Porod doma. Koukali jste to v televizi?

martek
8. říj 2008

koukate na jednicku??????
neverim vlastnim ocim a usim..... 😔

tannawe
9. říj 2008

Teda zensky...vy jste toho napsaly... 😕
To my uz jsme byli nakrmit kaceny, projit se v lese, nakoupit, vyprat, uvarit... 😀
a koukam, ze jedete...

Jinak: na otazku jestli by nekdo rodil doma kdyby mel komplikace u prvniho porodu...jo, sla bych do toho. Moje prvni holcina stravila prvni mesic zivota na JIP, takze o tom bych mohla obsirne psat, lec nebudu nudit...
U druhyho to byl takovy blitz porod, ze jsme byli radi, ze jsme dojeli na Vinohrady /mame je deset minut od baraku/ a to me zacalo hodne mrzet, ze jsem se nepripravila na porod doma...takze pro me je u tretiho ditete porod doma otazkou priorit...rikam si totiz, jestli druhe bylo rychle tak co teprve treti...
Proste nerada bych porodila nekde na recepci porodnice jestli mi rozumite...a slyset znovu vety typu: A to uz jsem si myslel, ze se vyspim...diky pane primare, fakt povzbudive... 😉

lukin
9. říj 2008

Kde je nějaká statistika, kolik žen rodilo doma a pak muselo odjet do nemocnice nebo se jim narodilo postižené dítě nebo ony zemřely apod.? Celkem by mě to zajímalo 🙂

Odpoledne jsem se mrkla na ten pořad a musím uznat, že i když ta matka a porodní asistentky dostaly dost času na odpověď, tak snad ani na jednu otázku neodpověděly, ale povídaly o něčem jiném, než se jich ptala Jílková. Pak se nedivím, že jim to utla. Měly odpovídat na ty otázky a ne tam něco kecat o nějaké brožůrce.

gedren
9. říj 2008

Lenkobu, no tak ja teda povazuju za samozrejme, ze kdyz se nejak nahle zkomplikuje porod doma, tak okamzite sanitku, ne naky skladani se do auta, probuh 🙂 (a to je samozrejme taky jedna z veci, na kterou bych se pripravovala, ze bych zvazila, jak to s barierovosti apod. v mem dome, jestli je realne, abych mohla byt pripadne prevezena, prizpusobila tomu misto porodu a tak). [Ja si BTW budu na prevoz k porodu volat sanitku tak jako tak, auto nemame a porodnice bude dal nez minule, kdy jsme tam zvladli dojet nocnim busem ;).]

Lukin, myslim, ze zadna takovahle statistika neni. Ale pokud vim, vsechny pripady, co se rozmazavaji v mediich, jak matka (malem) umrela, dite (malem) umrelo, jsou spis ruzny pochybny matky rodici na vlastni pest, ne matky domluveny s PA, provereny onou PA, ze jsou bez rizika apod. Myslim, ze kdyby jedna jedina domarodka s PA mela (ona nebo dite) nejaky zavazny nasledky, tak to vsechny Konigsmarkovy, Stromerovy a porodni domy muzou rovnou zabalit, protoze tohle by jim uz nikdo nikdy neodparal.

aponchie
9. říj 2008

ja jsem jeste nikdy neslysela o zadne mamince ,ktera porodila doma treba a dite nebo ona melo koplikace a neco horsiho by to verejne priznala nebo aspon uvedla 😒 kdyz vsecko ma sve pro i proti jak je tomu u domacich porodu co jsou teda konkretne ta negativa kdyz pozitiva uz zname?

tannawe
9. říj 2008

Me pri sledovani poradu bylo trapne... 😅 ja nevim, muzu mit na neco svuj nazor, ale rozhodne bych se snazila ho prezentovat v televizi aspon trochu "na urovni", obzvlast s vedomim, ze porady tohoto typu sleduje i hodne lidi, kteri o nejakych porodech doma vedi minimum.
Nevim, pusobilo to hrozne rozpacite...kdyz chci o necem presvedcit a proti me stoji erudovani primari tak to asi leckomu vezme vitr z placet a stat proti vycvicene Jilkove taky neni asi zadny med, ale nevim...zrovna obhajovat porod doma v televizi by se mi tedy nechtelo... 😀

