 2011

@meleri Ahoj, neviem ci ti je pristupna tato tema, ktora sa venuje latkovym plienockam https://www.modrykonik.sk/forum/tema/latkove-pl...
Mozno je podobna aj na ceskej stranke. Tu je to skor o damskych vlozkach.
Mozno ma drobcek problem s mokrom a dobre by mu urobila vlozka stay dry priamo pod zadockom, ktora by ho udrzala v suchu. Je to vlastne fleece alebo polyester (aj napr. deka je z toho materialu). Mozno mas uz s nimi skusenost.
Napr. stranka: http://www.ekorodinka.cz/katalog/vse-pro-mimink...

meleri
18. dub 2011

@smejkoh děkuju poddívám se, jsi moc hodná a děkuju za radu i za povzbuzení! 😵 bohužel to tak měl i starší syn, tedy on to měl daleko horší. ted mladší to má jen ty pupínky...ano to znám mám jednu ale bohužel pomůžou až papírovky. myslím že jak už bude mín spát a budu ho častěji přebalovat tak to zase půjde.
jinak dámské vložky látkové jsou super! ted je mám skoro celé šestinedělí a fakt se to nedá porovnat s papírem!