aponchie
9. říj 2008

no ja se na to teprve chystam to shlednout ,ale podle toho co pisete a jaka je u nas v CR situace s domporody by to meli prezentovat a presvedcovat lide erudovani a lide co k tomu maji padne argumenty a umi mluvit ..tady pokud to tak spatne prezentovali se nelze divit,ze si pak lide reknou,co to bylo za blabol atd vsak vite jak

lenkabu
9. říj 2008

gedren:sanitkou rozhodne lepsi 😉 Ale zakonny dojezd sanitky je do 15 min...coz v pripade akutnich komplikaci je smrtelne 😖

lukin:v cechach takova statistika neni

Pred par lety probehl medii pripad kdy matka rodila doma s PA a byl to KP,dite se sprajclo v proodnich cestach a nedopadlo to dobre..ted nevim jestli umrelo nebo zustalo postizeny.Ale nebude to klasickej porod doma pac o tom KP prece musely ty damy vedet a v tom pripade to byly blbky s prominutim.

tannawe
9. říj 2008

leni: ja lezela na pokoji s pani co rodila v porodnici konec panevni prirozene...jeji porodni pribeh byl fakt tedy pro silny natury a ona chtela moc rodit prirozene a pak mi rika na konci vypraveni...ja vedet jaky to bude peklo, tak jsem sla do cisare...Rodit doma KP? No comment

Preci jen je spousta situaci, ktere je treba zvazit a domporod at je jakkoliv prirozeny a nadherny bych probrala horem dolem nez bych do nej sla, to ze chci rodit doma neznamena, ze budu hned odsuzovat cokoliv co se tyka porodnic. Ja obe deti privedla na svet v pordnici a taky zijou... 😉 U Elly diky bohu za to... 🙄

lukin
9. říj 2008

No já právě vím, že letos umřely dvě mamky nebo děcka při porodu doma, i Jílková o nich mluvila.

aponchie
9. říj 2008

no jo tanawe ale ja z nekterym prispevku domporodek maminek pochopila,ze to dite a ta matka tou porodnici neskutecne trpi psychicky 😅 ja sem teda netrpela a mala taky ne.ikdyz ji jednou dokrmili materskym mlekem a ne hned mojim prsem myslim,ze to nenarusilo jeji prirozeny vyvoj a vztah ke me(je to liana nenasytna co se chce pusinkovat a nunat neustale) 😀 a dudlik dany v porodnici sestrou?no co k tomu dodat pro ten moment se nezbori svet a kdyztak ji reknu,ze si to nepreju a doma si uz budu delat jak chci..ja neverim tomu,ze dite ,ktere dostane v porodnici dudel na dva dny ma silne narusene vazby na sani mleka a matku ..ja jsem davala cumel od 5dne a nebyl problem..vec ma vzdy mnoho aspektu,je fajn si rict,ze je to treba AP nedat dudel a utesovat ditko jakkoliv,ale kdyz nemas silu,zadnou pomoc,dite rve a nadyma se kvuli tomu a rve dokola kvuli prdum a dudel mu ulevi proc ne?preci podle me je AP hlavne to,ze delam co je pro nas obe dobre tzn jestli mala byla spokojena s dudlem a nervala a ja taky pac sem se nestresovala tak je vse v naprostem poradku 🙂

gedren
9. říj 2008

Lukin, neznam detaily, ale myslim, ze s zadnou z tech "proflaklych" PA ty umrti bejt nemohly, protoze to by fakt mely po kariere...

kyri
9. říj 2008

nikko: jj, jasně, že to zabere víc času, než když už jsi na místě. no - ono to dítě se neudusí hned. v podstatě je schopný vydržet hodně. někdy před 2-3 lety tu v praze měla nějaká druhorodička - domarodka vyhřezlý pupečník. za asi půl hodiny (podle slov pa to bylo až za 50 min.) bylo venku císařem. sice živý, ale naprosto k.o. ještě někdy v 10 měsících bylo v thomayerce na přístrojích, s docela špatnou prognozou, jak to dopadlo nakonec, to nevim. jenom to píšu pro ilustraci, že když se něco akutního semele doma, je to fakt průser. ale když "jenom" slábnou ozvy, a mezi kontrakcema se zase vyrovnaj, tak je na ten převoz čas a dítě z toho žádný poškození mít nemusí.
(neříkám, že nemůže.)
no, a která pa rodila doma dítě kp, to bych chtěla vidět...

no, a na všechny komplikace se ani v porodce nepřijde včas.

já pořád nevim, proč se tolik lidí brání porodním domům, který, kdyby stály hned u porodek, spolupracovaly s nima, tak se uleví těm rodičům, co to chtěj trochu jinak, porodníkům i rodičkám, protože se uvolní místo v porodnicích a zdravotníci nebudou mít tak hektický služby - při kterejch snáz udělaj chybu.

lenkabu
9. říj 2008

tannawe:reknu ti,ja mit dite KP tak ho asi chci taky rodit prirozene ale po hoodne konzultacich a jedine ve spickove porodnici,to byl fakt psycho pribeh 😖

tannawe
9. říj 2008

Abych byla uplne uprimna tak je to asi tak, ze byt prvorodicka a mit na to povahu tak i tak nerodim doma, protoze to teritorium clovek nezna a nevi co a jak bude a nekdo na to proste nema povahu a silu...je to asi tak, ze i kdyz varim bio tak si taky nekdy dam klobasu u stanku... 😀 a nemam pocit, ze je treba kohokoliv pranyrovat, ze on rodit doma nechce, ze chodi s detma k Mekaci /coz my tak milujeme... 😀 /a ja nevim co vsechno...ale predstava, ze clovek rodi doma a neco se stane /coz se muze stat i v porodnici...ale tam preci jen jsou vsechny moznosti na to, aby se podnikla zachrana co nejdrive a i tak muzou byt nedozirne nasledky.../, nevim...to musi chtit velkou vnitrni silu a odhodlani a absolutni duveru sam v sebe a zensky co doma porodily a maji zdrave a krasne deti maji muj velky obdiv, ze jim to vyslo...
Skoda, ze v diskuzich tohoto typu neni nekdo kdo by nam to ukazal i z druhe strany. Rodila jsem doma, nepovedlo se to, skoncila jsem v porodnici atd....to by bylo taky zajimavy.

aponchie
9. říj 2008

presne tak me by se zamlouvalo moc mit v nemocnici nejakou tu vilku,ktera je domacka,zaklada si na prijemn "obsluze" 😀 prostredi atdatd ,ale to by asi muselo bejt placene a hodne podl me 😝 jako ,ze by to vzp zavedla jako standard do kazde nemocnice jako baby box si nemyslim,ale stoji zato poslat navrh aspon Cikrtakovi at to *ulinkovi preda 😀

aponchie
9. říj 2008

ad:nejsem proti porodum doma at si kazdej dela co chce jen se o tom rada bavim a premyslim nad vecma 😀

tannawe
9. říj 2008

Jo jo...je to vecny kolobeh. Me nekdy prijde, ze takova ta fanaticnost neni zdrava...clovek musi umet najit rovnovahu a citit to prirozene a ne se porad do neceho stylizovat a tlacit.
Je to vzdycky o jednotlivci.
Z vlastni zkusenosti muzu rict, ze i kdyz je nekdy porodni pribeh dost narocny a mluvim z vlastni prvni zkusenosti, ze to jeste neznamena konec sveta nebo nedej boze vztahu matky a ditete.
Ale pokud je nekdo az prehnane hystericky, ze v porodnici se deje to a to tak opravdu at voli tedy porod doma jako svou alternativu a nestezuje si potom na porodnici, protoze mu nevysel jeho porodni plan atd.Stat se totiz muze cokoliv kdekoliv a kdyz chci zit v souladu s prirodou tak hledam ale takovou cestu, ktera je mozna...nektere veci proste lze velmi slozite aplikovat na moderni svet v pohybu...tot vse

listicka77
9. říj 2008

Tannawe, tak já jsem ta "rodila jsem doma, nepovedlo se to". 😀 Spíš teda "chtěla jsem rodit doma". PA mě několikrát kontrolovala, kontrakce jsem měla víceméně nepravidelné, někde kolem 10 min. celý den. No a pak večer zjistila, že při kontrakcích klesají ozvy. Nebylo to takové, že by se to dalo označit za "tíseň plodu", říkala, že akutní problém pro mimčo to v danou chvíli není, ale až budou kontrakce silnější a častější, tak budu potřebovat kyslík. A že tedy musím do porodky. Tak jsme tam jeli. Typicky nemocniční přístup. Poté co viděli, co jim leze z monitoru, tak stejně ještě dalších 20 minut sepisovali kraviny typu "kdy jste měla první MS, jaký titul máte vy a manžel atd.", ačkoliv jsem tam byla na sepsání k porodu a vše už tam v počítači měli. Pak jsem ale na porodním boxu samozřejmě vyslechla "jedna nezodpovědná a pak kolem ní kmitá šest lidí". Napíchli mi oxytocin pro urychlení, dali kyslík a pak už to šlo celkem rychle. Malá se narodila v pořádku, apgar měla 10-10-10. Závěr? Nevěřím, že komplikace u porodu, do kterého se nezasahuje, přicházejí náhle. Tohle taky nebylo o tom, že dítě se náhle začalo dusit, na přesun bylo času dost, nic nehořelo.
A pak bych si samozřejmě přála, aby u nás byla jednou situace, kdy při přesunu domporodu do porodky budou ti doktoři reagovat úplně normálně, jako že je logické, že když se něco nedaří, tak je třeba, aby péči převzal lékař, a ne takový ten styl "vy jste to doma zpackali a my to teď máme hasit". Tož tak.

haluskacz
9. říj 2008

listi je fakt, ze u tebe to je zrovna fakt usmevny, protoze jsi tam neprijela s hlavickou mezi nohama v akutni tisni plodu, kdybys jim nerekla, ze jsi chtela rodit doma, tak to budou brat uplne normalne a postup tentyz, akorat bez tech kecu.

listicka77
9. říj 2008

haluš, já jim to neřekla, ale měla jsem dlouho odteklou plodovku. 😀

listicka77
9. říj 2008

a měla jsem potřebu jim sdělit, že vím, že je problém.

haluskacz
9. říj 2008

jasne, no to jo, je fakt, ze kdybys jim nerekla o problemu, tak by to protahovali jeste vic. Jak dlouho jsi mela odteklou tu plodovku?

kyri
9. říj 2008

listi, hezký 🙂

zrovna poslouchám ty "hovory o rodině", co sem pastla odkaz ladunka.
moc doporučuju... je to srozumitelný a informačně asi hodnotnější, než jílkové exhibice

bora.b
9. říj 2008

kyri, muzes ten link zopakovat? deset stranek nedohledam ☹

haluskacz
9. říj 2008

kyri diky, taky sjem si o to chtela napsat - mezi tim jsem si nemohla vzpomenout, proc jsem chtela vystrachat sluchatka 😀

tannawe
9. říj 2008

listicka: to je prave ono...z vlastni zkusenosti muzes rict, ze "pro jistotu" jsi zvolila porodnici a tam se na tebe divali tak a tak...to je spatne, protoze to z cloveka nakonec dela nezodpovedneho dospeleho, ktery hazarduje a zbytecne! Tak mi to v demokratickem state prijde docela ujete, ze si clovek takhle musi pripadat a vlastne pri moznosti volby musi brat v potaz i tohle.
Zajimalo by me jak se pak musi citit zenska, ktere se domaci porod nedej boze zvrhne v neco opravdu akutniho...

listicka77
9. říj 2008

tannawe, i já se cítila hrozně a další pobyt v porodce jsem taky nesla strašně těžce. pro mě bude další volba opět jasná, pokud to průběh těhu dovolí.

ty hovory o rodině jsou fakt dobré!

a ještě doporučuju reakce na máte slovo: http://www.mateslovo.cz/2008/10/mate-slovo-cesk...

tannawe
9. říj 2008

listi: to si dokazu predstavit a urcite bych to nechtela zazit!! Je videt, ze jsi velmi zodpovedna a to je fajn 😉
Jinak ty komentare...klasika...

nikka.vo
9. říj 2008

Halusko, tak třeba u téhle komplikace, která se stala nám tu by rozhodně nepoznala dřív PA doma, než v porodce na monitoru, tam jsem okamžitě slyšela jak frekvence zpomaluje a hned se volal doktor. A vážne se jednalo o minuty a byla jsem pod kudlou 😉 To by tě musela PA při domporodu v kuse poslouchat (nevim jaké má vybavení co se týče monitoringu 😉 ) A řeči, že žena rozpozná,že nastávají kompilace, to je přeci blbost, to se na mě nezlob. Jakou komplikaci by si poznala? Zase odsuď - podsuď 😕